cpi چیست وچه تاثیری در تورم و مارکت دارد؟ نمودار، فرمول و آخرین اخبار
فارکس

cpi چیست وچه تاثیری در تورم و مارکت دارد؟ نمودار، فرمول و آخرین اخبار

آیا می دانید cpi یا همان شاخص قیمت مصرف کننده یک معیار برای اندازه‌گیری تغییرات قیمت کالا و خدمات مصرفی یک خانوار است؟ با ما همراه باشید تا در انتهای این مقاله از اهمیت و حیاتی بودن این شاخص و نمودار و همچنین آخرین اخبار و صحبت‌ها درباره نرخ شاخص cpi مطلع شوید.

شاخص cpi چیست؟

شاخص قیمت مصرف کننده یا همان شاخص cpi، یک متغییر ماهانه است که میزان پول‌های پرداخت شده توسط مصرف کنندگان را اندازه‌گیری می‌کند (برای مثال میزان پول‌های پرداخت شده برای کالاهای مصرفی و خدماتی مانند پزشکی و یا حمل و نقل). شاخص cpi یکی از معیارهای کاهش تورم است. این شاخص را اداره آمار کار ایالات متحده، به عنوان میانگین وزنی قیمت‌ها برای سبد کالا و خدمات محاسبه می‌کند.  cpi مخفف Consumer Price Index یا شاخص قیمت مصرف کننده است که تحلیلگران به آن تورم مصرف کننده یا شاخص تورمی cpi هم می‌گویند. 

آمریکایی‌ها برای سنجش میزان تورم خود از شاخص‌های مختلفی چون: PPI، PCE، cpi و GDP استفاده می‌کنند. باید بدانید که شاخص تورمی cpi تاثیر بسیار بالایی روی ارزش دلار ایالات متحده و بالطبع دیگر دارایی‌ها دارد.

معمولاً اکثر رویدادهایی که به طور منظم رخ می‌دهند (مانند گزارشات و آمارهای اقتصادی، سخنرانی‌های مقامات سیاسی و اقتصادی و غیره) را در یک جدول زمانی به نام «تقویم اقتصادی فارکس» یا Economic Calendar فهرست می‌کنند. شاخص قیمت مصرف‌کننده (cpi) یکی از داده‌هایی است که در تقویم اقتصادی ذکر می‌شود و تاثیر بالایی از نظر بنیادی یا فاندامنتال دارد. این شاخص در تقویم اقتصادی دنیای ترید نیز قابل مشاهده است.

شاخص cpi شاخصی است که قیمت کالا و خدمات را در زمان رسیدن به دست مصرف‌کننده نهایی بررسی می‌کند؛ برای همین تغییر نرخ تورم نیز شاخص cpi را تغییر می‌دهد. مقدار cpi همچنین می‌تواند روی میزان تقاضا نیز اثر بگذارد.

شاخص قیمت مصرف‌کننده یا cpi رقمی است که در کشورهای مختلف به صورت ماهانه و بعضاً سالانه محاسبه می‌شود و در واقع نرخ تورم را مشخص می‌کند. نرخ تورم همان درصد افزایش قیمت‌ها است که به صورت ماهانه و سالانه محاسبه می‌شود. تورم همچنین تحت تاثیر عواملی مانند رشد اقتصادی و تولید ناخالص نیز قرار دارد. چون در برخی موارد سرعت گرفتن رشد و فعالیت‌های اقتصادی باعث افزایش تورم می‌شود.

چند عامل دیگر که روی نرخ تورم اثر می‌گذارند شامل میزان تولید ناخالص، توزیع و میزان تقاضا برای کالاها هستند. مثلا افزایش تولید ناخالص معمولاً باعث کاهش تورم می‌شود. در مقابل مشکلات در توزیع و تامین کالاها نیز معمولا باعث بالا رفتن قیمت‌ها می‌شود. همچنین اگر تقاضا کاهش یابد، قیمت‌ها می‌توانند کمتر شوند. البته این عوامل همگی نسبی هستند و در عمل رابطه پیچیده‌تری با یکدیگر دارند.

شاخص CPI در تقویم اقتصادی

انواع شاخص cpi

حال که با شاخص cpi آشنا شدید بد نیست درباره انواع آنها نیز اطلاعاتی داشته باشید. در واقع ما در بازار فارکس دو نوع گزارش cpi داریم که هر دو در یک روز و یک ساعت منتشر می‌شوند:

  1. گزارش تورم یا تورم کل (Headline Inflation or cpi)
  2. خالص تورم (Core cpi)

گزارش تورم کل در واقع شامل تمام اجزا و کل سبدی است که در تصویر پایین مشاهده خواهید کرد. ولی خالص تورم یا Core cpi که برای تریدرها، اقتصاددانان و سیاستگذاران بانک مرکزی بسیار مهم‌تر است، بدون وزن مواد خوراکی و انرژی‌ها محاسبه می‌شود.

دلیل مهم‌تر بودن و کم خطاتر بودن گزارش خالص تورم و تولید ناخالص، این است که خوراکی و انرژی‌ها از نوسانات بالاتری برخوردار هستند و همین نوسانات باعث می‌شوند درصد خطای گزارش تورم کل افزایش یابد.

محاسبه شاخص cpi و بررسی اجزای آن

BLS یا همان اداره کار ایالات متحده برای محاسبه شاخص قیمت مصرف کننده "سبدی از کالاها و خدمات گوناگون" را به وجود آورده است. این سبد میانگینی از اقلامی است که امریکایی‌ها خرید می‌کنند و شامل: هزینه مسکن، پوشاک، خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، مراقبت‌های پزشکی، تفریحات، حمل و نقل، تحصیلات و دیگر کالاها و خدمات است.

در واقع این سبد شامل خرده سبدهای دیگری مثل: خوراک، مسکن و پوشاک نیز هست که هر کدام با توجه به وزنی که دارند روی شاخص cpi تاثیر می‌گذارند.

شاخص قیمت مصرف کننده

همینطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، هرچه کالا و خدماتی توسط مصرف کنندگان بیشتر استفاده شود، این کالا یا خدمت اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و در نتیجه میزان درصد آن (منظور وزن آن است) در شاخص cpi بیشتر خواهد بود.

معمولاً بیشترین اجزا و سهم متعلق به هزینه‌های مسکن، خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، حمل و نقل و انرژی‌ها است. این مساله بدین معنی است که هرچه قیمت موارد مذکور افزایش یابد، شاخص تورمی cpi نیز بالاتر می‌رود.

همچنین باید بدانید که شاخص قیمت مصرف کننده به ما گوشزد می‌کند که درآمدها باید چه مقدار افزایش پیدا کنند تا جوابگوی هزینه‌های زندگی و سطح رفاه مصرف کنندگان باشد.

اهمیت شاخص cpi در فارکس

اگر به جفت‌ارزهای فارکس که بیش از همه مبادله می‌شوند نگاه کنید خواهید دید که ارزهای دلار آمریکا، یورو، پوند بریتانیا و ین ژاپن بیشترین مبادله را در سطح جهان دارند. بیشترین مبادلات فارکس بین جفت‌ارز EURUSD یا همان یورو دلار است.

شاخص cpi در فارکس اهمیت زیادی دارد. چون روی ارزش پول هر کشور تاثیر می‌گذارد. بدین ترتیب cpi آمریکا که به طور ماهانه و سالانه توسط اداره آمار کار آن کشور منتشر می‌شود مستقیما روی ارزش دلار آمریکا اثر می‌گذارد.

البته صحیح‌تر این است که بگوییم از یک طرف این شاخص تاثیرات بنیادی وضعیت قیمت‌ها و نرخ تورم را روی ارزش دلار آمریکا نشان می‌دهد. اما از طرف دیگر پس از منتشر شدن این شاخص، معامله‌گران و فعالان بازار به آن واکنش می‌دهند و از این رو خود cpi هم روی قیمت دلار آمریکا اثر می‌گذارد.

مثلا اگر در آمریکا نرخ تورم بالاتر از اروپا باشد، این امر روی ارزش دلار آمریکا در مقابل یورو اثر منفی می‌گذارد. البته این شاخص فقط یکی از عوامل موثر بر ارزش پول است و ممکن است تاثیر آن به واسطه دیگر عوامل شدیدتر و یا خفیف‌تر شود.

فرضاً ممکن است در عین حال سرعت رشد اقتصادی یا بازگشایی اقتصاد پس از دوران رکود در آمریکا بیشتر از اروپا باشد و این امر روی ارزش دلار آمریکا اثر مثبت بگذارد.

این شاخص نرخ تورم و همچنین در برخی مواقع سرعت رشد و یا بازگشایی اقتصادی پس از دوران رکود را نشان می‌دهد. در یک سناریوی فرضی بالاتر رفتن شاخص قیمت مصرف کننده در یک کشور می‌تواند باعث شود که بخشی از صاحبان سهام در شرکت‌های آن کشور نگران کاهش ارزش دارایی خود شوند.

در نتیجه سهام خود را بفروشند و سهام کشورهایی را بخرند که تورم کمتری دارند. این امر می‌تواند باعث کاهش ارزش سهام‌ها در یک کشور شود. اما همانطور که گفتیم در سناریویی دیگر ممکن است این افزایش cpi همراه با افزایش رشد و فعالیت‌های اقتصادی باشد. در این صورت اغلب سهامداران به شکل بالا رفتار نخواهند کرد.

همچنین افزایش cpi یک کشور ممکن است باعث شود که عده‌ای از صاحبان ارز آن کشور نگران کاهش ارزش پول خود شوند. در نتیجه پول نقد را به دارایی‌هایی مانند فلزات (مثلا طلا و نقره) و یا سهام تبدیل کنند. این امر می‌تواند باعث افزایش ارزش فلزاتی مانند طلا و برخی سهام‌ها شود.

همین اتفاق می‌تواند برای ارزهای دیجیتال نیز بیفتد. اگر این شاخص عده‌ای را متقاعد کند که قرار است ارزش پولشان کمتر شود ممکن است تصمیم بگیرند با پول خود نوعی ارز دیجیتال بخرند که فکر می‌کنند قرار است دچار کاهش ارزش نشود. مثلا در این شرایط افرادی که فکر کنند قرار است با افزایش cpi در آمریکا و اروپا ارزش دلار و یورو هر دو پایین بیاید ممکن است مقداری از دلار و یورو خود را بفروشند و بیت‌کوین یا ارز دیجیتال دیگری بخرند.

مطالعه این مطلب پبشنهاد می‌شود: تأثیر CPI بر بیت کوین

رابطه cpi با دلار امریکا

اگر تریدر تحلیل تکنیکال در فارکس هستید، این قسمت مهم مقاله را با دقت بیشتری مطالعه کنید و به خاطر بسپارید. در بازار فارکس شاخص cpi یکی از حیاتی‌ترین شاخص‌های اقتصادی است که توسط سرمایه گذاران و تریدرها از نزدیک دنبال می‌شود.

فدرال رزرو امریکا دو هدف بسیار مهم و والا دارد که تمام روسای بانک مرکزی امریکا برای به اجرا درآوردن آنها قسم یاد می‌کنند. آنها اسم این هدف‌ها را "اهداف یا دستورالعمل دوگانه" گذاشته‌اند؛ حداکثر اشتغال و ثبات قیمت‌ها.

کمیته بازار آزاد فدرال رزرو (FOMC) این اهداف دوگانه را در راستای سیاست‌های پولی خود انجام می‌دهد. در نتیجه تریدرها نیز هر دو گزارشات بیکاری و تورم را به دقت دنبال می‌کنند تا بتوانند از تصمیمات آتی بانک مرکزی امریکا آگاه باشند. نتیجه این گزارش‌ها تاثیر مستقیمی روی ارزش دلار امریکا می‌گذارد.

به عبارتی دیگر اگر نرخ تورم مصرف کننده به طور غیر منتظره‌ای و برخلاف پیش بینی تحلیلگران تحلیل تکنیکال افزایش یابد دلار امریکا نیز بالا می رود و بالعکس.

مطالعه آخرین اخبار فدرال رزرو را به شما پیشنهاد میکنیم.

چرا cpi برای تریدرها مهم است؟

همانطور که مطلع هستید اقتصاددانان برای توصیف افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در اقتصاد از واژه تورم استفاده می‌کنند و درست به همین دلیل است که شما در اخبار فاندامنتالی گهگاهی به جای شاخص cpi اصطلاح "تورم کل" را مشاهده می‌کنید.

فراموش نکنید داده تورمی cpi برای تریدرها و مقامات بانک مرکزی بسیار حیاتی است. چرا که میزان تورم موجود در جامعه روی تمام تصمیمات مهم بانک مرکزی که در راستای سیاست‌های بانکی آنها است تاثیر می‌گذارد.

به عنوان مثال فدرال رزرو یا همان بانک مرکزی ایالات متحده امریکا هر زمان که تورم پایین است نرخ‌های بهره را کاهش می‌دهد تا بدین وسیله بتواند اقتصاد را پویاتر کرده و فعالیت‌های اقتصادی را تحریک کند.

بر عکس هر زمان که تورم در کشوری مثل امریکا افزایش می‌یابد فدرال رزرو نرخ‌های بهره را افزایش می‌دهد تا بتواند پول‌های موجود در سطح جامعه و اقتصاد را جمع آوری کند. آنها در واقع با این کار مصرف کنندگان را تشویق می‌کنند تا پول‌های خود را در بانک بگذارند و سود دریافت کنند.

اگر شما هم مایلید بدانید که چگونه می‌توان از شاخص cpi آگاه شد، می‌توانید با مراجعه به یک تقویم اقتصادی معتبر از مقادیر قبلی و همچنین پیشبینی مقادیر آینده شاخص قیمت مصرف‌کننده یا cpi آگاه شوید.

نتیجه گیری

همینطور که مشاهده کردید از شاخص cpi برای بررسی تغییرات هزینه زندگی در طول زمان استفاده می‌شود. وقتی که شاخص تورم مصرف کننده افزایش می‌یابد، مصرف کنندگان یا همان خانوارها مجبور می‌شوند برای حفظ استانداردهای زندگی خود هزینه بیشتری کنند یا به زبانی ساده‌تر پول بیشتری بپردازند.

در حقیقت شاخص قیمت مصرف کننده معیاری برای اندازه‌گیری هزینه‌ها یا سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات خریداری شده توسط مصرف کنندگان است و به نوعی نشانگر قدرت خرید مردم است.


بررسی گزارش تورم ماه اکتبر 2023 امریکا

امروز سه شنبه 14 نوامبر 2023 است و قرار است یک بار دیگر کارشناسان بخش اخبار فارکس وبسایت دنیای ترید یکی از مهمترین داده‌های تاثیرگذار در بازارهای مالی به خصوص مارکت فارکس را برای شما تحلیل کنند.

همینطور که مطلع هستید قرار است تا ساعاتی دیگر یعنی راس ساعت 13:30 به وقت گرینویچ معادل 17 بعد از ظهر به وقت ایران خبر CPI ماه اکتبر امریکا که موسوم به "گزارش تورم ایالات متحده امریکا" است توسط اداره آمار کار ایالات متحده (BLS) منتشر شود.

در حقیقت گزارش تورم مهمترین خبر فارکس در این هفته میلادی است و تاثیرات بسیار بالایی در ادامه و یا توقف سیاست های انقباضی فدرال رزرو در کل مارکت خواهد داشت.

سرمایه گذاران به دنبال شنیدن جمله "کاهش نرخ های بهره" از سمت مقامات فدرال رزرو هستند و به نظر ما بعید است که این جمله امروز از زبان رئیس فدرال رزرو شنیده شود!

ارقام تورم امشب قرار است یک کاهش دلگرم کننده در گزارش تیتر اصلی تورم و نه در تورم خالص یا همان Core CPI نشان دهد که مارکت هم به احتمال زیاد واکنشی به این مساله نشان نخواهد داد.

فشارهای شدید ضد تورمی

همانطور که مطلع هستید مقامات اقتصادی امریکا موفق شده اند تورم در ایالات متحده امریکا را از رقم 9.1 درصد در ژوئن 2022 به 3 درصد کاهش دهند ولی مجددا نرخ تورم سالانه در ماه سپتامبر 2023 به 3.7 درصد افزایش یافت.

با این وجود، کاهش مداوم فعالیت های اقتصادی، کاهش جهش در قیمت خودروهای دست دوم و حتی قیمت نفت - علیرغم جنگ در خاورمیانه - همگی تاثیرات قابل قبولی روی بازارها داشته اند.

انتظار می رود امشب تیتر اصلی تورم ماهانه از رقم 0.4 درصد به 0.1 درصد در ماه اکتبر کاهش پیدا کند که این مساله یک ریزش چشمگیر محسوب می شود.

حتی اگر رقم تورم ماهانه کمی بالاتر از پیش بینی ها باشد ولی تورم سالانه به احتمال زیاد کمتر از 3.7 درصد ماه سپتامبر خواهد بود که این مساله " خبر خوبی برای مصرف کنندگان و مردم عادی" خواهد بود.

نمودار cpi

به احتمال زیاد سرمایه ‌گذاران محتاط ‌تر خواهند بود چرا که پیش ‌بینی شده CPI سالانه اصلی در همان رقم 4.1% باقی بماند و به طور ماهانه هم 0.3% افزایش یابد که تکرار افزایش ماه گذشته است.

فدرال رزرو هم دقیقا نگران قیمت همین کالاهای اساسی است که "چسبنده" هستند و جابجایی آنها دشوار است.

ولی با این حال برخی از این جریان های صعودی که ناشی از تاخیر در اندازه گیری قیمت مسکن می باشد در حال کاهش است. این مساله در حالی اتفاق می افتد که افزایش تعدیل کننده دستمزدها نیز قرار است خودشان را در گزارش تورم خالص نشان دهند.

گزارش اخیر مشاغل یا همان حقوق و دستمزد بخش غیرکشاورزی (NFP) کاهش قابل توجهی را در استخدام ها نشان داده که همین موضوع یک پیشروی برای کاهش رشد دستمزدها به حساب می آید.

کارشناسان بخش فارکس دنیای ترید بر این باورند که امروز می توان شاهد یک کاهش چشمگیر در نرخ خالص تورم باشیم که این موضوع یک پیشرفت بسیار عالی برای سرمایه گذاران و بانک مرکزی امریکا می باشد به خصوص اگر تورم سالانه هم کمتر از4 درصد اعلام شود.

تورم خالص

تاثیر گزارش شاخص قیمت مصرف کننده روی مارکت

فراموش نکنید حتی اگر رقم هر دو گزارشات تورم یعنی خود تیتر اصلی و خالص تورم بهتر از پیش بینی مارکت از آب درآید (منظور این است که اگر رقم اعلام شده داغ تر و بیشتر از انتظارات مارکت باشد که این مساله موجب تقویت ارزش دلار می شود) هرگونه واکنش تند و تهاجمی بازار به آن عمر کوتاهی خواهد داشت.

یادتان باشد که پیام رئیس فدرال ‌رزرو امریکا، جرومی پاول، کاملا کبوتری (منظور طرفدار کاهش نرخ های بهره است) تلقی شد و داده‌ هایی مانند گزارش حقوق و دستمزد غیر کشاورزی بازارها را متقاعد کرده است که چرخه افزایش نرخ های بهره به پایان رسیده است؛ در حقیقت گزینه کاهش نرخ های بهره از الان روی میز است.

اگر به هر دلیلی عدد اعلام شده به جای 0.1 درصد 0.2 درصد اعلام شود مارکت مجبور خواهد شد تا گمانه زنی های خود را به روز کند.

ولی اگر به هر دلیلی رقمی پایین تر از 0.1 درصد اعلام شود جشن و پایکوبی در وال استریت (منظور بازار سهام نیویورک است) ادامه خواهد داشت و دلار امریکا شروع به ریزش می کند.

در صورتی که داده ها همانطور که انتظار می رود منتشر شود کاهش تورم کل حتی اگر خود تیتر تورم سرسختانه بالا بماند احتمالاً تأثیر مثبت فوری بر سهام ها خواهد داشت و دلار آمریکا را تحت فشار قرار می دهد.

شاید بپرسید بر سر طلای جهانی چه خواهد آمد؟ اونس جهانی طلا کماکان تحت تاثیر شدید موضوع جنگ بین دو کشور اسرائیل و فلسطین است.

اگر تنش های جدیدی بین این دو کشور مذکور صورت نگیرد و تورم امریکا هم امشب کاهش پیدا کند طلا شروع به بازگشت به سمت بالا خواهد کرد.

و اما حرف آخر...

همیشه آخرین کیلومترها در ماراتن و نبرد با تورم بسیار سخت و فرساینده خواهد بود. در کل به نظر می رسد سرمایه گذاران می توانند به وضوح پایان چرخه سیاست های انقباضی را حتی بدون کمک داده ها و سخنان روسای بانک مرکزی امریکا مشاهده کنند.


بررسی گزارش تورم ماه سپتامبر 2023 امریکا

امروز پنجشنبه 12 اکتبر 2023 است و قرار است یک بار دیگر کارشناسان بخش اخبار فارکس وبسایت دنیای ترید یکی از مهمترین داده‌های تاثیرگذار در بازارهای مالی به خصوص مارکت فارکس را برای شما تحلیل کنند.

همینطور که مطلع هستید قرار است تا ساعاتی دیگر یعنی راس ساعت 12:30 به وقت گرینویچ معادل 16 بعد از ظهر به وقت ایران خبر CPI ماه سپتامبر امریکا که موسوم به "گزارش تورم ایالات متحده امریکا" است توسط اداره آمار کار ایالات متحده (BLS) منتشر شود.

در حقیقت گزارش تورم مهمترین خبر فارکس در این هفته میلادی است و تاثیرات بسیار بالایی در ادامه و یا توقف سیاست های انقباضی فدرال رزرو در کل مارکت خواهد داشت.

پاندول ساعت کماکان در حال چرخش در مقابل دلار امریکا است و این مساله هنوز به پایان نرسیده است. اگر به هر دلیلی رقم تورم اعلام شده پایین تر از پیش بینی ها باشد دلار امریکا از این هم بیشتر کاهش خواهد یافت.

همینطور که مستحظر هستید تورم پایین به نفع جامعه (مصرف کنندگان یا همان مردم) و بر علیه ارز ملی آن کشور خواهد بود.

در ادامه این تحلیل ارزشمند می رویم تا گزارش تورم ماه سپتامبر 2023 را برای شما ارزیابی کنیم.

پیش زمینه تورم

فدرال رزرو یا همان بانک مرکزی امریکا به طرز بسیار قوی در حال مبارزه با تورم است و به طور مداوم این مانترا (آواز یا وردی که مراقبه گران و اهالی یوگا آن را در حین تمرین می خوانند) را که ما وابسته به داده های آتی هستیم زمزمه کرده است.

سرمایه گذاران هم در این زمینه سخنان بانک مرکزی را حداقل در مورد واکنش های شدید به انتشارات اقتصادی دنبال می کنند.

گزارش تورم یا همان CPI هم اولین گزارش درباره افزایش اولیه قیمت ها است و همین موضوع آن را به یکی از مهمترین و بزرگترین محرک های مارکت تبدیل کرده است.

علاوه بر این مورد با تردیدی که اخیرا در مورد افزایش یا توقف نرخ های بهره به وجود آمده همه منتظر هستند تا گزارش تورم ماه سپتامبر تکلیف همه را مشخص کند.

تیتر اصلی تورم سالانه موفق شده به پایین رقم 4 درصد کاهش پیدا کند ولی تورم خالص یا همان Core CPI که بدون احتساب خوراکی و انرژی ها است هنوز چسبندگی خود را از دست نداده است.

در همین راستا قیمت های اساسی نیز به خدمات و به ویژه دستمزدها بستگی دارد که کماکان در برابر کاهش مقاومت نشان داده است.

تورم خالص در ماه اوت 4.3 درصد بود که حال پیش بینی شده به رقم 4.1 درصد که هنوز بالای 4 درصد است کاهش پیدا کند.

نکته مهمتر این است که تحلیلگران اقتصادی پیش بینی کرده اند تورم ماهانه 0.3 درصد افزایش پیدا می کند که این مساله به افزایش تورم سالانه 4 درصد اشاره می کند که هنوز خیلی داغ یا بالا است.

در واقع این مساله می تواند تکرار گزارش تورم ماه گذشته باشد.

نمودار تورم امریکا

این پیش بینی یا انتظارات مارکت کماکان خیلی بالا است و در ادامه دلیل آن را به شما خواهیم گفت.

بررسی‌ های اخیر ISM حاکی ‌از کاهش است و اندک اعتدالی نیز در داده ‌های دستمزد اخیر دیده شده است. میانگین ساعتی دستمزدها که برای ماه اوت پیش بینی شده بود 0.3 درصد باشد 0.2 درصد اعلام شد.

همینطور که مشاهده می کنید با توجه به گزارش تورم ماه گذشته، حقوق ها در حال کاهش است و این فاکتور نقش بسیار حیاتی در گزارش چندگانه تورم بازی می کند.

تخمین های اصلی هنوز می تواند از این هم بیشتر باشد.

اگر خاطرتان باشد تورم تولید کننده یا همان PPI امریکا و تمام مولفه های آن چند روز گذشته همگی بالاتر از پیش بینی های کارشناسان اقتصادی بود.

زمانی که PPI قبل از گزارش CPI منتشر می شود این مساله بدین معنی است که گزارش PPI می تواند درباره CPI هم تکرار شود.

البته باید این موضوع را هم در نظر گرفت که نتیجه گزارش تورم تولید کننده معمولا با تاخیر در دیگر داده ها و اقتصاد خودش را نشان می دهد و این گزارش معمولا همبستگی خوبی هم با هم ندارند!

در کل و در یک کلام، هنوز جا برای کاهش های بیشتر دلار وجود دارد.

تورم و پس زمینه دلار امریکا

همینطور که در جریان هستید دلار ایالات متحده اخیرا به دلیل کاهش نرخ بازده اوراق قرضه ده ساله در وضعیت خطرناکی قرار گرفته است.

نگرانی ‌های ژئوپلیتیکی ناشی از حمله وحشیانه حماس به اسرائیل، دغدغه ‌ها در مورد توسعه اقتصادی ضعیف چین و همچنین کاهش دستمزدها نیز ریزش دلار امریکا کمک کرده اند.

علاوه بر این، مقامات فدرال رزرو بارها تاکید کرده اند که افزایش بازده اوراق قرضه بلند مدت تورم را مهار می کند. همین یک فاکتور افزایش بیشتر نرخ بهره را غیر ضروری کرده است!

در این لحظه که مشغول نگارش گزارش تورم امریکا برای شما هستیم نرخ بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه داری ایالات متحده از قله 4.90 به 4.55 درصد کاهش یافته است.

حال اگر به هر دلیلی کاهش نرخ بازده اوراق قرضه بلند مدت یا همان 10 ساله ادامه داشته باشد فدرال رزرو دوباره صحبت های شاهینی خود را از سر خواهد گرفت.

با توجه به موارد گفته شده اگر نرخ بازده اوراق قرضه ده ساله در کمال تعجب به سمت بالا باز نگردد دلار امریکا به ریزش های خود ادامه خواهد داد.

و اما کلام آخر...

گزارش تورم مصرف کننده ایالات متحده یا همان CPI یک محرک بسیار قوی برای مارکت است و فدرال رزرو همیشه یکی از فاکتورهای مهمش برای تعیین سیاست های بانک مرکزی همین گزارش است.

به نظر می رسد که تمامی موارد برای یک ریزش دیگر دلار امریکا کاملا مهیا می باشد.


بررسی گزارش تورم ماه اوت 2023 امریکا

امروز چهارشنبه 13 سپتامبر 2023 است و قرار است یک بار دیگر کارشناسان بخش اخبار فارکس وبسایت دنیای ترید یکی از مهمترین داده‌های تاثیرگذار در بازارهای مالی به خصوص مارکت فارکس را برای شما تحلیل کنند.

همینطور که مطلع هستید قرار است تا ساعاتی دیگر یعنی راس ساعت 12:30 به وقت گرینویچ معادل 16 بعد از ظهر به وقت ایران، خبر CPI ماه اوت امریکا که موسوم به "گزارش تورم ایالات متحده امریکا" است توسط اداره آمار کار ایالات متحده (BLS) منتشر شود.

در حقیقت گزارش تورم، مهمترین خبر فارکس در این هفته میلادی است و تاثیرات بسیار بالایی در ادامه و یا توقف سیاست های انقباضی فدرال رزرو در کل مارکت خواهد داشت.

شاخص دلار امریکا از نیمه ماه ژوئیه تا الان به لطف داده های قوی اقتصادی و یک بازار کار انقباضی، عملکرد بهتری نسبت به رقبای بین المللی اش داشته است.

اگر خاطرتان باشد همین چندی پیش رئیس فدرال رزرو امریکا، جرومی پاول، در سمپوزیوم اقتصادی سالانه جکسون هول با صراحت تاکید کرد که بانک مرکزی امریکا در صورت لزوم باز هم نرخ های بهره اش را بالا خواهد برد.

پاول در همین همایش مشهور جکسون هول و در ادامه گفت: تورم مدت زیادی است که بالا مانده و با توجه با نتایج مطلوب اخیر هنوز تا کاهش تورم به معیار مورد نظر فدرال رزرو یعنی رقم 2 درصد راه دور و درازی باقی مانده است!

حال نتیجه گزارش تورم امروز امریکا راه گشای بسیاری از مشکلات اخیر خواهد بود چرا که ادامه مسیر فدرال رزرو امریکا و ارزش دلار ایالات متحده را مشخص خواهد کرد.

سرمایه گذاران و کل مارکت این گزارش را از نزدیک دنبال خواهند کرد تا بلکه نشانه های بیشتری از کاهش و یا برعکس چسبندگی و لجاجت تورم؛ این بلای خانمان سوز را مشاهده کنند.

حال که به پایان سال جاری 2023 نزدیک تر می شویم ابزار مشهور پیش بینی کننده گروه CME در حال نشان دادن این مساله است که احتمال اینکه فدرال رزرو نرخ های بهره اش را تا پایان سال جاری 25 واحد دیگر افزایش دهد چیزی در حدود 40 درصد می باشد.

بد نیست بدانید فدرال رزرو تا پایان سال 2023 فقط سه نشست دیگر برگزار خواهد کرد که یکی در همین ماه سپتامبر است و دوتای دیگر یکی در ماه نوامبر و دیگری در ماه دسامبر است.

انتظارات از گزارش تورم ماه اوت 2023

پیش بینی شده شاخص تورم مصرف کننده یا همان CPI ماه اوت به طور سالانه به رقم 3.6 درصد افزایش پیدا کند. شایان ذکر است بدانید رقم ماه قبل یعنی ژوئیه 3.2 درصد بوده است.

در ضمن خالص تورم یا همان Core CPI که بدون احتساب خوراکی و انرژی ها است و برای مارکت، سرمایه گذاران و مقامات بانک مرکزی امریکا مهم تر است نیز انتظار می رود از رقم 4.7 درصد ثبت شده در ماه ژوئیه به طور سالانه به 4.3 درصد کاهش پیدا کند.

ولی این تمام ماجرا نیست چرا که گزارش تورم ماهانه نیز قرار است منتشر شود.

انتشار می رود هم تورم ماهانه و تورم خالص ماهانه (Core CPI) به ترتیب 0.6 و 0.2 درصد افزایش پیدا کنند.

فاکتور مهمی که باید در این بین به آن توجه ویژه ای کرد افزایش 20 درصدی قیمت نفت در ماه ژوئیه و اوت است. تاثیر افزایش قیمت نفت به احتمال بسیار بالایی خودش را در رقم پیش بینی شده 0.6 درصد نشان خواهد داد.

همان گونه که می دانید مارکت توجه ویژه تری به گزارش تورم خالص یا همان Core CPI که بدون احتساب اقلام نوسانی است خواهد کرد.

در نتیجه و با این وجود بعید است که فدرال رزرو هنگام تنظیم سیاست های بانکی خود افزایش قابل توجه هزینه های انرژی را کنار گذاشته و آن را در نظر نگیرد!

فراموش نکنید که حتی اگر گزارش مهم تورم خالص ماهانه اندکی کاهش پیدا کند ولی خود گزارش تورم افزایش پیدا کند فدرال رزرو با صراحت سیاست های شاهینی خود را ادامه خواهد داد.

در نظر داشته باشید که دو ماه پیش شاخص پرداختی قیمت ها یا همان مولفه مهم تورمی شاخص مدیران خرید کارخانجات، از رقم 42.6 در ماه ژوئیه به 48.4 در ماه اوت پرواز کرد.

مهمتر از همه، شاخص پرداختی قیمت های PMI خدمات ISM نیز به رقم 58.9 درصد یعنی بالاترین میزان خود از آوریل تا الان جهش کرد که این مساله هم نشانگر شتاب در تورم بخش ورودی خدمات است.

جالب است بدانید که تحلیلگران بانک Danske تحلیل خود را از داده های کلان کلیدی ارائه داده و اینگونه توضیح می دهند: گزارش تورم ماه اوت امریکا در حقیقت آخرین داده کلیدی پیش از نشست مهم این ماه مقامات فدرال رزرو است.

ما انتظار داریم که کاهش تورم دستمزدها خودش را بر کم شدن بیشتر قیمت های خالص خدمات که پیش بینی شده رقم 0.2درصد باشد نشان دهد.

در حالیکه همه ما می دانیم فدرال رزرو قرار نیست در نشست این ماه خود نرخ های بهره را تغییر دهد ولی تمام توجه ها بر "نمودار نقطه ای به روز شده فدرال رزرو" است که هرگونه افزایش تورمی احتمال یک افزایش نرخ بهره دیگر تا پایان سال جاری 2023 را افزایش خواهد داد.

حال سوال اینجاست که بازارهای مالی تا کی قرار است از فدرال رزرو و سیاست های شاهینی اش بترسند؟

همانگونه که مطلع هستید دلار امریکا مدتی است که شروع به قوی تر شدن کرده و تنها دلیل آن ادامه سیاست های انقباضی شدید از سمت مقامات بانک مرکزی امریکا است.

کارشناسان بخش فارکس وبسایت دنیای ترید بر این باورند که فدرال رزرو فعلا دست از سیاست های انقباضی خود بر نخواهد داشت.

دلیل این مساله این است که تورم خالص امریکا هنوز دو برابر تارگت 2 درصدی مقامات بانکی است. مهمتر از آن افزایش سریع قیمت نفت و یک بازار کار انقباضی است که باعث افزایش دوباره فشارهای تورمی خواهد شد.


بررسی گزارش ماه ژوئیه CPI امریکا

امروز چهارشنبه 10 اوت 2023 است و قرار است یک بار دیگر کارشناسان بخش اخبار فارکس وبسایت دنیای ترید یکی از مهمترین داده‌های تاثیرگذار در بازارهای مالی به خصوص مارکت فارکس را برای شما تحلیل کنند.

همینطور که مطلع هستید قرار است تا ساعاتی دیگر یعنی راس ساعت 12:30 به وقت گرینویچ معادل 16 بعد از ظهر به وقت ایران، خبر CPI ماه اوت امریکا که موسوم به "گزارش تورم ایالات متحده امریکا" است منتشر شود.

در حقیقت گزارش تورم مهمترین خبر فارکس در این هفته میلادی است و تاثیرات بسیار بالایی در مارکت خواهد داشت.

ضمنا در کنار این گزارش مارکت خبر "درخواست برای مطالبات بیکاری هفتگی" امریکا را نیز خواهد داشت و فراموش نکنید که ایالات متحده فردا هم قرار است خبر تورم تولیدکننده یا همان PPI را منتشر کند.

تحلیلگران اقتصادی پیش بینی کرده اند که رقم تورم ماهانه در ماه ژوئیه به 0.2 درصد افزایش پیدا خواهد کرد و تورم سالانه هم از رقم 3 درصد به 3.3 درصد صعود می کند.

در واقع این اولین خبر تورم سالانه است که از ماه ژوئن 2022 که به رقم 9.1 درصد یعنی بالاترین میزان در 40 سال گذشته پرواز کرد قرار است افزایش پیدا کند.

در ضمن فراموش نکنید که تورم خالص ماهانه (Core CPI) نیز که بدون احتساب خوراکی و انرژی های نوسانی است نیز قرار است به طور ماهانه 0.2 درصد افزایش یابد و رقم تورم خالص سالانه هم در همان رقم 4.8 درصد ثابت باقی بماند.

در نظر داشته باشید هرگونه خوانشی یالاتر از ارقام پیش بینی شده توسط تحلیلگران اقتصادی نشانگر پایدار بودن و کاهش نیافتن تورم است که باعث قوی تر شدن دلار و ریزش طلا، سهام ها، ارزهای دیجیتال و غیره خواهد شد.

بالعکس اگر ارقام تورم درست مطابق با پیش بینی های مارکت از آب درآمد این مساله نشانگر این است که فشارهای تورمی در ایالات متحده در حال کاهش است.

یادتان باشد در هردو سناریوی احتمالی ما درست است که ارقام تورم از رقم 9.1 درصد ژوئن 2022 پایین تر است ولی هنوز نسبت به تارگت 2 درصدی مدنظر فدرال رزرو بالاتر می باشد.

شاخص تورم امربکا

گزارش تورم گویای همه چیز است

همانطور که مطلع هستید هفته گذشته رئیس فدرال رزرو، جرومی پاول، در نشست ماه اوت خود نرخ های بهره را 25 واحد دیگر بالا برد. مارکت انتظار دارد که این افزایش نرخ مذکور، آخرین افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو باشد.

اگر قرار باشد توقع مارکت برآورده شود نرخ تورم امروز باید نشان از کاهش داشته باشد و درست به همین دلیل است که گزارش تورم امروز امریکا برای مارکت بسیار مهم است.

اگر تورم امروز بالاتر از انتظارات مارکت باشد و یا بیشتر از توقعات بازار از آب درآید احتمال یک افزایش نرخ بهره دیگر تا پایان سال جاری 2023 که تا الان احتمال آن توسط ابزار گروه CME فقط چیزی در حدود 30 درصد افزایش پیدا می کند.

این را هم نباید فراموش کرد که علی رغم استفاده از سیاست های انقباضی توسط مقامات فدرال رزرو، اقتصاد امریکا انعطاف پذیر و مقاوم باقی مانده است.

اگر خاطرتان باشد تولید ناخالص داخلی (GDP) سه ماهه دوم ایالات متحده که انتظار می رفت 2 درصد باشد به 2.4 درصد افزایش یافت.

داده‌ های مربوط به نیروی کار نشان ‌دهنده یک بازار کار نرم ‌تر است اما ایجاد شغل همچنان ادامه دارد و شواهد کمی از رکود مشاهده می شود.

به عنوان مثال در حالی که رشد دستمزدها در ماه ژوئیه بیش از انتظارات بوده ولی تعداد حقوق و دستمزدها به سطح نرمال کاهش یافته است.

اگر خاطرتان باشد چند ماه قبل کارشناسان اقتصادی حرف از وقوع یک رکود می زدند ولی پیش بینی های اخیر نشان از یک "فرود نرم" دارد (منظور از اصطلاح فرود نرم: بازگرداندن نرخ های بهره به سطح نرمال آن طوری که بازارها وارد رکود نشوند و مردم هم آسیب نبینند می باشد).

حال، کاهش نرخ تورم این چشم انداز را بیشتر تقویت می کند و مورد استقبال فدرال رزرو نیز قرار خواهد گرفت. چنین ارقامی بانک مرکزی را قادر می سازد تا نه تنها موضع فعلی خود را حفظ کنند بلکه برای ارزیابی آثار اقدامات خود تامل بیشتری نیز کنند.

یادتان باشد تا جلسه بعدی بانک مرکزی امریکا، مارکت گزارشات تورمی بیشتر مانند گزارش تورم ماه اوت را نیز خواهد داشت. در نتیجه هنوز تا رسیدن به مقصد دلخواه راه دور و درازی در پیش است.

یادتان باشد یک فاکتور مهم دیگر را نیز برای گزارش تورم باید در نظر داشته باشید و آن هم نفت خام است.

قیمت نفت خام WTI پس از افزایش 15 درصدی در 45 روز گذشته به بالاترین سطح خود از نوامبر 2022 یعنی 83 دلار در هر بشکه فراتر رفته است. اگر این رالی افزایشی همینطور ادامه داشته باشد به دلیل فشار روی انرژی ها، تورم در امریکا دوباره افزایش خواهد یافت.

بررسی واکنش دلار، سهام ها، طلا و ارزهای دیجیتال

دلار آمریکا منتظر آمارهای قوی آتی است که در درجه اول توسط آخرین دور از داده های اقتصادی ایالات متحده به ویژه شاخص های مربوط به رشد و اشتغال حمایت شده است.

اگر به هر دلیلی گزارش تورم امروز بهتر از پیش بینی های مارکت باشد دلار امریکا شروع به قوی تر شدن خواهد کرد. دلیل این مساله این است که مارکت نسبت به ادامه افزایش نرخ های بهره تا پایان سال جاری مطمئن تر خواهد شد.

اگر دلار قوی تر شود، طلا، سهام ها و ارزهای دیجیتال شروع به ریزش خواهند کرد.

ولی اگر داده تورم امروز درست مطابق با انتظارات مارکت باشد دلار امریکا شروع به ریزش خواهد کرد و به طلا، سهام ها و ارزهای دیجیتال احترام گذاشته و اجازه قدرت نمایی خواهد داد.

یک سناریوی دیگر هم این است که تورم سالانه شروع به ریزش کند.

چنین سناریویی این احتمال را افزایش می دهد که فدرال رزرو چرخه انقباض خود را به پایان رسانده است. اگر این سناریو رقم بخورد، بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه داری کاهش خواهد یافت و دلار امریکا را با خودش به پایین خواهد برد.

در این سناریو دلار ضعیف تر خواهد شد و طلا، سهام ها و ارزهای دیجیتال قوی تر خواهند شد.

تحلیل شاخص دلار امریکا DXY

شاخص دلار امریکا از اواسط ماه ژوئیه از پایین ترین میزان خود در یک سال گذشته شروع به افزایش کرده و چشم انداز کوتاه مدت آن به نظر صعودی می آید. ولی یادتان باشد دلار امریکا کماکان درون یک روند نزولی قرار دارد.

یکی از مقاومت هایی که جلوی صعود بیشتر دلار امریکا را گرفته منطقه 103 است. اگر دلار بتواند این سطح مقاومتی را بشکند سطوح بعدی آن به ترتیب: 103.45 و 103.75 است.

از طرفی دیگر یکی از سطوح کلیدی حمایت دلار منطقه 101.90 است. اگر دلار به هر دلیلی شروع به ریزش کند سطوح حمایتی بعدی آن به ترتیب: 101.35 و 100.90 است.


بررسی گزارش ماه ژوئن CPI امریکا

امروز چهارشنبه 12 ژوئیه 2023 است و قرار است یک بار دیگر کارشناسان بخش اخبار فارکس وبسایت دنیای ترید یکی از مهمترین داده‌های تاثیرگذار در بازارهای مالی به خصوص مارکت فارکس را برای شما تحلیل کنند.

همینطور که مطلع هستید قرار است تا ساعاتی دیگر یعنی راس ساعت 12:30 به وقت گرینویچ معادل 16 بعد از ظهر به وقت ایران خبر CPI ماه ژوئن امریکا که موسوم به "گزارش تورم ایالات متحده امریکا" است منتشر شود.

نقدینگی کمتر برای اتومبیل های دست دوم – افت 4.2 درصدی هزینه خودروهای قدیمی در ماه ژوئن روحیه بازار را در آستانه انتشار شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) بسیار بالا برده است.

این مساله بدین معنی است که انتظارات اقتصاددانان از کاهش نرخ تورم اساسی به 0.3 درصد به طور ماهانه دیگر خبر خوبی نیست.

آیا مارکت شروع به فروش درباره این حقیقت می کند یا خیر؟ این مساله ای است که تا ساعاتی دیگر و زمان انتشار گزارش مهم CPI مشخص خواهد شد.

دلیل اهمیت گزارش CPI و خالص CPI

بعد از سالها فعالیت و تمرکز در بازارهای مالی، بالاخره تورم؛ این بلای خانمان سوز، چهره زشت خود را در سال 2021 به همگی نشان داد و بانک های مرکزی بزرگ را مجبور کرد تا آن را کاهش دهند.

همانطور که مطلع هستید یک تفاوت بزرگ بین تورم و تورم خالص یا همان Core CPI وجود دارد؛ در گزارش تورم، فدرال رزرو به دلیل اینکه تاثیرات محدودی روی خوراکی ها و انرژی ها دارد در نتیجه همیشه به دنبال نتیجه گزارش تورم خالص است.

دلیل آن هم این است که Core CPI بدون احتساب خوراکی و انرژی ها است که نوسانات زیادی در مارکت ایجاد می کنند.

از آنجا که تیتر اصلی تورم در ماه می به 4 درصد کاهش یافت حال انتظار می رود در ماه ژوئن به 3.1 درصد سقوط کند. ولی تورم خالص به طور سالانه در ماه گذشته به 5.3 درصد کاهش یافته و حال نیز انتظار می رود این رقم به طور سالانه به 5 درصد کاهش پیدا کند.

فراموش نکنید که هدف اصلی فدرال رزرو رسیدن به تورم 2 درصد است!

فقط برای اینکه بهتر متوجه شویم که آیا فدرال رزرو توانسته در این زمینه پیشرفتی داشته باشد یا خیر کافی است به تغییرات ماهانه گزارش تورم خالص نگاه عمیق تری بیندازیم.

حال، پس از افزایش 0.4 درصدی در ماه می، تقویم اقتصادی پیش بینی 0.3 درصدی را برای این گزارش نشان می دهد. یادتان باشد این رقم همچنان بالا است زیرا 0.3% ماهانه به منزله افزایش سالانه تقریباً 4% درصد است.

تصویر CPI

خاطرنشان می گردد بر اساس داده ها و اظهارات مقامات بانک مرکزی امریکا و بر اساس شواهد به دست آمده از بازار اوراق قرضه می توان به این نتیجه رسید که فدرال رزرو قرار است در این ماه نرخ های بهره خود را 25 واحد دیگر افزایش دهد که تقریبا این مساله در مارکت هضم شده است.

سوال میلیون دلاری اینجاست: آیا فدرال رزرو امریکا باز هم تا پایان سال جاری 2023 و بر اساس کاهش تورم، نرخ های بهره خود را بالا خواهد برد یا این آخرین افزایش امریکا خواهد بود؟

اگر فراموش نکرده باشید نمودار نقطه ای فدرال رزرو دو افزایش نرخ بهره دیگر را تا پایان سال 2023 نشان می دهد ولی مانند همیشه این مساله بستگی به داده های آتی اقتصادی از سمت امریکا دارد.

دلیل خوشبینی بازارها پیش از گزارش تورم

گزارش مشاغل روز جمعه گذشته ایالات متحده که موسوم به NFP است درست است که رقم مناسب 209.000 هزار نفر را نشان داد ولی برای اولین بار در 15 ماه گذشته بدتر از پیش بینی های تحلیلگران از آب درآمد.

رئیس کنونی فدرال رزرو، جرومی پاول، بر اهمیت تورم مرتبط به بازار کار و خنک شدن آن تاکید فراوانی کرد و در این زمینه مشوق سرمایه گذارن بود. ولی با این حال، افزایش 0.4 درصدی تورم دستمزدها این مهمانی را بر هم زد!

تصویر شاخص فروش خودرو

همینطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید Manheim برجسته ‌ترین شاخص خودروهای دست دوم آمریکا را منتشر می ‌کند. بر اساس گزارش این موسسه، مارکت شاهد کاهش قابل ‌توجه 4.2 درصدی در هزینه اتومبیل های دست دوم در ماه ژوئن و 10.3 درصدی سالانه خواهد بود.

یادتان باشد به گزارش CPI هم مثل گزارش NFP شاخص یکپارچه CPI گفته می شود؛ این مساله بدین معنی است که گزارش تورم شامل مولفه ها و زیر مجموعه های دیگری است که همگی با هم به گزارش تورم موسوم هستند.

حال و بر اساس گزارش موسسه Manheim، اتومبیل ها که وزن سنگینی در گزارش تورم امریکا دارند تاثیرات زیادی هم بر تیتر اصلی تورم و هم بر تورم خالص دارند.

در ادامه این گزارش شما را با سناریوهای احتمالی خبر تورم امروز آشنا خواهیم کرد تا بهتر بتوانید پوزیشن های خود را باز کنید.

واکنش های احتمالی دلار، طلا، سهام و ارزهای دیجیتال

1- درست مطابق با انتظارات مارکت باشد

اگر گزارش تورم خالص ماهانه یا همان Core CPI رقم 0.3 درصد اعلام شود اتفاق خاصی نمی افتد چرا که تاثیرات این خبر در مارکت تا بدین لحظه نمود پیدا کرده است. اصطلاحا مارکت این خبر را هضم کرده و یا در قیمت بازار پیشخور شده است.

اگر این سناریو رقم بخورد تیم تحلیلی بخش فارکس دنیای ترید انتظار دارند دلار قوی تر شود، طلا، سهام ها و کریپتوها شروع به ریزش کنند.

آیا چنین واکنشی که حاکی از یک فضای گریز از ریسک است ادامه خواهد داشت؟ به احتمال خیلی زیاد، خیر.

کاهش قیمت ها برای مارکت خبر خوبی است و سرمایه گذاران شروع به قیمت گذاری برای یک افزایش نرخ بهره دیگر خواهند کرد.

فراموش نکنید که روند اصلی دلار امریکا نزولی و روند بزرگتر استاک مارکت صعودی می باشد.

واکنش اولیه و فوری مارکت به اصطلاح: شایعه را بخر، حقیقت را بفروش، می تواند به معامله گران کمک کند به روند اصلی معاملات شان بازگردند. تیم تحلیلی دنیای ترید وقوع این سناریو را محتمل تر از سناریوهای دیگر می دانند.

2- بهتر از انتظارات مارکت باشد

اگر گزارش تورم خالص ماهانه یا همان Core CPI رقم 0.2 درصد اعلام شود این خبر به منزله این است که تورم در حال بازگشت به مکان اولیه خود یعنی 2 درصد است.

اگر این سناریو رقم بخورد تیم تحلیلی بخش فارکس دنیای ترید انتظار دارند دلار ضعیف تر شود، طلا، سهام ها و کریپتوها شروع به قوی تر شدن بکنند.

3- بدتر از انتظارات مارکت باشد

اگر گزارش تورم خالص ماهانه یا همان Core CPI رقم 0.4 درصد اعلام شود این خبر یک ناامیدی محض در مبارزه با تورم محسوب می شود و نشان دهنده این است که در حالیکه قیمت کالاهایی مثل خودروها کاهش یافته ولی هزینه خدمات فشرده بازار کار و مسکن و غیره پایین نیامده اند!

یادتان باشد این مساله باعث می شود که مارکت نسبت به یک افزایش نرخ بهره دیگر به غیر از این ماه مطمئن تر گردد.

اگر این سناریو رقم بخورد تیم تحلیلی بخش فارکس دنیای ترید انتظار دارند دلار پرواز کند، طلا، سهام ها و کریپتوها با کله سقوط کنند.

و اما کلام آخر...

گزارش CPI امریکا برای مارکت دارای اهمیت بالایی است و اغلب نوسانات بیشتری را نسبت به گزارش NFP در مارکت ایجاد می کند.

گزارش موسسه مانهایم هیجان زیادی در مارکت پدید آورده و به وضوح انتظارات را به سمت یک نتیجه کمتر و مطلوب تر منحرف کرده است.

درست است که یک گزارش تورم ماهانه 0.3 درصد ناامیدی موقتی در مارکت ایجاد می کند ولی هرگونه قرائتی بالاتر و یا پایین تر از رقم 0.3درصد نوسانات چشمگیری را در مارکت ایجاد خواهد کرد.

طبق معمول همیشه توصیه معامله گران و کارشناسان دنیای ترید به شما این است که اگر تریدر اخبار و یا اسکالپر نیستید از دقایقی قبل تا دقایقی بعد از انتشار این گزارش دست از ترید کردن بشویید!


بررسی گزارش ماه می شاخص CPI امریکا

امروز سه شنبه 13 ژوئن 2023 است و قرار است یک بار دیگر کارشناسان بخش اخبار فارکس وبسایت دنیای ترید یکی از مهمترین داده‌های تاثیرگذار در بازارهای مالی به خصوص مارکت فارکس را برای شما تحلیل کنند.

همینطور که مطلع هستید قرار است امروز سه شنبه راس ساعت 12:30 به وقت گرینویچ معادل 16 بعد از ظهر به وقت ایران خبر CPI ماه می امریکا که موسوم به "گزارش تورم ایالات متحده امریکا" است منتشر شود.

در حقیقت قرار است "خبر شماره یک بازار فارکس" یعنی CPI، فقط یک روز زودتر از نشست مهم ماه ژوئن فدرال رزرو منتشر شود.

دلیل اهمیت گزارش CPI چیست؟

همانطور که مطلع هستید بانک مرکزی امریکا، فدرال رزرو، دو ماموریت بسیار بزرگ و حیاتی دارد: ثبات قیمت ها و اشتغال کامل. از آنجا که بازار کار امریکا در صحت کامل به سر می برد تمام تمرکز فدرال رزرو روی تورم است که مدتی است چهره زشت خود را نمایان کرده است.

دلیل اینکه گزارش تورم یا همان CPI امریکا به خبر شماره یک بازارها تبدیل شده این است که در یک سال گذشته نوساناتی که توسط خبر تورم در مارکت ایجاد شده از گزارش NFP هم بیشتر بوده است.

خبر خوب این است که خود تیتر تورم در حال کاهش است. به عنوان مثال رقم CPI ماه آوریل 4.9% بود که درست نصف رقم 9.1 درصد به ثبت رسیده در ژوئن 2022 می باشد.

دو فاکتور بسیار مهم در کاهش تورم، یکی "افت قیمت انرژی ها" و دیگری "مشکلات مربوط به زنجیره تامین" است.

نمودار تورم

حال کارشناسان اقتصادی انتظار یک کاهش دیگر در تورم سالانه ماه می را تا رقم 4.1 درصد دارند. البته این چیزی نیست که سرمایه گذاران و مقامات فدرال رزرو انتظار آن را می کشند.

آنچه مردان قدرتمندترین بانک مرکزی حال حاضر جهان انتظار دارند، کاهش تورم خالص یا همان Core CPI که بدون احتساب خوراکی و انرژی ها است تا رقم 2درصد است.

گزارش اخیر بازار کار شلوغ امریکا به معنای افزایش دستمزدها و ماندگاری تورم چسبنده است.

حال این معیار سنجش تورم اساسی در ماه آوریل به طور سرسختانه ای 5.5 درصد بود که پیش بینی شده تا 5.2 درصد کاهش پیدا کند.

آیا واقعا تورم خالص تعدیل شده است؟

در چنین مواقعی بهترین معیار سنجش، تورم خالص ماهانه است که در ماه آوریل 0.4 درصد بود و به طور سالانه می شود 5% که هنوز مایه آرامش خاطر نمی باشد. حال یکبار دیگر قرار است همین رقم 0.4% تکرار شود.

نمودار تورم

نکته جالب اینجا است که این دفعه گزارش تورم درست مصادف شده با نشست مهم اعضای فدرال رزرو (این نشست دو روزه می باشد و از روز سه شنبه رئیس فدرال رزرو با همکارانش درباره تعیین نرخ های بهره رای گیری خود را آغاز می کنند و روز چهارشنبه همین هفته نتیجه نهایی اعلام می شود).

همانطور که می دانید پاول و رفقایش در فدرال رزرو سیگنال توقف افزایش نرخ های بهره را بعد از یک سال پیاپی که آن را بالا بردند به مارکت مخابره کرده اند.

ولی با این حال اعضای فدرال رزرو همزمان در ماه ژوئیه درها را به روی افزایش نرخ های بهره بیشتر باز گذاشته اند و همین موضوع مهم معامله گران را بر سر یک دو راهی قرار داده است.

طبق ابزار پیش بینی کننده گروه CME، درصد یک افزایش نرخ بهره در ماه ژوئیه تا بدین لحظه 68% و یک افزایش نرخ بهره برای چهارشنبه همین هفته 26% می باشد.

ابزار گروه CME

حال اجازه دهید تا سناریوهای احتمالی خود را برای نشست این هفته با شما به اشتراک بگذاریم.

سناریوهای احتمالی برای CPI و دلار امریکا

1- اگر رقم اعلام شده درست مطابق با انتظارات مارکت باشد

اگر تورم خالص ماهانه یا همان Core CPI همان رقم 0.4% باشد دلار امریکا ضعیف تر خواهد شد. اگر دلیل آن را بپرسید پاسخ این است: درست است که این رقم هنوز تغییر نکرده و بالا مانده و برای فدرال رزرو و ادامه افزایش نرخ های بهره کافی نیست.

در واقع رقم افزایش ماهانه 0.4% دلیل کافی برای یک افزایش نرخ 25 واحدی در ماه ژوئیه نیست.

2- اگر رقم اعلام شده کمتر از انتظارات مارکت باشد

اگر نرخ تورم خالص ماهانه 0.3 درصد باشد درها به طور کامل روی گزینه افزایش نرخ های بهره بیشتر بسته خواهد شد و شاهین ها را از صحنه بیرون خواهد راند (منظور طرفداران نظریه افزایش نرخ های بهره است).

اگر این سناریو رقم بخورد قضیه یک افزایش نرخ 25 واحدی دیگر در ماه ژوئیه کمرنگ خواهد شد.

در نتیجه دلار امریکا سقوط خواهد کرد و سهام ها و کریپتو کارنسی ها افزایش پیدا خواهند کرد.

با توجه به علائم ضعف در اقتصاد امریکا و افزایش اخیر درخواست برای مطالبات بیکاری هفتگی، درصد وقوع این سناریو متوسط می باشد. اگر رقم اعلام شده از 0.3 درصد هم کمتر باشد باید منتظر سقوط ارزش دلار امریکا باشیم.

3- اگر رقم اعلام شده بیشتر از انتظارات مارکت باشد

اگر نرخ تورم خالص ماهانه 0.5 درصد باشد این مساله به معنی افزایش نرخ تورم سالانه به 6% می باشد و یک ناامیدی کامل محسوب می شود. اگر این سناریو رقم بخورد دلار امریکا به هوا پرتاب می شود و سهام ها و ارزهای دیجیتال با کله زمین می خورند.

از دید کارشناسان بخش فارکس دنیای ترید وقوع این سناریو امکان پذیر است ولی درصد آن کم می باشد. اگر تورم خالص ماهانه 0.5 درصد شود درصد یک افزایش نرخ بهره دیگر در ماه ژوئیه نیز افزایش خواهد یافت.

و اما کلام آخر ...

تمرکز فدرال رزرو روی تورم است و گزارش CPI امروز نشانگر افزایش یا کاهش تورم در ایالات متحده خواهد بود.

با توجه به اینکه گزارش تورم درست یک روز زودتر از نشست اعضای فدرال رزرو خواهد بود و اعضای کمیته FOMC حق هیچ گونه اظهار نظری تا اعلام نرخ های بهره را ندارند در نتیجه مارکت نوسانات زیادی را تجربه خواهد کرد.

در انتها بد نیست بدانید که نظر نهایی کارشناسان بخش فارکس دنیای ترید کاهش تورم و در نتیجه ضعیف تر شدن دلار امریکا خواهد بود.


بررسی گزارش ماه آپریل شاخص cpi

امروز چهارشنبه 10 می 2023 است و قرار است یک بار دیگر کارشناسان بخش اخبار و تحلیل فارکس وبسایت دنیای ترید یکی دیگر از مهمترین داده‌های تاثیرگذار در بازارهای مالی به خصوص مارکت فارکس را برای شما تحلیل کنند.

همینطور که مطلع هستید قرار است امروز راس ساعت 12:30 به وقت گرینویچ معادل 16 بعد از ظهر به وقت ایران، خبر CPI ماه آوریل امریکا که موسوم به "گزارش تورم ایالات متحده امریکا" است منتشر شود.

آیا گزارش تورم ماه آوریل می تواند مهر تاییدی باشد بر توقف سیاست های انقباضی و زنگ پایان افزایش نرخ های بهره را به صدا درآورد؟

انتظار می رود تورم ایالات متحده که با شاخص CPI اندازه گیری می شود به طور سالانه و برای ماه آوریل همان 5 درصد باقی بماند.

ضمنا تورم خالص یا همان Core CPI که بدون احتساب مواد خوراکی و انرژی ها است و برای مقامات فدرال رزرو و مارکت مهمتر است نیز قرار است به 5.5 درصد افزایش پیدا کند. شایان ذکر است تورم خالص ماه مارس رقم 5.6 درصد بوده است.

از آنجا که نرخ تورم سال به سال تابع اثرات پایه است سرمایه گذاران به ارقام ماهانه توجه بیشتری خواهند کرد تا ببینند آیا فشار قیمت ها در ماه آوریل به طرز ناراحت کننده ای بالا باقی مانده است یا خیر.

پیامدهای بازار

همانطور که در جریان هستید فدرال رزرو ایالات متحده امریکا در نشست ماه می خود نرخ های بهره را 25 واحد دیگر بالا برد تا نرخ فعلی خود را بین 5 تا 5.25 درصد برساند.

سپس رئیس فعلی بانک مرکزی امریکا، جرومی پاول، در بیانیه خود از زبان همیشگی "شاید به افزایش های بیشتری نیاز باشد" استفاده نکرد و این گمانه را در مارکت برانگیخت که احتمالا فدرال رزرو افزایش نرخ های بهره را در ماه ژوئن متوقف خواهد کرد.

سپس پاول با زیرکی هرچه تمامتر درها را برای یک افزایش 25 واحدی دیگر باز گذاشت و اعلام کرد که از این به بعد فدرال رزرو با توجه به داده ها عمل خواهد کرد که این گفته وی نتوانست مارکت را قانع کند.

حال و بر اساس ابزار پیش بینی کننده گروه CME یا همان بورس کالای شیکاگو احتمال اینکه فدرال رزرو نرخ های بهره را در نشست ماه بعد خود دست نخورده باقی بگذارد چیزی در حدود  90 درصد می باشد.

تصویر پیش بینی نرخ بهره

در همین حین شاخص دلار امریکا (DXY) که ارزش این ارز را با شش ارز بزرگ بین المللی دیگر ارزیابی می کند بعد از نشست مهم ماه می سقوط کرد و تا کمی پایین تر از عدد مهم و روانی 101 ریزش کرد.

حال و با شروع این هفته کاری چیزی که به فریاد دلار امریکا رسید فضای ریسک گریزی بود که باعث شد دلار تا میانه های سطح مهم 101 افزایش پیدا کند. ولی در نظر داشته باشید که ادامه مسیر دلار امریکا به گزارش تورم امروز و سپس اظهارات شاهینی مقامات فدرال رزرو بستگی دارد.

تحلیلگران اقتصادی پیش بینی کرده اند که هم تورم و هم خالص تورم هر دو به طور ماهانه 0.4 درصد افزایش پیدا کند.

بد نیست بدانید در ماه مارس، شاخص سرپناه که حدود یک سوم CPI خالص را تشکیل می ‌دهد بیشترین سهم را در افزایش ماهانه CPI داشت.

اگر چنانچه شاخص سرپناه که معمولا تغییرات را با تاخیر نشان می دهد به عنوان فاکتور غالب باقی بماند حتی اگر خود شاخص CPI به تنهایی بهتر از انتظارات مارکت اعلام شود قادر نخواهد بود مارکت را راضی کند که فدرال رزرو می تواند یکبار دیگر نرخ های بهره را در ماه ژوئن بالا ببرد.

ولی اگر چنانچه شاخص سرپناه با سرعتی کوچک افزایش پیدا کند ولی خالص تورم بیشتر از انتظار مارکت باشد احتمال اینکه سرمایه گذارن یک افزایش نرخ بهره دیگر را برای ماه ژوئن در نظر بگیرند زیاد است.

اگر این سناریو رقم بخورد در آن صورت دلار امریکا در کوتاه مدت در مقابل رقبای خود قوی تر خواهد شد.

تصویر شاخص سرپناه

از طرفی دیگر اگر گزارش خالص تورم یا همان Core CPI ماهانه کمتر از انتظارات مارکت اعلام شود مارکت باور خواهد کرد که فدرال رزرو به پایان چرخه سیاست های انقباضی خود نزدیک شده و همین مساله باعث ضعیف تر شدن دلار امریکا خواهد شد.

در نظر داشته باشید که در اوایل همین هفته، نظرسنجی افسر ارشد مرتبط به وام دهی فدرال رزرو در مورد شیوه های وام دهی بانکی به سرمایه گذاران سخت تر شدن شرایط مالی را یادآور شد.

نشریه فصلی فدرال رزرو نشان داد که پاسخ دهندگان به این نظرسنجی به "استانداردهای سخت تر و تقاضای ضعیف تر برای وام های تجاری و صنعتی به شرکت های بزرگ و متوسط" اشاره کرده اند.

در همین نظرسنجی بانک ها حتی به ضعیف تر شدن تقاضا برای وام های مسکن نیز اشاره کرده اند. فدرال رزرو همچنین خاطرنشان کرد: در مجموع بانک ها به طور گسترده ای گزارش داده اند که انتظار دارند استانداردهای وام دهی خود را برای بقیه سال 2023 سخت تر کنند.

در انتها در نظر داشته باشید که فدرال رزرو هنوز به طور کامل تاثیر بحران بانکی اخیر بر فعالیت های اقتصادی را درک نکرده است. در نتیجه یک گزارش ضعیف یا ملایم درباره خالص تورم می تواند برای فدرال رزرو قبل از اینکه تصمیم بگیرد آیا به پایان افزایش نرخ های بهره خود رسیده یا خیر کمی وقت بخرد.


بررسی گزارش ماه مارس شاخص CPI امریکا

امروز سه شنبه 11 آوریل 2023 است و قرار است یک بار دیگر کارشناسان بخش اخبار و تحلیل فارکس وبسایت دنیای ترید یکی دیگر از مهمترین داده‌های تاثیرگذار در بازارهای مالی به خصوص مارکت فارکس را برای شما تحلیل کنند.

همینطور که مطلع هستید قرار است فردا چهارشنبه 12 آوریل 2023 راس ساعت 12:30 به وقت گرینویچ معادل 16 بعد از ظهر به وقت ایران، خبر CPI ماه مارس امریکا که موسوم به "گزارش تورم ایالات متحده امریکا" است منتشر شود.

انتظار می رود CPI سالانه ایالات متحده بعد از افزایش 6% درصدی در ماه فوریه 5.2% اعلام شود. همچنین پیش بینی شده تورم خالص یا همان Core CPI سالانه که بدون احتساب خوراکی و انرژی ها است از رقم قبلی 5.5% به 5.6% افزایش پیدا کند.

در واقع تورم امریکا در ماه فوریه با گام های آهسته ای کاهش یافت.

همینطور که در جریان هستید جمعه گذشته گزارش مشاغل امریکا که موسوم به شاخص NFP است آمار قابل قبولی از مشاغل جدید در امریکا به مارکت داد ولی رشد آهسته تر دستمزدها گزارش تورم فردا را مهمتر کرد.

حال تحلیلگران پیش بینی کرده اند تورم خالص یا همان Core CPI ماهانه که از سالانه آن مهمتر است از رقم قبلی 0.5% به 0.4% کاهش پیدا کند. البته بد نیست بدانید که همین رقم 0.4% هم کماکان عدد بالایی است.

تحلیلگران وبسایت دنیای ترید پیش بینی می کنند رقم تورم خالص ماهانه فردا کمتر از آن چیزی باشد که مارکت فکر می کند. دلیل این گفته ما این است که ماه مارس همان ماهی است که بحران ورشکستگی بانک ها در امریکا رقم خورد.

تاثیر گزارش تورم روی تصمیمات فدرال رزرو

بازیگران بازار گمان می کردند فدرال رزرو (FED) به طور بالقوه سیاست های پولی انقباضی خود را در اوایل امسال از سر می گیرد در حالی که CPI هدف و تارگت فدرال رزرو را سه برابر کرده است.

ولی ناگهان اتفاق جدیدی رخ داد؛ ورشکستگی و بحران بانک ها.

در حقیقت قسمت عمده ای از ورشکستگی بانک های سیلیکون ولی و سیگنچر امریکا به دلیل سیاست های انقباضی بانک مرکزی امریکا یا همان افزایش نرخ های بهره به منظور مبارزه با تورم بود.

این ترس ها و نگرانی ها به اندازه ای بود که حتی بانک کردیت سوئیس؛ دومین بانک بزرگ این کشور نیز دچار مشکل مشابه ای شد. ولی اواسط ماه مارس بود که گروه بانکی-اعتباری UBS AG با همکاری دولت، بانک کردیت سوئیس را خرید تا به بحران بانکی وجود آمده فیصله دهد.

بعد از این بحران بود که بانک های مرکزی بزرگ متوجه شدند که مشکلات موجود فقط باعث به وجود آمدن رکود نمی شود بلکه احتمال ورشکستی هم به آن اضافه شده است.

فدرال رزرو هم به دلیل مسائل به وجود آمده لحن خود را کمی کبوتری (منظور سیاست های پولی انبساطی است) کرد و نرخ های بهره را فقط 25 واحد افزایش داد. سپس مقامات بانک مرکزی امریکا اعلام کردند قبل از توقف کامل این سیاست پولی، فقط احتیاج به یک افزایش 25 واحدی نرخ بهره دیگر تا پایان سال 2023 دارند.

در همین حین پیش بینی شده کاهش نرخ های بهره از سال 2024 شروع می شود چرا که بانک مرکزی امریکا قصد دارد به دلیل تورم بالای موجود نرخ های بهره را بالا نگه دارد.

حال و با توجه به گفته های بالا بعید به نظر می رسد که چه تورم امریکا بالا باشد و چه پایین باشد مقامات فدرال رزرو سایز افزایش نرخ بعدی خود را دستکاری کنند. البته فراموش نکنید که اگر رقم تورم خالص ماهانه فردا پایین تر از میزان پیش بینی ها باشد مارکت، سرمایه گذارن، مقامات فدرال رزرو و حتی خود مردم امریکا خوشحال تر هم خواهند شد.

سناریوهای احتمالی گزارش تورم ماه مارس 2023

1- مطابق با انتظارات مارکت باشد

اگر تورم خالص ماهانه همان رقم پیش بینی شده 0.4% باشد دلار امریکا ریزش خواهد کرد و طلا تکان چندانی را تجربه نخواهد کرد. دلیل این موضوع این است که بازار اوراق قرضه تا همین الان هم خودش را برای یک افزایش نرخ 25 واحدی آماده کرده است.

2- کمتر از پیش بینی مارکت باشد

اگر تورم خالص ماهانه کمتر و 0.3% اعلام شود که پیش بینی کارشناسان دنیای ترید هم همین است دلار امریکا به شدت ریزش خواهد کرد و طلا قوی تر می شود.

3- بیشتر از پیش بینی مارکت باشد

اگر تورم خالص ماهانه بیشتر و 0.5% باشد که البته به دلیل اینکه ماه قبل هم بالاتر از پیش بینی مارکت اعلام شد بعید به نظر می رسد، دلار امریکا قوی تر خواهد شد و طلا ریزش می کند.

در کل در نظر داشته باشید که اخیرا واکنش ها به گزارش CPI امریکا بسیار شدید بوده در نتیجه سعی کنید با لورج پایین تر ترید کنید.


بررسی گزارش شاخص CPI ماه فوریه 2023

امروز دوشنبه 13 مارس 2023 است و قرار است یک بار دیگر کارشناسان بخش اخبار و تحلیل فارکس وب سایت دنیای ترید، یکی از مهمترین داده‌های تاثیرگذار در بازارهای مالی به خصوص مارکت فارکس را برای شما تحلیل کنند.

ضرب المثل مشهوری است که می گوید: سیبی که در هوا پرتاب می‌شود تا به زمین برسد، هزار بار می‌چرخد.

یک هفته بیشتر نگذشته و چه اتفاقاتی که تا به حال در مارکت نیفتاده است؛ از پیش بینی افزایش بالای 50 واحدی نرخ های بهره در هفته گذشته تا 25 واحد یا کمتر از آن برای نرخ تورم ایالات متحده!

همینطور که مطلع هستید قرار است فردا سه شنبه 14 مارس 2023 راس ساعت 12:30 به وقت گرینویچ معادل 16 بعد از ظهر به وقت ایران، خبر CPI ماه فوریه امریکا که موسوم به "گزارش تورم ایالات متحده امریکا" است منتشر شود.

چیزی که اهمیت گزارش CPI را خیلی افزایش می دهد این است که این خبر آخرین رویداد مهم قبل از نشست ماه مارس مقامات فدرال رزرو برای تغییر نرخ های بهره بانکی امریکا است.

خاطر نشان می گردد تاریخ جلسه بعدی بانک مرکزی امریکا 22 مارس 2023 است. در ادامه وضعیت مارکت فارکس را پیش از خبر مهم تورم با هم بررسی می کنیم.

ورشکستگی بانک سیلیکیون ولی و خبر مهم تورم امریکا

همانطور که به یاد دارید، هفته گذشته رئیس فدرال رزرو امریکا، جرومی پاول، در نشست دو روزه خود در حضور سناتورهای مجلس سنا برای ادای سوگند سالیانه اعلام کرد: بانک مرکزی امریکا قصد دارد سرعت گام های افزایش نرخ بهره را سریعتر کند.

البته پاول این موضوع را در روز اول این رویداد مهم اعلام کرد. سپس وی در روز دوم و آخرین روز این واقعه مهم گفت: ما هنوز هیچ تصمیمی درباره تشدید سرعت نرخ های بهره نگرفته ایم و این مساله مهم به داده های آتی اقتصادی بستگی دارد.

از قضا داده های منتشر شده بعد از اظهارات شاهینی (منظور سیاست انقباضی است) رئیس کمیته FOMC مثبت و تشویق کننده بودند؛ به عنوان مثال خبر حقوق و دستمزد بخش غیر کشاورزی موسوم به گزارش NFP نشان از یک سرعت آهسته در روند افزایشی نرخ دستمزدها داشت (0.2 درصد به جاری رقم پیش بینی شده 0.3 درصد).

حال با توجه به گزارش مذکور، تمام تمرکز قدرتمندترین بانک مرکزی جهان بر تورم خالص یا همان Core CPI است که در واقع نشات گرفته از دستمزدهای بالاتر می باشد. دومین داده مهم فردا به غیر از Core CPI، خود گزارش تورم یا CPI است.

قبل از اینکه وارد جزییات گزارش تورم فردا شویم کمی هم درباره اهمیت ورشکستگی چند بانک اخیر ایالات متحده و تاثیرات آنها بر مارکت صحبت کنیم.

همانطور که می دانید افزایش نرخ های بهره یا همان هزینه های استقراض توسط فدرال رزرو باعث می شود که مصرف کنندگان و کسب و کارها از گرفتن وام منصرف شوند. این نوع سیاست که به سیاست انقباضی مشهور است هزینه ها را کاهش داده و تورم را تحت فشار قرار می دهد.

ولی زمانی که یک بانک غرق (منظور ورشکسته شدن است) می شود مساله قرض دادن یا وام دادن برای بانک های دیگر هم دشوار می شود.

به عنوان مثال، دیگر بانک ها یا موسسات مالی بزرگ با دیدن این ورشکستگی، یا وام دادن را متوقف می کنند یا آنقدر این مساله را برای مشتری های شان سخت می کنند که خود آنها از وام گرفتن منصرف می شوند.

در حقیقت سقوط بانک امریکایی سیلیکون ولی (SVB)، در نتیجه سیاست های انقباضی اتخاذ شده توسط فدرال رزرو است. حال با توجه به شرایط به وجود آمده، SVB دیگر نیازی به افزایش نرخ های بهره ندارد.

این خبر تکان دهنده، انتظارات از روسای فدرال رزرو برای یک افزایش 50 واحدی در این ماه را به 25 واحد کاهش داده ولی مارکت هنوز نتیجه گزارش CPI فردا را دریافت نکرده است.

حتی با توجه به بحران به وجود آمده، نتیجه گزارش تورم فردا می تواند محرک بازارهای مالی باشد.

فراموش نکنید درست مثل ماه های قبل تر تمام تمرکزها روی گزارش تورم اصلی (خالص) یا همان Core Cpi ماهانه است. دلیل این مساله این است که تورم خالص، بدون احتساب خوراکی ها و انرژی ها است که نوسانات زیادی در مارکت ایجاد می کنند.

پنج سناریوی احتمالی در واکنش به گزارش تورم ماه فوریه 2023

مارکت انتظار دارد که فردا رقم CPI و CPI خالص ماهانه هر دو 0.4% اعلام شود. با این حساب می رویم که سناریوهای احتمالی را بررسی کنیم.

1- درست مطابق با انتظارات باشد

عدد 0.4% که رقم تقریبا بالایی هم می باشد به طور موقت روی سهام ها تاثیر منفی می گذارد و باعث تقویت دلار امریکا می شود اما مجددا تمرکزها را روی بانک ها بر می گرداند.

2- اگر اندکی بهتر اعلام شود

اگر فردا به جای 0.4 درصد رقم 0.5 درصد اعلام شود برای لحظات کوتاهی دلار امریکا قوی تر می شود و بازار سهام ریزش خواهد کرد.

با این حال استدلال ما این خواهد بود که اگر بازارها در حال حاضر به دلیل اخبار بد مربوط به بانک ها غمگین به نظر برسند، چنین حرکتی تنها به عنوان فرصتی برای تغییر این وضعیت خواهد بود.

3- اگر اندکی کمتر شود

اگر فردا رقم CPI به جای 0.4 درصد 0.3 درصد اعلام شود مارکت خوشحال خواهد شد که این مساله تاثیر منفی روی دلار امریکا خواهد گذاشت. با این وجود اگر احساسات سرمایه گذاران اطراف زمان انتشار خبر تورم هنوز درگیر مساله ورشکستگی بانک ها باشد پس از مدتی که از خبر بگذرد شاهد عقب نشینی مارکت خواهیم بود.

در واقع خبر CPI فقط به عنوان منحرف کننده ذهن ها از بحران موجود عمل خواهد کرد. اگر فضای مارکت مثبت باشد خبر CPI هم باعث بهتر شدن این وضعیت خواهد شد.

4- اگر خیلی بهتر از پیش بینی ها باشد

فراموش نکنید اگر به جای رقم 0.4 درصد عدد 0.6 درصد اعلام شود بدون هیچ چون و چرایی کل مارکت سهام و کریپتو سقوط خواهد کرد و دلار امریکا به آسمان پرتاب می شود.

اگر این سناریو رقم بخورد فدرال رزرو بدون کوچکترین نگرانی درباره بحران بانک های موجود به سیاست های انقباضی خود ادامه خواهد داد. ضمنا تورم دوباره به موضوع شماره یک بازارها تبدیل می شود و شما هم می توانید همگام با روند موجود حرکت کنید.

5- اگر خیلی بدتر از پیش بینی ها باشد

اگر فردا CPI خالص ماهانه 0.2 درصد اعلام شود این موضوع خبر بسیار مسرت بخشی هم برای بازار سهام و ارزهای دیجیتال، مصرف کنندگان و همچنین فدرال رزرو خواهد بود. در واقع علی رغم مشکل موجود بانک ها، دلار امریکا با کله زمین خواهد خورد و سهام ها شروع به افزایش خواهند کرد و شما هم می توانید همگام با روند موجود حرکت کنید.

نتیجه گیری

همینطور که در جریان هستید نوسانات چند روز گذشته مارکت به دلیل ورشکستگی چندین بانک امریکایی از جمله SVB و Signature به شدت زیاد شده است. در نتیجه در حالی که انتشار خبر تورم مصرف کننده می رود که این نوسانات را بیشتر کند، بسیار لازم و حیاتی است که در زمان ترید کردن این خبر مساله بانک ها را نیز در نظر بگیرید.

لطفا با احتیاط ترید کنید.


بررسی گزارش شاخص cpi در ژانویه 2023

همینطور که مطلع هستید نمودار شاخص دلار آمریکا از اوایل اکتبر در یک روند نزولی قرار گرفته است. دلیل این مساله این است که سرمایه ‌گذاران پیش‌ بینی کرده اند مقامات فدرال رزرو امریکا با توجه به کاهش نرخ های اخیر تورم و تولید ناخالص، سیاست‌ های تهاجمی کمتری را اعمال خواهند کرد.

در پنجشنبه 12 ژانویه سال 2023 اداره آمار کار ایالات متحده راس ساعت 17 به وقت ایران گزارش مهم CPI که مربوط به ماه دسامبر گذشته است را منتشر کرد. سرمایه گذاران انتظار دارند که CPI سالانه از رقم 7.1 درصد در ماه نوامبر به 6.5 و تورم خالص یا همان Core CPI که بدون احتساب قیمت نوسانی مواد غذایی و انرژی ها است از 6 درصد به 5.7 درصد کاهش یابد.

ضمنا پیش بینی شده رقم تورم ماهانه بدون تغییر و تورم خالص ماهانه به 0.3% افزایش پیدا کند. بد نیست بدانید پس از نشست شورای سیاستگذاری ماه دسامبر، گزارش خلاصه پیش ‌بینی‌ های اصلاح ‌شده فدرال رزرو ایالات متحده (SEP) نشان داد که دیدگاه سیاستگذاران درباره نرخ بهره در پایان سال 2023 از 4.6 درصد در سپتامبر به 5.1 درصد افزایش یافته است.

خاطر نشان می گردد که ابزار پیش بینی کننده گروه CME که مورد تایید مقامات بانک مرکزی امریکا است نشان می دهد حدود 80 درصد مارکت برای یک افزایش نرخ بهره 25 واحدی دیگر در ماه فوریه پیشخور شده است.

این افزایش نرخ باعث می شود که نرخ بهره در ماه فوریه بین 4.5 تا 4.75% گردد. اگرچه به نظر می رسد سیاستگذاران فدرال رزرو در برابر انتظارات بازار برای یک چرخش 180 درجه ای در سیاست های خود تا پایان سال 2023 عقب نشینی کرده اند ولی عملکرد اخیر بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده و شاخص دلار نشان می دهد که سرمایه گذاران هنوز متقاعد نشده اند.

بد نیست بدانید که نرخ بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه داری ایالات متحده تا الان چیزی در حدود 8% ریزش داشته است.

واکنش بازار نسبت به گزارش منتشر شده چه بوده است؟

اگر گزارش تورم خالص ماهانه که برای مارکت مهمتر است کمتر از انتظارات مارکت و پیش بینی تحلیلگران تحلیل تکنیکال تغییر یابد دلار امریکا دچار مشکل خواهد شد و بالعکس. در ضمن جزئیات اساسی این گزارش به سرمایه گذاران کمک می کند تا تاثیر آن را در دراز مدت روی دلار امریکا بررسی کنند.

به عنوان مثال رئیس فدرال رزرو امریکا، جرومی پاول، هنگام پاسخ به سؤالات در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست ماه دسامبر بانک مرکزی امریکا خاطرنشان کرد که مقامات فدرال رزرو "تورم خدمات اصلی غیر مسکنی" را به دقت زیر نظر خواهند داشت.

یا مثلا آیتم "خدمات مصرفی کم انرژی" که درون گزارش CPI است یک فاکتور حیاتی دیگر برای روسای بانک مرکزی امریکا است. این آیتم در ماه نوامبر به 0.4% افزایش یافت و در مقیاس سالانه هم 6.8% اعلام شد.

در صورتی که CPI ماهانه کمتر از حد انتظار مارکت و پیش بینی ها باشد اما این مولفه افزایش یافته باشد زیان دلار آمریکا ممکن است پس از واکنش فوری و هیجانی ابتدای مارکت محدود باقی بماند.

جزییات درون شاخص cpi

برعکس اگر شاهد یک گزارش خالص ماهانه تورم داغ تر همراه با افزایش آیتم مذکور باشیم به دلیل اینکه سرمایه گذاران سریعا به این فکر می کنند که فدرال رزرو سیاست های خود را تغییر خواهد داد شاهد قوی تر شدن دلار امریکا خواهیم بود.

پس از انتشار گزارش چه کار کنیم؟

اگر تریدر بازار فارکس هستید، باید در طی روزهای آینده یک واچ لیست برای خودتان درست کنید؛ چراکه لازم است تعدادی از جفت ارزها را رصد و پایش کنید. فراموش نکنید که اگر با فشار فروش دلار امریکا در مارکت مواجه شویم بهترین جفت ارزهایی که می توانید از آنها بهره برداری کنید جفت ارز دلار آمریکا ین ژاپن و جفت ارز یورو دلار است و نه جفت ارز پوند دلار آمریکا.

دلیل این مساله این است که اخیرا بانک مرکزی اروپا (ECB) در نشست ماه دسامبر خود و بعد از آن موضع خود را به شاهینی (منظور سیاست های انقباضی است) تغییر داده است. از طرفی دیگر بانک مرکزی ژاپن (BoJ) نیز چشم اندازی شاهینی برای سال 2023 خود در نظر گرفته است.

ولی در نظر داشته باشید که بانک مرکزی انگلستان (BoE) اخیرا اعلام کرده که در حال نزدیک تر شدن به پایان چرخه سیاست های انقباضی خود است.

ضمنا دارایی مهم دیگری که باید آن را از نزدیک رصد کنید طلا است. طلا از ابتدای سال 2023 و بازگشت نزولی نرخ بازده اوراق قرضه امریکا شروع به قوی تر شدن و افزایش تا نزدیک قیمت مهم روانی 1900 دلار کرده است.

اگر با انتشار خبر تورم امریکا نرخ بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه داری به زیر 3.5% سقوط کند باید منتظر افزایش قیمت طلا تا 1900 دلار باشیم.

ارسال دیدگاه


3 دیدگاه