قیمت لحظه ای لونا؛ آینده ارز لونا و بررسی علت ریزش لونا (فیلم)
اخبار ارز دیجیتال

قیمت لحظه ای لونا؛ آینده ارز لونا و بررسی علت ریزش لونا (فیلم)

ویدیوی علت های سقوط لونا و شبکه ترا+ آینده لونا کلاسیک و لونا 2، مدت زمان ویدیو: 6:52

با این حمام خون اخیر کریپتو و زیان‌های گسترده ای که اولین جرقه آن را بانک فدرال رزرو با افزایش نرخ بهره زد، اکثر ارزهای دیجیتال در ماه می، سقوط کردند. به طوری که تقریبا همه ارزهای دیجیتال حداقل 20 درصد کاهش را تجربه کردند. اما ماه می برای لونا، ماه سقوط کامل بود. توکن آینده دار شبکه قرارداد هوشمند ترا (Terra)، دچار شکست اسفبار و کاهش عجیب 100درصدی شد. همچنین استیبل کوین ترا TerraUSD با علامت اختصاری (UST) دچار دیپگ (de-peg) شد و بدین ترتیب، در شیب تند سقوط افتاد. سرمایه گذاران وحشت زده لونا، سفارش پشت سفارش، لونا را به خطر صفر شدن نزدیک کردند. پس از این اتفاق، بنیاد لونا گارد (LFG)، ترافارم لبز (Terraform Labs) و در رأس آن، دو کوان (Do Kwon) اقداماتی را برای احیای لونا و پرداخت غرامت به زیان دیدگان انجام دادند. 

گزارش لحظه به لحظه لونا تبدیل به ترند روز و تیتر یک اخبار ارز دیجیتال شده است. در بازار شبکه ترا چه می گذرد؟ چرا ترا به یکباره دچار اصلاح جدی شد؟ این روند انحلال لونا از کجا شروع شد؟ ریزش تا کجا ادامه دارد؟ آینده ارزلونا و شبکه ترا چه خواهد بود؟ با این شرایط، لونا بخریم یا بفروشیم؟ چگونه می توانیم در ایردراپ های لونا 2 شرکت کرده و توکن های رایگان لونا 2 را دریافت کنیم؟ با گزارش اختصاصی بخش اخبار ارز دیجیتال دنیای ترید همراه باشید. این صفحه به صورت مرتب با تازه ترین اخبار لونا به روز رسانی می شود.


آخرین اخبار لونا و UST + بررسی آینده ارزلونا

با گزارش لحظه به لحظه لونا و استیبل کوین ترا (UST ) همراه شما هستیم.

اخبار لونا: به روزرسانی 7 تیر

افزایش 70 درصدی قیمت لونا 2

چند روز پس از افت شدید قیمت لونا 2 به 1/62 دلار، این توکن، شاهد رشد چشمگیری در دنیای کریپتو بوده است. در تاریخ ۲۷ ژوئن (6 تیرماه 1401)، با رشد باورنکردنی ۷۰ درصدی، نسبت به پایین‌ترین رکورد اخیر خود، اکنون به قیمت 2/77 دلار رسیده است. با این‌ وجود، همچنان اختلافی حدود 77/35 درصد پایین‌تر از بالاترین قیمتی که در 30 می (9 خرداد ماه 1401) برای آن ثبت ‌شده یعنی 12/24 دلار دارد.
جالب است بدانید که، بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر مانند بیت کوین و اتریوم نیز همزمان با رشد لونا، به ترتیب ۲۵ و ۴۵ درصد بهبودی را برای خود به ثبت رسانده‌اند.

وضعیت نمودار لونا

نمودارها حاکی از آن است که، لونا ۲ در حال تشکیل یک پرچم خرسی است و این افزایش قیمت، نشان‌دهنده یک روند نزولی بزرگ‌تر است. این روند به این صورت است که، قیمت برای مدتی در یک کانال صعودی به سمت بالا تثبیت می‌شود، در حالی‌که در یک روند نزولی بزرگ‌تر حرکت می‌کند. به‌ این‌ ترتیب، احتمال سقوط سریع قیمت لونا ۲ به ۲ دلار وجود دارد.
در صورتی که حجم عرضه افزایش یابد، این اصلاح قیمت می‌تواند طولانی‌تر شده و قیمت لونا به 1/3 دلار برسد.
لازم به ذکر است که، ارزش بازار توکن‌های شبکه ترا کلاسیک، یعنی USTC و LUNC ، هم به ترتیب ۹۶ و ۵۹۴ میلیون دلار افزایش را، تجربه کرده‌اند.

اخبار لونا: به روزرسانی 27 خرداد

توسعه زنجیره ترا 2 هنوز ادامه دارد. پروژه های شبکه ترا اکنون به ترا 2 مهاجرت کرده اند. با این حال، ترا 2 نیز خالی از مشکل نیست، پس از ایردراپ ناموفق لونا 2، شبکه ترا 2 نیز، دچار مشکل شد و تیم توسعه ترا سخت در کار رفع مشکل این شبکه است. با اخبار 27 خرداد لونا 2 همراه ما باشید.

بسته کمکی بنیاد ترا برای توسعه دهندگان شبکه

لایحه شماره Proposal 446 که در جامعه ترا 2 به رأی گذاشته شده بود، تأیید شد. این لایحه که شامل آزادسازی بودجه اختصاصی برای حمایت از توسعه دهندگان در بلاک چین جدید است، با بیش از 88 درصد رأی موافق به تصویب رسید.

با تصویب Prop 446، یک تخصیص اضطراری لونا 2 برای پروژه های واجد شرایط در بلاکچین Terra 2.0، در نظر گرفته می شود.

آیا باید منتظر ریزش های جدید در بازار لونا 2 باشیم؟

طبق طرح تخصیص فوری بودجه به توسعه دهندگان شبکه ترا 2، 2.5 میلیون ارزلونا 2، به ارزش 5 میلیون دلار به منظور پشتیبانی از 52 پروژه منتخب در Terra 2.0 توزیع خواهد شد. 50 درصد از توکن های توزیع شده میان توسعه دهندگان، قفل گشایی شده و قابل فروش هستند.

این یعنی امکان دارد فشار فروش جدیدی در بازار لونا 2 ایجاد شده و ریزش جدیدی در بازار لونا 2 به وجود آید.

اخبار لونا: به روزرسانی 22 خرداد

چندی است که اخبار لونا و شبکه ترا، بیش از بررسی پروژه و روند رشد توکن جدید، حول محور پیگیری قضایی مالباختگان لونا در مراجع بین المللی می چرخد. با اخبار 23 خرداد و دادخواهی مالباختگان بزرگ تاریخ ارز دیجیتال در مراجع بین المللی، همراه شما هستیم.

سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا: شرکت ترافارم لبز باید زیان های سرمایه گذاران را جبران کند!

با توجه به اینکه دادگاه استیناف ایالات متحده به ترافارم لبز و مدیران آن دستور پیروی از احضاریه های SEC در پروتکلMirror را داده است، در صورت سرپیچی از دستورات SEC، این شرکت تحت تعقیب مراجع قضایی بین المللی قرار خواهد گرفت. یکی از پرونده های احتمالی ترافارم لبز، پرونده اختلاس بیت کوین است.

مالباختگان ترا از شعبه آمریکایی صرافی بایننس، شکایت کردند

شعبه امریکایی صرافی بایننس، برای پاسخ به یک دادخواست عمومی به ارزش بیش از 5 میلیارد دلار، از سوی مراجع قضایی ایالات متحده آمریکا، تحت پیگرد قانونی قرار گرفت. بسیاری از مالباختگان آمریکایی شبکه ترا، با تنظیم یک شکواییه عمومی، علیه شعبه آمریکایی صرافی بایننس طرح دعوی کردند. اکنون شعبه آمریکایی صرافی بایننس، با اتهامات مختلفی از جمله استفاده از تاکتیک های بازاریابی گمراه کننده، در مورد پروژه ترا، مواجه است.

طبق محتویات این پرونده، Binance.US در تبلیغات خود، UST، استیبل کوین شبکه Terra را به عنوان یک سرمایه گذاری «ایمن» توصیف کرده بود. همچنین، در یکی از تبلیغات خود، UST را یک استیبل کوین با پشتوانه ارز فیات معرفی کرده بود.

در این دادخواست آمده که Binance.US پس از کسب سود حاصل از پوزیشن های فروش، در زمان پیش از سقوط ترا، دیگر بار اقدام به لیست کردن لونا 2 و فروش این ارز شکست خورده کرده است.

شعبه آمریکایی صرافی بایننس، با اتهام عدم رعایت مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا نیز مواجه است. در این دادخواست ادعا شده که این صرافی در آمریکا ثبت نشده و مجوز فعالیت اقتصادی ندارد.

اخبار لونا: به روزرسانی 20 خرداد

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) در حال بازرسی ترافارم لبز و بررسی علت های فروپاشی استیبل کوین الگوریتمی terrausd (UST) است. موضوع بررسی SEC رعایت قوانین اوراق بهادار و محصولات سرمایه گذاری از سوی ترافارم لبز است. با اخبار 20 خرداد لونا و شبکه ترا همراه باشید.

ورود سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا به مسئله لونا: آیا ترافارم لبز قانون شکنی کرده است؟

دادگاه استیناف ایالات متحده اقدامات انجام شده توسط Kwon و شرکت ترافارم لبز برای جلوگیری از تحقیقات SEC در مسئله Terra را رد کرد، پس از این اتفاق، بحث های زیادی در فضای مجازی، بخصوص توییتر، در زمینه ورود سازمان بورس و اوراق بهادار به مسئله ترا شکل گرفت. بسیاری از کارشناسان ارز دیجیتال معتقدند که بر طبق قوانین بین المللی، SEC یکی از مراجع صالح برای رسیدگی به مسئله ترا است؛ زیرا بسیاری از شهروندان آمریکایی از کارمندان این شبکه بودند؛ صرافی های آمریکایی زیادی ارز این شبکه را در لیست خود داشتند و همچنین بسیاری از کاربران آمریکایی این ارز را معامله می کردند.

در حال حاضر SEC در حال بررسی تمامی فعالیت های مربوط به UST قبل از سقوط شبکه ترا است. سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا این پروژه را از نقطه نظر رعایت مقررات حمایت از حقوق سرمایه گذاران فدرال بررسی می کند. به طور خاص، وکلای اجرایی SEC در حال بررسی این موضوع هستند که آیا Terraform Labs قوانین اوراق بهادار و محصولات سرمایه گذاری را زیر پا گذاشته است یا خیر.

فروپاشی ترا و لزوم نظارت بر ارز دیجیتال

سقوط شبکه ترا، زیان های میلیاردی و ریزش گسترده در بازار ارزهای دیجیتال، قانونگذاران کشورهای مختلف را بر آن داشت تا به دنبال نظارت بر استیبل کوین باشند. پس از این حادثه، جانت یلن (Janet Yellen)، وزیر خزانه داری آمریکا بر لزوم قانون گذاری و نظارت بر استیبل کوین ها تأکید کرد. گری جنسلر (Gary Gensler)، رئیس SEC نیز با اعلام اینکه بسیاری از ارزهای دیجیتال محکوم به شکست هستند، به سرمایه گذاران هشدار داد.

دو کوان در دادگاه بین المللی

اکنون، پروتکل Mirror شرکت ترافارم لبز، تحت بازرسی دقیق سازمان SEC قرار دارد. در حکمی که روز چهارشنبه، 9 ژوئن صادر شد، ترافارم لبز و مدیرعامل آن، دو کوان، موظف به پیروی از احضاریه های SEC شدند. پیش از این، وکلای ترافارم لبز، طی یک نامه تجدید نظر، از مراجع قضایی ایالت متحده آمریکا خواستار جلوگیری از ورود SEC، به مسئله ترا شده بودند. ترافارم لبز ادعا داشت که سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا مرجع صالح برای رسیدگی به مسئله ترا نیست. با این حال، روز گذشته، دادگاه ناحیه دوم، درخواست تجدیدنظر ترافارم لبز را که شاکی آن کمیسیون بورس و اوراق بهادار بود، رد  و حکم قبلی منطقه جنوب نیویورک را ابقا کرد.

ترافارم لبز: هیچ اطلاعی از تحقیقات SEC نداریم

با اوج گیری شایعات در مورد بازرسی ترافارم لبز توسط سازمان بورس و اوراق بهادار ایالات متحده امریکا، این شرکت با اظهار بی اطلاعی از دریافت ابلاغیه و حکم بازرسی SEC اعلام کرد:

هیچ بازرسی خاصی خارج از پروتکل Mirror وجود ندارد.  

سرنوشت دو کوان در پرونده لونا چه خواهد بود؟

کارشناسان حقوقی معتقدند، از نظر کیفری هیچ اتهامی بر دو کوان وارد نیست و تنها ممکن است مدیر عامل ترافارم لبز از نظر مدنی تحت پیگرد قانونی قرار گیرد.

اما در زادگاه دو کوان، کره جنوبی، اوضاع بر این منوال نیست. پرونده ترا شاکی عمومی دارد و دولت کره جنوبی تحقیقاتی را در مورد پروژه ترا آغاز کرده است. در حال حاضر پلیس سئول در حال بررسی اتهام اختلاس در پرونده Terra است.

گفتنی است پیش از این، ترافارم لبز یک شعبه در کره جنوبی داشت که دو کوان آن را چند روز پیش از فروپاشی UST و LUNA توقف قانونی زد.

اخبار لونا: به روزرسانی 19 خرداد

مدیرعامل Terra سرانجام به اتهامات متعدد در مورد شرکت خود پاسخ داد.

دو کوان که اخیرا مورد هجمه هزاران کاربر قرار گرفته بود، حساب توییتر خود را خصوصی کرد. این کار وی، در مقطع خاصی، موجب ریزش بازار لونا 2 و لونا کلاسیک شد. وی که مدتی در سکوت کامل به سر برد، سرانجام به پلتفرم میکروبلاگینگ توییتر رفت تا به صورت یکجا به تمامی اتهاماتی که بر وی وارد شده بود، پاسخ دهد.

دو کوان توضیح می دهد: اتهام سود 20 درصدی در راه اندازی ترا خود به خود مردود است!

در اوایل این هفته، یک توسعه‌دهنده ناشناس برنامه Terra’s Anchor ادعا کرد که کوان به هشدارهای مبنی بر از کار افتادن پروژه ترا در صورت افزایش نرخ بهره بالای 3.6 درصد، خودداری کرده است. وی به دو کوان اتهام راه اندازی پروژه Terra با سود 20 درصدی را وارد کرده بود.

Kwon با رد این ادعا، از جامعه ارز دیجیتال درخواست کرد با یک بررسی ساده کد Terra به دروغین بودن این ادعا پی ببرند.

دو کوان افزود: «توسعه منبع باز شفاف است و من از رسانه ها درخواست بررسی کدهای ترا و روشن کردن این موضوع را دارم که آیا تا کنون، حتی یک خط کد توسط «متخصصان» شما تولید شده یا خیر.»

دو کوان: برای توضیح هر سؤالی در دسترس هستم

درحالی که اخبار منفی پیرامون لونا 2 و تراکلاسیک در حال افزایش است، دو کوان از جامعه ارز دیجیتال درخواست کرد به اطلاعات بی پایه و مرجع توجه نکنند. Kwon با اظهار امیدواری از بهبود پروژه لونا 2 و تراکلاسیک، اعلام کرد که در آینده، ترافارم لبز حضور فعال تری در مطبوعات خواهد داشت تا به همه ابهامات پیرامون هر دو پروژه لوناکلاسیک و لونا 2 پاسخ دهد.

مدیر ترافارم لبز: ما را به حال خود رها کنید!

دو کوان که حساب توییتر خود را به تازگی خصوصی کرده است، امروز توییت کرد که سازندگان Terra باید به حال خود رها شوند تا بتوانند بر روی بازسازی شبکه تمرکز کنند، زیرا این گزارش های منفی می تواند باعث حواس پرتی شود.

کوان افزود: «من همچنان از علاقه و نبوغ مداوم توسعه دهندگان ترا Terra در این زمان دشوار که جامعه در حال عبور از بحران است، هیجان زده هستم. به نفع بهبود پروژه ترا، بیایید آنها را به حال خود رها کنیم.»

اخبار لونا 2: به روزرسانی 16 خرداد

پس از فروپاشی شبکه ترا، دو کوان، بنیانگذار ترا و شرکت تحت مدیریت وی، ترا فارم لبز، با اتهامات مختلفی روبرو بوده اند. در خبر 16 خرداد لونا 2، به این موضوع پرداخته ایم که آیا دو کوان، متهم ردیف اول پرونده سقوط لونا، باید پاسخگوی میلیاردها دلار خسارت سرمایه گذاران باشد؟ گزینه های پیش روی وی چیست؟ زندان، پرداخت جریمه یا هیچکدام؟!

آیا مدیر عامل ترافارم لبز به علت سقوط لونا به زندان می رود؟

گمانه زنی ها در مورد دفاعیه قانونی دو کوان، در صورت دستگیری احتمالی در کره جنوبی همچنان ادامه دارد. کاربران معتقدند دو کوان مالک بیش از 90 درصد از سهام ترافارم لبز بوده و بدین ترتیب، باید در قبال خسارات میلیاردی سرمایه گذاران لونا پاسخگو باشد.

در حال حاضر، تحقیقات تیم پلیس ضد کلاهبرداری در کره جنوبی ادامه داشته و دو کوان و شرکتش تحت نظر هستند. اکنون سوژه زندان رفتن دو کوان تبدیل به بحث داغ محافل کریپتویی شده است.

فروپاشی شبکه ترا اولین شکست کریپتویی دو کوان نبود!

حاشیه های سقوط ترا همچنان ادامه دارد. به تازگی فاش شده است که دو کوان یک پروژه استیبل کوین شکست خورده دیگر، به نام بیسیس کش (Basis Cash) در کارنامه کاری خود دارد.

نکته دیگر که به این جاشیه ها دامن می زند، ایجاد یک پروژه جدید، به جای تلاش برای نجات پروژه قبلی توسط دو کوان است. این امر به همراه تجربه شکست قبلی، نشان دهنده وجود گرایشات فرار از شکست، با ایجاد یک پروژه جدید و شتابزده در دو کوان است.

این شکست های پی در پی، تهدیدی برای کاهش اعتماد کاربران ارز دیجیتال به فناوری بلاک چین و کریپتو به شمار می روند. ناگفته نماند که سقوط Terra بر کل بازار کریپتو، از جمله کوین های برتر مانند بیت کوین و اتریوم تأثیر گذاشته و به همین علت، حساسیت موضوع بالاست.

جریمه یا زندان برای دو کوان؟

آیا امکان دارد دو کوان در یک دادگاه بین الملی به عنوان اخلالگر اقتصادی تحت تعقیب قرار گیرد؟

پاسخ به این سؤال دشوار و نیازمند بررسی های دقیق و پیچیده در مورد نقاط ضعف پروژه لونا و عوامل شکست آن است. از سوی دیگر، جالی خالی قانون گذاری در ارز دیجیتال، باعث شده قانون شفافی برای این موارد پیش بینی نشود. معمولاً افراد، داوطلبانه در یک پروژه ارز دیجیتال سرمایه گذاری کرده و در سود و زیان آن سهیم می شوند. پروژه لونا، یک پروژه پانزی نیست؛ بنابراین پرونده لونا به روشنی یک پرونده کلاهبرداری نیست و امکان دارد روند رسیدگی به آن، چندین ماه به طول انجامد. ناگفته نماند، پرونده لونا شاکیان زیادی در کره جنوبی دارد و پیگرد قانونی دو کوان در رابطه با این پرونده نیز، آنچنان دور از ذهن نیست. وی همچنین یک پرونده‌ باز با موضوع فرار مالیاتی در دادگاه کره جنوبی دارد. 


اخبار لونا 2: به روزرسانی 15 خرداد

در شرایطی که ایجاد بلاک چین ترا 2 و راه اندازی لونا 2، تاکنون موفق به جبران زیان عظیم سرمایه گذاران نشده است، جامعه سعی دارد روی بازسازی فنی شبکه تمرکز کند. اخبار امروز لونا 2 و لونا کلاسیک شامل رأی گیری راه اندازی مجدد ویژگی مهم IBC یا نرم افزار رابط میان بلاکچینی ترا کلاسیک است که در شرایط سقوط به طور مصلحتی متوقف شده بود. چرا این راه اندازی برای ترا کلاسیک ضروری است و چه تأثیری بر قیمت دارد؟ خلاصه ای از مهم ترین اخبار امروز لونا را بخوانید.

راه اندازی مجدد IBC در شبکه ترا کلاسیک

طی نظرسنجی اخیر، دارندگان لونا 2 در مورد مسائل لونا کلاسیک تصمیم گیری می کنند. مسئله اصلی پیش روی جامعه لونا 2، راه اندازی مجدد IBC است.

IBC در تراکلاسیک چیست و چرا راه اندازی مجدد آن حیاتی است؟

IBC مخفف عبارت Inter-Blockchain Communication، به معنای "ارتباط میان بلاکچینی" است. IBC برای انتقال پیام و ایجاد ارتباط میان بلاک چین های مستقل استفاده می شود. کانال‌های IBC در شبکه تراکلاسیک، به‌عنوان بخشی از ارتقاء نرم‌افزار Terra core نسخه 0.5.20 و برای اتصال سه شبکه کرسنت (Crescent)، ازموسیس (Osmosis) و جونو (Juno) به شبکه ترا کلاسیک، راه اندازی شده است.

در پی سقوط ترا،  IBC ترا کلاسیک روی حالت بسته (CLOSED) تنظیم شد. فعالسازی مجدد IBC بخش بزرگی از مباحثات میان ترافارم لبز و اعتبارسنجان شبکه را در طول مکالمات «اتاق جنگ» در 12 می تشکیل داد. با این حال، این پروتکل از 4 ژوئن، همچنان آفلاین و میلیون ها دلار توکن در آن قفل شده است.

با راه اندازی مجدد IBC تراکلاسیک، این شبکه قادر خواهد بود توکن‌های سرگردان در زنجیره‌های دیگر را به شبکه بازگرداند.

تأثیر راه اندازی مجدد IBC بر قیمت لونا کلاسیک

اکنون ترافارم لبز یک نظرسنجی برای فعالسازی مجدد IBC ایجاد کرده است. در صورت راه اندازی مجدد این ویژگی و آزادسازی توکن ها، قطعاً حجم معاملات لونا کلاسیک افزایش خواهد یافت. با راه اندازی مجدد ویژگی IBC، ممکن است شاهد یک فشار فروش دیگر و کاهش هر چه بیشتر قیمت لونا کلاسیک باشیم.

هرج و مرج حاکمیتی لونا، مانع اصلی خروج از بحران لونا

ناتوانی لونا کلاسیک در اجرای یک سیستم حاکمیتی موفق بسیار نگران کننده است. چندین به روز رسانی به دلیل مشکلات فنی و دلایل دیگر، در چند هفته گذشته شکست خورده است. در غیاب یک جامعه منسجم، زنجیره هرگز به موفقیت دست نخواهد یافت. هنگام سقوط شبکه ترا کلاسیک، اوج گیری هرج و مرج در جامعه لونا بسیار جلب توجه کرد. جامعه ترا حاضر نیست کوچکترین فرصتی برای ریکاوری به شبکه بدهد. اکنون همین امر، به عنوان اصلی ترین علت عدم موفقیت لونا 2 نیز ارزیابی می شود. وجود هرج و مرج در جامعه لونا، مانع از تصمیم گیری صحیح و خروج از بحران سریع لونا کلاسیک و لونا 2 است.

کارشناسان ارز دیجیتال معتقدند باید به زنجیره فرصت بازیابی و بهبود از ضربه سنگین سقوط داده شود. فعالسازی مجدد IBC، اولین مسئله‌ای است که به لونا کلاسیک مربوط است، اما به علت عدم یکپارچگی جامعه لونا کلاسیک، به لونا 2 منتقل می شود.


اخبار لونا: به روزرسانی 14 خرداد

روز شنبه، 4 ژوئن، ترافارم لبز خبر از راه اندازی پل ارتباط میان زنجیره ای ترا 2 داد. خلاصه این خبر را بخوانید.

راه اندازی پل ارتباط میان زنجیره ای ترا 2، واکنش قیمت چیست؟

پل میان زنجیره ای ترا 2، نسخه 2 بریج ترا (Terra Bridge V2) نام دارد. این بریج، انتقال وجه از ترا 2 به شبکه‌های مختلف از جمله اتریوم، سکرت (Secret)، کازماس (Cosmos)، ازماسیس (Osmosis) و جونو (Juno) را ممکن می کند. با راه اندازی این بریج، دارندگان لونا 2 می توانند انتقال وجه میان زنجیره ای انجام داده و از کیف پول های اتریومی برای ذخیره و تبدیل توکن لونا 2 استفاده کنند.

جامعه به راه اندازی این فناوری واکنش خاصی نشان نداد و روند نزولی به قوت خود ادامه یافت. در صرافی هوبی گلوبال یک الگوی هد اند شولدر در حال تکمیل است که امکان دارد قیمت را به زیر 2 دلار نیز برساند.


اخبار لونا: به روزرسانی 13 خرداد

در حال حاضر، تیم ترا بر روی افزایش قیمت لونا 2 تمرکز دارد تا از این رهگذر، خسارت سرمایه‌گذاران را جبران کند و توجه زیادی به لونا کلاسیک و افت قیمت آن ندارد. این در حالی است که با قرار گرفتن 4 صفر اعشاری جلوی قیمت لونا کلاسیک، طبیعی است که دارندگان این ارز نگران افت قیمت باشند. از هفته گذشته، جنبش بزرگی برای سوزاندن ارزهای اضافی در جامعه لونا شکل گرفته است.

افزایش انتقادها از ظرفیت پایین آدرس توکن سوزی دو کوان

در حادثه ماه می و سقوط شبکه ترا، بیش از 6000 میلیارد توکن ترا کلاسیک تولید و در چند روز وارد گردش شد.

همانطور که در بروزرسانی 31 اردیبهشت ذکر شد، در پی اصرار جامعه Terra برای سوزاندن لونا کلاسیک (LUNC) به منظور کاهش عرضه در گردش، مدیر ترافارم لبز، یک آدرس توکن سوزی در حساب توییتر خود منتشر کرد. از زمان اعلام این آدرس، به علت نرخ پایین توکن سوزی، این کار با سرعت بسیار پایینی در جریان است.

ظرفیت توکن سوزی آدرس اعلام شده توسط دو کوان، بین 20 الی 60 میلیون ارزلونا کلاسیک در روز است. با توجه به این نرخ توکن سوزی و عرضه در گردش فعلی لونا کلاسیک (6.5 تریلیون)، تخمین زده می شود بیش از 25 سال زمان نیاز است تا فقط یک تریلیون ارزلونا کلاسیک از عرضه خارج شود!

مطالعه این مطلب پیشنهاد می شود: توکن سوزی چیست؟

واکنش جامعه Terra به سرعت پایین توکن سوزی لونا کلاسیک

در واکنش به سرعت حلزونی توکن سوزی لونا کلاسیک، جامعه Terra در Reddit تجزیه و تحلیل های متفاوتی در مورد مدت زمان لازم برای سوزاندن 6.5 تریلیون عرضه در گردش توسط سرمایه گذاران ارائه و این امر تبدیل به طنز روز شده است.

در واقع با نرخ توکن سوزی فعلی چیزی حدود 190 سال طول می کشد که عرضه در گردش لونا کلاسیک صفر شود!

طبق داده‌های اکسپلورر بیت کوئری (Bitquery)، جامعه Terra از زمان انتشار آدرس توکن سوزی، بیش از 650 میلیون LUNC را از عرضه خارج کرده است. با توجه به عرضه کل لونا کلاسیک که بیش از 6.5 تریلیون است، این مقدار بسیار ناچیز می نماید.

66 درصد سقوط لونا 2 در 5 روز: آیا زمان لونا 3 فرارسیده؟!

لونا 2 از زمان راه اندازی، واکنش های زیادی در شبکه های اجتماعی به همراه داشته است.

سقوط 66 درصدی لونا 2 در کمتر از یک هفته، مجدداً موضوع شتابزدگی ظهور لونا 2 را پیش کشیده است. موجی از طنز از درون حال و هوای متشنج جامعه‌ی لونا 2 سربرآورده است:

به نظر می رسد پروژه لونا 2 نیز به بن بست خورده است. آیا زمان رها کردن لونا 2 و راه اندازی لونا 3 رسیده است؟

در حال حاضر، لونا 2 با قیمت 6.48 دلار معامله می شود که بسیار پایین تر از قیمت 17 دلاری آن، در روز عرضه اولیه است.

تحلیل تکنیکال ارزلونا 2 : خطر تکمیل الگوی سر و شانه در صرافی هوبی

پس از فروش گسترده ارزلونا 2، یک الگوی هد اند شولدر در نمودار 4 ساعته این ارز در حال شکل گیری در صرافی هوبی گلوبال است. با اینکه سطح S1 در پیوت هفتگی، یک سطح حمایت نسبتاً مستحکم را به وجود آورده، ممکن است عوامل فاندامنتال و سایر عوامل تکنیکال مانند حرکت قیمت در منطقه زیر 50 در RSI و مکدی زیر خط صفر، موجب سقوط بیشتر لونا 2 شود. 

در صورت از دست رفتن سطح 5.7 دلار، امکان سقوط تا زیر 2 دلار وجود دارد.

فومو علت اصلی سقوط قیمت لونا 2

درست به محض اینکه ایردراپ لونا 2 انجام شد، با وجود تمام تمهیداتی که برای جلوگیری از فروش گسترده در نظر گرفته شده بود، دارندگان به سمت درهای خروجی هجوم بردند و لونا 2 به سرعت بیش از 60 درصد سقوط کرد و به حدود 6 دلار رسید.

فومو یکی از اصلی ترین علت های این سقوط بود. دو کوان برای جلوگیری از این حمله که بسیار مشابه حمله خود ایمنی در یک سیستم است، در بیانیه ای، دارندگان را دعوت به خویشتن داری کرده بود.

اما گویا زیان دیدگان بزرگ تاریخ ارز دیجیتال، برای غلبه بر ترس خود، به چیزی بیش تر از یک دعوت به خویشتن داری احتیاج داشتند!

مطالعه این مطلب پیشنهاد می شود : فومو در ارز دیجیتال چیست؟


اخبار لونا: به روزرسانی 9 خرداد

ریزش قیمت ارزلونا 2، احیای پروتکل یا شکست مجدد؟

در حالی که ماه می به پایان خود نزدیک می شود، به نظر می رسد سرنوشت پروژه ترا 2.0، چیزی جز پایان نیست. پس از پامپ و دامپ سنگین در اولین روز معاملاتی لونا، اکنون قیمت حوالی 5 دلار تثبیت شده است. این در حالی است که لونا کلاسیک (LUNC) در بلاتکلیفی به سر می برد.

پیوند لونا کلاسیک و استیبل کوین الگوریتمی شبکه ترا (UST) از هم گسسته شده، شبکه ترا به حالت راکد درآمده و بیشتر پروژه های آن به شبکه ی جدید یا شبکه های رقیب مهاجرت کرده اند. حال، لونا کلاسیک کاربرد خود را به کلی از دست داده و در حالت بلاتکلیفی به سر می برد.

انتقادها از راه اندازی شبکه جدید ترا و افت شدید قیمت ارزلونا 2

بسیاری از منتقدان شبکه ترا، دو کوان را متهم به اقدام شتابزده می کنند. از نظر آن ها، نه تنها مشکل شبکه ترا و توکن بومی اش حل نشده باقی مانده، بلکه مشکل دیگری به نام ترا 2.0 به وجود آمده است.

کل بازار ارزهای دیجیتال منتظر عرضه نهایی Luna 2.0 بود، اما گویا تلاش Do Kwon برای احیای شبکه، به فاجعه دیگری ختم شده است؛ زیرا توکن جدید، 70٪ از ارزش خود را از دست داد و باعث ایجاد جنجال بیشتر در جامعه ترا شد. تنها بخش کوچکی از وجوه قفلگشایی شد و انتظار می‌رود فشار فروش بیشتری بر بازار تحمیل شود.

اکنون در توییتر جنبش فروش و خروج از بازار لونا به راه افتاده است. به نظر می رسد جامعه به کلی از ترا قطع امید کرده است.

اشکال فنی پروتکل Anchor ترا 2، یک کاربر را پولدار کرد!

همزمان با راه اندازی Luna 2.0، پروتکل انکر (Anchor) با اشکال فنی مواجه شد، یک کاربر در پلتفرم وامدهی انکر، 800 هزار دلار توکن رایگان لونا دریافت کرد!

بر اساس گزارش ها، اوراکل قیمت لونا کلاسیک (LUNC)، در پی یک اشکال فنی، تا 5 دلار بالا رفت. این در حالی است که قیمت ارزها، عملاً بسیار کمتر از 5 دلار بود. یکی از کاربران، به سرعت متوجه این اشکال در پلتفرم Anchor شد و بلافاصله حدود 20 میلیون توکن لیدو باندد لونا (Lido Bonded Luna) را وارد پلتفرم کرد. پلتفرم به علت مشکل فنی، این مبلغ را 100 میلیون دلار در نظر گرفت، در حالی که ارزش واقعی توکن وثیقه، حدود 200 هزار دلار بود. این کاربر توانست با سوء استفاده از این مشکل، یک وام 40 میلیون دلاری دریافت کند که سود کلان 800 هزار دلاری را نصیبش کرد.

تیم پشتیبانی ترا به سرعت جلوی سوء استفاده را گرفت

به تدریج، سایر کاربران نیز متوجه مشکل اوراکل قیمت در پلتفرم وامدهی شدند و سعی کردند به همین روش، از آن سوء استفاده کنند. اما تقریباً بلافاصله با خطای سیستمی مواجه شدند. تیم پشتیبانی این پلتفرم، به سرعت وارد عمل شد و با رفع این باگ، از ضررهای بیشتر جلوگیری کرد.

برخی از کاربران، انگشت اتهام خود را به سمت Do Kwon، بنیانگذار شبکه ترا گرفتند؛ با این منطق که دو کوان تنها کسی است که می تواند به موقع، از وجود چنین مشکلی با خبر شود و از هوشیاری کافی برای سوء استفاده هدفمند برخوردار است.

شرکت تحلیل داده نانسن، عاقبت از راز انحلال ترا پرده برداری کرد

از زمان فروپاشی شبکه ترا، چندین شرکت تجزیه و تحلیل ارزهای دیجیتال، برای تعیین مقصر اصلی و مشکلی که منجر به سقوط شبکه شد، تلاش کرده اند. به گزارش دنیای ترید، تیم تحقیقاتی نانسن (Nansen )، روز جمعه فاش کرد که فروپاشی شبکه به دلیل حمله یک گروه از نهنگ ها بوده است.

نانسن: فروپاشی ترا کار چند سازمان با بودجه هنگفت است!

نانسن با مردود دانستن نظریه هک شبکه ترا توسط یک «مهاجم» یا «هکر»، افزود :

فروپاشی UST می‌تواند ناشی از تصمیمات سرمایه‌گذاران کلان در مقیاس سازمانی باشد. به زبان ساده، چندین نهاد با بودجه کلان، این سقوط را رقم زده اند.

به گزارش نانسن، پیروی از اصول مدیریت ریسک، جایگزینی برای کاهش تخصیص UST سپرده گذاری ‌شده در [پروتکل وام] Anchor در شرایط آشفته اقتصاد کلان و بازار سرمایه، همگی اثباتی برای این ادعا هستند.

7 کیف پول متهم ردیف اول انحلال شبکه ترا

شرکت نانسن هفت کیف پول را شناسایی کرد که فشار فروش زیادی بر بازار لونا وارد می‌کردند و معتقد است که همه این کیف پول ها متعلق به بازیگران جداگانه‌ای هستند. به گزارش نانسن به طور مثال، یکی از این هفت کیف پول، بخشی از شبکه سلسیوس (Celsius) است.

تجارت تهاجمی نهنگ ها، علت اصلی فروپاشی شبکه ترا

به گزارش نانسن از تاریخ 7 تا 11 می، چندین نهنگ به طور مستقل شروع به فروش تهاجمی UST برای خرید یو اس دی کوین (USDC) یا سایر دارایی ها در استخر نقدینگی Curve کردند. این استخر متعلق به یک صرافی غیرمتمرکز در شبکه اتریوم است که طبق تحقیقات نانسن، دیپگ از این استخر آغاز شده است.

بنیاد لونا گارد بودجه کافی برای اجرای طرح ضد حمله در اختیار نداشت!

در تجزیه و تحلیل شرکت نانسن آمده است که این تهاجم به سرعت توسط بنیاد لونا گارد شناسایی شد. در قدم بعدی، لونا گارد تلاش کرد با خرید تمام UST های فروخته شده، از پیوند میان UST و دلار دفاع کند. بودجه نهنگ‌ها به قدری زیاد بود که لونا گارد توان مقابله با آن را نداشت.

لونا گارد، سازمان غیرانتفاعی که هدف اصلی تأسیس آن، محافظت از ارزش 1 دلاری UST است، دارایی کافی برای جذب حجم بزرگ UST را که به صورت تهاجمی فروخته می شد، نداشت!

در این مقطع، پیوند استیبل کوین ترا و دلار شروع به تزلزل می کند؛ زیرا نگرانی از دیپگ شدن استیبل کوین ترا، به دارندگان UST نیز سرایت کرده و دیگر یک جنگ تمام عیار آغاز شده بود.

 

 

 

انقلاب لونا و دشمنانش، توهمی که با گزارش نانسن زیر سؤال رفت

بسیاری بر این باورند که آرمان استیبل کوین الگوریتمی، دشمنان زیادی در مقیاس جهانی و بخصوص در سازمان های دولتی آمریکا دارد. گزارش نانسن نشان داد که این ایده چیزی جز یک اشتباه ساده محاسباتی نیست. البته باید اعتراف کرد که این یک ایده درخشان است که بنیاد لونا گارد برای سرپوش گذاشتن روی طراحی پروتکل ترا و نبود نقدینگی کافی برای نجات شبکه، از آن حمایت می کند.

آیا در شکست لونا، دستهای پشت پرده وجود دارد؟ کسی نمی تواند به طور قطعی به این سؤال پاسخ دهد! اما مسئله مهم توزیع لونا است. این واقعیت که 94  درصد از توکن های لونا، تنها در 10 آدرس ذخیره شده بودند، پتکی بود که هر لحظه، بیم فرود آن بر سر بنیاد لونا گارد می رفت. این 10 نهنگ، کنترل شبکه را در دست داشتند و بنیاد لونا گارد از قبل، خود را برای حمله احتمالی این نهنگ ها تجهیز نکرده بود.


اخبار لونا: به روزرسانی 8 خرداد

گزارش نخستین روز معاملاتی و نوسانات شدید قیمت ارزلونا 2

زنجیره جدید LUNA 2.0 روز گذشته، 28 می. میلیون‌ها کیف پول توکن جدید لونا را به صورت رایگان دریافت کردند. زنجیره پیدایش همچنین در ساعت 8 صبح به وقت جهانی (12:30 ظهر به وقت ایران) در صرافی ByBit، اولین روز معاملاتی خود را آغاز کرد. قیمت لونا، توکن جدید بلاکچین ترا 2.0 از 0.30 دلار شروع شد و سپس تنها در 30 دقیقه اول معامله، به 30 دلار رسید. رشد برق آسای لونا در مدت کوتاهی، قیمت را به مرزهای 100 دلار نیز رساند. با این حال، این اوج کوتاه مدت بود؛ زیرا قیمت در 3 ساعت بعدی، به 5.30 دلار سقوط کرد. اکنون لونا بیش از 40 درصد رشد 24 ساعته را به ثبت رسانده و در قیمت 5.77 دلار تثبیت شده است. این در حالی است که لونا کلاسیک همچنان در حال سقوط بوده و در 24 ساعت گذشته، 16 درصد رشد منفی داشته است. 

برای مشاهده قیمت هر دو توکن لونا و لونا کلاسیک به ابتدای این صفحه مراجعه فرمایید.


اخبار لونا: به روزرسانی 7 خرداد

راه اندازی بلاک چین ترا 2 (Terra 2.0) | رشد برق آسای قیمت ارزلونا 2

بلاک چین جدید Terra با کد اصلی شبکه Phoenix-1، امروز در ساعت 6 صبح به وقت جهانی (10:30 صبح وقت ایران) فعال شد و اکنون در حال تولید بلوک است.

در حال حاضر، چندین اپلیکیشن، از جمله تراسواپ (Terraswap)، پروتکل اج (Edge Protocol)، اسپکتروم (Spectrum)، آستروپورت (Astroport) و نبولا (Nebula) به زنجیره جدید مهاجرت کرده اند.

هدف زنجیره جدید احیای اکوسیستم Terra، پس از شکست استیبل کوین الگوریتمی UST در چند هفته پیش است. سقوط توکن های Terra حدود 40 میلیارد دلار از ارزش بازار پروتکل ترا را از بین برد.

همانطور که در بروزرسانی قبلی آمد، شبکه ترا 2.0 بدون استیبل کوین الگوریتمی راه اندازی شده است. همچنین مجموع عرضه کل آن، 1 میلیارد توکن است. توکن‌های LUNA 2.0 جدا از توکن‌های اصلی LUNA Classic معامله می‌شوند که میزان عرضه آن‌ها به بیش از 6.5 تریلیون می‌رسد.

شما می توانید نمودار و قیمت لحظه ای لونا 2 را در ابتدای خبر مشاهده فرمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه شرکت در ایردراپ لونا 2، به صفحه جدیدترین ایردراپ ها مراجعه فرمایید.


اخبار لونا: به روزرسانی 6 خرداد

راه اندازی شبکه جدید ترا به تأخیر افتاد

امروز، تست نت شبکه لونا با موفقیت راه اندازی شد. با این حال، راه اندازی کامل شبکه جدید ترا به فردا، 28 می موکول شد. تیم توسعه لونا با اعلام این خبر در صفحه توییتر رسمی خود، افزود:

"انتظار داریم که Terra در تاریخ 28 می 2022 در حدود ساعت 06:00 صبح به وقت جهانی به طور کامل راه اندازی شود".

راه اندازی Terra 2.0، این بار بدون استیبل کوین الگوریتمی

طرح احیای شبکه ترا، پلان 2 احیای اکوسیستم ترا (Terra Ecosystem Revival Plan 2) نامیده می شود. این طرح با هدف ایجاد یک زنجیره جدید و پیشرفته تر، همچنین پرداخت غرامت به زیان دیدگان، اجرا می شود. در این طرح، هیچ ردپایی از استیبل کوین الگوریتمی به چشم نمی خورد. زنجیره قدیمی Terra Classic نامیده می شود و LUNA توکن بومی آن، زین پس با علامت LUNC شناخته می شود. توکن زنجیره جدید LUNA نام می گیرد.

راه اندازی شبکه ترا 2 با امکانات پیشرفته تر | رونمایی از پروتکل سویل (Soil)

Terra همزمان با راه اندازی اکوسیستم جدید، با رونمایی از پروتکل سویل (Soil)، شروع به استقبال از اپلیکیشن های جدید کرده است. پروتکل سویل یک زیرساخت NFT است که برای Terra 2.0 طراحی شده است. با این پروتکل، زین پس توسعه دهندگان می توانند پروژه های NFT خود را بدون نیاز به کدنویسی قرارداد هوشمند توسعه دهند.

 این پروتکل طیف وسیعی از ابزارها را در اختیار هنرمندان و صنعتگران حوزه NFT قرار می دهد.

رأی موافق جامعه Terra به توکن سوزی انبوه UST به ارزش 1.3 میلیارد دلار

توسعه‌دهندگان اصلی Terra، نسبت به توکن سوزی انبوه حجم های بزرگ استیبل کوین ترا رأی موافق دادند. این حجم، موجود در استخرهای جامعه بوده و تقریباً معادل 11 درصد از عرضه 11.2 میلیاردی UST است. ارزش این توکن سوزی، 1.3 میلیارد دلار آمریکا تخمین زده شده است.

گفتنی است این حجم UST در مالکیت شخص خاصی قرار ندارد و در استخر جامعه موجود است. این توکن ها قبلاً در شبکه اتریوم استیک شده بودند و سود آن صرف پرداخت پاداش های سپرده گذاری می شد.

به گزارش CoinGecko، این پیشنهاد با اکثریت آرا (99.3 درصد) به تصویب رسیده و قرار است توسط ترافارم لبز اجرا شود.

جزئیات توکن سوزی بزرگ شبکه ترا

تیم توسعه ترا در صفحه توییتر رسمی خود، فرایند توکن سوزی را توضیح می دهد. به گزارش دنیای ترید، این فرآیند در دو مرحله انجام خواهد شد. ابتدا حدود 1 میلیارد دلار ارز UST از استخر جامعه Terra به یک ماژول توکن سوزی ارسال می شود؛ سپس، تیم توسعه شبکه ترا، حجم باقیمانده ارز UST، معادل 370 میلیون دلار  را ابتدا از بلاک‌چین اتریوم به Terra انتقال داده، سپس آن‌ها را به صورت دستی به آدرس های مرده ارسال می کند.

طبق داده‌های CoinMarketCap، اکنون ارزش بازار LUNA به زیر یک میلیارد دلار کاهش و در 24 ساعت گذشته، از 1.21 میلیارد دلار به 877 میلیون دلار تنزل یافته است.


اخبار لونا: به روزرسانی 5 خرداد

لیست شدن ارزلونا 2 در صرافی های بزرگ | ایردراپ ارزلونا 2

در انتظار مهاجرت پروتکل لونا به بلاک چین نسخه 2.0، چندین صرافی بزرگ لونا 2.0 به لیست خود اضافه کرده و از ایردراپ آن پشتیبانی می کنند. به گزارش دنیای ترید، تا کنون صرافی های ال بانک (LBank)، بیتفینکس (Bitfinex)، بای بیت (Bybit)، کوکوین (KuCoin)، گیت (Gate.io)، اف تی اکس (FTX)، بیترو (Bitrue) و هوبی گلوبال (Huobi) اعلامیه های رسمی خود را درحمایت از راه اندازی LUNA 2 و ایردراپ این ارز منتشر کرده اند. گفتنی است فردا، روز 27 می این ارز دیجیتال راه اندازی و مطابق اسنپ شات به کیف پول دارندگان قدیمی و جدید ایردراپ می شود.

رونمایی از برند جدید ارزلونا 2 

تا آغاز مهاجرت پروتکل ترا به بلاکچین جدید، تنها چند ساعت باقیست. گویا بادهای موافق برای به ساحل رساندن کشتی شکسته ترا، شروع به وزیدن کرده اند. روز گذشته، استقبال صرافی های معتبر، از جمله بایننس، هوبی گلوبال (Huobi Global) و هیت بی تی سی (HitBTC) را داشتیم. اکنون سایت کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) را می بینیم که به استقبال توکن جدید لونا می رود.

تغییر برند شبکه ترا (terra) و رونمایی از لوگوی جدید لونا (luna)

نسخه 2 شبکه ترا، برندی زرد رنگ دارد که به تازگی رونمایی شده است.

به گزارش دنیای ترید، کوین مارکت کپ، بروزرسانی های جدیدی منتشر کرده که نشان از همگام سازی با تغییرات جدید شبکه ترا دارد.

 تغییر برند لونا+بروزرسانی سایت کوین مارکت کپ

سایت کوین مارکت کپ شبکه ترا قدیمی را به نام ترا کلاسیک (Terra Classic) تغییر نام داده و با اعلام تغییر برند لونا و شبکه ترا در اطلاعیه ای بالای صفحه ترا کلاسیک، نسخه 2.0 شبکه ترا را به رسمیت شناخته است. این سایت همچنین با اشتراک تمامی لینک های مرتبط با بروزرسانی ها، آخرین تغییرات شبکه لونا را انعکاس داده است.


اخبار لونا: به روزرسانی 4 خرداد

پس از سه هفته التهاب، فراز و نشیب، دخالت مجلس کره جنوبی، پیگرد قانونی و فشارهایی که بازار ارز دیجیتال از سقوط لونا متحمل شد، سرانجام جامعه ترا (Terra) به پیشنهاد احیای دو کوان رأی موافق داد. اکنون شمارش معکوس تا 27 می آغاز شده است. 

بیانیه دو کوان در آستانه راه اندازی شبکه ترا 2

پس از رأی مثبت جامعه برای مهاجرت به بلاکچین جدید، دو کوان در سایت رسمی ترا مانی، جزئیات ریکاوری را به اشتراک می گذارد.

در بخشی از این پست جدید دو کوان، بیانه وی به شرح زیر آمده است:

در حالی که UST قهرمان اصلی داستان رشد شبکه Terra در سال گذشته بوده است، توزیع UST، توسعه یکی از قوی‌ترین اکوسیستم‌ها در بخش ارز دیجیتال را به ارمغان آورد.

اکوسیستم Terra و جامعه آن ارزش حفظ دارند.

اکوسیستم اپلیکیشن Terra صدها توسعه‌دهنده را در خود جای داده که بر روی موارد زیادی، از امور مالی غیرمتمرکز (defi) گرفته تا بازارهای کار قابل تعویض کار کرده اند و این حاصل زیرساخت‌های پیشرفته و تجربه اجتماعی مؤثر است.

ترا استیشن (Terra Station) دارای یک پایگاه بزرگ، با میلیون ها کاربر در سراسر جهان است.

برند terra با اینکه اکنون در شرایط پرالتهابی به سر می برد، اما یک برند قدرتمند و نامی آشناست که تقریباً تریدرهای سراسر جهان درباره آن شنیده اند.

دیپگ شدن استیبل کوین ترا، به علت هک ترا دائو (DAO Terra) بود و اکنون این فرصتی دوباره برای ترا است که [ققنوس وار] از میان خاکسترهای خود به پا خیزد.

لیست شدن ارزلونا 2 در صرافی ها و حمایت از احیای شبکه ترا 2

صرافی های مختلف برای لیست کردن لونا (LUNA)، توکن جدید Terra، به منظور احیای این شبکه، اعلام آمادگی کردند.

به گزارش دنیای ترید، به نقل از کوین تلگراف، صرافی هیت بی تی سی (HitBTC) روز چهارشنبه در صفحه رسمی توییتر خود، نسبت به لیست کردن توکن جدید شبکه ترا اعلام آمادگی کرد. طبق توییت HitBTC، در تاریخ 27 می، پس از مهاجرت پروتکل ترا به شبکه جدید، توکن جدید Luna وارد لیست این صرافی خواهد شد.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که ترا فارم لبز (Terraform Labs) آماده انتقال پروژه خود، روی بلاک چین جدید می شود. بدین ترتیب، پروتکل ترا از زنجیره قدیمی، ترا کلاسیک (Terra Classic) مهاجرت کرده و به زنجیره جدید به نام جاست ترا (just Terra) یا نسخه 2.0 ترا (Terra 2.0) منتقل می شود.

جزئیات مهاجرت پروتکل ترا (Terra) به شبکه جدید

ترا فارم لبز در تاریخ 23 می، در صفحه توییتر خود اعلام کرد زنجیره جدید یک هارد فورک نیست؛ زیرا مبدأ ایجاد آن، یک بلوک جدید و بلوک پیدایش خواهد بود. از آنجایی که بلوک پیدایش هیچ تاریخچه ای با Terra Classic به اشتراک نمی گذارد، نمی توان آن را فورک به حساب آورد.

شایان ذکر است که با این مهاجرت، توکن جدید، لونا نامیده می شود و توکن قدیمی به لونا کلاسیک (LUNC) تغییر نام می دهد.

رأی موافق بیش از 50 درصد از اعضای جامعه Terra به پیشنهاد احیای دو کوان

همانطور که در بروزرسانی 26 اردیبهشت دنیای ترید آمد، بسته نجات دو کوان، پس از طرح در اواسط ماه می، مخالفت های زیادی را در جامعه ترا برانگیخت. با این حال، اکنون در زمان نگارش این خبر، نظرسنجی جامعه ترا همچنان ادامه دارد و تقریباً 70٪ از رای دهندگان، به مهاجرت پروتکل رأی مثبت داده اند.


اخبار لونا: به روزرسانی 2 خرداد

طرح مصادره اموال بنیاد لونا گارد توسط پلیس کره جنوبی

پلیس کره جنوبی در آستانه مصادره اموال بنیاد لونا گارد قرار دارد. به گزارش دنیای ترید، به نقل از کی‌بی‌اس (KBS) رسانه ملی کره جنوبی، مقامات پلیس کره جنوبی در حال انجام اقداماتی برای مصادره موجودی بنیاد لونا گارد در صرافی ها هستند.

به گزارش این نشریه، آژانس پلیس متروپولیتن سئول برای توقیف حساب بنیاد لونا گارد (LFG)، درخواست هایی به چندین صرافی ابلاغ کرده است.

صرافی ها از دستور غیر رسمی پلیس پیروی نمی کنند!

با وجود ابلاغیه صریح پلیس سئول، مطابق قانون، صرافی ها ملزم به اجرای درخواست غیر رسمی پلیس جهت توقیف حساب اشخاص حقیقی یا حقوقی نیستند. صرافی ها تنها در صورت صلاحدید خود می توانند نسبت به مسدودی حساب اقداماتی را انجام دهند. بنابراین تا صدور دستور قضایی رسمی، هنوز مشخص نیست که آیا حساب های لونا گارد مسدود می شود یا خیر.

پلیس سئول: بنیاد لونا گارد اختلاس کرده است!

به گزارش KBS، پلیس سئول ادعا دارد که  سرنخ هایی مبنی بر اختلاس مالی در بنیاد لونا گارد به دست آمده که به زودی دستور قضایی در رابطه با آن صادر می شود.

شایان ذکر است که در پی فروپاشی اخیر شبکه Terra، شکایت های زیادی علیه، دو کوان مدیرعامل ترافارم لبز تنظیم شده است. Kwon کانون اصلی سقوط ترا بوده است. بخشی از جامعه ارزهای دیجیتال او را مقصر اصلی سقوط شبکه ترا می دانند. علاوه بر جنجال دو کوان، ترافارم لبز با اتهامات کلاهبرداری در مورد پروتکل Mirror نیز مواجه است.

دیدار سران مجلس کره جنوبی با نمایندگان چند صرافی بزرگ در رابطه با مسئله Terra

روز گذشته، سران مجلس کره جنوبی با نمایندگان 5 صرافی بزرگ این کشور دیدار کردند. موضوع اصلی این دیدار که در دو روز متوالی دوشنبه و سه شنبه صورت گرفت، مسئله لونا و شبکه ترا بود.

به گزارش رسانه نیوزپیم (Newspim)، صرافی های میزبان، آپبیت (Upbit)، بیت هامب (Bithumb)، کوین وان (Coinone)، کربیت (Korbit) و گوپکس (Gopax) بودند. هنوز جزئیات این دیدار منتشر نشده است.

شایان ذکر است که روز یکشنبه، یون چانگ هیون (Yoon Chang-hyeon)، رئیس کمیته ویژه دارایی های مجازی حزب قدرت مردمی نیز، با تأکید بر لزوم حمایت از حقوق مصرف کننده، در یک پست فیس بوک نوشت:

«درخواست خواهیم کرد که یک سیاست حمایت از حقوق سرمایه گذار در صرافی ها اجرا شود.»


اخبار لونا: به روزرسانی 1 خرداد

فشار جامعه Terra برای توکن سوزی انبوه ارزلونا

در حالیکه فروپاشی لونا وارد هفته سوم خود می شود، جامعه Terra سخت در تلاش است تا دو کوان و تیم Terra را متقاعد به توکن سوزی انبوه LUNA کند. با این حال دو کوان و لونا گارد با ایده توکن سوزی انبوه مخالفت می کنند.

luna burning token address+آدرس توکن سوزی لونا اعلام شد

 منتقدان شیوه مدیریت بحران لونا، اعتقاد دارند لونا گارد و مدیر عامل ترافارم لبز، از فرصت های خود برای بالا بردن قیمت در زمان شروع سقوط لونا بدرستی استفاده نکرده اند. مدیر عامل صرافی بایننس در صدر این منتقدان اظهار داشت Do Kwon به جای اینکه با انفعال خود، مهر تأییدی بر سقوط لونا بزند، باید LUNA را توکن سوزی می کرد.

CZ همچنین با احمقانه خواندن طراحی پروتکل لونا اظهار داشت:

« نقص طراحی این است که طراحان می اندیشند استخراج بیشتر توکن، باعث افزایش ارزش کل می شود.»

توکن سوزی فرصتی که دو کوان از دست داد

در حالیکه توکن سوزی به عنوان یک مکانیسم بسیار تأثیر گذار برای کنترل ریزش قیمت یک توکن ارزیابی می شود، مدیرعامل ترافارم لبز مخالف این کار است.

دو کوان دو روز پس از اشتراک آدرس توکن سوزی، خطاب به فالوورهای خود گفت:

پیش از ارسال توکن های خود به این آدرس اندکی تآمل کنید.

اظهارات ضد و نقیض دو کوان جامعه را با سردرگمی مواجه کرده است و به وضوح پیداست وی با توکن سوزی موافق نیست.

منطق دو کوان برای جلوگیری از توکن سوزی این است که این توکن ها در مالکیت افراد قرار دارند . روز گذشته دو کوان در صفحه رسمی توییتر خود در این مورد نوشت:

 “برای روشن شدن ماجرا، همانطور که چندین بار اشاره کرده‌ام، فکر نمی‌کنم ارسال توکن‌ها به این آدرس توکن سوزی ایده خوبی باشد. با این کار فقط توکن‌هایی را که در مالکیت خود دارید، از دست می دهید...»

دو کوان همچنان از توکنداران و جامعه درخواست دارد، بر ترس خود غلبه کرده و آرام باشند تا لونا گارد راه حل مناسبی ارائه دهد.


اخبار لونا: به روزرسانی 31 اردیبهشت

سرانجام آدرس توکن سوزی ارزلونا اعلام شد

پیشنهاد دو کوان مبنی بر اجرای هارد فورک در شبکه لونا و پرداخت غرامت به توکنداران، با شک و تردید اعضای جامعه کریپتو مواجه است. پس از شکل گیری جنبشی با هشتک توکن سوزی لونا (LunaBurn#) در توییتر، مدیر عامل ترا عاقبت درخواست جامعه terre را برآورده کرد. روز شنبه، 21 می، دو کوان سرانجام یک آدرس توکن سوزی را به اشتراک گذاشت.

اعلام ادرس توکن سوزی لونا+توییت دو کوان

هر توکن LUNA که به این آدرس ارسال شود، غیرقابل بازیابی خواهد بود. منتقدان ترافارم لبز اعتقاد دارند توکن سوزی می تواند عرضه در گردش را به طور مؤثری کاهش دهد. از نظر آن ها باید از همان آغاز فروپاشی لونا، توکن های اضافی سوزانده می شدند.

 

آدرس توکن سوزی لونا

terra1sk06e3dyexuq4shw77y3dsv480xv42mq73anxu

 

 

اخبار لونا: به روزرسانی 30 اردیبهشت

سرفصل خبرها:

صرافی بایننس بسیار زودتر از سایر سرمایه گذاران از دیپگ شدن استیبل کوین ترا با خبر شد. اما چرا سهم 1.6 میلیاردی خود را به فروش نرساند؟

پیشنهاد فورک شبکه ترا و ایجاد بلاکچین جدید موافقان و مخالفان زیادی در جامعه ترا دارد. سرنوشت واکنش جامعه لونا به لایجه جدید دو کوان چیست؟

با خبرهای روز جمعه لونا همراه شما هستیم.

سرنوشت پیشنهاد احیای دو کوان چه شد؟

در حالیکه اعتبارسنجان شبکه Terra در حال رای گیری در مورد تایید طرح Do Kwon برای احیای بلاک چین ترا هستند، بسیاری از اعضای جامعه این طرح را از پیش تأیید شده و دیکتاتور مآبانه توصیف می کنند.

در حال حاضر، 19.7 درصد از آرا، مخالف طرح دون کوان برای اجرای هارد فورک روی شبکه تراست. در صورتی که پس از پایان نظرسنجی در پنج روز آینده، این رقم به بیش از 33.4 درصد برسد، طرح تأیید نخواهد شد. شایان ذکر است که پیش از رأی گیری اصلی، طی نظرسنجی مقدماتی در انجمن Terra، نزدیک به 7000 کاربر فعال در مورد طرح بازیابی دو کوان رأی دادند و 91 درصد از این آرا، مخالف ایده اجرای هارد فورک برای شبکه ترا بودند.

در پی انتشار این نتایج، کنستانتین بویکو-رومانوفسکی (Konstantin Boyko-Romanovsky)، یکی از اعتبارسنجان شبکه ترا با 1.49٪ حق رأی به شدت از اقدام دو کوان انتقاد کرد و افزود:

«پیشنهاد دو کوان بدون توجه به خواسته های جامعه مطرح شده است. 90 درصد از اعضای فعال، مخالف فورک هستند و هنوز بنیانگذار روایت خود را بی توجه به نظر جامعه پیش می‌برد.»

اعتبارسنجان شبکه ترا: پیشنهاد دو کوان برای احیای Terra دیکتاتور مآبانه است

شرکت آلنودز (Allnodes) یکی از پنج تأیید کننده ای است که 1.49 درصد از کل توکن های در گردش لونا را در شبکه استیک کرده و حق رأی در امور حاکمیتی دارد. این شرکت علیه طرح بازیابی دو کوان رأی داده و چند روز اخیر را صرف انجام تبلیغات منفی بر علیه این طرح کرده است. بویکو-رومانوفسکی، مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت آلنودز حتی تا زیر سؤال بردن رأی گیری پیش رفت و افزود:

« نحوه مدیریت با رأی، در تضاد با فلسفه غیرمتمرکز کریپتو و بلاکچین ترا است؛ زیرا ترافارم لبز بیشترین حق رأی را دارد و نتیجه رأی گیری از پیش تعیین شده است.»

مدیر عامل آلنودز با دیکتاتور مآبانه خواندن مدل تصمیم گیری مدیر عامل ترافارم لبز ادامه داد:

« این مدل دیکتاتور مآبانه است به هیچ عنوان خوشایند ما نیست. به نظر می‌رسد حتی قبل از پایان رأی‌گیری، راه‌اندازی زنجیره جدید تأیید شده است.»

حال با این التهاب در جامعه ترا و صداهای مخالفی که بر علیه طرح احیای مدیر عامل ترافارم لبز از هر طرف به گوش می رسند، ممکن است این پیشنهاد رد شود.

زیان 1.6 میلیارد دلاری صرافی بایننس در لونا

در سال 2018، بایننس با 3 میلیون دلار سرمایه گذاری، 15 میلیون واحد ارزلونا خریداری کرد. مدیرعامل بایننس، روز دوشنبه توییت کرد:

«در اوج قیمت لونا در ماه آوریل، ارزش این توکن ها به 1.6 میلیارد دلار رسید. با قیمت کنونی لونا، ارزش توکن های بایننس اکنون حدود 2391 دلار است.»

علت خودداری صرافی بایننس از فروش سهم 1.6 میلیارد دلاری لونا چه بود؟

با وجود بیش از 1.5 میلیارد دلار زیان صرافی بایننس از محل سرمایه گذاری در لونا، مدیر عامل صرافی از فروش سهم بایننس خودداری کرد.

چانگ پنگ ژائو، در مورد علت عدم فروش و تحمل زیان سرمایه گذاری در لونا، روز یکشنبه، در صفحه توییتر خود نوشت:

«بایننس برای محافظت از کاربران، این کار [فروش] را رها می‌کند و از تیم پروژه Terra می‌خواهد که ابتدا به کاربران خرده‌فروشی غرامت پرداخت کند. اگر غرامتی در کار باشد، بایننس آخرین سرمایه گذار برای دریافت آن خواهد بود.»

بایننس با آگاهی از اینکه ورود این صرافی به پوزیشن فروش یک میلیاردی، روند ریزش لونا را تسریع کرده و زیان سرمایه گذاران را افزایش می دهد، از این کار خودداری کرد.

صرافی بایننس حامی اصلی لونا و مخالف جدی لونا 2

به گزارش ونچربیت (VentureBeat)، بازوی سرمایه‌گذاری بایننس، این صرافی سرمایه‌گذار اصلی در دور سرمایه‌گذاری 32 میلیون دلاری در سال 2018 بود.

اما رابطه بین ترافارم لبز و بایننس اخیراً چندان خوب نبوده است.

همانطور که در بروز رسانی 23 اردیبهشت ذکر شد، ژائو از روند مدیریت بحران ترافارم لبز اظهار ناامیدی کرد. از نظر مدیر بایننس، راه حل اصلی حل بحران ترا، توکن سوزی انبوه است. وی پس از اطلاع از پیشنهاد فورک ترا و پرداخت غرامت با عرضه توکن های جدید، صراحتاً مخالفت خود را اعلام کرد و در توییتی نوشت:

"این کار فایده ای ندارد."


اخبار لونا: به روزرسانی 29 اردیبهشت

ورود مجلس ملی کره جنوبی به بحران لونا

در پی سقوط تکاندهنده LUNA و استیبل کوین شبکه ترا TerraUSD، مقامات مالی کره جنوبی تحقیقات و بازرسی صرافی های ارزهای دیجیتال در این کشور را آغاز کرده اند. فروپاشی دو استیبل کوین زیانهای هنگفتی به سرمایه‌گذاران وارد کرده که تأثیرات موجی بر کل صنعت کریپتو داشت.

احضار دو کوان به مجلس ملی برای توضیح مسئله لونا و شبکه ترا

سرویس نظارت مالی کره جنوبی اخیراً از صرافی‌های ارز دیجیتال محلی خواسته است تا اطلاعات کاملی را در مورد تراکنش‌های مرتبط با LUNA و TerraUSd در اختیار مقامات قضایی قرار دهند. اطلاعات درخواستی رگولاتورها شامل تعداد سرمایه گذاران، حجم معاملات آنها و قیمت های پایانی است.

علاوه بر این، ناظران مالی از صرافی های ارز دیجیتال درخواست کرده اند تحلیل خود را در مورد علل این سقوط تاریخی را نیز ارائه دهند. گفته می شود این تحقیقات به منظور تهیه لیستی از اقدامات مورد نیاز برای جلوگیری از تکرار حادثه لونا صورت می گیرد.

خسارت های سقوط لونا تخمین زده شد

طبق تخمین های ارائه شده توسط سایت های ردیابی بازار کریپتو و ناظران جهانی، در پی سقوط لونا، از هفته گذشته تاکنون، بیش از 45 میلیارد دلار از بین رفته است. مقامات کره جنوبی اعلام کردند که از زمان سقوط بازار کریپتو تحقیقات را به طور جدی پیگیری می کنند. زیرا سقوط استیبل کوین ها بر بیش از 200.000 سرمایه گذار کره جنوبی تأثیر گذاشته است.

تحقیقات همچنان ادامه دارد.

دو کوان برای توضیح حادثه لونا به مجلس احضار شد!

مدیر عامل و بنیانگذار ترافارم لبز، دو کوان، برای توضیح شکست شبکه ترا و توکن های آن و از بین رفتن سرمایه های کلان ملی، به مجلس احضار شد.

این دستور توسط یکی از اعضای جناح راستی مجلس، یون (Yun)، در آخرین جلسه مطرح شد. یون با تأکید بر لزوم احضار دو کوان به مجلس ملی، اظهار داشت : از آنجایی که مقامات در حال بررسی سقوط LUNA و TerraUSD هستند، توسعه دهندگان استیبل کوین موظفند به پاره ای از سؤالات در مورد این حادثه پاسخ دهند.

یون افزود: جدای از کشف علت این وضعیت، باید به دنبال تدابیری برای محافظت از سرمایه گذاران در مقابل بروز مجدد حوادث اینچنینی باشیم. یون همچنین با ابراز نگرانی در مورد پاسخ‌های متناقض صرافی‌های ارز دیجیتال در کره جنوبی، گفت: با توجه به وخامت وضعیت، پاسخ های متناقض غیرقابل قبول است.


اخبار لونا: به روزرسانی 28 اردیبهشت

هشدار شما 2: کلاهبرداری جدید از مالباختگان لونا

مراقب اسکم لونا کلاسیک Terra Luna Classic (LUNC) باشید.

و باز هم سوداگران ارز دیجیتال با مناسب یافتن شرایط، درصدد کلاهبرداری با سوء استفاده از دلسردی توکنداران لونا برآمدند.

اسکم لونا کلاسیک

و این بار افشاگری توسط ابتدا توسط شرکت بلاکچینی پکشلد الرت (PeckShieldAlert)  صورت گرفت و سپس به تأیید بنیاد لونا گارد رسید. به گزارش شرکت پکشلد الرت، شخصی اقدام به ایجاد یک حساب کاربری جعلی Terra Luna Classic در توییتر کرده و مدعی برگزاری مسابقات برای دارندگان Terra Luna و UST است. این شخص یک توکن جعلی به نام Luna 2.0 یا LUNC در اسمارت چین بایننس ایجاد کرده و سعی دارد با اغفال معامله گران ناآگاه با وعده دریافت توکن BUSD رایگان، توکن جعلی خود را بفروشد.

پیشنهاد هارد فورک Terra Luna Classic رد شد!

همانطور که در اخبار مورخ 26 اردیبهشت ذکر شد، Do Kwon به عنوان طرح پیشنهادی برای نجات از Terra Luna، انشعاب زنجیره Terra را برای ایجاد رمزنگاری جدید به نام Terra Luna Classic (LUNC) پیشنهاد کرد. با این حال، این پیشنهاد توسط رای دهندگان رد شد و بیش از 90 درصد از شرکت کنندگان به توکن سوزی لونا اضافی به جای اجرای یک فورک رای مثبت دادند. به نظر می رسد که اسکمرها از شایعات مربوط به فورک لونا برای فریب قربانیان برای ارسال پول برای آنها سوء استفاده کرده اند.

هشدار شماره 1 برای مالباختگان لونا!

در این هفته، مالباختگان LUNA و UST هدف چندین کلاهبرداری کریپتویی قرار گرفتند. این کلاهبرداران با استفاده از ترس و ناامیدی فراگیر در بازار لونا و با وعده دروغین بازیابی سرمایه از دست رفته، مالبختگان لونا را اغفال و از آن ها سوءاستفاده های مالی می کنند.

طبق تجزیه و تحلیل تیم ردیابی اسلو میست (SlowMist)، در حال حاضر، اسکمرها با وعده های دروغین بازپرداخت سرمایه های LUNA و UST، مالباختگان را شکار می کنند.

هشدار برای مالباختگان لونا

تیم اسلومیست با توضیح ابزار کلاهبرداری اسکمرها، یک آدرس کلاهبردار در شبکه اتریوم را افشا کرده است که از زمان شکست پروتکل تاکنون 2.13 ETH به ارزش تقریباً 4400 دلار جمع آوری کرده است.

مالباختگان لونا روی لینک های مشکوک کلیک نکنید!

ابزار کلاهبرداری این اسکمرها فیشینگ است. کلاهبرداران با اغفال اعضای انجمن LUNA و UST، آن ها را به وب سایت های تقلبی هدایت می کنند که برای سرقت دارایی های دیجیتال و NFT طراحی شده اند.

بنیانگذار لوناف دو کوان در واکنش به رواج کلاهبرداری های کریپتویی، از جامعه لونا و UST درخواست خویشتن داری کرد و افزود، پس از بررسی ها برای جبران زیان مالباختگان حادثه لونا تصمیم گیری خواهد شد.

اگر شما از مالباختگان لونا هستید، در این فاصله از کلیک روی لینک های مشکوک یا اتصال کیف پول به سایت های ناشناس خودداری فرمایید.


اخبار لونا: به روزرسانی 27 اردیبهشت

خزانه داری انگلیس: از استیبل کوین ها حمایت می کنیم!

در پی سقوط لونا، خزانه داری بریتانیا با اعلام بررسی ورود به رگولارتوی استیبل کوین ها تأکید کرد: « تصمیم داریم به منظور ایجاد محیطی سالم برای توسعه دهندگان استیبل کوین وارد عرصه رگولاتوری استیبل کوین ها شویم.»

در حالی که وحشت و عدم اطمینان هنوز بر صنعت دارایی های دیجیتال حاکم است، برخی از سازمان های دولتی از ارزهای دیجیتال حمایت کردند.

سخنگوی وزارت خزانه داری در بیانیه ای اعلام داشت:

"رگولاتوری استیبل کوین ها، بخشی از لایحه خدمات مالی خواهد بود که این اواخر در سخنرانی ملکه انگلستان به آن اشاره شد."

سقوط لونا مقدمه ای برای موضع گیری مثبت انگلستان در قبال کریپتو

موضع گیری مثبت مقامات اقتصادی انگلستان در قبال صنعت کریپتو در بحبوحه افزایش ترس و وحشت از بازارهای مالی، می تواند تأثیر مثبتی داشته باشد؛ زیرا با افزایش ثبات مالی و استانداردهای نظارتی صنعت بلاکچین و ارز دیجیتال مکانی امن برای سرمایه گذاران و توسعه گران خواهد بود.

شایان ذکر است، در آخرین نطق ملکه انگلستان که هفته گذشته توسط شاهزاده چارلز قرائت شد، دارایی های دیجیتال به صراحت در دو لایحه مطرح شده و پیشتازی این کشور در حوزه ارز دیجیتال به عنوان یکی از اهداف طرح پیشنهادی خزانه داری انگلستان یاد شده است.

مقامات اقتصادی بریتانیا: سقوط لونا به علت مشکلات رگولاتوری بود

با توجه به مقررات استیبل کوین، سقوط اخیر بازار terra UST و terra LUNA، استیبل کوین ها را تحت نظارت سختگیرانه قرار داده است و بسیاری از افراد در صنعت کریپتو خواستار اعمال قوانین سختگیرانه هستند.

با توجه به این موضوع، ورود مقامات اقتصادی بریتانیا به مسئله رگولاتوری استیبل کوین ها گام مهمی در جهت بازیابی اطمینان از دست رفته در صنعت ارز دیجیتال به شمار می رود.

مقامات بریتانیا: استیبل کوین الگوریتمی را به رسمیت نمی شناسیم!

با اینکه بریتانیا موضعی مثبت در مورد ارزهای دیجیتال و NFT نشان داده است، وزارت خزانه داری بریتانیا استیبل کوین های الگوریتمی مانند Terra UST را به رسمیت نمی شناسد. از نظر وزارت خزانه‌داری؛ ثبات استیبل کوین الگوریتمی به احساسات بازار وابسته است و بنابراین تضمینی برای ثبات این استیبل کوین ها وجود ندارد.

به غیر از بریتانیا، کشورهای دیگری مانند ایالات متحده، چین و ژاپن نیز اقداماتی را برای رگولاتوری استیبل کوین ها انجام داده‌اند.

به ویژه وزیر خزانه داری ایالات متحده، جانت (Janet Yellen) لایحه مقررات فدرال در مورد استیبل کوین را به کنگره آمریکا ارائه داده است.


اخبار لونا: به روزرسانی 26 اردیبهشت

پیشنهاد هارد فورک Terra (LUNA) برای احیای شبکه

Do Kwon، از زمان سقوط ارزلونا و استیبل کوین شبکه ترا تاکنون، با اشتراک مجموعه ای از پیشنهادات برای احیای لونا، سعی در بررسی بازخوردها و ارائه یک راه حل مناسب برای خروج از بحران لونا دارد. دو کوان در تازه ترین اقدام خود، از پیشنهاد هارد فورک شبکه ترا رونمایی کرد. این پیشنهاد شانل ایحاد دو اکوسیستم مجزا، به نام ترا کلاسیک (Terra Classic) و Terra 2.0 بوسیله یک هارد فورک است.

  1. Terra Classic : برای تأمین منافع مشتریان، مشابه زمان قبل از سقوط ترا، استیبل کوین UST را می پذیرد.
  2. Terra 2.0 : در جهت تأمین منافع توسعه گران برای کاهش توکن و تأمین نقدینگی توسعه‌دهندگانی که به نقدینگی در شبکه‌های خود نیاز دارند، از شبکه ترا فورک شود.

طبق پیشنهاد دو کوان، Terra 2.0 یک فورک جدید و توسعه‌دهنده محور خواهد بود و توسعه‌دهندگان یک تخصیص فوری از توکن‌های LUNA برای تأمین مالی و توسعه شبکه دریافت خواهند کرد، بدین ترتیب که 5 درصد از عرضه توکن جدید LUNA بین «توسعه دهندگان کلیدی» توزیع شود.

آیا هارد فورک ترا مشابه اتریوم کلاسیک خواهد بود؟

هارد فورک اتریوم (ETH) و اتریوم کلاسیک (ETC) یکی از مهم ترین هارد فورک ها در تاریخ ارزهای دیجیتال است که طی آن، توکن‌های اتریوم، پس از هک این DAO در جولای 2016 بازیابی شدند.

با این که هارد فورک اتریوم این وجوه را "بازیابی" کرد، بازیابی موفقیت آمیز لونا و UST، در هاله ای از ابهام قرار دارد.

جامعه در روز چهارشنبه، 18 می به این پیشنهاد رأی خواهد داد و در صورت تصویب، اکوسیستم به دو زنجیره تقسیم می شود.

Terra در مرحله ای است که می تواند شکست بخورد، و تنها زمان نشان خواهد داد که آینده پروژه ای که زمانی بزرگترین پروژه DeFi در حال توسعه بود، چه خواهد بود.

واکنش جامعه ارز دیجیتال به پیشنهاد کوان چیست؟

چندین کاربر توییتر در پاسخ به پیشنهاد Kwon، خواستار بازپرداخت وجوهی شدند که در سرمایه گذاری های UST از دست داده بودند. بسیاری از کاربران در واکنش به پیشنهادات دو کوان، تنها اظهار دلسردی و ناامیدی کردند.

لونا و بیت کوین در لیست پر جستجوترین واژه در Weibo

گفتنی است چین یکی از بزرگترین پایتخت های ارز دیجیتال جهان است و بسیاری از صرافی های ارز دیجیتال در این کشور قرار دارند. سرمایه‌گذاران چینی به فعالیت‌های بازار ارزهای دیجیتال توجه زیادی دارند؛ بطوریکه در طول سقوط LUNA، دو عبارت  لونا و بیت‌کوین به عنوان نهمین و دوازدهمین عبارات پرجستجو در پلتفرم رسانه‌های اجتماعی Weibo رتبه‌بندی شدند.

چین در سپتامبر گذشته تجارت و استخراج کریپتو را ممنوع کرد و این امر منجر به فرار صرافی‌های مستقر در چین و ماینرها به خارج از این کشور شد.


اخبار لونا: به روزرسانی 25 اردیبهشت

حجم معاملات لونا به روزهای اوج بازگشت

LUNA  موفق شد حجم معاملات خود را به کمینه روزهای اوج خود برساند. در زمان نگارش مقاله، بونا در قیمت 0.00029 دلار معامله می شود. طبق داده‌های کوین مارکت کپ، صرافی بایننس 68.26 درصد از حجم معاملات LUNA را تشکیل می‌دهد و پس از آن صرافی کوکوین با 9.52 درصد و FTX با 1.13 درصد بالاترین حجم معاملات را تشکیل می دهند.

حجم معاملات لونا در روزهای اوج، از 5 تا 16 میلیارد دلار بوده است. در 11 می لونا به رکورد 16.15 میلیارد دلار رسید و اکنون حجم معاملات این ارز حدود 5 میلیارد دلار است.

عذرخواهی بنیانگذار Terra : من از درد لونا دلشکسته هستم!

دو کوان بنیانگذار Terra، به دنبال سقوط این شبکه و زیان های هنگفتی که به توکنداران وارد شد، از سرمایه گذاران و جامعه LUNA عذرخواهی کرد.

کوان در حساب توییتر خود اظهار داشت که برخلاف سایر کلاهبرداری های ارز دیجیتال که در آن بنیانگذاران قبل از انحلال سودهای هنگفت کسب می کنند، از سقوط سودی نبرده است.

دو کوان توییت کرد:

چند روز گذشته را صرف تماس تلفنی با اعضای جامعه Terra کردم. توسعه دهندگان، اعضای جامعه، کارمندان، دوستان و خانواده، که از دیپگ شدن UST صدمه خورده اند.

من از دردی که نوآوری من بر سر همه شما آورده است، دلشکسته هستم.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که، حدود یک هفته پیش از سقوط LUNA، دو کوان در مصاحبه‌ای با شطرنج‌باز معروف، الکساندرا بوتز (Alexandra Botez)، پیش‌بینی کرد که 95 درصد از شرکت‌هایی که وارد فضای کریپتو می‌شوند، محکوم به انحلال هستند. وی در آن مصاحبه تأکید کرده بود که «مشاهده فروپاشی شرکت‌ها برای او یک سرگرمی است».

صرافی Coinbase: تمامی جفت ارزهای اکوسیستم Terra را از لیست خارج می کنیم

صرافی کوین بیس به صف صرافی هایی می پیوندد که معاملات لونا و استیبل کوین ترا را به حالت تعلیق در می آورند. این صرافی در سایت خود اعلام کرد، قصد دارد در 27 می 2022، معاملات UST و WLUNA را متوقف خواهد کرد.

همسر دو کوان به دنبال بادی گارد

فروپاشی اکوسیستم Terra منجر به ایجاد نگرانی های امنیتی در خانواده کوان شده است. گزارش ها حاکی از آن است که همسر دو کوان پس از ورود یک مهاجم ناشناس به آپارتمان وی در کره جنوبی، درخواست کرد تحت حفاظت پلیس قرار بگیرد. این مهاجم، سرمایه گذاری بود که در سقوط LUNA متحمل 1.56 میلیون دلاری زیان شده است. همسر کوان در حال حاضر تحت حفاظت اورژانس پلیس به سر می برد.

تزریق 80 هزار بیت کوین برای نجات لونا!

به عنوان بخشی از عملیات احیای لونا و UST، بنیاد لونا گارد (LFG) 52 هزار بیت کوین به صرافی جمینی و 28 هزار بیت کوین به صرافی بایننس ارسال کرد.

بر اساس یک تحلیل آنچین، 52 هزار بیت کوین به جمینی و 28 هزار بیت کوین به بایننس ارسال شد. هنوز مشخص نیست که آیا این بیت کوین های انتقالی فروخته شده یا خیر.

حدس و گمان ها حاکی از آن است که این حجم بیت کوین برای تثبیت قیمت UST به مارکت میکرها وام داده شده است. با این حال، پس از این اقدام، افزایش قابل ملاحظه ای در حجم معاملات مشاهده نشد.

در چند روز گذشته، حرکت ذخایر بیت کوین بنیاد لونا گارد موضوع حدس و گمان بوده است. Do Kwon برای مستندسازی حرکت وجوه در این دوره و انتشار آن تقاضای زمان بیشتری کرده است.

دو کوان روز گذشته توییت کرد:

ما در حال حاضر روی مستندسازی استفاده از ذخایر BTC  بنیاد لونا گارد در طول رویداد دیپگینگ (depegging) استیبل کوین شبک ترا کار می کنیم. لطفا صبور باشید؛ زیرا تیم های ما در حال انجام چندین کار به صورت همزمان هستند.


اخبار لونا: به روزرسانی 24 اردیبهشت

رشد 2000 درصدی لونا در پی بازگشایی بلاکچین ترا

پس از سقوط تاریخی لونا و استیبل کوین ترا (UST)، تقریباً همه صرافی های بزرگ ارز دیجیتال، هر دو توکن بلاکچین ترا را از لیست خارج کردند. البته قیمت LUNA پس از انتشار این طرح پیشنهادی، تا کنون نزدیک 1500 درصد رشد داشته است و اکنون با قیمت متوسط ​​0.00049 دلار معامله می شود.

پس از بازگشایی بلاکچین، حجم معاملات لونا با یک افزایش انفجاری 2000 درصدی، به 6.8 میلیارد دلار رسید. در همین حین، استیبل کوین UST ترا به دلار نیز در 24 ساعت گذشته 23 درصد افزایش یافته است. UST با قیمت 0.215 دلار معامله می شود که پس از کاهش قیمت سنگین، یک بهبود امیدوارکننده را نشان می دهد. اکنون ارزش بازار UST همچنان بیش از 2.3 میلیارد دلار است.

صرافی بایننس معاملات لونا و UST را از حالت تعلیق درآورد

با اعلام طرح ریکاوری دو کوان و بازگشایی مجدد بلاکچین ترا، صرافی بایننس، معاملات جفت ارزهای LUNA/BUSD و UST/BUSD را در پلتفرم خود از سر گرفت. این صرافی با صدور اجازه واریز و برداشت برای هر دو توکن، پیام هشدار سرمایه گذاران را حذف کرد تا تحقیقات خود را در مورد این دو توکن از سر گیرد.

پامپ لونا: علامت خرید در دیپ یا یک تله معاملاتی؟

قیمت LUNA در 24 ساعت گذشته بسیار پرنوسان بوده است. این افزایش ناگهانی قیمت یک توکن منحل و مرده سوالاتی را ایجاد می کند. آیا این اتفاق یکی دیگر از تله های مهندسی شده است که توسط کارشناسان برای کسب پول بیشتر گذاشته شده است؟

پامپ لونا و رشد 2000 درصدی، فرصت معاملاتی یا تله؟

در پاسخ به این پرسش، نظر کارشناسی دنیای ترید این است که ریسک ورود به بازار یک ارز در خطر انحلال، آن هم در شرایط پامپ، بسیار بالاست.

اکنون قیمت لونا با وجود ریکاوری بیش از 1000 درصدی، همچنان بسیار پایین است، بنابراین احتمال انحلال این توکن بسیار قوی است.

طرح پیشنهادی دو کوان جامعه ترا را دلگرم کرد: LUNA هنوز زنده است!

در حالی که لونا حدود 99 درصد از ارزش خود را از دست داده است، به نظر می رسد همچنان شاهد حجم عظیم معاملات است.

پس از اعلام طرح پیشنهادی دو کوان برای نجات شبکه ترا، قیمت لونا در 24 ساعت گذشته، در میان نوسانات شدید، بیش از 1000 درصد، نسبت به آخرین دیپ افزایش یافته است. به نظر می رسد شبکه Terra همچنان در حال انجام اقداماتی برای پشتیبانی از بلاک چین است. باید منتظر ماند و دید که آیا این طرح موفقیت آمیز عمل خواهد کرد یا خیر.

بسته پیشنهادی دو کوان برای نجات لونا و شبکه ترا رسید

Do Kwon، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل Terraform Labs، روز جمعه پیشنهاد خود را برای احیای شبکه ترا معرفی کرد.

بسته پیشنهادی دو کوان برای نجات لونا و شبکه ترا

این پیشنهاد شامل راه اندازی مجدد بلاکچین ترا و پرداخت غرامت به سرمایه گذاران لوناست. دو کوان با درخواست کمک از جامعه ترا برای احیای این بلاکچین، نوشت:

"جامعه و اکوسیستم  Terra ارزش حفظ کردن را دارد و باید بلاکچین ترا را به منظور حفظ جامعه و اکوسیستم آن بازسازی کنیم."

جزئیات پیشنهاد دوکوان برای راه اندازی مجدد شبکه لونا

طبق پیشنهاد دو کوان، با ایجاد 1 میلیارد توکن لونا و توزیع آن میان آن دسته از هولدرهایی که ارزهای خود را استیک کرده اند، می توان بلاکچین ترا را راه اندازی کرد. به اعتقاد دو کوان، تورم شدید توکن‌های Luna به علت رابطه میان LUNA و UST بود و اکنون برای جلوگیری سقوط ارزش بازار دارایی های روی بلاکچین Terra، اجرای این تصمیم ضروری است.

ذهنیتی که این تصمیم بر آن متکی است، ماهیت مشوق آن است که انگیزه لازم برای بازسازی بلاکچین را به جامعه می دهد و می تواند فوموی گسترده ای را که اکنون در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد، کنترل کند.

در این طرح پیشنهادی، توزیع توکن به روش زیر انجام می شود:

  • 40 درصد : دارندگان Luna قبل از دیپگ شدن UST
  • 40 درصد : دارندگان UST «در زمان ارتقاء شبکه جدید»
  • 10 درصد: دارندگان Luna قبل از توقف زنجیره
  • 10 درصد: استخر جامعه به منظور تأمین مالی توسعه آینده

 

دوکوان : شاه کلید ریکاوری لونا جامعه وفادار است

در زمانی که فومو در بازار لونا بیداد می کرد، فقط اندکی به صفر شدن ارزلونا باقیمانده بود و لونا 4 صفر اعشاری پشت قیمت خود داشت، برای جلوگیری از صفر شدن لونا، بلاکچین ترا بسته شد تا معاملات در صرافی ها متوقف شود.

اکنون این طرح تشویقی دو کوان کاملاً به جامعه متکی است. مدیر عامل ترا فارم این طرح خود را با جامعه به اشتراک گذاشت به این امید که با باز شدن بلاکچین، جامعه بتوانند بر فوموی خود غلبه کرده و فرصت ریکاوری به ارزلونا بدهد. دو کوان بر این نکته تأکید کرد که شاه کلید ریکاوری لونا، جلوگیری از حمله مجدد است که این فقط  با تکیه به یک جامعه مستحکم و وفادار ممکن می شود. وی در پایان افزود:

این یک تعادل سخت است و هیچ پاسخ آسانی در توزیع مجدد ارزش در شبکه وجود ندارد.


اخبار لونا: به روزرسانی 23 اردیبهشت

صرافی بایننس لونا را از لیست خارج کرد

بایننس، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان، تمامی جفت ارزهای لونا و UST را از لیست خود خارج کرد. در پی ریزش سنگین رمزارزهای پروتکل ترا و افت قیمت نزدیک به صد در صد لونا، صرافی بایننس در تمامی انواع معاملات اسپات، فیوچرز و مارجین توقف معاملات زد. در پی این اقدام بایننس، نمودار صرافی بایننس تمامی جفت ارزهای لونا و UST  از وبسایت تریدینگ ویوو حذف شد.

مسدود شدن بلاکچین ترا

چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao)، بنیانگذار و مدیر عامل بایننس، در توضیح این اقدام صرافی توییت کرد:

«به دلیل نقص در طراحی پروتکل Terra، حجم غیرقابل کنترلی از لونا مینت شد. تیم پروتکل ترا کل شبکه خود را به حالت تعلیق درآورده‌ و در نتیجه امکان واریز یا برداشت لونا در هیچ یک از صرافی ها وجود ندارد.»

وی افزود: «برخی از کاربران ما، بی‌اطلاع از حجم بالای LUNA مینت شده در خارج از صرافی، مجدداً شروع به خرید LUNA کردند، بی آنکه آگاه باشند به محض سپرده‌گذاری، قیمت احتمالاً سقوط بیشتری خواهد کرد. به دلیل این خطرات قابل توجه، ما معاملات را به حالت تعلیق درآوردیم.»

این اقدام بایننس در حالی صورت گرفت که ترافارم لبز عرضه در گردش لونا را از 386 میلیون در سه روز گذشته، به بیش از 6.5 تریلیون افزایش داده است.

تعداد زیادی از صرافی های ارز دیجیتال نیز از جمله FTX، Crypto.com، کوکوین،  OKEX و CoinDCX در ساعات اخیر اقدام مشابهی انجام داده اند.

مدیرعامل صرافی بایننس: نحوه مدیریت حادثه لونا بسیار ناامیدم کرد!

ژائو، یکی از تاثیرگذارترین چهره‌ها در صنعت کریپتو، با انتقاد از نحوه مدیریت حادثه لونا توسط تیم Terra گفت:

ما از آنها درخواست کردیم که شبکه را بازیابی کنند، LUNA اضافی را توکن سوزی و پیوند UST را بازیابی کنند، اما تاکنون هیچ پاسخ مثبت یا اصلاً پاسخ چندانی دریافت نکرده ایم.

همچنین زو سو (zhusu)، یکی از بنیانگذاران شرکت Three Arrow Capital و از سرمایه گذاران ترافارم، توییت کرد:

 «حملات و خطرات متعاقب حادثه لونا از پیش توسط منتقدان هشدار داده شده بود. اکوسیستم ترا با این رشد سریعی که داشت، باید روی حرکت آهسته و ایمنی بیشتر تمرکز می کرد.»

سو که در پست های قبلی خود ناکارمدی شبکه اتریوم را به سخره گرفته بود، با تأکید بر قابل پیش بینی بودن این حمله افزود:

وحشت یا «FUD» عمومی  باید کنترل شود، رشد یک شبکه هر چند کند، باید ارگانیک باشد. این لحظه هک DAO Terra است.»

ترافارم لبز: بلاکچین ترا مسدود می شود

در ساعات گذشته، Terraform Labs با اعلام رسمی خبر توقف بلاک چین Terra تأکید کرد: در تلاش است تا "برنامه ای برای بازسازی بلاکچین ترا ارائه دهد." این دومین بار است که در این هفته، بلاک چین Terra مسدود می شود. اوایل روز پنجشنبه، ترافارم لبز برای جلوگیری از هر گونه هک، شبکه را برای مدت کوتاهی متوقف کرد.

لونا در حال فروپاشی : ماه می خرسی در تاریخ ارزهای دیجیتال ثبت شد 

هنگامی که بازار ارزهای دیجیتال با شتابی بالا در سراشیبی سقوط قرار گرفت و بیت کوین سطوح حمایتی خود را یکی پس از دیگری از دست داد، در سراسر جهان، همه نگاه ها متوجه اقدامات بنیاد لونا گارد بود. بنیاد لونا گارد بلافاصله عملیات نجات خود را شامل فروش تمامی ذخایر بیت کوین و ارزهای دیجیتال آغاز کرد و به طور اورژانسی شروع به جذب سرمایه هنگفت از شرکت های بزرگ سرمایه داری کرد.

اما این اقدامات ناامیدانه تاکنون نتوانسته جلوی نابودی آرمان استیبل کوین الگوریتمی را بگیرد. Ust تنها در یک روز، 71 درصد سقوط کرد و با رشد منفی 82 درصدی در یک هفته، اکنون در قیمت 0.179247 دلار معامله می شود. همچنین ارزلونا که به این استیبل کوین وابسته است، تنها در یک روز،  ریزش 99 درصدی را تجربه کرد و با کاهش 100 درصدی در هفت روز گذشته در حال صفر شدن است. اکنون قیمت این ارز 0.000033 دلار است.

مقامات شاغل در خزانه داری آمریکا: بلایی که بر سر لونا آمد، یک ترور اقتصادی است!

اکوسیستم لونا و آرمانش در مقابل چشمان جهانیان نابود می شود و حتی با تزریق وجوه هنگفت نهنگ های پشتیبان، به نظر می رسد لونا در حال فروپاشی است و هیچ قدرتی قادر نخواهد بود جلوی این روند پرشتاب انحلال را بگیرد. در واکنش به فشار و تشویش هایی که در بازار ارز دیجیتال به وجود آمده و یک بازار خرسی بی سابقه و دلسرد کننده را رقم زده، مقامات شاغل در آمریکا واکنش نشان دادند و این واقعه را ترور اقتصادی اکوسیستم ترا خواندند. بسیاری از کارشناسان ارز دیجیتال، احتمال حمله اقتصادی (Bank Run) به لونا را می دهند و این نه تنها بازار لونا را تحت تأثیر قرار می دهد، بلکه به کل بدنه ارز دیجیتال آسیب خواهد زد. اکنون تنها چیزی که با وجود ریکاوری هیجانی بازار ارز دیجیتال امروز می توان گفت این است: به احتمال زیاد لونا صفر می شود.

 

Bank Run چیست؟

Bank Run به رم کردن سرمایه گذاران در اثر وحشت از دست دادن سرمایه اشاره دارد و بزرگترین نتیجه آن فرار سرمایه از بازار و تضعیف اقتصاد یک اکوسیستم اقتصادی است. Bank Run زمانی اتفاق می‌افتد که مشتریان در یک بازه زمانی چند روزه، دسته دسته برای برداشت وجوه خود، به شعب بانک مراجعه کرده و جلوی آن صف می کشند؛ زیرا قویاً احتمال ورشکستگی بانک در آینده نزدیک را می دهند.

 

 

جزئیات دلیل ریزش لونا زیر ذره بین است

چرخ های دلیل ریزش لونا از زمانی به حرکت درآمد که بنیاد لونا گارد اعلام کرد که به تارگت کوتاه مدت خود، شامل ذخیره 3 میلیارد دلاری بیت کوین دست یافته است.

 

بنیاد لونا گارد (LFG) از ماه فوریه، یک ذخیره بیت کوین برای استیبل کوین شبکه ترا به نام UST ایجاد و دو کوان مدیر عامل ترافارم لبز، اعلام کرد قصد دارد ذخیره بیت کوین خود را تا پایان چهارماهه سوم، به 10 میلیارد دلار افزایش دهد. از ماه فوریه به بعد، لونا گارد در پوزیشن خرید قرار داشت و حتی در یک روز، 1.5 میلیارد بیت کوین خریداری کرد که موجب بهبود خوب، اما کوتاه مدت بازار ارزهای دیجیتال در 4 می شد. در تاریخ 5 می، دو کوان اعلام کرد که به تارگت 3.5 میلیارد دلاری خود در ذخیره بیت کوین دست یافته است. CNBC در گزارشی، با اشاره به این موضوع، اعلام کرد لونا گارد جزو 10 نهنگ بیت کوین است و همچنین 100 میلیون دلار آوالانچ در اختیار دارد.

 

 

علت ریزش لونا قدرت طلبی بیش از حد پروتکل ترا است

پس از 5 می، حمله هدفمند به پروتکل ترا در شرایط آخر هفته و کمبود نقدینگی در بازار اتفاق افتاد. گردانندگان این بازی شروع به توکن سوزی UST کردند و بدین ترتیب تعادل چرخه لونا – UST برهم خورد. از یک سو، UST با کاهش جدی مواجه شد و از سوی دیگر با وفور لونا، این ارز در روند اصلاحی جدی قرار گرفت.

بنابراین در یک بازی که بی شک، «نظام سرمایه داری جهانی» در آمریکا از بازیگران اصلی آن است، لونا گارد در گوشه صفحه شطرنج ارز دیجیتال به تله افتاد و مانند شاهی که آخرین حرکت های قبل از مات خود را انجام می دهد، مجبور به اجرای یک دسته حرکت های پیش بینی شده و تحمیلی شد. چیزی از تاریخ تارگت بزرگ لونا گارد نگذشته بود که این بنیاد مجبور شد، چوب حراج به ذخایر بزرگ بیت کوین، لونا و آوالانچ بزند. این بنیاد ناگزیر به قفلگشایی و فروش گسترده این ذخایر شد و لونا را به مارپیچ مرگ (Death Spiral) کشاند.

علت ریزش لونا

بنابراین لونا گارد که قطعاً بازیکن ضعیفی در مقابل نظام سرمایه داری جهانی است، استیبل کوین الگوریتمی ust را که مهره اصلی در اکوسیستم ترا بود، در خطر نابودی دید و برای جلوگیری از مات شدن در این بازی نابرابر، ناامیدانه به ذخایر بیت کوین و ارزهای دیجیتال خود متوسل شد. قطعاً گردانندگان اصلی این بازی، این تصمیم لونا گارد را از قبل پیش بینی کرده بودند و می دانستند که با فروش گسترده ذخایر بنیاد لونا گارد، کل بازار ارز دیجیتال دچار اصلاح جدی خواهد شد.

تأثیر ریزش لونا در قیمت بیت کوین

بیت کوین از هفته اول نوامبر 2021 در روند نزولی قرار دارد. البته حادثه لونا روند نزولی BTC را تسریع کرد، اما کارشناسان ارز دیجیتال پیش بینی کرده بودند که تأثیر ریزش لونا بر بیت کوین محدود خواهد بود. عموماً با شکست سطح حمایت ۳۰ هزار دلار، بیت کوین با فشار فروش مواجه و دچار اصلاح قابل توجه می شود و تاریخ ثابت کرده که این اصلاحات کوتاه مدت هستند. بنابراین نمی توان لونا را تنها مقصر ادامه اصلاح بیت کوین دانست. 

نمودار آماری آدرس کیف پول های خریدار بیت کوین در منطقه 23.864 -32.358 دلار

با وجود کاهش 17 درصدی بیت کوین در هفته اخیر، امروز این ارز دیجیتال برتر، 5 درصد رشد مثبت داشت.  ۳۹۰ هزار آدرس بیت‌کوینی در این ناحیه حجمی حدود 500 هزار بیت‌کوین خریداری کرده اند که با توجه به احساسات منفی بازار, این سطح تبدیل به یک ناحیه عرضه برای بیت‌کوین خواهد شد. این خریدارها به احتمال زیاد برای خروج از این سطح اقدام خواهند کرد.

بنابراین به احتمال زیاد، بیت کوین پس از مدت کوتاهی مجدداً سطح 40 هزار دلار را پس خواهد گرفت.


اخبار لونا: به روزرسانی 22 اردیبهشت

سقوط لونا دنیای کریپتو را لرزاند

 کارشناسان کریپتو معتقدند که وضعیت Terra کل جهان کریپتو را تکان داده است، اما تأثیر آن بر BTC نسبتاً محدود است.

در پی سقوط لونا، Terra با کاهش معناداری، اکنون در رتبه 42 از نظر ارزش بازار قرار دارد. این ارز با تنزل از جایگاه هفتم، اکنون با قیمت بسیار پایین 1.38 دلار معامله می شود. همچنین استیبل کوین اکوسیستم Terra موسوم به UST با قیمت 0.68 دلار معامله می شود و در حال حاضر، قادر به حفظ ثبات و برابری با یک دلار آمریکا نیست.

 

استیبل کوین اصلی شبکه‌ی ترا (UST) چیست و چگونه کار می‌کند؟

UST یک استیبل کوین الگوریتمی است که با تکیه بر ذخایر بیت کوین خود به USD متصل است. آرمان شبکه ترا این است که ثبات قیمت استیبل کوین شبکه‌ی ترا با تکیه بر یک پول غیرمتمرکز (بیت کوین)، بدون تکیه به دلار آمریکا که ارزی متمرکز است، حفظ شود. مکانیسم peg یا پیوند این استیبل کوین به دلار آمریکا، شامل صدور و توکن سوزی لوناست. بدین ترتیب که در مواقعی که قیمت UST بالاتر از 1 دلار است، سیستم با توکن سوزی خودکار لونا، UST تولید می‌شود. با این کار، از یکسو قیمت UST کاهش می یابد و از سوی دیگر با توکن سوزی LUNA، عرضه لونا کاهش یافته و قیمت لونا بالا می رود و چرخ اقتصادی اکوسیستم لونا نیز به حرکت خود ادامه می دهد. برعکس با پایین آمدن قیمت ترا، عرضه‌ی این عرض با توکن سوزی خودکار کاهش می‌یابد و لونا مینت می‌شود.

 

 

هم اکنون بنیاد لونا گارد تمام ذخایر بیت کوین خود را برای تقویت استیبل کوین الگوریتمی خود به فروش رسانده است. این امر با نگاهی به داشبورد ذخایر بنیاد لونا گارد قابل تایید است. با فروش تمامی دارایی بیت کوین لونا گارد، اصلاح گسترده ارزلونا شتاب بیشتری گرفت.

اظهارات وزیر خزانه داری آمریکا در پی سقوط لونا

کاهش گسترده UST باعث شده است که دولت ایالات متحده در مورد قانون گذاری در استیبل کوین اظهار نظر کند. جانت یلن (Janet Yellen,)، وزیر خزانه داری امریکا گفت که TerraUSD یک محصول به شدت در حال رشد بوده و به موزات آن با خطراتی به شدت در حال رشد روبروست.

زنگ خطر برای لونا: اخطار صرافی ها در واکنش به ریزش لونا

در بحبوحه نبرد ادامه دار Terra، صرافی Upbit، بزرگترین صرافی واقع در کره جنوبی، با علامتگذاری LUNA به عنوان "ارز پرریسک" اظهار داشت که قصد دارد بررسی دقیقی در جهت تصمیم گیری برای ادامه پشتیبانی تجاری خود از LUNA و یا ختم همکاری با این پروژه انجام دهد. همچنین صرافی Bithumb، دومین صرافی بزرگ در کره جنوبی، با اشاره به نوسانات زیاد قیمت، برای محافظت از سرمایه گذاران، هشدار قرمز خطر سرمایه گذاری در Terra را صادر کرده است.

علت ریزش گسترده LUNA و UST

در حال حاضر، فشار فروش زیادی روی لونا و استیبل کوین آن حاکم است. به گزارش وبسایت تحلیلی سنتیمنت (Santiment)، احساسات معامله گران در پایین ترین حد خود نسبت به دو سال اخیر قرار دارد. به نظر می رسد یک حمله برنامه ریزی شده و هماهنگ به این ارز دیجیتال به منظور بر هم ریختن ثبات استیبل کوین UST و بازار آن صورت گرفته است.

چه چیز لونا را فلج کرده است؟

علت اصلی شکست لونا دیپگ شدن (de-peg) استیبل کوینUST گزارش شده است. روند دیپگ شدن UST از چند روز پیش (10 می) آغاز شده بود و در این تاریخ UST قیمت 0.7 دلار را به خود دید. در همین روز، به علت فشار فروش صرافی بایننس با کندی شبکه و تعلیق سفارشات روبرو شد.

 

Peg و de-peg در ارز دیجیتال چیست؟

اصطلاح «peg» به‌معنای ایجاد وابستگی در ارزش دو ارز یا اتصال یک ارز به ارز پایه است. به طور مثال وقتی می گوییم یک استیبل کوین به دلار پگ شده، یعنی مطابق نوسانات دلار، ارزش آن استیبل کوین نیز تغییر می کند.

حال دیپگ شدن (de-peg) به معنای جدایی این دو دارایی از یکدیگر است. به طور مثال، اگر استیبل کوین UST از دلار دیپگ شود، بدین معناست که این پیوند شکسته و دیگر یک واحد از آن، معادل یک دلار نیست. دیپگ شدن می تواند منجر به افت شدید قیمت استیبل کوین و یا نوسانات شدید آن باشد.

 

 

UST به گونه‌ای طراحی شده است که ارزش 1 دلاری خود را همواره حفظ کند و این امر بر اساس یک استراتژی الگوریتمی پیچیده، شامل سوزاندن توکن UST برای دستیابی به LUNA و بالعکس اجرا می شود.

در سیستم استیبل کوین لونا، هر UST را می توان به ارزش 1 دلار LUNA تبدیل کرد و این سیستم اجازه کسب سود به تریدر را می دهد. عملیاتی که لونا را فلج کرده، بر مبنای این سیستم صورت گرفته است. اکنون طی یک حمله گسترده، تریدرها و نهنگ ها، UST را که دیپگ شده، با تخفیف خریداری کرده و آن را به لونا تبدیل، سپس با فروش لونا کسب سود می کنند. با تکرار این فرایند، که به آربیتراژ معروف است، اکنون لونا زمین گیر شده است. در واقع آربیتراژگران UST می خرند و لونا می فروشند. گفته می شود بخش عظیمی از این فرایند توسط صرافی بیتفینکس انجام می شود. هم اکنون کارشناسان تنها راه حل این مشکل را تزریق سرمایه ای هنگفت به پروتکل و توقف دیپگ شدن UST می دانند.

عملیات نجات لونا: de-peg کی تمام می شود؟

زمستان به سرعت در راه و بازار ارز دیجیتال در حال انجماد سریع است. با کاهش بسیار پرشتاب قیمت ارزلونا و استیبل کوین اکوسیستم ترا، وحشت سراسر بازار ارز دیجیتال را فراگرفته. چندین صرافی اقدامات حمایتی برای جلوگیری از انهدام ارزلونا انجام داده اند. بنیاد لونا گارد نیز در تقلاست جلوی فروپاشی اکوسیستم ترا را بگیرد. در ادامه به اقدامات حمایتی به منظور جلوگیری از فروپاشی اکوسیستم ترا اشاره می شود.

تعلیق معاملات لونا و UST

پس از تداوم فروپاشی، چندین صرافی اقداماتی را برای حمایت از بازار لونا انجام داده اند تا فرصت های آربیتراژ را محدود کرده و فروش LUNA و UST را کاهش دهند.

صرافی بایننس به طور موقت، برداشت در Terra Network را به حالت تعلیق درآورد. اما به نظر می رسد این اقدام بیشتر برای رها شدن صرافی از کندی شبکه ناشی از فشار فروش لونا و تعلیق معاملات بود.

فشار فروش در صرافی کوکوین به قدری بالاست که به گفته بسیاری از معامله‌گران، بسیاری از سفارش ها به صورت اجرا نشده و در حالت تعلیق باقی مانده است. هنوز Kucoin قدمی در جهت حمایت از لونا برنداشته است.

و اما جامعه ترا وارد عمل شده و با تصویب لایحه شماره 1164، افزایش استخر پایه و کاهش بلوک بازیابی استخر از 36 به 18 را تأیید کرده است. این امر ظرفیت مینت را از 293 میلیون دلار، به نزدیک به 1.2 میلیارد دلار افزایش داده و موجب جذب سریعتر UST می شود.

UST در ICU : درخواست کمک فوری بنیاد لونا گارد

بر اساس گزارش ها، تزریق نقدینگی به بازگرداندن ثبات و پایان دیپگ شدن UST کمک می کند. در پی کاهش بیش از 50 درصدی ارزش استیبل کوین شبکه ترا، بنیاد لونا گارد، درخواست کمک فوری یک میلیارد دلاری برای احیای UST کرد.

پیش از این، بنیاد لونا گارد مجموعه ای از اقدامات را با هدف افزایش ثبات Terra انجام داده بود. از جمله این موارد، وام 750 میلیون دلاری بیت کوین به شرکت های تجاری فرابورسی است که به محافظت از ثبات UST کمک می کند. گزارش ها حاکی از آن است که وام دیگری به مبلغ 750 میلیون دلار برای بازخرید بیت کوین اعطا شده.

در پی ریزش لونا بنیانگذار ترا گفت: قوی باشید!

دو کوان (Do Kwon)، از بنیانگذاران اصلی شبکه Terra، در توییتی قول داد که به زودی یک طرح بازیابی برای UST ارائه کند. مدیر تیم ترا، پس از اینکه تقریباً 24 ساعت سکوت اختیار کرد و با این سکوت خود، بر اصلاح ارزهای لونا و UST دامن زد، مورد انتقاد قرار گرفت.

در پاسخ به این انتقادات، دو کوان از سرمایه گذاران شبکه ترا درخواست کرد "محکم بمانند" و منتظر بروزرسانی های بیشتری باشند.

شایعات حاکی از آن است که Do Kwon اقداماتی در جهت رایزنی با چندین شرکت انجام داده است. بنیانگذار ترا به دنبال جمع آوری یک بسته کمکی دیگر، به ارزش 1 تا 1.5 میلیارد دلار برای تثبیت UST بوده و ممکن است در راه جمع آوری کمک، پروژه لونا واگذار شود.

به دلیل فشار فروش بسیار زیاد، امکان دارد کمک های جمع‌آوری‌شده برای تثبیت UST و بازپیوند آن به دلار آمریکا (USD) کافی نباشد.

در حال حاضر، لونا با 98 درصد سقوط در طول یک هفته، در قیمت 1.80 دلار معامله می شود. برای این ارز که در ماه گذشته (4 آوریل) با قیمت 117 دلار معامله می شد، این وضعیت اسفبار است، زیرا قیمت به آخرین سطح حمایت خود رسیده و اکنون با قیمت عرضه اولیه خود در آگوست 2020 در یک سطح قرار دارد.

نمودار ارز لونا

در پی سقوط  ترا (Terra) هاسکینسون با دو کوان تسویه حساب کرد!

در پی سقوط لونا فضای مجازی بخصوص توییتر محل تسویه حساب های شخصی افراد مختلف با دو کوان، مدیرعامل ترافارم لبز شده است.

دو کوان تاکنون توانسته با موفقیت، خود را به عنوان یک متکبر سرزنش گر در فضای ارز دیجیتال معرفی کند. به همین دلیل است که برخی محافل بر این باورند که سقوط ترا ناشی از حملات شخصی بوده است.

چالز هاسکینسون (Hoskinson) حاضر جواب، همواره به دنبال فرصتی است که الطاف رقبای خود را جبران کند! وی پس از سقوط لونا یک فرصت برای جبران لطف دو کوان یافت و از آن نهایت استفاده را کرد.

توییت تمسخر آمیز دو کوان یکماه پیش از سقوط شبکه ترا (Terra)

بیش از یک ماه گذشته، زمانیکه لونا در اوج و کاردانو در حال ریزش سنگین بود، Do Kwon در توییتی تمسخرآمیز از هاسکینسون پرسیده بود که آیا برای استفاده از همبستگی منفی، باید مقداری ADA بخرد؟

مدیرعامل کاردانو در پاسخ به این توییت متکبرانه مدیرعامل ترا، تنها سکوت اختیار کرد. اکنون که LUNA در عرض یک هفته، 95 درصد از ارزش خود را از دست داده است و دیگر بحثی در مورد پیوند دلاری استیبل کوین TerraUSD وجود ندارد، هاسکینسون به سرعت واکنش نشان داد. حال نوبت او بود که بپرسد آیا LUNA ارزش خرید به دلیل همبستگی منفی را دارد؟

تسویه حساب توییتری هاسکینسون با دو کوان در پی سقوط لونا

با توجه به تعداد لایک هایی که تاکنون این توییت دریافت کرده (13.5k)، می توان گفت که جامعه ارز دیجیتال از تکبر دو کوان دلزده بوده است.

آینده لونا (LUNA) و بلاکچین ترا (Terra) چیست؟ آیا ust به زودی صفر می شود؟

همزمان با ریزش ارز دیجیتال لونا، سوالات مهمی در مورد آینده این ارز برای کاربران و سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال به‌وجود آمد. برخی کاربران با توجه به ریزش این ارز به زیر یک سنت، این سوال را مطرح کرده‌اند که آیا سرمایه‌گذاری روی این ارز و پروژه (ترا) در حال حاضر می‌تواند تصمیم درستی باشد یا که نه.

برای پاسخ به این سوال باید به مکانیزم اکوسیستم ترا برگردیم. همانطور که بالاتر شرح دادیم، سرمایه‌گذاری روی ارز دیجیتال لونا در شرایط فعلی به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. به‌عبارت دیگر، با توجه به این که ارز دیجیتال لونا نقش پشتیبان برای استیبل‌کوین ترا را داشته است، در حال حاضر این ارز را به یک قربانی برای اکوسیستم ترا تبدیل کرده و انتظار بازگشت آن به قیمت‌های قبلی بسیار دور از انتظار خواهد بود.

در حال حاضر، مساله منطقی‌تر می‌تواند بررسی آینده اکوسیستم ترا باشد، که با توجه به اعتبار از دست رفته و شکست پروژه استیبل‌کوین الگوریتمی این اکوسیستم یعنی UST، آینده ترا نیز به سرنوشت ارز دیجیتال لونا دچار خواهد شد.

نظر مدیر عامل صرافی FTX در مورد آینده لونا و UST

سام بانکمن-فرید (Sam Bankman-Fried)، یکی از بنیانگذاران صرافی FTX، روز پنجشنبه، در پاسخ به سؤال مخاطبان خود نوشت:

«پاسخ واقعی و صادقانه این است که احتمالاً یکی از ارزهای UST یا LUNA یا هر دو صفر می شوند. 

بانکمن-فرید که یکی از ناجیان پروژه سوشی سواپ (SushiSwap) در گذشته است، افزود:

حتی اگر LUNA قربانی شود، هنوز مشخص نیست که هیچ راهی برای بازیابی پگUST وجود دارد یا خیر.

لونا بخریم یا بفروشیم؟

بسیاری از سرمایه گذاران این موقعیت را یک فرصت استثنایی برای خرید ارزلونا می دانند. بخصوص که در تایم روزانه، RSI در منطقه بیش فروش قرار گرفته. اما دسته ای از کارشناسان نیز اعتقاد دارند پروژه باشکوه لونا به پایان خود نزدیک شده است.

اکنون که لونا تحت تاثیر حادثه قرار گرفته، آیا شما شهامت خرید یا هولد لونا را در این شرایط ریزشی بازار دارید؟ یا آن را یک کار بیهوده و بسیار پرریسک می پندارید؟

اگر برای پاسخ به این سؤال تردید دارید، باید بدانید مادامیکه پیوند استیبل کوین شبکه ترا از دلار جداست، خرید ارزلونا ریسک بالایی دارد.

حال اگر شما توکن دار لونا هستید و در این پروژه سرمایه گذاری کرده اید، احتمالا مانند بیشتر تریدرها، احساس ترس از دست دادن سرمایه، شما را در صف فروش لونا قرار داده است. در این خصوص باید گفت، متأسفانه فشار فروش بسیار بالاست و بسیاری از صرافی ها با کندی شبکه روبرو هستند، بنابراین بیشتر سفارشات به محض اجرا، به حالت تعلیق در می آیند. متأسفانه ما در یک بازار به شدت خرسی قرار داریم و این وضعیت در تاریخ ارز دیجیتال بی سابقه بوده است. 

گویا عصر یخبندان ارزهای دیجیتال آغاز شده، بازار به شدت هیجانی و پرنوسان است. فعلا خرید ارز دیجیتال ریسک بالایی دارد.

به همین علت ما در دنیای ترید همواره تأکید داشته ایم که فقط پول های مازاد خود را در بازار ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنید؛ زیرا بازار ارز دیجیتال به همین میزان که می تواند بسیار سودده و پربازده باشد، تابعی از احساسات خریداران و فروشندگان است و به همین علت بازار پر ریسکی است.

آخرین اخبار ارز لونا در اینستاگرام دنیای ترید

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط