جلسه فدرال رزرو (دسامبر) تحلیل آخرین جلسه + تاریخ اولین جلسه 2023
اخبار فارکس

جلسه فدرال رزرو (دسامبر) تحلیل آخرین جلسه + تاریخ اولین جلسه 2023

قبل از شروع بررسی آخرین جلسه فدرال رزرو لازم است به سوال تاریخ جلسه بعدی فدرال رزرو چه زمانی است؟ پاسخ دهیم. اگر تریدر بازارهای مالی به خصوص مارکت فارکس هستید تاریخ جلسه بعدی فدرال رزرو که 31 ژانویه و 1 فوریه 2023 است را فراموش نکنید. این تاریخ به تقویم شمسی ما ایرانیان سه شنبه و چهارشنبه یعنی 11 , 12 بهمن 1401 است.

بعد از مشخص شدن تاریخ جلسه بعدی فدرال رزرو شما را به تحلیل و بررسی آخرین جلسه fomc یا فدرال رزرو آمریکا دعوت میکنیم.

تحلیل جلسه فدرال رزرو امروز (14 دسامبر 2022)

امروز چهارشنبه 14 دسامبر 2022 است و قرار است امشب راس ساعت 22:30 به وقت ایران کمیته شورای سیاستگذاری فدرال رزرو (FOMC) به ریاست جرومی پاول برگزار شود.

این آخرین نشست مهم بانک مرکزی در سال 2022 درباره افزایش نرخ های بهره بانکی است و قرار است موضوعات مهمی چون: اعلام نرخ های بهره، پیش بینی وضعیت آینده اقتصاد و آخرین سیاست های بانک مرکزی امریکا و کنفرانس خبری برای سوال و جواب از پاول اجرا شود.

حال و با توجه به گزارش تورم دیشب امریکا که در حال کاهش است فکر می کنید قرار است تغییرات و سیاست های فدرال رزرو امریکا در سال 2023 چگونه باشد؟ آیا قرار است دلار امریکا به ریزش های خود ادامه دهد؟

لطفا برای آگاه شدن از آخرین موضوعات مربوط به سیاست های بانک مرکزی امریکا این گزارش و تحلیل را تا انتها بخوانید و آن را با دوستان و عزیزانی که در بازارهای مالی فعالیت می کنند به اشتراک بگذارید.

پس از آنکه اداره آمار کار ایالات متحده دیروز سه شنبه گزارش داد که شاخص cpi از 6.3 درصد در اکتبر به 6 درصد در نوامبر کاهش یافته است، دلار آمریکا در برابر رقبای اصلی خود متحمل ضررهای سنگینی شد و شروع به ریزش کرد.

در واقع شاخص دلار آمریکا بیش از 1 درصد از دست داد و به ضعیف ترین سطح خود در شش ماه گذشته یعنی به زیر قیمت 104.00 رسید. حال مقامات فدرال رزرو امریکا در نشست دو روزه خود که از امشب ساعت 22:30 شروع می شود تمام مسایل مربوط به داده تورم مصرف کننده (CPI) را ارزیابی خواهند کرد.

مهمتر از آن، بانک مرکزی امریکا امشب خلاصه گزارش مربوط به پیش بینی های آینده اقتصادی را که اصطلاحا نمودار نقطه ای فدرال رزرو نام دارد را نیز منتشر خواهد کرد.

حال سوال مهم اینجاست: آیا مارکت واقعا تمام سیاست های انبساطی که موسوم به کبوتری است را در خود قیمت گذاری کرده است یا خیر؟ آیا پیش از شروع فصل تعطیلات سال نو میلادی 2023 دلار امریکا هنوز فضای بیشتری برای ریزش دارد یا خیر؟

بیایید با هم نگاهی به نتایج احتمالی آخرین جلسه کمیته سیاستگذاری فدرال رزرو در سال 2022 بیندازیم و ارزیابی کنیم که چگونه تصمیمات امشب می توانند بر ارزش دلار آمریکا تأثیر بگذارند.

آیا دلار ریزش خواهد کرد؟

اگر قرار باشد لحن مقامات فدرال رزرو کبوتری (منظور سیاست انبساطی است) باشد، حتی یک افزایش نرخ بهره 50 واحدی هم مارکت را سورپرایز خواهد کرد.

در صورتی که امشب نمودار نقطه ای نشان دهد که برخی از سیاستگذاران شاهد کاهش اندک نرخ بهره در پایان سال 2023 بوده اند که این مساله می تواند روی "چرخش سیاست های محوری فدرال رزرو" موثر واقع شود، آن وقت است که مارکت می تواند شاهد کاهش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده شود.

در اینصورت دلار امریکا شروع به ریزش های بیشتری خواهد کرد.

به طور مشابه ای، پیش ‌بینی متوسط ​​نرخ پایانی کمتر از 5% نیز می ‌تواند به عنوان یک شیب منفی در چشم ‌انداز سیاست های فدرال رزرو تلقی شود و بر دلار آمریکا تاثیر منفی بگذارد.

فراموش نکنید که فعالان بازار همچنین توجه زیادی به گزارش های مربوط به تورم و "پیش بینی های رشد اقتصادی (SEP)" خواهند داشت.

در SEP ماه سپتامبر گذشته، مقامات فدرال رزرو نرخ تورم PCE را برای سال 2023 حدود 2.8 درصد و رشد ناخالص داخلی را 1.2 درصد پیش بینی کردند. حال در صورتی که برخی از سیاستگذاران یک رکود اقتصادی را برای سال آینده پیش بینی کنند این امر می تواند مانع سقوط دلار آمریکا شود.

همچنین اگرچه بعید است ولی یک تجدید نظر نزولی بزرگ در پیش ‌بینی نرخ تورم PCE می تواند تأثیر منفی بر ارزش دلار آمریکا در برابر رقبای خود داشته باشد.

آیا نرخ بهره افزایش پیدا میکند؟

در صورتی که امشب فدرال رزرو نرخ های بهره را 75 واحد افزایش 75 دهد که بسیار بعید است، این امر غافلگیر کننده باعث تقویت دلار آمریکا خواهد شد.

ولی اگر فدرال رزرو نرخ های بهره بانکی خود را 50 واحد دیگر افزایش دهد ولی نمودار نقطه ‌ای پیش ‌بینی نرخ نهایی را برای سال آینده در سطح 5 درصد یا بالاتر از آن نشان دهد، این موضوع بدین معنی است که فدرال رزرو برای مدت طولانی ‌تر از حد انتظار قادر است به افزایش نرخ‌ های بهره بانکی ادامه داد.

فراموش نکنید اگر مقامات فدرال رزرو درباره پیش بینی نرخ تورم (PCE) سال آینده تجدید نظر کند و آن را بالاتر اعلام کند این مساله یک پیام شاهینی (منظور سیاست های انقباضی است) برای دلار دارد و باعث قوی تر شدن آن خواهد شد.

در یک سناریو خنثی دیگر اگر چشم انداز نمودار نقطه ای برای سال آینده کمتر تهاجمی باشد (که در سناریوی کبوتری بالا به آن اشاره کردیم) ولی لحن جرومی پاول شاهینی باشد حتی اگر در ابتدا واکنش دلار به این اظهارات ریزشی باشد ولی دلار امریکا می تواند بهبود یابد.

در اینصورت حتی اگر سیاستگذاران چنین تصمیماتی را لازم بدانند، ولی پاول می تواند مغایر با انتظارات مارکت که منتظر پایان چرخه سیاست های انقباضی برای انتهای سال 2023 است عمل کند.

در انتها گفتن این مساله که اگر زبان پاول مغایر با نمودار نقطه ای باشد می تواند تاثیرات منفی بر مارکت بگذارد دشوار است یا خیر کار بسیار سختی است.

نتیجه گیری

به خاطر داشته باشید که ترید کردن در زمان هایی که جلسات فدرال رزرو برگزار می شود کار بسیار پیچیده ای است. هرگونه حرکت دقیقه نودی، می تواند در کسری از ثانیه روند خود را معکوس کند و در جهت مخالف حرکت قبلی خود حرکت کند. واکنش به نمودار نقطه ای بعدا و با اظهارات خود پاول می تواند رنگ ببازد و نتیجه نهایی نشست فدرال رزرو در روز بعد نمایان شود. پس بی گدار به آب نزنید و سعی کنید با چشمی باز و با مطالعه تمام اخبار و وقایع تقویم اقتصادی فارکس حرکت کنید.


بررسی صورتجلسه FOMC (چهارشنبه 22 فوریه 2023)

امروز چهارشنبه 22 فوریه 2023 است و قرار است کمیته بازار آزاد فدرال رزرو موسوم به FOMC صورتجلسه اولین نشست رسمی سال 2023 خود را که در تاریخ 31 ژانویه و 1 فوریه امسال برگزار شد را منتشر کند.

این صورتجلسه مهم راس ساعت 22:30 به وقت ایران خواهد بود.

اگر خاطرتان باشد FOMC در اولین نشست شورای سیاستگذاری رسمی امسال خود اعلام کرد که نرخ های بهره را 25 واحد دیگر افزایش خواهد داد تا نرخ های خود را به رقم 4.5 تا 4.75 درصد برساند. البته این مساله درست مطابق با انتظارات مارکت و پیش بینی تحلیلگران بود.

شایان ذکر است فدرال رزرو در بیانیه سیاستگذاری خود یک بار دیگر تاکید کرد که در تعیین میزان افزایش نرخ بهره در آینده، انباشته شدن انقباضی، تاخیر در سیاست ها و تحولات اقتصادی را در نظر خواهد گرفت.

فدرال رزرو علاوه بر موارد بالا به این موضوع که "افزایش مداوم نرخ ها" مناسب خواهد بود نیز تاکید کرد.

کمی بعد و در همین جلسه مهم رئیس فدرال رزرو امریکا، جرومی پاول در بخش کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که "روند کاهش تورمی" آغاز شده ولی این مساله در مراحل اولیه خود قرار دارد.

سرمایه گذاران نیز با شنیدن این گفته اینطور برداشت کردند که لحن جرومی پاول کبوتری (منظور سیاست انبساطی است) است.

اگرچه پاول تمام تلاش خود را کرد تا به سرمایه گذارن بفهماند که کاهش نرخ های بهره در سال 2023 امکان پذیر نیست ولی بازارها دست به فروش دلار امریکا زدند و دلار متحمل ضررهای سنگینی شد.

تنها چند روز بعد، اداره آمار کار ایالات متحده گزارش داد که حقوق و دستمزد بخش غیرکشاورزی (منظور گزارش NFP است) در ژانویه 517.000 افزایش یافته است.

از آنجا که مارکت منتظر رقم 185.000 نفر بود و رقم اعلام شده تقریبا سه برابر رقم مورد انتظار بود، سرمایه گذاران دوباره شروع به این گمانه زنی کردند که فدرال رزرو می تواند با خیال راحت نرخ های بهره خود را افزایش دهد.

بعد از گزارش قوی مشاغل (NFP) چند تن از سیاستگذاران فدرال رزرو شروع به اظهارات شاهینی (منظور سیاست های انقباضی است) کردند. این اظهارنظرها باعث تقویت بازده اوراق قرضه ده ساله شد و توانست از دلار امریکا در مقابل رقبایش حمایت کند.

حال بر اساس ابزار پیش بینی کننده نرخ های بهره گروه CME 80 درصد مارکت در حال قیمت گذاری دو نرخ بهره 25 واحدی برای ماه های مارس و می می باشد.

پیامدهای صورتجلسه FOMC برای مارکت

دلار امریکا عملکرد عالی این ماه خود را مدیون گزارشات قوی اخیر امریکا و اظهارنظرهای شاهینی مقامات بانک مرکزی است.

حال دلار امریکا که تمام چهار ماه گذشته را ریزشی بود شروع به افزایش تقریبا 2 درصدی تا الان کرده است.

از این رو منصفانه است که بگوییم صورتجلسه امشب فدرال رزرو بینش تازه ای درباره چشم انداز آتی سیاست های فدرال رزرو نخواهد داشت.

ولی اگر چه مارکت منتظر حرف تازه ای نیست ولی هفته گذشته رئیس فدرال رزرو کلیولند، لورتا مستر گفت که در آخرین جلسه سیاستگذاری "مورد قانع کننده ای" برای افزایش نرخ بهره 50 واحدی پیدا کرده اند.

در یک نوشته دیگر رئیس فدرال رزرو سنت لوئیس، جیمز بولارد نیز آمادگی خود را برای یک افزایش نرخ بهره 50 واحدی اعلام کرده است.

ما می دانیم که رای به یک افزایش نرخ بهره 25 واحدی در آخرین جلسه FOMC یک رای دسته جمعی بود. این را هم می دانیم که مستر و بولارد (دو شخص مذکور که حرف از 50 واحد افزایش زده اند) نیز امسال جزو افراد رای دهنده نمی باشند.

ولی با این حال جالب است ببینیم که اگر کاهش تورم یا موقتی بودن آن ثابت شود یا اگر شرایط بازار کار نشان دهد که اقتصاد می ‌تواند افزایش ‌نرخ های بزرگ ‌تری را تحمل کند، آیا سیاست ‌گذاران فدرال رزرو به طور جدی دوباره به افزایش نرخ های 50 واحدی باز می گردند یا خیر.

اگر این موضوع درست باشد سرمایه گذاران شروع به این گمانه زنی می کنند که فدرال رزرو می تواند در نشست بعدی خود در ماه مارس نرخ ها را به جای 25 واحد 50 واحد افزایش دهد.

البته ابزار پیش بینی کننده گروه CME احتمال اینکه فدرال رزرو در نشست ماه آتی خود نرخ ها را 50 واحد دیگر بالا ببرد را تا الان فقط 20 درصد شدنی می داند. البته این مساله منوط به این است که امشب فدرال رزرو درها را برای افزایش های بیشتر باز نگه ندارد.

نمودار احتمالات نرخ بهره

نتیجه گیری

با توجه به گفته های بالا، سرمایه گذاران و مارکت امشب منتظرند ببینند آیا سیاستگذاران فدرال رزرو یک بار دیگر به افزایش نرخ های 50 واحدی بر می گردند یا به همان 25 واحد پیش بین شده رضایت می دهند؟