توکن سوزی چیست؟ چرا انجام میشود و چه تاثیری در قیمت ارز دارد؟
ارز دیجیتال

توکن سوزی چیست؟ چرا انجام میشود و چه تاثیری در قیمت ارز دارد؟

کارشناس دنیای ترید
توکن سوزی چیست؟ چرا انجام میشود و چه تاثیری در قیمت ارز دارد؟
Artist 2
Song 2
Artist 3
Song 3
Artist 4
Song 4

اگر با دنیای ارز دیجیتال آشنا باشید، حتماً تاکنون نام توکن سوزی (token burning) به گوشتان خورده است. اما شاید برای شما نیز سؤال باشد کاربرد توکن سوزی چیست؟ سوزاندن توکن چه معایب و مزایایی دارد و چرا توسعه دهندگان ارز دیجیتال، توکن های پروژه خود را می سوزانند؟ در این مقاله از مجموعه مقالات ارز دیجیتال دنیای ترید، ابتدا با مفهوم توکن سوزی و اهمیت آن آشنا می شوید و سپس در جریان توکن سوزی های پیش رو قرار می گیرید.

توکن سوزی چیست؟

توکن سوزی به انگلیسی token burning میشود. هنگامی که حجمی از ارزهای دیجیتال به طور عمدی، به آدرس یک کیف پول غیرقابل استفاده یا مرده ارسال شود، توکن سوزی صورت گرفته است.

 

آدرسی که توکن ها به منظور سوزانده شدن به آن ها ارسال می شوند، نام های مختلفی دارد. این آدرس در دنیای ارز دیجیتال، آدرس توکن سوزی (burn address) یا توکن خور ( eater address ) یا آدرس سیاه چاله (black hole address) و یا آدرس مرده (dead address ) نامیده می شود.

 

 

آدرس مرده، آدرس یک کیف پول غیرقابل دسترس است و به کسی اختصاص ندارد. هنگامی که یک توکن به یک آدرس مرده ارسال می شود، برای همیشه از بین می رود و تحت هیچ شرایطی نمی‌توان این کوین یا توکن را بازیابی کرد.

تاریخچه توکن سوزی

نام توکن سوزی به رغم بار منفی که دارد و فرایند نابود کردن را به ذهن متبادر می کند، عملی رایج در بازار ارز دیجیتال محسوب می شود. هدف اصلی توکن سوزی خارج کردن توکن یا کوین از چرخه معامله است. توکن سوزی در حدود سال 2017 رایج شد. اخباری در مورد سوزاندن میلیون ها، میلیاردها یا حتی تریلیون ها توکن، توسط تیم توسعه دهنده آن وجود دارد. در ادامه، بیشتر در مورد مفهوم سوزاندن ارزهای دیجیتال و همچنین علت انجام آن توسط توسعه دهندگان توضیح خواهیم داد.

چرا توکن سوزی رخ میدهد؟

در حالی که سوزاندن یک دارایی ممکن است زیانبار به نظر برسد، سوزاندن توکن های ارز دیجیتال یک رویداد مثبت است. سوزاندن توکن یک استراتژی است که توسط پروژه‌های ارز دیجیتال، برای ایجاد تأثیر مثبت بر قیمت یک توکن یا کوین در بازار انجام می‌شود.

فرآیند توکن سوزی واحدهای یک ارز دیجیتال خاص را به طور مؤثر، از گردش خارج می کند و در نتیجه، عرضه کل آن توکن را کاهش می دهد. با کاهش عرضه در گردش، کمبود توکن می تواند باعث افزایش قیمت و بنابراین افزایش سود سرمایه گذاران شود.

توکن سوزی چیست

اگرچه افزایش قیمت در نتیجه توکن سوزی، امری چندان قطعی نیست، اما برخی از ارزهای دیجیتال پس از سوزاندن توکن‌ها، تغییرات قیمت مثبتی را تجربه کرده اند و روندشان برای مدتی صعودی شده است.

اگر یک ارز دیجیتال نرخ تورم بالایی داشته باشد، سوزاندن توکن ها می تواند این افزایش را مهار کند.

توکن سوزی توسط چه کسانی صورت می گیرد؟

هر دارنده ارز دیجیتال می‌تواند آن را بسوزاند، اما این دقیقاً کاری نیست که بخواهید بدون دلیل انجام دهید؛ زیرا اساساً پول را دور می‌ریزید. بیشتر اوقات، این توسعه دهندگان یک ارز دیجیتال هستند که تصمیم می گیرند حجم مشخصی از ارز پروژه خود را با هدف افزایش قیمت بسوزانند.

آیا خبر توکن سوزی یک ارز، سیگنال خرید است؟

فرایند توکن سوزی برای هر ارز دیجیتال انجام پذیر است. همه ارزهای دیجیتال را می توان به یک آدرس مرده ارسال کرد؛ به این معنی که امکان سوزاندن هر یک از ارزهای دیجیتال، البته به غیر از ارزهای دیجیتال لایه 1وجود دارد. معمولاً تیم توسعه توکن یا کوین خاصی، به طور دوره ای تصمیم به توکن سوزی می گیرد تا قیمت ارز را بالا ببرد.

سوزاندن توکن به خودی خود نشان دهنده یک سرمایه گذاری خوب نیست. ارزهای دیجیتال خوب و بد زیادی وجود دارند که تصمیم به توکن سوزی می گیرند.

تنها کاری که پس از اطلاع از یک توکن سوزی جدید، باید انجام دهید، بررسی ارز دیجیتال و پروژه پشتیبان آن است. به طور خلاصه، اگر ارزی از لحاظ بنیادین ارزشمند باشد، قطعاً توکن سوزی موجب افزایش قیمت آن خواهد شد. اما توکن سوزی یک ارز بی ارزش، چندان تفاوتی در قیمت آن به وجود نمی آورد. بنابراین خبر توکن سوزی یک ارز خاص، به خودی خود یک سیگنال خرید محسوب نمی شود.

نحوه تشخیص توکن سوزی پربازده

در کنار الگوریتم pob الگوریتم هایی به نام pos داریم. الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) یک مکانیسم اجماع ارز دیجیتال برای پردازش تراکنش ها و ایجاد بلوک های جدید در یک بلاک چین است.

چگونه می توان از اعتبار یک توکن سوزی اطمینان حاصل کرد؟ یکی از فاکتورهای بسیار مهم در فرایند توکن سوزی، پروتکل اثبات توکن سوزی یا (Proof-of-burn) است. این پروتکل سلامت توکن سوزی را تضمین می کند. اما الگوریتم اثبات توکن سوزی (POB) چیست و چگونه کار می کند؟

الگوریتم اثبات توکن سوزی (POB)

پروتکل اثبات توکن سوزی یک الگوریتم توافقی است که بلاک چین ها می توانند به منظور جلوگیری از تقلب و اطمینان از اعتبار تراکنش ها از آن استفاده کنند.

در بلاک چین، جزئیات تراکنش های یک ارز دیجیتال ثبت می شود و الگوریتم اجماع آن راهی است که تراکنش ها را تأیید می کند. دو الگوریتم اجماع معروف، اثبات کار (POW) و اثبات سهام (POS) وجود دارند. اکنون الگوریتم اثبات توکن سوزی گزینه جدیدتری است.

الگوریتم اثبات توکن سوزی (POB) چیست؟

با الگوریتم اثبات توکن سوزی، ماینرهای ارز دیجیتال، باید به منظور دریافت حق استخراج بلوک های جدید در شبکه، توکن های خود را بسوزانند. ماینرها با سوزاندن توکن های بیشتر، بلوک های بیشتری را استخراج می کنند و در ازای استخراج بلوک های بیشتر، پاداش دریافت می کنند.

مزیت الگوریتم اثبات توکن سوزی این است که از سویی، روشی کارآمد برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها محسوب می شود و از سوی دیگر، دشواری ها و معایب مدل اثبات کار را ندارد.

انواع روش‌های سوزاندن توکن و کوین کریپتوکارنسی

روش های مختلفی برای توکن سوزی در ارز دیجیتال وجود دارد. در ادامه به طور خلاصه به معرفی این روش ها می پردازیم:

 • پروتکل توکن سوزی خودکار : بسیاری از توسعه دهندگان پروژه ها در ارز دیجیتال، دوره های ثابت و معینی به منظور فرایند توکن سوزی برای توکن بومی خود در نظر گرفته اند. به عنوان مثال، صرافی بایننس به صورت فصلی توکن بومی خود، بایننس کوین را می سوزاند تا همواره قیمت این توکن را بالا نگه دارد. بایننس این کار را از طریق یک قرارداد هوشمند انجام می دهد.
 • توکن سوزی های دارندگان : در این نوع توکن سوزی، دارندگان ارز دیجیتال بدون هماهنگی قبلی، به صورت خودجوش، توکن های خود را به آدرس های مرده ارسال ی کنند. به عنوان مثال، پس از اعلام پرتال توکن سوزی توسط توسعه دهندگان ارز شیبا اینو (SHIB)، جامعه توکنداران این ارز به طور گسترده، بخشی از دارایی شیبا اینوی خود را به این آدرس ارسال می کنند تا از مزایای افزایش قیمت شیبا اینو بهره مند شوند.

معرفی 4 پروژه توکن سوزی

در دنیای ارز دیجیتال پروژه های بزرگی اقدام به توکن سوزی های دوره ای می کنند. در ادامه، به مشهورترین توکن سوزی های ارز دیجیتال اشاره می کنیم.

توکن سوزی بایننس کوین

بایننس (Binance) یک صرافی ارز دیجیتال آنلاین است که امکان مبادله رمزارزهای مختلف را فراهم می‌کند. این پروتکل مخصوص توکن سوزی فصلی بایننس کوین است و به طور خودکار در آغاز هر فصل صورت می گیرد و همواره موجب تعادل قیمت ارز BNB می شود. به عقیده مدیر عامل صرافی بایننس، مدل توکن سوزی خودکار به "استقلال، شفافیت و پیش بینی پذیری بیشتر" اکوسیستم کمک می کند.

توکن سوزی شیبا (SHIB)

شیبا اینو یک میم‌کوین در دنیای ارزهای دیجیتال است که با الهام از دوج کوین و روی شبکه اتریوم راه اندازی شده است. همانطور که پیش تر ذکر شد، چندی است تیم توسعه ارز شیبا اینو (SHIB)، راه اندازی یک پورتال توکن سوزی را اعلام کرده است.

توکن سوزی شیبا

قرار است جامعه شیبا برای کاهش عرضه در گردش این ارز، در این پرتال توکن سوزی کنند. قابل ذکر است که حدود 41 درصد از شیبا اینو قبلا به روش توکن سوزی از گردش خارج شده. همچنین تعداد 1.5 میلیارد SHIB در ماه فوریه 2022 سوزانده شده است.

توکن سوزی کاردانو (ADA)

کاردانو یک شبکه مبتنی بربلاک چین است که ارز دیجیتال آن Ada نام دارد. کاردانو تاکنون هیچ توکن سوزی خاصی به خود ندیده است.اما به‌روزرسانی اخیر بنیاد کاردانو نشان می‌دهد که دو تیم آدرستیا (Adrestia) و هایدرا هدز (Hydra Heads) در حال کار بر روی ویژگی مکانیزم توکن سوزی هستند. چارلز هاسکینسون یکی از بنیان‌گذاران اصلی اتریوم و بنیان‌گذار پروژه کاردانو است.

The Cardano Foundation یک موسسه غیر دولتی مستقر در سوئیس است که مسئولیت نظارت و کنترل بر توسعه بلاک چین کاردانو را بر عهده دارد.  تیم Adrestia که به نام الهه شورش نامگذاری شده است، برای ایجاد یکپارچگی و تعامل آسانتر و سریعتر با کاردانو راه اندازی شده است.

توکن سوزی کاردانو

سقف عرضه توکن شبکه کاردانو 45 میلیارد توکن است و در حال حاضر، بیش از 32 میلیارد توکن کاردانو در گردش است. این میزان حجم توکن در گردش از سوی کارشناسان ارز دیجیتال حجم بسیار عظیمی ارزیابی شده که موجب کاهش قابل توجه قیمت شده است. منتقدان شبکه کاردانو معتقدند الگوریتم اثبات توکن سوزی (PoB) یکی از بهترین راه حل پیش روی کاردانو است.

هاسکینسون مخالف سرسخت توکن سوزی کاردانو!

بنیانگذار شبکه کاردانو، چالز هاسکینسون (Charles Hoskinson) همواره یکی از سرسخت ترین مخالفان توکن سوزی کاردانو بوده است. با اینحال، هاسکینسون در ماه اکتبر 2021، برای ایجاد الگوریتم توکن سوزی، سراغ شرکت فناوری ایگون (Iagon) رفت. وی سپس چالشی برای ایجاد یک قرارداد هوشمند به منظور توکن سوزی آدا ایجاد کرد که تاکنون بی پاسخ مانده است.

به نظر می رسد جامعه ADA تمایل ندارد که مکانیزم توکن سوزی، روی این شبکه اجرا شود. اکثر کاربران بر این عقیده هستند که سیستم توکن سوزی معایبی برای شبکه به همراه خواهد داشت. زیرا بلاکچین کاردانو یک شبکه لایه 1 است و نمی توان پروتکل utxo مانند بیت کوین را سوزاند.

هاسکینسون معتقد است، روند نزولی کاردانو به زودی به پایان می رسد و پس از ماه ژوئن که هارد فورک واسیل (Vasil) اجرا شود، یک موج بزرگ صعودی به وقوع خواهد پیوست. حال باید دید که نتیجه کار دو تیم کاردانو، یک الگوریتم اثبات توکن سوزی به ارمغان خواهد آورد یا خیر.

توکن سوزی بیبی دوج (babydoge)

کل عرضه بیبی دوج 420 کوادریلیون است و این حجم به شکل شگفت آوری زیاد است. به همین علت، تیم توسعه بیبی دوج برنامه منظمی برای توکن سوزی ارائه داده است. از آغاز سال جدید میلادی (2022)، هر ماه، چهار میلیارد توکن سوزانده و از گردش خارج شده است. بیبی دوج کوین (Baby Doge) یک میم کوین است که شباهت های زیادی با دوج کوین دارد.

توکن سوزی بیبی دوج

توکن سوزی های متوالی، بی بی دوج کوین را بیشتر مورد توجه سرمایه‌گذاران خرده‌فروش قرار داده است و حتی در تاریخ 4 ژانویه 2022، ارزش بازار بیبی دوج از شیبا اینو Shiba Inu (SHIB) پیشی گرفت. توکن سوزی های بیبی دوج، عرضه را به میزان قابل توجهی کاهش داده است. تاکنون بیش از 40 درصد از عرضه اولیه بیبی دوج به وسیله توکن سوزی از گردش خارج شده. با توجه به توکن سوزی های آتی، به احتمال زیاد، این ارز آینده ای صعودی خواهد داشت.

معایب توکن سوزی: آیا سوزاندن توکن همیشه سودآور است؟

در مورد سوزاندن کوین و توکن باید به چند نکته کلیدی اشاره کرد.

 • تضمینی برای افزایش ارزش کریپتو بواسطه توکن سوزی نیست.
 • بسیاری از سرمایه گذاران از توکن سوزی سود چندانی نمی برند.

 

تأثیر توکن سوزی در افزایش قیمت

حال این سؤال پیش می آید، چه زمانی توکن سوزی سیگنال خرید و چه زمانی دام است؟

باید توجه داشت توکن سوزی در ارز دیجیتال می تواند تنها بهانه ای به قصد فریب سرمایه گذاران باشد.

شایعه پراکنی در مورد توکن سوزی

گاهی دیده می شود که توسعه‌دهندگان با انتشار اخبار توکن سوزی، تنها قصد ایجاد روند صعودی در نمودار ارز خود دارند و این توکن سوزی هرگز اتفاق نمی افتد.

مراقب توکن سوزی جعلی باشید!

همچنین گاهی توسعه دهندگان، یک آدرس برای توکن سوزی در فضای مجازی انتشار می دهند و در واقع این آدرس چیزی نیست جز آدرس کیف پول خودشان!

هشدار : توکن سوزی به قصد فریب افکار عمومی

دقت به نحوه توزیع یک ارز یا اقتصاد توکنی آن، بسیار مهم است و نشان می دهد که چند درصد از توکن ها در اختیار چه کسانی است. بسیاری از سرمایه گذاران پیش از سرمایه گذاری، به توکنومیک یک ارز توجه می کنند. به همین علت گاهی دیده می شود که توسعه دهندگان توکن ها را به قصد فریب جامعه می سوزاند. این روش بیشتر به عنوان راهی برای پنهان کردن آدرس کیف پول نهنگ هایی به کار می رود که بخش بزرگی از یک ارز دیجیتال را در اختیار دارند.

مثالی برای توکن سوزی فریبنده

به عنوان مثال، فرض کنید یک توسعه‌دهنده یک ارز دیجیتال را با 1 میلیارد توکن راه‌اندازی می‌کند، سپس 100 میلیون توکن را نگه داشته و 600 میلیون را می سوزاند.

اکنون تکونومیک این ارز بدین صورت است:

 • عرضه کل:1 میلیارد توکن
 • توسعه دهنده: 100 میلیون
 • توکن های سوزانده شده: 600 میلیون
 • توکن های باقیمانده: 300 میلیون

بدین ترتیب، توسعه دهنده از 400 میلیون توکن باقیمانده، 100 میلیون، یعنی 25 درصد ارزهای باقیمانده را هولد کرده است.

اما این توسعه دهنده طوری وانمود کرده است که به نظر می رسد فقط مالک 10 درصد عرضه است زیرا عرضه اولیه 1 میلیارد بوده است.

بدیهی است ارزی که کنترل 25 درصد از آن، در اختیار یک شخص باشد، ارزش سرمایه گذاری ندارد و چیزی جز تله نیست.

نحوه پیشگیری از دام توکن سوزی های ساختگی

برای اجتناب از گرفتار شدن در انواع دام های مربوط به توکن سوزی به موارد زیر دقت فرمایید:

 • هرگز خود، تصمیم به توکن سوزی با ارسال توکن خود به یک آدرس اعلام شده از سوی اشخاص و تیم توسعه دهنده نگیرید.
 • هرگز صرفاً با شنیدن خبر توکن سوزی، اقدام به خرید یک ارز نکنید.
 • پیش از سرمایه گذاری در یک ارز دیجیتال، حتماً تحقیقات کاملی را انجام دهید.
 • اگر با مراحل تحقیق در مورد یک ارز دیجیتال آشنایی ندارید، فقط در ارزهای معروف و ثابت شده سرمایه گذاری کنید.

توکن سوزی صرافی ها: آیا توکن سوزی روی موجودی کاربران تاثیر می‌گذارد؟

به طور کلی، توکن های بومی صرافی ها سه مزیت اصلی دارند:

 • ایجاد انگیزه در بازارسازان برای افزایش نقدینگی،
 • ارائه تخفیف تراکنش به کاربران
 • تقویت ویژگی‌های جدید حاکمیتی (مانند دسترسی زودهنگام به IEO، رأی‌گیری، فهرست کردن کوین های جدید.)

توکن سوزی و صرافی ها

توکن سوزی در میان صرافی های دارای ارز بومی بسیار محبوب است. زیرا همانطور که قابلیت های یک توکن بومی معامله‌گران را تشویق می‌کند تا توکن بومی صرافی را خرید و هولد کنند، توکن ‌سوزی نیز انگیزه بیشتری برای خرید و هولد توکن ها برای مدت زمان طولانی ‌تر ایجاد می‌کند.

سرمایه گذاران می توانند چنین عملکردی را به عنوان یک سیگنال مثبت خرید از سوی توسعه دهندگان تفسیر کنند. تمام پروژه ها سعی می کنند حداکثر ارزش افزوده را برای سرمایه گذاران و کاربران ایجاد کنند. با از بین بردن پایدار توکن ها، می توان مشکلات متعددی را در شبکه حل کرد و ارزش ارز را افزایش داد.

بازگشت سود به سرمایه گذاران نیز وسیله ای اثبات شده برای توکن سوزی در نظر گرفته می شود. در اینجا، شرکت در حال توسعه از سود حاصل از معاملات برای بازخرید توکن استفاده می کند.

توکن سوزی خوب است یا بد؟

آیا سوزاندن ارز دیجیتال رویداد خوبی است یا خیر؟ متأسفانه، پاسخ روشنی برای این پرسش وجود ندارد، زیرا نتیجه توکن سوزی کاملاً بستگی به شرایط دارد. اینکه ارز دیجیتال از لحاظ بنیادین ارزشمند است و آیا فرایند توکن سوزی بدرستی صورت گرفته است.

توکن سوزی می تواند اثرات مثبت یا منفی در بازار داشته باشد؛ زیرا احساسات کاربران مهم ترین فاکتور در موفقیت یک توکن سوزی است. اگر کاربران نسبت به یک توکن سوزی ارز معتبری بدبین باشند، حتی اگر این توکن سوزی به بهترین نحوه انجام شود، اثری در قیمت نخواهد داشت.

لیست توکن سوزی های آینده

همانطور که پیش تر ذکر شد، توکن سوزی موجب افزایش قیمت توکن می شود. به همین علت، اطلاع از زمان توکن سوزی به نفع کاربران خواهد بود. اگر ارزی از لحاظ بنیادین ارزشمند باشد، توکن سوزی بهترین خبری است که در مورد یک ارز می شنوید!

در اینجا برخی از توکن سوزی های آتی را معرفی خواهیم کرد.

توکن سوزی آتی بایننس کوین (BNB)

نوزدهمین توکن سوزی بایننس کوین (BNB)، در پایان سه ماهه اول 2021، در آوریل 2022 یعنی ماه جاری انجام خواهد شد. این رویداد قطعاً روی قیمت بایننس کوین تأثیر بسزایی خواهد داشت. این می تواند سیگنال سرمایه گذاری کوتاه مدت برای بایننس کوین باشد.

توکن سوزی آتی اتریوم

اتریوم یک پلتفرم بلاکچین است که ارزدیجیتال آن، اتر (ETH) نام دارد. شبکه اتریوم، از آغاز تا کنون، در مجموع 2,004,256 اتریوم را سوزانده است.

 از ماه آگوست 2021، اتریوم مکانیسم توکن سوزی موسوم به EIP-1559 را به عنوان بخشی از ارتقاء هارد فورک لندن معرفی کرد. از آن زمان تا کنون، توسعه دهندگان این ارز بیش از 1.3 میلیون اتریوم به ارزش حدوداً 5 میلیارد دلار را توکن سوزی کرده اند.

توکن سوزی اتریوم

با مکانیسم توکن سوزی اتریوم، ساختار کارمزد شبکه بازسازی شد. بطوریکه کارمزد شبکه به دو بخش تقسیم شد:

 • کارمزد پایه
 • پاداش

پیش از هارد فورک، قبلاً کارمزد شبکه در اتریوم به طور کامل به ماینرهای این شبکه می رسید. پس از این ارتقا تنها بخش پاداش به ماینرها تعلق می گیرد و بخش کارمزد پایه سوزانده می شود. بدین ترتیب، با هر تراکنش مقداری اتر از گردش خارج می شود.

حال سؤال اینجاست: آیا توکن سوزی اتریوم در سال 2021 بر قیمت آن در سال 2022 تأثیری خواهد داشت؟ توکن سوزی بعدی چه زمانی خواهد بود؟

در پاسخ این سؤال مهم باید گفت: پس از این ارتقا و توکن سوزی های مداوم در شبکه اتریوم، کارشناسان پیش بینی کرده اند که اتریوم در سال 2022 بسیار قدرتمندتر عمل خواهد کرد.

اما این تنها دلیل افزایش قیمت اتریوم نخواهد بود؛ زیرا به روز رسانی نهایی در ماه ژوئن 2022 نزدیک است و این بروز رسانی قرار است قیمت اتریوم را بهبود بخشد. بنابراین اکنون بهترین زمان برای سرمایه گذاری روی اتریوم، دومین ارز بزرگ دنیای ارزهای دیجیتال است.

شما می توانید برای آگاهی از لیست آخرین توکن سوزی ها به این آدرس مراجعه کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله از مقالات آموزشی وبسایت دنیای ترید، سعی کردیم به زبانی ساده شما را با تمامی مفاهیم پیرامون توکن سوزی (token burning) آشنا کنیم. نکته اصلی در توکن سوزی این است که پروژه‌ها ممکن است برای حفظ ارزش توکن‌ خود، دست به سوزاندن حجم معینی از این توکن ها بزنند و به این ترتیب، توکن سوزی می‌تواند به عنوان یک ابزار ضد تورم استفاده شود. دلایل زیادی دال بر مفید بودن سوزاندن توکن وجود دارد. با اینحال فراموش نکنید که همه چیز به احساسات معامله گران وابسته است.

اگر تریدهای ارز دیجیتال یک توکن سوزی را ارزشمند ارزیابی کنند، بی شک قیمت بالا می رود، برعکس اگر یک توکن سوزی، هر چند باارزش از سوی جامعه ارز دیجیتال استقبال نشود، تأثیری در قیمت آن نخواهد داشت. به یاد داشته باشید هنگام شنیدن خبر توکن سوزی و پیش از خرید ارز مورد نظر، حتماً تحقیقات خود را انجام دهید تا ارزی بی ارزش را وارد پورتفوی خود نکنید.

به اشتراک گذاری این مطلب!

donyaye-trade.com

ارسال دیدگاه


0 دیدگاه