بیت کوین و هر آنچیزی که نیاز دارید
ارز دیجیتال

بیت کوین و هر آنچیزی که نیاز دارید

یکی از اسم‌هایی که امروزه زیاد می‌شنویم، اسم اولین رمز ارز دنیا یعی بیت کوین است. رمز ارزی که توانسته افراد زیادی در سراسر دنیا را به خود علاقه مند کند و در طول چند ماه جیب آنها را پر پول کند! اگر شماهم تصمیم دارید اطلاعاتتان را در خصوص بیت کوین تکمیل کند حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. چرا که در این مقاله به تمام سوالات شما پاسخ خواهیم داد و کمک خواهیم کرد که با چشمی باز وارد دنیای کریپتوکارنسی و خرید و فروش بیت کوین شوید.

بیت کوین در واقع نوعی رمزارز است که می‌توان با آن خرید و فروش و یا سرمایه گذاری انجام داد. این ارز دیجیتال توسط هیچ مقام دولتی یا نهاد حکومتی اداره نمی‌شود و تنها تحت کنترل و مدیریت مردم است.

بیت کوین

تاریخچه بیت کوین

در سال ۲۰۰۷، فردی به نام ساتوشی ناکاماتو، تحقیقات خودش را بر روی مفهوم بیت کوین آغاز کرد.

بعد از انجام تحقیقات فراوان، یک سال بعد سایت Bitcoin.org راه اندازی شد. ساخت این سایت باعث شروع خرید و فروش بیت کوین نشد اما در سال 2009 «ساتوشی» و «هال فاینی»، فعال و توسعه دهنده ارزهای رمزنگاری شده، توانستند در یک بلوک، یک تراکنش مالی به صورت آزمایشی انجام دهند.

این روند به شکلی ادامه داشت که اولین تراکنش در دنیا در یک سال بعد اتفاق افتاد. در آن سال فردی برای خرید یک پیتزا ۱۰ هزار بیت کوین به معادل 250000 دلار پرداخت کرد!

نمودار استقبال مردم از بیت کوین روز به روز صعودی تر می‌شود. به شکلی که سال 2010 صرافیMtGox  در ژاپن و سال 2011 صرافی Britcoinدر انگلستان افتتاح شد. بعد از تاسیس این صرافی‌ها اولین تراکنش موبایل به موبایل بیت کوین بین یک فرد ژاپنی و یک برنامه نویس آمریکایی رخ داد.

از زمانی که اولین ارز دیجیتال دنیا به جهانیان معرفی شد، بیش از ۱۳ سال می‌گذرد. اگرچه این رمزارز اولین پول دیجیتال اختراع شده نیست اما اولین آنها بود که توانست به شکل موثری رشد کند.

علیرغم شهرت جهانی بیت کوین و پذیریش آن توسط قشر عظیمی از مردم دنیا، این ارز دیجیتال در سال‌های ابتدایی پیدایش خود در کارهایی غیر قانونی مانند پولشویی و قاچاق انسان و ‌مواد مخدر به صورت گسترده حضور داشته.

چنین اقداماتی در ابتدا باعث تردید عده‌ی زیادی در استفاده از بیت کوین شد.

هر چند که با گذر زمان و استقبال افراد مهم و موثر این نگرانی‌ها تقریبا به حداقل رسید.

مطالعه این مقاله توصیه می‌شود: عرضه اولیه ارز دیجیتال

«ساتوشی ناکاموتو» نامی است که به مخترع بیت کوین نسبت داده می‌شود با این حال هویت این فرد یا گروه را کسی به جز خودش نمی‌داند.

در وصف هویت پر ابهام و رازگونه‌ی این فرد همین قدر کافی است که وی نامی ژاپنی و آدرس ایمیلی آلمانی و لحجه‌ای بریتانیایی داشته و با تمام قدرت در مقابل فاش شدن هویت خویش مقاومت می‌کند.

البته افراد زیادی تا کنون خود را ساتوشی ناکاموتو نامی معرفی کرده‌اند که ادعاهای آنها رد شده و هویت این فرد همچنان در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است. گفته می‌شود یکی‌ از دلایل تلاش مخترع بیت کوین برای مخفی نگهداشتن هویت خود، در خطر بودن جان اوست.

نگاهی به تغییرات ارزش بیت کوین از ابتدای پیدایش

ده سال است که بیت کوین راه را برای رمزارزها هموار نموده و در اوایل نیمه ی دوم ماه فوریه ی ۲۰۲۱ توانست به بالاترین قیمت خود در  طول این سالها برسد.

بیت کوین که به عنوان یک راهکار برای مقابله با بحران مالی سال ۲۰۰۸ به وجود آمده بود، توانست در دوران بی ثباتی مالی جان سالم به در ببرد و در سال ۲۰۱۷ ‌ به ارزشی حدود 19,650دلار آمریکا برسد.

در سال‌های اولیه به وجود آمدن بیت کوین، ارزش آن بسیار پایین بوده و خریداران و استخراج گران آن تنها محدود به کسانی می‌شد که به این رمز ارز و بلاک چین گرایشی مثبت داشتند.

لازم به ذکر است که این افراد در آن زمان از امکانات و تکنولوژی‌های پیشرفته برخوردار نبودند.

ارزش بیت کوین همواره شاهد افت و خیزهای فراوان بوده است.

اولین باری که ارزش بیت کوین افزایش پیدا کرد در جولای ۲۰۱۰ بود. در آن زمان ارزش هر کدام از این ارز های دیجیتال کمتر از ۱۰ سنت بود. این افزایش قیمت، سه سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۱ ناگهان جهش بزرگی داشت و ارزش آن به ۳۱ دلار رسید. این جهش نیز کمی بعد با کاهشی شدید مواجه شد و قیمت هر بیت کوین معادل ۲ دلار شد.

اما بیت کوین ثابت نماند و در پایان سال ۲۰۱۳ قله‌ی جدیدی را به ارزش 1,164 دلار فتح کرد و اوایل ژانویه سال ۲۰۱۶ نشانگر آغاز  افزایش قیمت حفظ شونده بیت کوین بود.

بین اولین و آخرین ماه سال ۲۰۱۷، به دلیل توجه بیشتر و معرفی رمز ارزهای جدید و همچنین پوشش خبری و رسانه‌ای رسانه‌های مالی اصلی ۱۷۲۹ درصد به ارزش این ارز دیجیتال اضافه شد و در واقع ارزش آن به  حدود 18,940 دلار آمریکا رسید.

بی ثباتی ارزش بیت کوین یکبار دیگر وقتی که به حدود  3,190 دلار رسید بر همگان ثابت شد و این بی ثباتی یکی از دلایلی بود که مخالفان فرصت طلب برای زیر سوال بردن آن استفاده می‌کردند.

اما توانایی بیت کوین با گذر موفقیت آمیز از بحران‌ها و سختی‌های مالی سال ۲۰۲۰ بار دیگر پتانسیل این ارز دیجیتال را به همه ثابت کرد. اگر چه ارزش این ارز در ماه‌های ابتدایی این سال سقوط کرد، اما فرصتی که با سقوط قیمت آن برای خریداران به وجود آمد، باعث شد تا زیان‌های مربوط به آن جبران شده و بیت کوین توانست مانند طلا به یک دارایی محافظت کننده و امن برای هزاره‌ی سوم تبدیل شود.

اگر چه نوسان قیمت برای بیت کوین همچنان ادامه دارد، اما لازم به ذکر است که سال ۲۰۲۱شاهد بالاترین ارزش بیت کوین در طول عمر نه چندان طولانی این ارز بوده است.

ارزش بیت کوین

آینده بیت کوین

قیمت بیت کوین وابسته به عرضه و تقاضاست. این ارز دیجیتال یک منبع سرمایه گذاری و کسب سود برای تریدرهای ارز دیجیتال است. در کنار این بیت کوین توانسته راه حل خوبی برای مبادلات بانکی امن باشد.

پیش‌بینی می‌شود قیمت بیت کوین به دلیل حمایت و استقبال سرمایه‌گذاران به ویژه شرکت‌های قدرتمند جهانی افزایش پیدا خواهد کرد. البته این فقط یک احتمال است و ممکن است قیمت بیت کوین به هر دلیلی کاهش یابد.

پشتوانه بیت کوین چیست؟

بعد از جنگ جهانی دوم رکود بزرگی تمام دنیا را فردا گرفت. مسئله‌ای که به شروع رکود دوران پسا جنگ جهانی کمک کرد، عدم ثبات ارزش ارزهای کشورها بود. یعنی اینکه در اول ماه ارزش ارز دلار و پوند یکسان بود ولی آخر ماه بعد، ارزش دلار و پوند تغییر می‌کرد.

این عدم ثبات بانک‌های مرکزی کشورهای آسیب دیده را مجبور کرد تا سیستمی را انتخاب کنند که کالایی را به عنوان معیار ارزش گذاری ارز کشورها تعیین کنند. آن سیستم، سیتسم بریتون وودز و آن کالا، طلا بود!

سیستم برتون وودز با هدف کاهش نوسانات ارزهای مختلف ایجاد شد. طی این دوران، نرخ ارزها مدام تغییر می‌کرد و امکان کنترل آنها وجود نداشت. طلا بعد از جنگ جهانی دوم به عنوان معیار ارزش گذاری و پشتوانه ارز کشورها مشخص شد.

اما بعد از چند سال مشکلات سیستم بریتون وودز گریبان گیر کشورها شد و باعث شد صحبت سیستم دیگر یا همان ارزهای فیات به میان بیاید.

در واقع ارز فیات بدون پشتوانه است. ارزی با ارزش متغیر که پشتوانه‌ی آن هیچ کالایی نیست؛ نه طلا و نه نقره. این سیستم تا اکنون پایدار است و امروزه دیگر هیچ ارزی مانند دلار، به طلا وابستگی ندارد و ارزش طلا و دلار از یکدیگر مستقل‌ است.

داستان ارزهای دیجیتال و پشتوانه بیت کوین متفاوت از ارزهای فیات نیست. پشتوانه بیت کوین نه طلا است و نه نفت و نقره. بیت کوین یک ارز آزاد و مستقل است و نیاز به پشتوانه هیچ کالایی ندارد.

آن چیزی که پشتوانه بیت کوین است، پلتفرم بلاک چین است. پلتفرمی که غیر متمرکز است و باعث می‌شود شفافیت به اولویت اول تراکنش‌های مالی تبدیل شود.

پشتوانه بیت کوین

5 کیف پول برتر بیت کوین

دو نوع کیف پول برای ارزهای دیجیتال وجود دارد. یکی کیف پول سرد و دیگری کیف پول گرم. 5 کیف پول برتر بیت کوین که در ادامه به شما معرفی می‌شود، جزو کیف پول‌های گرم است.

برای مطالعه تفاوت کیف پول گرم و سرد، اینجا را کلیک کنید.

تراست والت (Trust Wallet)

وقتی صحبت از بهترین کیف پول بیت کوین می‌شود، اسم تراست ولت به میان می‌آید. این کیف پول متعلق به صرافی بایننس است. با استفاده از این کیف پول هیچ‌کس به‌جز کاربر به دارایی‌ها دسترسی نخواهد داشت. استفاده از تراست والت رایگان است و فعلاً فقط بر روی تلفن‌های همراه نصب می‌شود. از ویژگی‌های تراست ولت می‌توان به پشتیبانی از چند صد ارز دیجیتال و تعداد نصب فراوان اشاره کرد.

کیف پول الکتروم (Electrum)

اگر جزو افرادی هستید که به یک کیف پول مخصوص دسکتاپ نیاز دارید حتما الکتروم را تجربه کنید. کار با این کیف پول بسیار راحت و امنیت بالا در این کیف پول حرف اول را می‌زند. یکی از ویژگی‌های این کیف پول، امکان استفاده از آن برای کاربران مبتدی و در عین حال ارائه امکانات مناسب برای کاربران حرفه‌ای است.

بیت کوین والت (Bitcoin Wallet)

بیت کوین والت جزو اولین کیف پول‌های بیت کوین برای تلفن‌های همراه به حساب می‌آید. این کیف پول بیت کوین با نام سازنده‌اش، آندرس شیلدباخ شناخته می‌شود. کار با این نرم افزار بسیار راحت است و رابط کاربری مناسبی دارد. امکانات این کیف پول برای افراد مبتدی کافی است و تمامی علاقه مندان به خرید و فروش بیت کوین می‌توانند از این کیف پول استفاده کنند.

بلاک چین داتکام (Blockchain.com)

در کنار کیف پول بیت کوین والت، کیف پول بلاک چین داتکام  هم جزو قدیمی‌ترین کیف پول‌های بیت کوین است. شاید تصویر کنید که بلاک چین داتکام همان بلاک چین است؛ اما این تصور اشتباه است. بلاک چین در واقع فناوری زیرساختی ارزهای دیجیتال است و بلاک چین داتکام تنها یک کیف پول برای نگهداری این ارزهاست.

این کیف پول، جزو کیف پول‌های مبتنی بر وب است و شما می‌توانید با مرورگر خود به راحتی دارایی های خود را مدیریت کنید.

کیف پول اتمیک والت (Atomic Wallet)

این کیف پول (که کیف پول مورد علاقه نویسنده مقاله است 😊) از نسخه موبایلی و نسخه دسکتاپ پشتیبانی می‌کند. پشتیبانی از 300 کوین و توکن و همینطور رابط کاربری بسیار خوب باعث شده این کیف پول، به یک کیف پول بسیار امن تبدیل شود.

با نصب نرم‌افزار اتمیک والت بر روی رایانه شخصی، کلید خصوصی‌تان به ‌صورت رمزنگاری‌شده ذخیره می‌شود و می‌توانید بدون دردسر دارایی‌های خود را مدیریت کنید.

بیت کوین چگونه ساخته میشود؟

استخراج و ساخت بیت کوین از طریق ماینینگ یا همان استخراج ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. به این شکل که ماینر‌ها یا همان استخراج کننده‌ها با در اختیار گذاشتن قدرت پردازش خود، باعث ساخت بیت کوین می‌شوند.

به صورت کلی سه گام برای ساخت یک بیت کوین وجود دارد:

  • تأیید تراکنش
  • حفظ امنیت شبکه‌
  • تولید بیت کوین جدید

هر نود بلوک باید تراکنش مالی بیت کوین را تایید کند. این تایید تراکنش به توابع پیچیده ریاضی نیاز دارد و برق زیادی را برای این کار مصرف می‌کند. در طول این مدت، نود باید تراکنش را هش یا رمز نگاری کند و آن را در شبکه تایید کند. بعد از تایید تراکنش، وارد مراحل حفظ امنیت و تولید بیت کوین جدید می‌شویم.

بیت کوین های جدید با یک فرآیند رقابتی و غیرمتمرکز به نام "ماینینگ یا استخراج" تولید می‌شوند. در این فرایند نودها به دلیل خدماتشان از طریق شبکه پاداش می‌گیرند. پروتکل بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده است که بیت کوین جدید با نرخ ثابت ایجاد شود. این امر، استخراج بیت کوین را به یک تجارت بسیار رقابتی تبدیل می‌کند.

وقتی تعداد بیشتری استخراج کننده به شبکه می پیوندند، کسب سود به طور فزاینده‌ای دشوار می‌شود و ماینرها برای کاهش هزینه‌های عملیاتی خود باید به دنبال افزایش کارایی و بهره‌وری باشند. هیچ مرجع مرکزی یا توسعه دهنده‌ای قدرت کنترل یا دستکاری سیستم را برای افزایش سود ندارد.

بیت کوین با سرعت پیش بینی شده‌ای ساخته می‌شود.

پاداش شبکه بلاک چین بیت کوین هر چهار سال به طور خودکار نصف می‌شود. این روند تا زمانی ادامه دارد که 21 میلیون بیت کوین ساخته شود.

بیت کوین چگونه ساخته می شود

مزایا بیت کوین

از سال 2009 که ساتوشی ناکاماتو بیت کوین را اختراع کرد، روند قیمت بین کوین به صورت کلی صعودی است. در طول این چند سال شرکت‌های متعددی به صف استفاده کننده از بیت کوین پیوستند. بیت کوینی که توانسته با مزیت‌هایش نظر هر شرکت و فردی را جلب کند. در ادامه با سه مزیت ویژه بیت کوین آشنا می‌شوید.

هیچ محدودیتی در تراکنش وجود ندارد

با استفاده از پلتفرم بلاک چین هیچ محدودیتی در پرداخت ندارید. شما می‌توانید روزانه تا هر مقداری که دلتان می‌خواهد بیت کوین خرید و فروش کنید. این آزادی در پرداخت، دست شما را برای معاملات روزانه باز می‌کند و باعث می‌شود با اطمینان خاطر در دنیای کریپتوکارنسی قدم بردارید.

امنیت بسیار بالایی دارد

در مقاله بلاک چین در خصوص امنیت بیت کوین صحبت کرده‌ایم. اما در اینجا لازم است بگوییم که امنیت در شبکه خرید و فروش بیت کوین بسیار بالا است و احتمال از بین رفتن و یا دزدی از دارایی های شما بسیار پایین است.

اطلاعات شفاف است

در بلاک چین شفافیت حرف اول را می‌زند. یک نسخه از معاملات بلوک در دسترس تمامی افراد بلوک قرار می‌گیرد. درست است که اطلاعات شخصی کاربر پنهان است ولی اطلاعات عمومی در دسترس همگان قرار دارد. لازم است یادآوری کنیم که پروتکل بیت کوین توسط هیچ شخص، سازمان و یا نهاد دولتی قابل دستکاری نیست.

معایب بیت کوین

صحبت از مزایا و ویژگی‌های بیت کوین شد؛ اما اکنون سراغ سه عیب بیت کوین برویم.

آگاهی مردم از بیت کوین پایین است

اطلاعات اغلب افرادی که سرمایه‌شان را وارد بازار کریپتو کارنسی می‌کنند بسیار پایین است. این یک تهدید است و لازم است هر فرد اطلاعات خود تکمیل کند.

بلاک چین یک فناوری پیچیده است و لازم است برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال مانند خرید و فروش بیت کوین با اصطلاحات تخصصی آشنا شوید. اما این دلیل نمی‌شود که فرد به سمت یادگیری نرود و صرفا با خرید و فروش روزانه به سود برسد.

بیت کوین برای حکومت ها تهدید است یا حکمت ها برای بیت کوین؟

از هرچه که بگذریم نقش بیت کوین و بلاک چین در شفافیت و فساد زدایی را نمی‌توان رد کرد. وجود بین کوین در معاملات یک کشور باعث می‌شود شفافیت در تراکنش‌های مالی حرف اول را بزند. همین امر ممکن است باعث گارد گرفتن خیلی از کشورها شود.

کشورهایی وجود دارند که خرید و فروش بیت کوین را جرم می‌دانند اما تعداد آنها در حال کم شدن است. چرا که تعداد کشورهای علاقه مند به بیت کوین در حال افزایش است و این را می‌توان از اخبار این حوزه متوجه شد.

بیت کوین محدودیت عرضه دارد

سقف تعداد بیت کوین‌ها توسط مخترع آن ۲۱ میلیون عدد در نظر گرفته شده است که تا کنون  حدود 18 میلیون آن استخراج‌ شده که مقداری از آن در آغاز کار و توسط ماینرهای ابتدایی که مهارت کافی را در استخراج آن نداشتند گم شده و دیگر قابل استفاده نیستند.

نکته‌ی مهم دیگر این است که بعد از استخراج آخرین بیت کوین که احتمالا در چندین سال بعد اتفاق خواهد‌ افتاد، بیت کوین جدیدی برای استخراج وجود نخواهد داشت چون ظرفیت آن از پیش توسط مخترعان تعیین شده است. در ضمن، شما می‌توانید جهت مطالعه سایر مطالب آموزشی به صفحه آموزش ارز دیجیتال رایگان دنیای ترید هم سر بزنید.

به اشتراک گذاری این مطلب!

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه