cpi چیست وچه تاثیری در تورم و مارکت دارد؟ + فرمول و آخرین اخبار
فارکس

cpi چیست وچه تاثیری در تورم و مارکت دارد؟ + فرمول و آخرین اخبار

آیا می دانید cpi یا همان شاخص قیمت مصرف کننده یک معیار برای اندازه‌گیری تغییرات قیمت کالا و خدمات مصرفی یک خانوار است؟

با ما همراه باشید تا در انتهای این مقاله از اهمیت و حیاتی بودن این شاخص و نمودار و همچنین آخرین اخبار و صحبت‌ها درباره نرخ شاخص cpi مطلع شوید.

شاخص cpi چیست؟

شاخص قیمت مصرف کننده یا همان شاخص cpi، یک متغییر ماهانه است که میزان پول‌های پرداخت شده توسط مصرف کنندگان را اندازه‌گیری می‌کند (برای مثال میزان پول‌های پرداخت شده برای کالاهای مصرفی و خدماتی مانند پزشکی و یا حمل و نقل). این شاخص را اداره آمار کار ایالات متحده، به عنوان میانگین وزنی قیمت‌ها برای سبد کالا و خدمات محاسبه می‌کند. شاخص cpi یکی از معیارهای کاهش تورم است. cpi مخفف Consumer Price Index یا شاخص قیمت مصرف کننده است که تحلیلگران به آن تورم مصرف کننده یا شاخص تورمی cpi هم می‌گویند. 

آمریکایی‌ها برای سنجش میزان تورم خود از شاخص‌های مختلفی چون: PPI، PCE، cpi و GDP استفاده می‌کنند. باید بدانید که شاخص تورمی cpi تاثیر بسیار بالایی روی ارزش دلار ایالات متحده و بالطبع دیگر دارایی‌ها دارد.

معمولاً اکثر رویدادهایی که به طور منظم رخ می‌دهند (مانند گزارشات و آمارهای اقتصادی، سخنرانی‌های مقامات سیاسی و اقتصادی و غیره) را در یک جدول زمانی به نام «تقویم اقتصادی فارکس» یا Economic Calendar فهرست می‌کنند. شاخص قیمت مصرف‌کننده (cpi) یکی از داده‌هایی است که در تقویم اقتصادی ذکر می‌شود و تاثیر بالایی از نظر بنیادی یا فاندامنتال دارد. این شاخص در تقویم اقتصادی دنیای ترید نیز قابل مشاهده است.

شاخص cpi شاخصی است که قیمت کالا و خدمات را در زمان رسیدن به دست مصرف‌کننده نهایی بررسی می‌کند؛ برای همین تغییر نرخ تورم نیز شاخص cpi را تغییر می‌دهد. مقدار cpi همچنین می‌تواند روی میزان تقاضا نیز اثر بگذارد.

شاخص قیمت مصرف‌کننده یا cpi رقمی است که در کشورهای مختلف به صورت ماهانه و بعضاً سالانه محاسبه می‌شود و در واقع نرخ تورم را مشخص می‌کند. نرخ تورم همان درصد افزایش قیمت‌ها است که به صورت ماهانه و سالانه محاسبه می‌شود. تورم همچنین تحت تاثیر عواملی مانند رشد اقتصادی و تولید ناخالص نیز قرار دارد. چون در برخی موارد سرعت گرفتن رشد و فعالیت‌های اقتصادی باعث افزایش تورم می‌شود.

چند عامل دیگر که روی نرخ تورم اثر می‌گذارند شامل میزان تولید ناخالص، توزیع و میزان تقاضا برای کالاها هستند. مثلا افزایش تولید ناخالص معمولاً باعث کاهش تورم می‌شود. در مقابل مشکلات در توزیع و تامین کالاها نیز معمولا باعث بالا رفتن قیمت‌ها می‌شود. همچنین اگر تقاضا کاهش یابد، قیمت‌ها می‌توانند کمتر شوند. البته این عوامل همگی نسبی هستند و در عمل رابطه پیچیده‌تری با یکدیگر دارند.

شاخص CPI در تقویم اقتصادی

انواع شاخص cpi

حال که با شاخص cpi آشنا شدید بد نیست درباره انواع آنها نیز اطلاعاتی داشته باشید. در واقع ما در بازار فارکس دو نوع گزارش cpi داریم که هر دو در یک روز و یک ساعت منتشر می‌شوند:

  1. گزارش تورم یا تورم کل (Headline Inflation or cpi)
  2. خالص تورم (Core cpi)

گزارش تورم کل در واقع شامل تمام اجزا و کل سبدی است که در تصویر پایین مشاهده خواهید کرد. ولی خالص تورم یا Core cpi که برای تریدرها، اقتصاددانان و سیاستگذاران بانک مرکزی بسیار مهم‌تر است، بدون وزن مواد خوراکی و انرژی‌ها محاسبه می‌شود.

دلیل مهم‌تر بودن و کم خطاتر بودن گزارش خالص تورم و تولید ناخالص، این است که خوراکی و انرژی‌ها از نوسانات بالاتری برخوردار هستند و همین نوسانات باعث می‌شوند درصد خطای گزارش تورم کل افزایش یابد.

اجزای شاخص مصرف کننده و نحوه محاسبه آن

BLS یا همان اداره کار ایالات متحده برای محاسبه شاخص قیمت مصرف کننده "سبدی از کالاها و خدمات گوناگون" را به وجود آورده است. این سبد میانگینی از اقلامی است که امریکایی‌ها خرید می‌کنند و شامل: هزینه مسکن، پوشاک، خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، مراقبت‌های پزشکی، تفریحات، حمل و نقل، تحصیلات و دیگر کالاها و خدمات است.

در واقع این سبد شامل خرده سبدهای دیگری مثل: خوراک، مسکن و پوشاک نیز هست که هر کدام با توجه به وزنی که دارند روی شاخص cpi تاثیر می‌گذارند.

شاخص قیمت مصرف کننده

همینطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، هرچه کالا و خدماتی توسط مصرف کنندگان بیشتر استفاده شود، این کالا یا خدمت اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و در نتیجه میزان درصد آن (منظور وزن آن است) در شاخص cpi بیشتر خواهد بود.

معمولاً بیشترین اجزا و سهم متعلق به هزینه‌های مسکن، خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، حمل و نقل و انرژی‌ها است. این مساله بدین معنی است که هرچه قیمت موارد مذکور افزایش یابد، شاخص تورمی cpi نیز بالاتر می‌رود.

همچنین باید بدانید که شاخص قیمت مصرف کننده به ما گوشزد می‌کند که درآمدها باید چه مقدار افزایش پیدا کنند تا جوابگوی هزینه‌های زندگی و سطح رفاه مصرف کنندگان باشد.

اهمیت شاخص cpi در فارکس و ارزهای دیجیتال

اگر به جفت‌ارزهای فارکس که بیش از همه مبادله می‌شوند نگاه کنید خواهید دید که ارزهای دلار آمریکا، یورو، پوند بریتانیا و ین ژاپن بیشترین مبادله را در سطح جهان دارند. بیشترین مبادلات فارکس بین جفت‌ارز EURUSD یا همان یورو دلار است.

شاخص cpi در فارکس اهمیت زیادی دارد. چون روی ارزش پول هر کشور تاثیر می‌گذارد. بدین ترتیب cpi آمریکا که به طور ماهانه و سالانه توسط اداره آمار کار آن کشور منتشر می‌شود مستقیما روی ارزش دلار آمریکا اثر می‌گذارد. البته صحیح‌تر این است که بگوییم از یک طرف این شاخص تاثیرات بنیادی وضعیت قیمت‌ها و نرخ تورم را روی ارزش دلار آمریکا نشان می‌دهد. اما از طرف دیگر پس از منتشر شدن این شاخص، معامله‌گران و فعالان بازار به آن واکنش می‌دهند و از این رو خود cpi هم روی قیمت دلار آمریکا اثر می‌گذارد.

مثلا اگر در آمریکا نرخ تورم بالاتر از اروپا باشد، این امر روی ارزش دلار آمریکا در مقابل یورو اثر منفی می‌گذارد. البته این شاخص فقط یکی از عوامل موثر بر ارزش پول است و ممکن است تاثیر آن به واسطه دیگر عوامل شدیدتر و یا خفیف‌تر شود. فرضاً ممکن است در عین حال سرعت رشد اقتصادی یا بازگشایی اقتصاد پس از دوران رکود در آمریکا بیشتر از اروپا باشد و این امر روی ارزش دلار آمریکا اثر مثبت بگذارد.

این شاخص نرخ تورم و همچنین در برخی مواقع سرعت رشد و یا بازگشایی اقتصادی پس از دوران رکود را نشان می‌دهد. در یک سناریوی فرضی بالاتر رفتن شاخص قیمت مصرف کننده در یک کشور می‌تواند باعث شود که بخشی از صاحبان سهام در شرکت‌های آن کشور نگران کاهش ارزش دارایی خود شوند. در نتیجه سهام خود را بفروشند و سهام کشورهایی را بخرند که تورم کمتری دارند. این امر می‌تواند باعث کاهش ارزش سهام‌ها در یک کشور شود.

اما همانطور که گفتیم در سناریویی دیگر ممکن است این افزایش cpi همراه با افزایش رشد و فعالیت‌های اقتصادی باشد. در این صورت اغلب سهامداران به شکل بالا رفتار نخواهند کرد.

همچنین افزایش cpi یک کشور ممکن است باعث شود که عده‌ای از صاحبان ارز آن کشور نگران کاهش ارزش پول خود شوند. در نتیجه پول نقد را به دارایی‌هایی مانند فلزات (مثلا طلا و نقره) و یا سهام تبدیل کنند. این امر می‌تواند باعث افزایش ارزش فلزاتی مانند طلا و برخی سهام‌ها شود.

همین اتفاق می‌تواند برای ارزهای دیجیتال نیز بیفتد. اگر این شاخص عده‌ای را متقاعد کند که قرار است ارزش پولشان کمتر شود ممکن است تصمیم بگیرند با پول خود نوعی ارز دیجیتال بخرند که فکر می‌کنند قرار است دچار کاهش ارزش نشود. مثلا در این شرایط افرادی که فکر کنند قرار است با افزایش cpi در آمریکا و اروپا ارزش دلار و یورو هر دو پایین بیاید ممکن است مقداری از دلار و یورو خود را بفروشند و بیت‌کوین یا ارز دیجیتال دیگری بخرند.

رابطه cpi با دلار امریکا

اگر تریدر تحلیل تکنیکال در فارکس هستید، این قسمت مهم مقاله را با دقت بیشتری مطالعه کنید و به خاطر بسپارید. در بازار فارکس شاخص cpi یکی از حیاتی‌ترین شاخص‌های اقتصادی است که توسط سرمایه گذاران و تریدرها از نزدیک دنبال می‌شود.

فدرال رزرو امریکا دو هدف بسیار مهم و والا دارد که تمام روسای بانک مرکزی امریکا برای به اجرا درآوردن آنها قسم یاد می‌کنند. آنها اسم این هدف‌ها را "اهداف یا دستورالعمل دوگانه" گذاشته‌اند؛ حداکثر اشتغال و ثبات قیمت‌ها.

کمیته بازار آزاد فدرال رزرو (FOMC) این اهداف دوگانه را در راستای سیاست‌های پولی خود انجام می‌دهد. در نتیجه تریدرها نیز هر دو گزارشات بیکاری و تورم را به دقت دنبال می‌کنند تا بتوانند از تصمیمات آتی بانک مرکزی امریکا آگاه باشند. نتیجه این گزارش‌ها تاثیر مستقیمی روی ارزش دلار امریکا می‌گذارد.

به عبارتی دیگر اگر نرخ تورم مصرف کننده به طور غیر منتظره‌ای و برخلاف پیش بینی تحلیلگران تحلیل تکنیکال افزایش یابد دلار امریکا نیز بالا می رود و بالعکس.

مطالعه آخرین اخبار فدرال رزرو را به شما پیشنهاد میکنیم.

چرا cpi برای تریدرها مهم است؟

همانطور که مطلع هستید اقتصاددانان برای توصیف افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در اقتصاد از واژه تورم استفاده می‌کنند و درست به همین دلیل است که شما در اخبار فاندامنتالی گهگاهی به جای شاخص cpi اصطلاح "تورم کل" را مشاهده می‌کنید.

فراموش نکنید داده تورمی cpi برای تریدرها و مقامات بانک مرکزی بسیار حیاتی است. چرا که میزان تورم موجود در جامعه روی تمام تصمیمات مهم بانک مرکزی که در راستای سیاست‌های بانکی آنها است تاثیر می‌گذارد.

به عنوان مثال فدرال رزرو یا همان بانک مرکزی ایالات متحده امریکا هر زمان که تورم پایین است نرخ‌های بهره را کاهش می‌دهد تا بدین وسیله بتواند اقتصاد را پویاتر کرده و فعالیت‌های اقتصادی را تحریک کند.

بر عکس هر زمان که تورم در کشوری مثل امریکا افزایش می‌یابد فدرال رزرو نرخ‌های بهره را افزایش می‌دهد تا بتواند پول‌های موجود در سطح جامعه و اقتصاد را جمع آوری کند. آنها در واقع با این کار مصرف کنندگان را تشویق می‌کنند تا پول‌های خود را در بانک بگذارند و سود دریافت کنند.

اگر شما هم مایلید بدانید که چگونه می‌توان از شاخص cpi آگاه شد، می‌توانید با مراجعه به یک تقویم اقتصادی معتبر از مقادیر قبلی و همچنین پیشبینی مقادیر آینده شاخص قیمت مصرف‌کننده یا cpi آگاه شوید.

نتیجه گیری

همینطور که مشاهده کردید از شاخص cpi برای بررسی تغییرات هزینه زندگی در طول زمان استفاده می‌شود. وقتی که شاخص تورم مصرف کننده افزایش می‌یابد، مصرف کنندگان یا همان خانوارها مجبور می‌شوند برای حفظ استانداردهای زندگی خود هزینه بیشتری کنند یا به زبانی ساده‌تر پول بیشتری بپردازند.

در حقیقت شاخص قیمت مصرف کننده معیاری برای اندازه‌گیری هزینه‌ها یا سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات خریداری شده توسط مصرف کنندگان است و به نوعی نشانگر قدرت خرید مردم است.


بررسی گزارش تورم یا شاخص CPI امریکا (آوریل 2023)

امروز چهارشنبه 10 می 2023 است و قرار است یک بار دیگر کارشناسان بخش اخبار و تحلیل فارکس وبسایت دنیای ترید یکی دیگر از مهمترین داده‌های تاثیرگذار در بازارهای مالی به خصوص مارکت فارکس را برای شما تحلیل کنند.

همینطور که مطلع هستید قرار است امروز راس ساعت 12:30 به وقت گرینویچ معادل 16 بعد از ظهر به وقت ایران، خبر CPI ماه آوریل امریکا که موسوم به "گزارش تورم ایالات متحده امریکا" است منتشر شود.

آیا گزارش تورم ماه آوریل می تواند مهر تاییدی باشد بر توقف سیاست های انقباضی و زنگ پایان افزایش نرخ های بهره را به صدا درآورد؟

انتظار می رود تورم ایالات متحده که با شاخص CPI اندازه گیری می شود به طور سالانه و برای ماه آوریل همان 5 درصد باقی بماند.

ضمنا تورم خالص یا همان Core CPI که بدون احتساب مواد خوراکی و انرژی ها است و برای مقامات فدرال رزرو و مارکت مهمتر است نیز قرار است به 5.5 درصد افزایش پیدا کند. شایان ذکر است تورم خالص ماه مارس رقم 5.6 درصد بوده است.

از آنجا که نرخ تورم سال به سال تابع اثرات پایه است سرمایه گذاران به ارقام ماهانه توجه بیشتری خواهند کرد تا ببینند آیا فشار قیمت ها در ماه آوریل به طرز ناراحت کننده ای بالا باقی مانده است یا خیر.

پیامدهای بازار

همانطور که در جریان هستید فدرال رزرو ایالات متحده امریکا در نشست ماه می خود نرخ های بهره را 25 واحد دیگر بالا برد تا نرخ فعلی خود را بین 5 تا 5.25 درصد برساند.

سپس رئیس فعلی بانک مرکزی امریکا، جرومی پاول، در بیانیه خود از زبان همیشگی "شاید به افزایش های بیشتری نیاز باشد" استفاده نکرد و این گمانه را در مارکت برانگیخت که احتمالا فدرال رزرو افزایش نرخ های بهره را در ماه ژوئن متوقف خواهد کرد.

سپس پاول با زیرکی هرچه تمامتر درها را برای یک افزایش 25 واحدی دیگر باز گذاشت و اعلام کرد که از این به بعد فدرال رزرو با توجه به داده ها عمل خواهد کرد که این گفته وی نتوانست مارکت را قانع کند.

حال و بر اساس ابزار پیش بینی کننده گروه CME یا همان بورس کالای شیکاگو احتمال اینکه فدرال رزرو نرخ های بهره را در نشست ماه بعد خود دست نخورده باقی بگذارد چیزی در حدود  90 درصد می باشد.

تصویر پیش بینی نرخ بهره

در همین حین شاخص دلار امریکا (DXY) که ارزش این ارز را با شش ارز بزرگ بین المللی دیگر ارزیابی می کند بعد از نشست مهم ماه می سقوط کرد و تا کمی پایین تر از عدد مهم و روانی 101 ریزش کرد.

حال و با شروع این هفته کاری چیزی که به فریاد دلار امریکا رسید فضای ریسک گریزی بود که باعث شد دلار تا میانه های سطح مهم 101 افزایش پیدا کند. ولی در نظر داشته باشید که ادامه مسیر دلار امریکا به گزارش تورم امروز و سپس اظهارات شاهینی مقامات فدرال رزرو بستگی دارد.

تحلیلگران اقتصادی پیش بینی کرده اند که هم تورم و هم خالص تورم هر دو به طور ماهانه 0.4 درصد افزایش پیدا کند.

بد نیست بدانید در ماه مارس، شاخص سرپناه که حدود یک سوم CPI خالص را تشکیل می ‌دهد بیشترین سهم را در افزایش ماهانه CPI داشت.

اگر چنانچه شاخص سرپناه که معمولا تغییرات را با تاخیر نشان می دهد به عنوان فاکتور غالب باقی بماند حتی اگر خود شاخص CPI به تنهایی بهتر از انتظارات مارکت اعلام شود قادر نخواهد بود مارکت را راضی کند که فدرال رزرو می تواند یکبار دیگر نرخ های بهره را در ماه ژوئن بالا ببرد.

ولی اگر چنانچه شاخص سرپناه با سرعتی کوچک افزایش پیدا کند ولی خالص تورم بیشتر از انتظار مارکت باشد احتمال اینکه سرمایه گذارن یک افزایش نرخ بهره دیگر را برای ماه ژوئن در نظر بگیرند زیاد است.

اگر این سناریو رقم بخورد در آن صورت دلار امریکا در کوتاه مدت در مقابل رقبای خود قوی تر خواهد شد.

تصویر شاخص سرپناه

از طرفی دیگر اگر گزارش خالص تورم یا همان Core CPI ماهانه کمتر از انتظارات مارکت اعلام شود مارکت باور خواهد کرد که فدرال رزرو به پایان چرخه سیاست های انقباضی خود نزدیک شده و همین مساله باعث ضعیف تر شدن دلار امریکا خواهد شد.

در نظر داشته باشید که در اوایل همین هفته، نظرسنجی افسر ارشد مرتبط به وام دهی فدرال رزرو در مورد شیوه های وام دهی بانکی به سرمایه گذاران سخت تر شدن شرایط مالی را یادآور شد.

نشریه فصلی فدرال رزرو نشان داد که پاسخ دهندگان به این نظرسنجی به "استانداردهای سخت تر و تقاضای ضعیف تر برای وام های تجاری و صنعتی به شرکت های بزرگ و متوسط" اشاره کرده اند.

در همین نظرسنجی بانک ها حتی به ضعیف تر شدن تقاضا برای وام های مسکن نیز اشاره کرده اند.

فدرال رزرو همچنین خاطرنشان کرد: در مجموع بانک ها به طور گسترده ای گزارش داده اند که انتظار دارند استانداردهای وام دهی خود را برای بقیه سال 2023 سخت تر کنند.

در انتها در نظر داشته باشید که فدرال رزرو هنوز به طور کامل تاثیر بحران بانکی اخیر بر فعالیت های اقتصادی را درک نکرده است.

در نتیجه یک گزارش ضعیف یا ملایم درباره خالص تورم می تواند برای فدرال رزرو قبل از اینکه تصمیم بگیرد آیا به پایان افزایش نرخ های بهره خود رسیده یا خیر کمی وقت بخرد.


بررسی گزارش تورم یا شاخص CPI امریکا (مارس 2023)

امروز سه شنبه 11 آوریل 2023 است و قرار است یک بار دیگر کارشناسان بخش اخبار و تحلیل فارکس وبسایت دنیای ترید یکی دیگر از مهمترین داده‌های تاثیرگذار در بازارهای مالی به خصوص مارکت فارکس را برای شما تحلیل کنند.

همینطور که مطلع هستید قرار است فردا چهارشنبه 12 آوریل 2023 راس ساعت 12:30 به وقت گرینویچ معادل 16 بعد از ظهر به وقت ایران، خبر CPI ماه مارس امریکا که موسوم به "گزارش تورم ایالات متحده امریکا" است منتشر شود.

انتظار می رود CPI سالانه ایالات متحده بعد از افزایش 6% درصدی در ماه فوریه 5.2% اعلام شود. همچنین پیش بینی شده تورم خالص یا همان Core CPI سالانه که بدون احتساب خوراکی و انرژی ها است از رقم قبلی 5.5% به 5.6% افزایش پیدا کند.

در واقع تورم امریکا در ماه فوریه با گام های آهسته ای کاهش یافت.

همینطور که در جریان هستید جمعه گذشته گزارش مشاغل امریکا که موسوم به شاخص NFP است آمار قابل قبولی از مشاغل جدید در امریکا به مارکت داد ولی رشد آهسته تر دستمزدها گزارش تورم فردا را مهمتر کرد.

حال تحلیلگران پیش بینی کرده اند تورم خالص یا همان Core CPI ماهانه که از سالانه آن مهمتر است از رقم قبلی 0.5% به 0.4% کاهش پیدا کند. البته بد نیست بدانید که همین رقم 0.4% هم کماکان عدد بالایی است.

تحلیلگران وبسایت دنیای ترید پیش بینی می کنند رقم تورم خالص ماهانه فردا کمتر از آن چیزی باشد که مارکت فکر می کند. دلیل این گفته ما این است که ماه مارس همان ماهی است که بحران ورشکستگی بانک ها در امریکا رقم خورد.

تاثیر گزارش تورم روی تصمیمات فدرال رزرو

بازیگران بازار گمان می کردند فدرال رزرو (FED) به طور بالقوه سیاست های پولی انقباضی خود را در اوایل امسال از سر می گیرد در حالی که CPI هدف و تارگت فدرال رزرو را سه برابر کرده است.

ولی ناگهان اتفاق جدیدی رخ داد؛ ورشکستگی و بحران بانک ها.

در حقیقت قسمت عمده ای از ورشکستگی بانک های سیلیکون ولی و سیگنچر امریکا به دلیل سیاست های انقباضی بانک مرکزی امریکا یا همان افزایش نرخ های بهره به منظور مبارزه با تورم بود.

این ترس ها و نگرانی ها به اندازه ای بود که حتی بانک کردیت سوئیس؛ دومین بانک بزرگ این کشور نیز دچار مشکل مشابه ای شد.

ولی اواسط ماه مارس بود که گروه بانکی-اعتباری UBS AG با همکاری دولت، بانک کردیت سوئیس را خرید تا به بحران بانکی وجود آمده فیصله دهد.

بعد از این بحران بود که بانک های مرکزی بزرگ متوجه شدند که مشکلات موجود فقط باعث به وجود آمدن رکود نمی شود بلکه احتمال ورشکستی هم به آن اضافه شده است.

فدرال رزرو هم به دلیل مسائل به وجود آمده لحن خود را کمی کبوتری (منظور سیاست های پولی انبساطی است) کرد و نرخ های بهره را فقط 25 واحد افزایش داد.

سپس مقامات بانک مرکزی امریکا اعلام کردند قبل از توقف کامل این سیاست پولی، فقط احتیاج به یک افزایش 25 واحدی نرخ بهره دیگر تا پایان سال 2023 دارند.

در همین حین پیش بینی شده کاهش نرخ های بهره از سال 2024 شروع می شود چرا که بانک مرکزی امریکا قصد دارد به دلیل تورم بالای موجود نرخ های بهره را بالا نگه دارد.

حال و با توجه به گفته های بالا بعید به نظر می رسد که چه تورم امریکا بالا باشد و چه پایین باشد مقامات فدرال رزرو سایز افزایش نرخ بعدی خود را دستکاری کنند.

البته فراموش نکنید که اگر رقم تورم خالص ماهانه فردا پایین تر از میزان پیش بینی ها باشد مارکت، سرمایه گذارن، مقامات فدرال رزرو و حتی خود مردم امریکا خوشحال تر هم خواهند شد.

سناریوهای احتمالی گزارش تورم ماه مارس 2023

1- مطابق با انتظارات مارکت باشد

اگر تورم خالص ماهانه همان رقم پیش بینی شده 0.4% باشد دلار امریکا ریزش خواهد کرد و طلا تکان چندانی را تجربه نخواهد کرد. دلیل این موضوع این است که بازار اوراق قرضه تا همین الان هم خودش را برای یک افزایش نرخ 25 واحدی آماده کرده است.

2- کمتر از پیش بینی مارکت باشد

اگر تورم خالص ماهانه کمتر و 0.3% اعلام شود که پیش بینی کارشناسان دنیای ترید هم همین است دلار امریکا به شدت ریزش خواهد کرد و طلا قوی تر می شود.

3- بیشتر از پیش بینی مارکت باشد

اگر تورم خالص ماهانه بیشتر و 0.5% باشد که البته به دلیل اینکه ماه قبل هم بالاتر از پیش بینی مارکت اعلام شد بعید به نظر می رسد، دلار امریکا قوی تر خواهد شد و طلا ریزش می کند.

در کل در نظر داشته باشید که اخیرا واکنش ها به گزارش CPI امریکا بسیار شدید بوده در نتیجه سعی کنید با لورج پایین تر ترید کنید.


بررسی گزارش شاخص CPI ماه فوریه 2023

امروز دوشنبه 13 مارس 2023 است و قرار است یک بار دیگر کارشناسان بخش اخبار و تحلیل فارکس وب سایت دنیای ترید، یکی از مهمترین داده‌های تاثیرگذار در بازارهای مالی به خصوص مارکت فارکس را برای شما تحلیل کنند.

ضرب المثل مشهوری است که می گوید: سیبی که در هوا پرتاب می‌شود تا به زمین برسد، هزار بار می‌چرخد.

یک هفته بیشتر نگذشته و چه اتفاقاتی که تا به حال در مارکت نیفتاده است؛ از پیش بینی افزایش بالای 50 واحدی نرخ های بهره در هفته گذشته تا 25 واحد یا کمتر از آن برای نرخ تورم ایالات متحده!

همینطور که مطلع هستید قرار است فردا سه شنبه 14 مارس 2023 راس ساعت 12:30 به وقت گرینویچ معادل 16 بعد از ظهر به وقت ایران، خبر CPI ماه فوریه امریکا که موسوم به "گزارش تورم ایالات متحده امریکا" است منتشر شود.

چیزی که اهمیت گزارش CPI را خیلی افزایش می دهد این است که این خبر آخرین رویداد مهم قبل از نشست ماه مارس مقامات فدرال رزرو برای تغییر نرخ های بهره بانکی امریکا است.

خاطر نشان می گردد تاریخ جلسه بعدی بانک مرکزی امریکا 22 مارس 2023 است. در ادامه وضعیت مارکت فارکس را پیش از خبر مهم تورم با هم بررسی می کنیم.

ورشکستگی بانک سیلیکیون ولی و خبر مهم تورم امریکا

همانطور که به یاد دارید، هفته گذشته رئیس فدرال رزرو امریکا، جرومی پاول، در نشست دو روزه خود در حضور سناتورهای مجلس سنا برای ادای سوگند سالیانه اعلام کرد: بانک مرکزی امریکا قصد دارد سرعت گام های افزایش نرخ بهره را سریعتر کند.

البته پاول این موضوع را در روز اول این رویداد مهم اعلام کرد. سپس وی در روز دوم و آخرین روز این واقعه مهم گفت: ما هنوز هیچ تصمیمی درباره تشدید سرعت نرخ های بهره نگرفته ایم و این مساله مهم به داده های آتی اقتصادی بستگی دارد.

از قضا داده های منتشر شده بعد از اظهارات شاهینی (منظور سیاست انقباضی است) رئیس کمیته FOMC مثبت و تشویق کننده بودند؛ به عنوان مثال خبر حقوق و دستمزد بخش غیر کشاورزی موسوم به گزارش NFP نشان از یک سرعت آهسته در روند افزایشی نرخ دستمزدها داشت (0.2 درصد به جاری رقم پیش بینی شده 0.3 درصد).

حال با توجه به گزارش مذکور، تمام تمرکز قدرتمندترین بانک مرکزی جهان بر تورم خالص یا همان Core CPI است که در واقع نشات گرفته از دستمزدهای بالاتر می باشد. دومین داده مهم فردا به غیر از Core CPI، خود گزارش تورم یا CPI است.

قبل از اینکه وارد جزییات گزارش تورم فردا شویم کمی هم درباره اهمیت ورشکستگی چند بانک اخیر ایالات متحده و تاثیرات آنها بر مارکت صحبت کنیم.

همانطور که می دانید افزایش نرخ های بهره یا همان هزینه های استقراض توسط فدرال رزرو باعث می شود که مصرف کنندگان و کسب و کارها از گرفتن وام منصرف شوند. این نوع سیاست که به سیاست انقباضی مشهور است هزینه ها را کاهش داده و تورم را تحت فشار قرار می دهد.

ولی زمانی که یک بانک غرق (منظور ورشکسته شدن است) می شود مساله قرض دادن یا وام دادن برای بانک های دیگر هم دشوار می شود.

به عنوان مثال، دیگر بانک ها یا موسسات مالی بزرگ با دیدن این ورشکستگی، یا وام دادن را متوقف می کنند یا آنقدر این مساله را برای مشتری های شان سخت می کنند که خود آنها از وام گرفتن منصرف می شوند.

در حقیقت سقوط بانک امریکایی سیلیکون ولی (SVB)، در نتیجه سیاست های انقباضی اتخاذ شده توسط فدرال رزرو است. حال با توجه به شرایط به وجود آمده، SVB دیگر نیازی به افزایش نرخ های بهره ندارد.

این خبر تکان دهنده، انتظارات از روسای فدرال رزرو برای یک افزایش 50 واحدی در این ماه را به 25 واحد کاهش داده ولی مارکت هنوز نتیجه گزارش CPI فردا را دریافت نکرده است.

حتی با توجه به بحران به وجود آمده، نتیجه گزارش تورم فردا می تواند محرک بازارهای مالی باشد.

فراموش نکنید درست مثل ماه های قبل تر تمام تمرکزها روی گزارش تورم اصلی (خالص) یا همان Core Cpi ماهانه است. دلیل این مساله این است که تورم خالص، بدون احتساب خوراکی ها و انرژی ها است که نوسانات زیادی در مارکت ایجاد می کنند.

پنج سناریوی احتمالی در واکنش به گزارش تورم ماه فوریه 2023

مارکت انتظار دارد که فردا رقم CPI و CPI خالص ماهانه هر دو 0.4% اعلام شود. با این حساب می رویم که سناریوهای احتمالی را بررسی کنیم.

1- درست مطابق با انتظارات باشد

عدد 0.4% که رقم تقریبا بالایی هم می باشد به طور موقت روی سهام ها تاثیر منفی می گذارد و باعث تقویت دلار امریکا می شود اما مجددا تمرکزها را روی بانک ها بر می گرداند.

2- اگر اندکی بهتر اعلام شود

اگر فردا به جای 0.4 درصد رقم 0.5 درصد اعلام شود برای لحظات کوتاهی دلار امریکا قوی تر می شود و بازار سهام ریزش خواهد کرد.

با این حال استدلال ما این خواهد بود که اگر بازارها در حال حاضر به دلیل اخبار بد مربوط به بانک ها غمگین به نظر برسند، چنین حرکتی تنها به عنوان فرصتی برای تغییر این وضعیت خواهد بود.

3- اگر اندکی کمتر شود

اگر فردا رقم CPI به جای 0.4 درصد 0.3 درصد اعلام شود مارکت خوشحال خواهد شد که این مساله تاثیر منفی روی دلار امریکا خواهد گذاشت. با این وجود اگر احساسات سرمایه گذاران اطراف زمان انتشار خبر تورم هنوز درگیر مساله ورشکستگی بانک ها باشد پس از مدتی که از خبر بگذرد شاهد عقب نشینی مارکت خواهیم بود.

در واقع خبر CPI فقط به عنوان منحرف کننده ذهن ها از بحران موجود عمل خواهد کرد. اگر فضای مارکت مثبت باشد خبر CPI هم باعث بهتر شدن این وضعیت خواهد شد.

4- اگر خیلی بهتر از پیش بینی ها باشد

فراموش نکنید اگر به جای رقم 0.4 درصد عدد 0.6 درصد اعلام شود بدون هیچ چون و چرایی کل مارکت سهام و کریپتو سقوط خواهد کرد و دلار امریکا به آسمان پرتاب می شود.

اگر این سناریو رقم بخورد فدرال رزرو بدون کوچکترین نگرانی درباره بحران بانک های موجود به سیاست های انقباضی خود ادامه خواهد داد. ضمنا تورم دوباره به موضوع شماره یک بازارها تبدیل می شود و شما هم می توانید همگام با روند موجود حرکت کنید.

5- اگر خیلی بدتر از پیش بینی ها باشد

اگر فردا CPI خالص ماهانه 0.2 درصد اعلام شود این موضوع خبر بسیار مسرت بخشی هم برای بازار سهام و ارزهای دیجیتال، مصرف کنندگان و همچنین فدرال رزرو خواهد بود. در واقع علی رغم مشکل موجود بانک ها، دلار امریکا با کله زمین خواهد خورد و سهام ها شروع به افزایش خواهند کرد و شما هم می توانید همگام با روند موجود حرکت کنید.

نتیجه گیری

همینطور که در جریان هستید نوسانات چند روز گذشته مارکت به دلیل ورشکستگی چندین بانک امریکایی از جمله SVB و Signature به شدت زیاد شده است. در نتیجه در حالی که انتشار خبر تورم مصرف کننده می رود که این نوسانات را بیشتر کند، بسیار لازم و حیاتی است که در زمان ترید کردن این خبر مساله بانک ها را نیز در نظر بگیرید.

لطفا با احتیاط ترید کنید.


بررسی گزارش شاخص cpi در ژانویه 2023

همینطور که مطلع هستید نمودار شاخص دلار آمریکا از اوایل اکتبر در یک روند نزولی قرار گرفته است. دلیل این مساله این است که سرمایه ‌گذاران پیش‌ بینی کرده اند مقامات فدرال رزرو امریکا با توجه به کاهش نرخ های اخیر تورم و تولید ناخالص، سیاست‌ های تهاجمی کمتری را اعمال خواهند کرد.

در پنجشنبه 12 ژانویه سال 2023 اداره آمار کار ایالات متحده راس ساعت 17 به وقت ایران گزارش مهم CPI که مربوط به ماه دسامبر گذشته است را منتشر کرد. سرمایه گذاران انتظار دارند که CPI سالانه از رقم 7.1 درصد در ماه نوامبر به 6.5 و تورم خالص یا همان Core CPI که بدون احتساب قیمت نوسانی مواد غذایی و انرژی ها است از 6 درصد به 5.7 درصد کاهش یابد.

ضمنا پیش بینی شده رقم تورم ماهانه بدون تغییر و تورم خالص ماهانه به 0.3% افزایش پیدا کند. بد نیست بدانید پس از نشست شورای سیاستگذاری ماه دسامبر، گزارش خلاصه پیش ‌بینی‌ های اصلاح ‌شده فدرال رزرو ایالات متحده (SEP) نشان داد که دیدگاه سیاستگذاران درباره نرخ بهره در پایان سال 2023 از 4.6 درصد در سپتامبر به 5.1 درصد افزایش یافته است.

خاطر نشان می گردد که ابزار پیش بینی کننده گروه CME که مورد تایید مقامات بانک مرکزی امریکا است نشان می دهد حدود 80 درصد مارکت برای یک افزایش نرخ بهره 25 واحدی دیگر در ماه فوریه پیشخور شده است.

این افزایش نرخ باعث می شود که نرخ بهره در ماه فوریه بین 4.5 تا 4.75% گردد. اگرچه به نظر می رسد سیاستگذاران فدرال رزرو در برابر انتظارات بازار برای یک چرخش 180 درجه ای در سیاست های خود تا پایان سال 2023 عقب نشینی کرده اند ولی عملکرد اخیر بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده و شاخص دلار نشان می دهد که سرمایه گذاران هنوز متقاعد نشده اند.

بد نیست بدانید که نرخ بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه داری ایالات متحده تا الان چیزی در حدود 8% ریزش داشته است.

واکنش بازار نسبت به گزارش منتشر شده چه بوده است؟

اگر گزارش تورم خالص ماهانه که برای مارکت مهمتر است کمتر از انتظارات مارکت و پیش بینی تحلیلگران تحلیل تکنیکال تغییر یابد دلار امریکا دچار مشکل خواهد شد و بالعکس. در ضمن جزئیات اساسی این گزارش به سرمایه گذاران کمک می کند تا تاثیر آن را در دراز مدت روی دلار امریکا بررسی کنند.

به عنوان مثال رئیس فدرال رزرو امریکا، جرومی پاول، هنگام پاسخ به سؤالات در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست ماه دسامبر بانک مرکزی امریکا خاطرنشان کرد که مقامات فدرال رزرو "تورم خدمات اصلی غیر مسکنی" را به دقت زیر نظر خواهند داشت.

یا مثلا آیتم "خدمات مصرفی کم انرژی" که درون گزارش CPI است یک فاکتور حیاتی دیگر برای روسای بانک مرکزی امریکا است. این آیتم در ماه نوامبر به 0.4% افزایش یافت و در مقیاس سالانه هم 6.8% اعلام شد.

در صورتی که CPI ماهانه کمتر از حد انتظار مارکت و پیش بینی ها باشد اما این مولفه افزایش یافته باشد زیان دلار آمریکا ممکن است پس از واکنش فوری و هیجانی ابتدای مارکت محدود باقی بماند.

جزییات درون شاخص cpi

برعکس اگر شاهد یک گزارش خالص ماهانه تورم داغ تر همراه با افزایش آیتم مذکور باشیم به دلیل اینکه سرمایه گذاران سریعا به این فکر می کنند که فدرال رزرو سیاست های خود را تغییر خواهد داد شاهد قوی تر شدن دلار امریکا خواهیم بود.

پس از انتشار گزارش چه کار کنیم؟

اگر تریدر بازار فارکس هستید، باید در طی روزهای آینده یک واچ لیست برای خودتان درست کنید؛ چراکه لازم است تعدادی از جفت ارزها را رصد و پایش کنید. فراموش نکنید که اگر با فشار فروش دلار امریکا در مارکت مواجه شویم بهترین جفت ارزهایی که می توانید از آنها بهره برداری کنید جفت ارز دلار آمریکا ین ژاپن و جفت ارز یورو دلار است و نه جفت ارز پوند دلار آمریکا.

دلیل این مساله این است که اخیرا بانک مرکزی اروپا (ECB) در نشست ماه دسامبر خود و بعد از آن موضع خود را به شاهینی (منظور سیاست های انقباضی است) تغییر داده است. از طرفی دیگر بانک مرکزی ژاپن (BoJ) نیز چشم اندازی شاهینی برای سال 2023 خود در نظر گرفته است.

ولی در نظر داشته باشید که بانک مرکزی انگلستان (BoE) اخیرا اعلام کرده که در حال نزدیک تر شدن به پایان چرخه سیاست های انقباضی خود است.

ضمنا دارایی مهم دیگری که باید آن را از نزدیک رصد کنید طلا است. طلا از ابتدای سال 2023 و بازگشت نزولی نرخ بازده اوراق قرضه امریکا شروع به قوی تر شدن و افزایش تا نزدیک قیمت مهم روانی 1900 دلار کرده است.

اگر با انتشار خبر تورم امریکا نرخ بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه داری به زیر 3.5% سقوط کند باید منتظر افزایش قیمت طلا تا 1900 دلار باشیم.

ارسال دیدگاه


2 دیدگاه