بازی دیسنترالند (decentraland)، آموزش خرید زمین در ارز دیجیتال
ارز دیجیتال

بازی دیسنترالند (decentraland)، آموزش خرید زمین در ارز دیجیتال

با پیشرفت صنعت NFT( توکن‌های غیر مثلی)، بسیاری از توسعه دهندگان بلاک چین به سراغ ایده های خارق العاده رفته اند مانند بازی های بلاک چینی که قابلیت درآمدزایی برای بازیکنان را فراهم می کند.

اما NFT چیست؟ فرض کنید هم شما و هم برادرتان 1 واحد ارز بیت کوین دارید. یعنی شما و برادرتان یک دارایی یکسان دارید و هر کس که بخواهد می تواند از آن دارایی داشته باشد و محدودیتی برای تعداد مالکین این دارایی وجود ندارد. 

اما NFT دقیقا برعکس عمل می کند. به عبارتی برای هر NFT فقط و فقط یک مالک تعریف شده است. یعنی بین شما و برادرتان فقط یک نفر می تواند مالک این NFT باشد. از این جهت هر NFT منحصر به فرد بوده و مثل آن وجود ندارد و فقط یک مالک برای آن وجود دارد.

اما پیشرفت توسعه دهندگان صرفاً به بازی ختم نشد و آنها پارا فراتر گذاشتند تا حدی که امروزه شاهد آن هستیم که کاربران می‌ توانند در بستر واقعیت مجازی غیر متمرکز، آیتم های مختلفی ایجاد کنند و از آن ها برای کسب درآمد استفاده کنند.

این آیتم ها منحصر به فرد هستند چرا که در قالب NFT ساخته می شوند. اما سوالی که مطرح می شود این است که این آیتم ها شامل چه چیز هایی می شوند؟

تقریباً هر چیزی را که بتوان در قالب NFT طراحی کرد، یک آیتم محسوب می شود مثل نقاشی های NFT، پوستر ها، تمبر و…

… زمین!

تقریباً باور این موضوع که می‌ توان در قالب NFT، صاحب زمین دیجیتال شد، برای کاربران تازه وارد دشوار است. شما می توانید اقدام به خرید زمین ارز دیجیتال کنید و صاحب ملک شوید!

این ملک متعلق به خودتان است و می توانید آن را اجاره دهید یا پس از رشد قیمت، آن را بفروشید و هر کاری که دوست دارید در آن انجام دهید. شما می توانید یک خانه در این زمین بسازید و سپس آن را به فروش بگذارید و درآمد واقعی کسب کنید.

اما چگونه؟

پاسخ کوتاه، دیسنترالند است.

اما...

بازی دیسنترالند (Decentraland) چیست؟ 

دیسنترالند یک دنیای واقعیت مجازی، سه بعدی و غیرمتمرکز است که به کاربران امکان تجربه کردن یک زندگی مجازی را می دهد. تصور کنید وارد یک نمایشگاه مجازی شده اید و یک تابلوی نقاشی نظر شما را جلب کرده است و می خواهید آن را روی دیوار خانه مجازی خود در دیسنترالند آویزان کنید. شما خیلی راحت می‌ توانید با پرداخت هزینه تابلو، صاحب آن شوید و به راحتی آن را روی دیوار خانه مجازی خود آویزان کنید.

و یا اینکه اگر می خواهید لباس های مجازی قدیمی خود را بفروشید خیلی راحت می توانید این کار را با استفاده از این پلتفرم انجام دهید و در ازای فروش اجناس مجازی خود، پول واقعی دریافت کنید.

تمامی آیتم ها در این بازی نوعی دارایی دیجیتال غیر قابل معاوضه (NFT) است و هر کدام به صورت جدا در یک قرار داد هوشمند اتریوم قرار می گیرد. 

خرید و فروش زمین نیز یکی از عمده ترین کارهایی است که بازیکنان می توانند در این پلتفرم انجام دهند. تراکنش‌ های درون این بازی با ارز دیجیتال MANA صورت می گیرد که در ادامه این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

سبک این بازی، سوم شخص بوده و روی مرورگر کامپیوتر اجرا می شود. از ویژگی های بارز این بازی قابلیت شخصی سازی با بیشترین جزئیات توسط خود کاربران است، تا حدی که شما می توانید تمام ویژگی های ظاهری کاراکتر خود را در بازی همانگونه که می خواهید بسازید. 

این بازی رقیب جدی ندارد با این حال دو بازی High Fidelity و Sansar تا حدی توانسته اند فضای مشابهی  برای خرید و فروش بین کاربران ایجاد کنند. نکته‌ ای که وجود دارد این است که این دو بازی بر پایه بلاک چین نیستند که این به نوبه خود یک عیب محسوب می شود.

تاریخچه سرزمین غیرمتمرکز یا دیسنترالند

در سال 2015، دو متخصص بلاک چین به نام های اری میلیش و استابان اوردانو شروع به ساخت آیتم های مختلف و قابل شخصی سازی مانند املاک و مستغلات دیجیتال کردند. این پروژه سرانجام در فوریه 2020 عمومی شد که ایده اصلی آن، وجود یک دنیای واقعیت مجازی سه بعدی غیرمتمرکز بود. برای اولین بار با این پروژه خرید زمین ارز دیجیتال ممکن شد.

در ابتدا توسعه دهندگان زمین های مجازی درون دیسنترالند را به قیمت 20 دلار فروختند و پس از اینکه در سال های 2020 و 2021 پروژه توسعه پیدا کرد، قیمت زمین ها به بیش از 100 هزار دلار هم رسید!!!!!

مانا کوین چیست؟

معمولاً هر پلتفرم بلاک چینی، ارز دیجیتال بومی خود را دارد. ارز دیجیتال دیسنترالند، مانا کوین (MANA) است. تمامی تراکنش ها و خرید و فروش قطعات، آیتم ها و کالا های مختلف در این جهان موازی با استفاده از این ارز دیجیتال صورت می گیرد. 

این ارز دیجیتال بر بستر اتریوم نوشته شده است برای همین برای نگهداری آن به کیف پول هایی که از اتریوم پشتیبانی می کنند نیاز دارید. همچنین هزینه تراکنش با اتریوم پرداخت میشود به این معنی که اگر از طریق کیف پول اقدام به ارسال ارز دیجیتال مانا کوین می‌ کنید باید مقداری اتریوم در کیف پول خود داشته باشید تا هزینه تراکنش را پوشش دهید.

مزایای زیادی برای این ارز دیجیتال وجود دارد که کمتر ارز دیجیتالی از آن برخوردار است. برای مثال هر چه تقاضا برای خرید زمین در دیسنترالند بیشتر میشود، توکن مانای بیشتری سوزانده خواهد شد.  

یکی از هوشمندانه ترین مکانیزم هایی که در این بلاک چین استفاده شده دقیقا همین است. برای مثال قیمت یک زمین در این بازی 4000 مانا است. پس از اینکه شما زمین را خریدید، کل 4000 توکن به صورت اتوماتیک سوزانده می شود.

این اتفاق باعث می شود که عرضه این توکن همیشه پایین بماند در نتیجه ارزش آن در دراز مدت دائما رو به رشد خواهد بود. همچنین از آنجایی که میزان زمین هایی که در این جهان موازی وجود دارد محدوده است، می توان نتیجه گرفت که در دراز مدت تقاضا برای توکن مانا نیز بالاتر خواهد رفت.

نقدینگی این توکن بسیار بالاست چون بیش از 100 صرافی ارز دیجیتال، معاملات این توکن را پشتیبانی می کنند. از نظر ارزش بازار توکن مانا در رتبه 32 قرار دارد. حجم معاملات روزانه این توکن در زمان نگارش این مقاله به 1 میلیارد و 900 میلیون دلار میرسد. توکن مانا در رتبه دوم ارز های دیجیتال متاورس (Metaverse) قرار دارد.

دانلود بازی دیسنترا لند

بازی دسترلند روی مرورگر کامپیوتر اجرا می شود و قابل دانلود نیست. برای همین شما می توانید به راحتی محل زندگی مجازی خود را در هر مرورگری به روی هر سیستمی جابجا کنید! از دیگر مزایای تحت وب بودن (قابل اجرا روی مرورگر) بازی دسنترالند این است که دیگر نیازی نیست مشخصات کامپیوتر بالایی داشته باشید تا بازی را روان اجرا کنید. برخی بازی هایی که روی سیستم نصب می شوند نیازمند سیستم نسبتا قدرتمندی هستند و افرادی که سیستم قدیمی دارند از بازی محروم خواهند شد.

این بازی هنوز روی موبایل قابل اجرا نیست اما در آینده امکان این وجود دارد که توسعه دهندگان نسخه موبایل را نیز طراحی کنند. از آنجایی که این بازی به صورت تحت وب اجرا می شود، دیگر نیازی نیست تا  بازی را دانلود کنید البته مطمئن شوید که مرورگر شما به آخرین نسخه به روز رسانی شده است. برای اجرای این بازی به شما مرورگر گوگل کروم را پیشنهاد می کنیم.

اموزش خرید زمین در ارز دیجیتال

خرید زمین مجازی بسیار ساده تر از خرید زمین واقعی است!

برخلاف دنیای واقعی، برای خرید زمین های دیجیتالی نیازی نیست که مذاکراتی انجام دهید و یا بر سر قیمت چانه بزنید و یا کاغذ بازی های مختلف را تجربه کنید. فقط کافیست طبق مراحلی که به شما آموزش میدهیم پیش بروید تا به راحتی زمین های دیجیتالی خود را تهیه کنید.

مراحل خرید زمین در ارز دیجیتال

در اینجا مراحل خرید زمین از دسترلند را آموزش خواهیم داد. دقت داشته باشید که استفاده از فیلترشکن اجباری نیست.

 1. از آنجایی که این زمین ها توکن هستند، برای نگهداری آنها نیاز به کیف پول دارید. پیشنهاد ما کیف پول متامسک (MetaMask) است.  برای دانلود افزونه کروم این مرورگر اینجا کلیک کنید.

 1. یک کیف پول برای خود بسازید و 12 کلمه امنیتی خود را در جای امنی کپی کنید.
 2. با استفاده از یک صرافی، ارز دیجیتال مانا را خریداری کرده و به کیف پول متامسک خود ارسال کنید.

 1. وارد سایت https://market.decentraland.org/ شوید و کیف پول متامسک را به سایت متصل کنید.

 1. زمین مورد نظر خود را از روی نقشه انتخاب کنید و سپس گزینه "Buy" را بزنید.

هزینه زمین در Decentraland چقدر است؟

مانند دنیای واقعی، قیمت زمین در دنیای مجازی نیز به چند عامل بستگی دارد.

اولین و مهمترین عامل، اندازه زمین است. زمین های بزرگتر، گرانتر هستند. 

عامل بعدی میزان محبوبیت منطقه ای است که زمین در آن قرار دارد. برای مثال اگر زمین در یک منطقه ای است که زمین های اطراف آن در حال حاضر خریداری شده است این زمین ارزش بالاتری خواهد داشت. از طرف دیگر اگر زمین در جای خلوت باشد که هنوز افراد زیادی زمین های اطراف را نخریدند، قیمت آن کمتر خواهد بود.

رنج قیمت زمین در بازی دسنترالند از حداقل 1000 دلار تا حداکثر 920 هزار دلار متغیر است. 

با بالا رفتن قیمت ارز دیجیتال مانا، قیمت زمین در این بازی نیز  بیشتر خواهد شد چرا که شما باید با استفاده از این ارز دیجیتال زمین خریداری کنید.

نتیجه گیری

بازی دسترلند بستری را فراهم کرده است تا افراد بتوانند به صورت مجازی یک زندگی واقعی را تجربه کنند! شهروندان این بازی می‌ توانند زمین های مجازی خود را بخرند و در آن زندگی کنند و یا آن را اجاره دهند. این بازی ارز دیجیتال بومی خود را دارد (مانا) که ارزش آن در دراز مدت بسیار زیاد خواهد بود چرا که سیستم توکن سوزی این پلتفرم به صورت اتوماتیک تمام توکن های مانا را پس از خرید موفق زمین می سوزاند در نتیجه عرضه کمتر خواهد شد و ارزش این ارز دیجیتال در دراز مدت بالا خواهد رفت.

این بازی روی مرورگر اجرا می شود و تنها چیزی که به آن نیاز دارید یک کیف پول است تا زمین مجازی خود را در آن قرار دهید. همچنین برای خرید زمین نیاز به ارز دیجیتال مانا دارید. 

به اشتراک گذاری این مطلب!

8 دیدگاه

  • comments

   مسلم
   ، 24 آذر 1400

   الان زمین ۷۰ متری تو ارز دیجیتال چنده؟

  • comments

   کارشناس وبسایت دنیای ترید ، 26 آذر 1400

   سلام مسلم عزیز؛ قیمت زمین‌های دیجیتالی این دنیا، به پارامترهای زیادی مانند موقعیت جغرافیایی آن و پلتفرمی که آن را ارائه می‌دهد دارد و در همین حال تغییرات قیمتی آنها نیز بسیار زیاد است. بنابراین برای آگاهی از قیمت زمین‌ها ارز دیجیتال بهتر آن است که به پلتفرمی که مد نظر دارید مراجعه کنید.

  • comments

   Omid Boss
   ، 18 دی 1400

   سلام. زمین بخریم ، 1. چجوری بفروشیم؟ 2. آیا خریدار در ازای زمینی که بهش میفروشم ارز مانا میده؟

  • comments

   کارشناس وبسایت دنیای ترید ، 25 دی 1400

   سلام امید عزیز؛ 1. خرید زمین در دسنترالند مانند یک خرید زمین در دنیای واقعیست. به عبارتی با خرید زمین، سرمایه گذاری می‌کنید. برای سرمایه گذاری باید ریسک بالقوه در نظر گرفته بشه که در اینجا منظور ریزش قیمت ارز مانا است. 2. فروش از طریق MarketPlace صورت میگیرد. برای این کار نیاز دارید هزینه تراکنش را از طریق MetaMask با اتریوم پرداخت کنید که حدود 60 دلار هست. 3. تمامی معاملات در دسنترالند، توسط ارز مانا صورت میگیرد.

ارسال دیدگاه