بهترین تریدرهای جهان در 2023 چه کسانی هستند؟ معرفی رمز موفقیت
فارکس

بهترین تریدرهای جهان در 2023 چه کسانی هستند؟ معرفی رمز موفقیت

چه یک معامله‌گر مبتدی باشید و چه یک تریدر حرفه‌ای، به احتمال زیاد شما نیز دنبال کسب سود هستید. تا اینجای کار هیچ مشکلی وجود ندارد، ولی متاسفانه اکثر افرادی که وارد بازارهای مالی به خصوص مارکت فارکس می‌شوند، سودای یک شبه پولدار شدن و ره صد ساله پیمودن دارند.

اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، باید همین ابتدای کار به شما بگوییم که بازار فارکس جای مناسبی برای شما نیست. ضرب المثل بسیار قشنگی در فرهنگ ما ایرانیان وجود دارد که می‌گوید: نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد.

موفق شدن در هر کاری، نیازمند آموزش و آگاهی، تمرین، پشتکار و شهامت است. شاید اکثریت تریدرهای جهان همگی با هم یک آرزوی بزرگ داشته باشند و آن هم این است که، چطور می‌شود تبدیل به یک تریدر موفق و پولساز شد. حال و با توجه به شروع سال 2023 می‌خواهیم شما را با بهترین تریدرهای جهان آشنا کنیم و رمز موفقیتشان را با شما به اشتراک بگذاریم. 

چه تعداد از معامله گران فارکس موفق هستند؟

به نظر شما معامله گران بزرگ دنیا چه چیزی دارند که آنها را از دیگر تریدرها، متمایز می‌کند؟ یک آمار بسیار معتبر نشان می‌دهد که حدود 90 درصد از تریدرهای جهان، موفق نمی‌شوند! حتی برخی رسانه‌ها این آمار را 95 درصد اعلام می‌کنند.

شاید با خواندن این آمار شوکه شده باشید! یا شاید هم با خودتان می‌گویید که احتمالا این شغل مناسب شما نیست! صبر کنید. دلیل این آمار به نحوه نگرش آنها، عملکرد ضعیف، آموزش ندیدن، تمرین نکردن در فضای دمو، نداشتن انضباط و استراتژی شخصی و بسیاری چیزهای دیگر برمی‌گردد.

مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌شود: فارکس چیست؟

پس چه چیزی آن 5 تا 10 درصد دیگر را از دیگر معامله گران جدا می‌کند؟

احتمالا با خودتان فکر می‌کنید که اگر تنها 5 تا 10 درصد تریدرهای فارکس موفق هستند حتما این معامله گران باید نوابغ بی‌نظیری باشند و یا خداوند به آنها ویژگی‌های بی‌نظیری را عطا کرده باشد. عجله نکنید! در ادامه این مقاله به نکاتی طلایی درباره دلیل موفقیت این گروه اقلیت در فارکس، خواهیم پرداخت.

مهارت‌های معامله گری

قبل از اینکه کمی جلوتر برویم می‌خواهم تا شما هم با تعریف موفقیت در بازارهای مالی و فارکس آشنا شوید. به محض اینکه صحبت از موفقیت می شود احتمالا ذهن شما نیز معطوف تریدرهایی می‌شود که فقط قادرند خوب پول دربیاورند!

ولی باید به شما بگوییم که منظور ما از موفقیت اصلا پول نیست. چیزهای خیلی زیادی وجود دارد که یک تریدر را موفق می‌کند.

بهترین معامله گران کسانی هستند که عاشق کارشان هستند و با شور و شوق زیادی روزشان را آغاز می‌کنند. در حقیقت آنها عاداتی را درون خودشان پرورش داده‌اند که باعث موفقیت و وجه تمایزشان با دیگر معامله گران می‌شود.

در ادامه به برخی مهارت‌های معامله گران موفق را به شما یاد خواهیم داد.

بهترین تریدرهای جهان همیشه استراتژی خاص شخصی خودشان را دارند و به آن استراتژی پایبند هستند. از آنجایی که فارکس یک شغل بدون مدیر است امکان اینکه شما خیلی از اصول بازار را زیر پا بگذارید بسیار زیاد است.

یکی از مهارت‌های بزرگ معامله گری صبر کردن است. چه بسیارند معامله گرانی که به شدت عجول هستند و هنوز معامله‌شان به ثمر نرسیده از پوزیشنی که در سود است خارج می‌شوند. این گروه از معامله گران که بسیار هم زیاد هستند همان افرادی هستند که اگر گیاهی بکارند هر روز خاک اطراف آن گیاه را زیر و رو می‌کنند و با تعجب از عدم رشد گیاه در آخر از انجام آن کار منصرف می‌شوند.

یکی دیگر از مهارت‌های بزرگ معامله گران موفق احساساتی عمل نکردن است. بازارهای مالی به خصوص مارکت فارکس جای تریدرهای احساساتی نیست. اگر شما به عنوان یک معامله‌گر حرفه‌ای استراتژی خودتان را داشته باشید هرگز با نوسانات بازار به هم نمی‌ریزید.

معامله گران بزرگ همیشه حد ضرر می‌گذارند و قبل از ورود به هر معامله‌ای ریسکشان را مدیریت می‌کنند. آنها نحوه استفاده از اهرم یا لورج‌ها را خوب می‌دانند و هرگز تمام سرمایه‌شان را به خطر نمی‌اندازند.

مطالعه مقاله مدیریت ریسک در فارکس چیست؟ پیشنهاد میشود.

فراموش نکنید که بازار فارکس جای قمار کردن نیست!

یکی از بزرگترین مهارت‌هایی که تریدرهای موفق یاد گرفته‌اند این است که آنها به خوبی می‌دانند ضرر کردن بخش بزرگی از مارکت است. ولی تفاوت آنها با آماتورها در این است که حرفه‌ای‌ها یاد گرفته‌اند چطور ضررهایشان را کم و سودهایشان را زیاد کنند.

معامله گران موفق هرگز به صرف اینکه فقط معامله‌ای کرده باشند، وارد بازار نمی‌شوند. اگر فرصت معاملاتی مطابق با استراتژی‌شان پیدا کنند ترید می‌کنند در غیر این صورت هرگز وارد مارکت نمی‌شوند.

یکی از بزرگترین تفاوت‌های معامله گران موفق و ماهر بالا بردن دانش و آگاهی از طریق یادگیری تحلیل تحلیل تکنیکال فارکس، تحلیل فاندامنتال فارکس و روانشناسی بازار فارکس است.

یادتان باشد این افراد از شکم مادرشان موفق زاییده نمی‌شوند بلکه آنها شروع به آموزش مهارت‌هایی می‌کنند که دیگران حاضر نیستند بهای یادگیری آنها را بپردازند.

بهترین تریدرهای فارکس

بازار فارکس هم مثل دیگر بازارهای جهان از عده‌ای افراد حرفه‌ای و به نام تشکیل شده است. به عنوان نمونه هر وقت سخن از بهترین سرمایه گذاری اکنون جهان می‌شود همه به یاد فرانکلین گراهام و وارن بافت می‌افتند.

هر زمان کسی درباره شطرنج سخنی به میان می آورد کسی نیست که به یاد گری کاسپاروف روسی نیفتد. این مساله در بازار فارکس نیز صادق است. در این قسمت مقاله قصد داریم تا شما را با برخی از نوابغ سرمایه گذاری و معامله گری آشنا کنیم.

1- جورج سوروس (George Soros)

جورج سوروس بهترین تریدر فارکس 2022

بهترین معامله‌گر بازار ارزهای بین المللی فارکس جورج سوروس است. وی متولد 1931 و اهل مجارستان است. هیچ تریدر حرفه‌ای نیست که درباره ترید جادویی سوروس در سال 1992 زمانی که از فروش پوند انگلستان میلیاردها دلار به جیب زد نداند. از جورج سوروس به عنوان کسی که بانک مرکزی انگلستان را ورشکست کرد یاد می‌کنند.

2- جیمز سایمونز (James Simmons)

جیمز سایمونز بهترین تریدر فارکس 2022

میلیارد دلار بعدی جیمز سیمونز (James Simmons) است. وی یکی از بهترین های روسای موسسات مالی و سرمایه گذاران حال حاضر جهان است. در واقع ایشان را به عنوان موفق ترین مدیر موسسات سرمایه گذاری می‌شناسند.

در زمان رکود و بحران مالی سال 2008 که تقریبا همه معامله گران می‌نالیدند و در ضرر بودند جیمز موفق شد بخش اعظمی از سرمایه خود را بازگرداند. تخمین زده میشود 80 درصد از سرمایه خود را بازگرداند.

3- استانلی دراکن میلر (Stanley Druckenmiller)

استانلی بهترین تریدر فارکس 2022

سومین تریدری که در لیست ما قرار دارد استانلی دراکن میلر (Stanley Druckenmiller) امریکایی است. وی مدیریت یکی از شرکت‌های میلیارد دلار ی در فارکس را بر عهده دارد و در حال حاضر یکی از بهترین تریدرهای جهان است. پیش از اینکه وی مستقلا شرکت سرمایه گذاری خود را راه اندازی کند بهترین معامله‌گر جورج سوروس بوده است.

استانلی نیز در معامله بسیار بزرگ سال 1992 و فروش پوند انگلستان سهیم بود. ایشان یکی از بزرگترین سخنرانان در رویدادهای بزرگ بین‌المللی مثل نشست‌های جهانی اقتصاد و کنفرانس‌های بزرگ است. وقتی دراکن میلر صحبت می‌کند تمام سرمایه گذاران سرا پا و با جان دل به سخنان وی گوش می‌سپارند.

4- بیل لیپشوتس (Bill Lipschutz)

بهترین تریدر فارکس 2022

تریدر حرفه‌ای بعدی لیست ما بیل لیپشوتس (Bill Lipschutz) است. بیل به این مشهور است که موفق می‌شود 12.000 دلار امریکا را به 250.000 دلار تبدیل کند و سپس تمام سرمایه خود را از دست می‌دهد. جالب است بدانید که وی تمام پولش را تنها در یک ترید از دست داد.

بیل بعد از این شکست تلخ درس بسیار گران‌بهایی درباره مدیریت ریسک می‌آموزد و سپس به دانشگاه می‌رود تا در دوره MBA تحصیل کند. پس از گذراندن این دوره، به برادران سلیمان می‌پیوندد و شرکتی در راستای معاملات ارزی تاسیس می‌کند. بعد از آن بیل به تنهایی و برای خودش شرکت مدیریت سرمایه گذاری Hathersage را راه اندازی کرد.

تخمین زده میشود که درآمد او تا به امروز 300 میلیون دلار در سال باشد.

5- بروس کاونر (Bruce Kovner)

بهترین تریدر فارکس در سال 2022

آخرین نابغه لیست ما بروس کاونر (Bruce Kovner) است. بروس در سال 1945 دیده به جهان گشود و الان یکی از بهترین مدیران موسسات و صندوق‌های مالی بین‌المللی است. وقتی که کاونر 32 ساله بود شرکت Caxton را تاسیس کرد.

وی سرمایه اولیه خود را توسط اعتباری که روی کارت بانکی‌اش بود جور کرد. به زبانی ساده با کارت اعتباری یا همان Credit Card خود توانست این مبلغ ناچیز اولیه را فراهم کند.

بروس در یک معامله قرارداد آتی مقداری لوبیا خرید و سپس 20.000 دلار امریکا به جیب زد. امروزه صندوق Caxton با بیش از 14 میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت یکی از موفق ترین صندوق‌های سرمایه گذاری در جهان است.

فراموش نکنید که معامله گران بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارند که موفق شده‌اند قله‌های وال استریت را فتح کنند. نکته‌ای که برای ما و شما مهم است این است که وجه تمایز این تریدرهای بزرگ را با بقیه معامله گران بدانیم.

چگونه به بهترین تریدر تبدیل شویم؟

بی شک هر شخصی که وارد بازارهای مالی می شود سودای پولدار شدن را در سرش می پروراند ولی فقط تعداد بسیار اندکی هستند که این مسیر را با تمام چالش های پیش رویش با موفقیت طی می کنند.

بسیاری از معامله گران حرفه ای بازار بر این باورند که برای تبدیل شدن به یک تریدر موفق و سودده باید یک سری عادت های خوب را در خودمان پرورش دهیم. اگر شما یک تریدر نوپا هستید حتما دلتان می خواهد خیلی سریع پولدار شده و اصطلاحا ره صد ساله را یک شبه بپیمایید.

به خاطر داشته باشید که برای موفق شدن در هر کاری باید آموزش دید، زحمت کشید و نا امید نشد. در این قسمت داریم شما را با یک سری قوانین مهم و ارزشمند آشنا کنیم. فراموش نکنید که این اصول و قانون ها فقط زمانی برای شما کار می کنند که همه آنها را با هم انجام دهید.

1- شناخت خود

هزاران سال پیش سردر معبد دلفی در یونان باستان با این جمله بسیار زیبا و گرانقدر مزین شده بود: خودت را بشناس.

این راهکار یا توصیه ارزشمند در جاهای بسیاری کاربرد دارد به خصوص در بازارهای مالی. در واقع می توان از آن به عنوان یک پیش مرحله نام برد یعنی قبل از رسیدن به مرحله اول شما باید سعی کنید خودتان را خوب بشناسید.

قبل از حرکت از مرحله نوآموزی به مسیر حرفه ای شدن باید تیپ شخصیتی معاملاتی خودتان را بشناسید؛ آیا قصد دارید در این بازار اسکالپ کنید یا دوست دارید یک معامله گر روزانه باشید که تا پایان شب تمام پوزیشن های خود را بسته است.

آیا دوست دارید یک تردید میان مدت باشید یا بلند مدت که هفته ها و ماه ها پوزیشن هایش باز است؟ آیا یک فرد ریسک پذیر هستید یا ریسک گریز؟ چقدر از سرمایه شما آزاد است و می توانید آن را بدون نگرانی وارد بازارهای مالی کنید؟

اینها فقط شمه ای از پایه ای ترین نکات خودشناسی در بازارهای مالی است که برای ترقی و پیشرفت باید پاسخ تمام شان را پیدا کنید.

2- آموزش صحیح دیدن

اولین گامی که باید برای موفق شدن در این وادی بردارید آموزش دیدن است آن هم نه هر آموزشی بلکه یک آموزش درست و حسابی. برای این کار راه های بسیار زیادی مانند: کتاب خواندن، معلم خصوصی یا عمومی گرفتن، خریدن بسته های آموزشی ارزشمند و غیره وجود دارد که شما باید یکی از آنها را انتخاب کنید. آموزش های شما شامل: تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی، روانشناسی مارکت، ارتباط بین بازارها، مدیریت ریسک، نحوه عملکرد بازارهای مالی، نحوه انتخاب یک بروکر معتبر و غیره می شود.

3- داشتن یک پلن معاملاتی

بعد از اینکه آموزش های مناسب را دیدید باید بتوانید برای خودتان یک پلن و یا نقشه معاملاتی درست طرح ریزی کنید. این پلن معاملاتی می تواند شامل: نقطه ورود، نقطه خروج، مدیریت سرمایه و غیره باشد. به خاطر داشته باشید که بازارهای مالی به کسانی سود می رساند که قوانین آن را رعایت کنند.

4- انتخاب یک بروکر معتبر و باز کردن یک حساب دمو

گام مهم بعدی این است که بتوانید بر اساس منطقه جغرافیایی که زندگی می کنید یک بروکر معتبر انتخاب کنید و برای شروع کار یک حساب معاملاتی دمو یا مجازی باز کنید. سپس نوبت آزمایش کردن پلن معاملاتی است که در گام قبلی طراحی کرده اید.

5- داشتن نظم و انظباط

از آنچا که بازارهای مالی جوری طراحی شده اند که شما می توانید در منزل تان هم ترید کنید در نتیجه باید یاد بگیرید به چشم یک شغل حرفه ای به آن نگاه کنید. برای انجام این کار باید بتوانید به یک معامله گر منظبط تبدیل شوید.

6- داشتن یک ژورنال معاملاتی

حال که تا اینجای کار خوب پیش رفته اید نوبت طراحی یک ژورنال معاملاتی است. منظور از ژورنال یک دفترچه درست و حسابی برای یادداشت کردن دلایل تریدهای تان است. به عنوان مثال چه شد که فلان پوزیشن را باز کردید؛ آیا در حال گرفتن انتقام بودید یا طبق پلن معاملاتی تان عمل کردید؟ آیا دلیل ضرر کردنتان ترید بیش از حد و افراطی بود یا خیر و مسایلی از این قبیل.

7- باز کردن یک حساب واقعی

اگر تمام گام های قبلی را درست برداشته باشید و حداقل 6 ماهی برآیند معاملات شما سودده بوده باشد نوبت باز کردن یک حساب معاملاتی واقعی نزد یک بروکر است. به خاطر داشته باشید که درک تمام نکات و قوانین بالا و به کارگیری همه آنها با هم می تواند شما را تبدیل به یک تریدر موفق و سودده کند.

یادتان باشد که در ابتدای این قسمت به شما گفتیم: کارایی این قوانین با هم است و بکارگیری برخی و حذف بعضی دیگر شما را به جایی نمی رساند.

رمز موفقیت تریدرهای جهان

یادتان باشد هیچ قرص، آمپول یا دوای جادویی وجود ندارد که این نوابغ میلیارد دلاری استفاده کرده باشند و شما از آن بی خبر باشید. یادتان باشد که مارکت درست مثل یک اقیانوس است و تریدرها موج سوار. این موج سواری نیاز به کمی استعداد، تعادل، صبر، استفاده از ابزار مناسب، روانشناسی و غیره دارد.

حال سوال اینجاست که کدام انسان عاقل است که درون یک دریای طوفانی و پر از کوسه‌های خطرناک موج سواری کند؟!

اولین رمز مشترک بین تمام تریدرهای جهان کسب دانش و آگاهی و شروع به یادگیری است. در واقع دانش، کلید موفقیت در هر زمینه و درست نقطه مقابل جهل و نادانی است. منظور کلی ما از یادگیری و آموزش دیدن، تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال و روانشناسی مارکت است.

در ادامه به توضیح نکات طلایی می‌پردازیم که چکیده تجربه اکثر تریدرهای حرفه‌ای و موفق بازار است. بعد از یادگیری گام اول زمان به کارگیری و استفاده از علم و دانشی است که کسب کرده‌اید. شما باید یک حساب مجازی و غیر واقعی با یک بروکر خوب و قابل اعتماد که تمام مجوزهای لازم را در اختیار دارد باز کنید.

مطالعه بروکر چیست؟ پیشنهاد میشود.

سپس اگر گام اول را خوب آموخته باشید، می‌دانید که باید یک استراتژی مناسب شخص خودتان داشته باشید. استراتژی شما باید تمام این موارد را پوشش دهد: چه نوع شخصیتی دارید؛ آیا اهل ریسک هستید یا خیر؟ پاسخ این سوال شما را به مرحله بعد یعنی انتخاب نوع مارکت و دارایی مورد نظرتان، منتقل می‌کند.

دوست دارید معامله‌گر ارزها باشید یا کامودیتی؟ آیا مایلید در بازار سهام سرمایه گذاری کنید یا بازار اوراق قرضه آمریکا؟ پس از انتخاب نوع دارایی، باید شروع به ترید کردن در فضای دمو کرده تا بتوانید خودتان و آموخته‌هایتان را محک بزنید.

بعد از مشاهده نتایج آزمون و خطاها در فضای غیر واقعی، نوبت داشتن نظم و انضباط در معامله‌هایتان است. اینکه دید شما به بازار فارکس چیست، در نحوه تریدهای شما بسیار اهمیت دارد. آیا فارکس را مثل قمار کردن می‌بینید و یا واقعا قصد دارید یک تریدر حرفه‌ای باشید؟

تمام معامله گران حرفه‌ای یک دستورالعمل بسیار ساده دارند که خودشان را ملزم به اجرای آن می‌کنند. آنها تمام ریسک‌هایشان را مدیریت می‌کنند، برای تمام معاملاتشان حد ضرر می‌گذارند و هرگز با بیشتر از 2 تا 3 درصد سرمایه‌شان وارد معامله‌ای نمی‌شوند.

اگر تجربه سومین تریدر حرفه‌ای ما؛ استانلی را به یاد داشته باشید می‌دانید که ایشان تمام سرمایه خود را به خاطر نگذاشتن حد ضرر از دست داد.

معامله گران موفق هرگز مخالف روند بازار ترید نمی‌کنند. آنها جمله مشهوری دارند که می‌گوید: روند دوست شما است. پس فراموش نکنید که هیچ وقت با مارکت لجبازی نکنید.

حرفه‌ای‌های بازار واقع‌بین و مسئولیت‌پذیر هستند و اکثر آنها یک ژورنال معاملاتی برای ثبت تمام تریدهایشان دارند تا بتوانند الگوهای مخربشان را کشف کرده و از انجام اشتباهات تکراری، خودداری کنند.

مطالعه ژورنال معاملاتی چیست؟ پیشنهاد میشود.

تریدرهای حرفه ای یک سیستم معاملاتی مناسب با شخصیتشان دارند. برای مثال اینکه چه نوع تریدری می‌خواهید باشید: اسکالپر و کوتاه مدت، میان مدت و یا معامله‌گر بلند مدت.

برخی از تریدرها تمایل به خریدن سهام‌های خوب بنیادی مثل اپل و نگه داشتن آنها دارند و برخی دیگر چون وقت کافی برای رصد کردن تریدهایشان ندارند در کمتر از چند ساعت شیرجه‌ای درون بازار می‌زنند و برای خوشان صیدی دست و پا می‌کنند.

چقدر بازده در سال نیاز شما را برآورده می‌کند؟ آیا معامله‌گر صبوری هستید یا تحمل اضطراب‌های ناشی از تریدهای روزانه را ندارید؟ آیا شخص فعالی هستید و یا در تصمیم‌گیری‌هایتان زیاد تعلل می‌کنید؟ چقدر می‌توانید برای تریدهایتان زمان بگذارید؛ تمام وقت، پاره وقت و یا چیزی بین این دو؟

پاسخ به این سوالات و سوالاتی از این دست به شما کمک بزرگی می‌کند تا بتوانید یک سیستم معاملاتی خوب و مناسب با خصوصیات فردی و شخصیتان بسازید.

فراموش نکنید اینها برخی از رموز موفقیت تریدرهای میلیارد دلاری و به نام Forex است که ماحصل ساعت‌ها آزمون و خطا، دانش و آگاهی و بسیاری چیزهای دیگر است.

جمله معروفی است که می‌گوید: اگر فردی در گوشه‌ای از جهان موفق به کسب پیروزی چشم‌گیری شده است چنانچه شما نیز همان گام‌ها را بردارید موفق و سربلند خواهید شد.

بهترین تریدرهای جهان در سال 2022

اگر تا اینجای این مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید پاسخ این سوال را پیشاپیش می دانید. در هیچ کجای تجارب این افراد، ما حرفی از اینکه فلان تریدر از ابتدای به دنیا آمدنش یک نابغه بوده نزدیم.

برای تبدیل شدن به یک تریدر موفق و حرفه‌ای هیچ نیازی به اینکه یک نابغه باشید نیست. موفقیت در بازار فارکس در عین اینکه بسیاری افراد فکر می‌کنند دشوار و مشکل است اصلا این طور نیست.

فرمول نهایی موفقیت در بازار فارکس بدین گونه است:

کسب دانش و آگاهی + انتخاب دارایی مورد نظر + تمرین در فضای دمو + داشتن یک سیستم معاملاتی مناسب با شخصیت شما + رعایت حد ضرر، انتخاب نسبت ریسک به ریوارد مناسب + ثبت تریدها در یک ژورنال معاملاتی + مقداری صبر و شکیبایی و پرهیز از تریدهای وسواسی.

نتیجه گیری

اگر قصد دارید در بازار فارکس بمانید و فارکس را به چشم یک ماشین قمار و پول‌سازی که قرار است شما را یک شبه ثروتمند کند نگاه نمی‌کنید، پیام واضح و شفاف این مقاله را که حاصل ساعت‌ها تلاش تیم کارشناسان دنیای ترید و سال‌ها تجربه معامله گران حرفه‌ای جهان است، به خوبی دریافت کرده‌اید.

حال که با برخی از بهترین تریدرهای حرفه‌ای و قسمت مهمی از رموز پولدار شدن آنها آشنا شدید، زمان آن است که بروید و این تجارب ارزنده را امتحان کنید.

مطمئن باشید که با بکارگیری اصول ساده‌ای که مطالعه کردید، زندگی مالی شما عوض خواهد شد. فراموش نکنید که اکثر افراد نابغه، از شکم مادرشان نابغه زاییده نشده‌اند بلکه با تمرین و تکرار خودشان را تبدیل به افرادی حرفه‌ای کرده‌اند.

ارسال دیدگاه


11 دیدگاه