مهمترین وقایع و خبرهای فارکس برای هفته پیش رو
اخبار فارکس

مهمترین وقایع و خبرهای فارکس برای هفته پیش رو

امروز دوشنبه 27 می 2024 است و ما تصمیم گرفتیم تا مهمترین خبرها و رویدادهای هفته پیش رو (از امروز 27 می تا جمعه 31 می) را برای شما تحلیل و بررسی کنیم.

در واقع مهمترین رویدادها و خبرهای این هفته به شرح زیر است:

  • خبر هزنیه مصرف شخصی یا PCE امریکا به علاوه خبر GDP
  • تورم منطقه یورو و تورم ژاپن
  • اخبار اقتصادی چین؛ دومین اقتصاد بزرگ دنیا

همان گونه که مستحضر هستید در هفته ای که گذشت مهمترین خبرهای بازار فارکس یکی گزارش شاخص مدیران خرید یا PMI امریکا بود و دیگری گزارش درخواست برای بیمه بیکاری هفتگی بود.

حال در هفته پیش رو قرار است مهمترین رویداد بازار فارکس یعنی خبر هزینه مصرف شخصی ایالات متحده یا همان PCE منتشر شود. این گزارش یکی از معیارهای سنجش تورم و ابزارهای مهم فدرال رزرو است که می تواند نقش بسیار مهمی در تعیین سیاست های بانکی امریکا داشته باشد.

اخبار مرتبط با دلار امریکا

روز سه شنبه 28 می 2024 امریکایی ها قرار است گزارش شاخص اطمینان مصرف کننده هیئت کنفرانس یا همان CB به علاوه اخبار مرتبط با بخش مسکن خود را برای طرفداران دلار امریکا منتشر کنند.

یادتان باشد بین دو گزارش مذکور، خبر شاخص اطمینان مصرف کننده CB تاثیر بسیار بیشتری روی دلار امریکا دارد. روند اعتماد مصرف کننده روی مخارج مصرف کننده و فشارهای تورمی ناشی از تقاضا تأثیر خواهد گذاشت.

روز پنجشنبه 30 می امریکا قرار است با گزارش مهم تولید ناخالص داخلی یا همان GDP سه ماهه اول سال جاری 2024 و خبر مهم درخواست برای مطالبات بیکاری هفتگی معامله گران دلار را تحت تاثیر قرار دهد.

یادتان باشد تا زمانی که در گزارش تولید ناخالص داخلی تجدید نظر نزولی صورت نگیرد، خبر درخواست برای بیمه بیکاری می تواند بر مسیر سیاستگذاری نرخ های بهره فدرال رزرو تاثیر بیشتری بگذارد.

به طور کلی در نظر داشته باشید یک بازار کار انقباضی می تواند از رشد دستمزدها و افزایش درآمد قابل تصرف حمایت کند و روند صعودی در درآمد قابل تصرف نیز می تواند به مخارج مصرف کننده و تورم ناشی از تقاضا دامن بزند.

در انتها روز جمعه 31 می که در حقیقت آخرین روز مارکت و آخرین روز ماه می نیز می باشد، امریکایی ها قرار است گزارش مهم هزینه مصرف شخصی یا همان PCE خود را منتشر کنند.

فراموش نکنید اگر به هر دلیلی رقم خالص ماهانه PCE برای ماه آوریل به 0.4 درصد یا حتی بیشتر افزایش پیدا کند این مساله باعث می شود معامله گران نسبت به عدم تغییر نرخ های بهره در ماه سپتامبر مطمئن تر شوند. همین فاکتور مهم باعث قوی تر شدن شاخص دلار امریکا و ریزش بیشتر طلا خواهد شد.

برعکس اگر به هر دلیلی رقم خالص ماهانه PCE برای ماه آوریل به 0.2 درصد یا حتی کمتر کاهش پیدا کند این مساله باعث می شود معامله گران نسبت به تغییر نرخ های بهره در ماه سپتامبر دچار شک و تردید شوند. همین فاکتور مهم باعث ضعیف تر شدن شاخص دلار امریکا و ادامه صعود طلا خواهد شد.

فراموش نکنید در حالی که داده های اقتصادی این هفته برای مارکت مهم است ولی اظهار نظرهای مقامات فدرال رزرو نیز بسیار مهم تر می باشد.

در همین حال، سرمایه ‌گذاران باید سخنرانی ‌های اعضای FOMC مانند: لورتا مستر (سه شنبه)، نیل کشکاری (سه شنبه)، جان ویلیامز (چهارشنبه/پنجشنبه)، و رافائل بوستیک (جمعه) را مورد توجه قرار دهند.

اخبار مرتبط با یورو

امروز دوشنبه 27 می 2024 خبر وضعیت اقتصادی کسب و کارهای IFO قرار است نظر معامله گران جفت ارز یورو به دلار امریکا را به خود جلب کند. گزارشات اقتصادی اخیر آلمان حاکی از بهبود محیط اقتصاد کلان است.

 در نتیجه اگر به هر دلیلی خبر موسسه IFO بهتر از انتظارات مارکت باشد این مساله مهر تاییدی است بر بهبود وضعیت اقتصادی بیزینس ها در آلمان که می تواند روی یورو تاثیر مثبت بگذارد.

فردا سه شنبه 28 می اقتصاد آلمان دوباره در کانون توجهات قرار خواهد گرفت و نتیجه گزارش ‌های عمده فروشی احتمالاً نشان ‌دهنده بهبود فضای تقاضا در آلمان خواهد بود.

در حقیقت عدم کاهش قابل توجه در قیمت های عمده فروشی می تواند نشانه های بیشتری از بهبود اقتصادی آلمان به سرمایه گذاران بدهد.

روز چهارشنبه 29 می دو خبر مهم شاخص اطمینان مصرف کننده و تورم آلمان مجددا قرار است کل مارکت و معامله گران یورو را تحت تاثیر قرار دهد. یادتان باشد اگر به هر دلیلی گزارش تورم آلمان کمتر و ضعیف تر از حد انتظارات بازار باشد یورو دچار آسیب خواهد شد.

دلیل این مساله این است که گمانه زنی ها درباره کاهش نرخ های بهره توسط بانک مرکزی اروپا (ECB) بازار را تحریک خواهد کرد.

با این حال، مؤلفه‌ های فرعی شاخص اعتماد مصرف ‌کننده GfK می تواند تمایلی به مصرف‌ کنندگان نشان دهد تا بتوانند برای افزایش مصرف خصوصی خود هزینه کنند.

روز پنجشنبه 30 می گزارش احساسات اقتصادی منطقه یورو و ارقام بیکاری نیز نیاز به بررسی دارند. یادتان باشد یک نرخ بیکاری خوب و ارقام احساسات اقتصادی قوی می تواند از تقاضای خریداران برای یورو حمایت کند.

در انتها در روز جمعه 31 می، ارقام خرده فروشی آلمان، تولید ناخالص داخلی فرانسه و تورم منطقه یورو نیز قرار است بر مسیر سیاستگذاری نرخ های بهره بانک مرکزی اروپا تأثیر بگذارد.

در کل فراموش نکنید طی هفته آتی به سخنان و اظهار نظرهای مقامات بانک مرکزی اروپا مخصوصا مواردی که درباره تورم، چشم انداز اقتصاد و زمان تقریبی شروع کاهش نرخ های بهره است نیز توجه کنید.

اخبار مرتبط با پوند استرلینگ (کابل)

روز جمعه 31 می، گزارش بخش مسکن بریتانیا و ارقام وام های مرتبط با رهن ها می تواند روی تقاضای خریداران برای پوند استرلینگ تأثیر بگذارد. یادتان باشد این گزارش قرار نیست روی تصمیمات اعضای بانک مرکزی انگلستان برای کاهش یا حفظ نرخ های بهره تاثیر بگذارد. در نتیجه احتمال بسیار کمی دارد که نتیجه این خبر بتواند پوند را تکان دهد.

در کل فراموش نکنید طی هفته آتی به سخنان و اظهار نظرهای مقامات بانک مرکزی انگلستان مخصوصا مواردی که درباره تورم، چشم انداز اقتصاد و زمان تقریبی شروع کاهش نرخ های بهره است نیز توجه کنید.

اخبار مرتبط با دلار کانادا (لونی)

امروز دوشنبه 27 می 2024 گزارشات مرتبط با عمده فروشی کانادا قرار است معامله گران و طرفداران لونی را تحت تاثیر قرار دهد.

کاهش بیشتر در گزارش عمده ‌فروشی کانادا نشان ‌دهنده یک محیط ضعیف تقاضا است و نشانگر یک محیط کمتر شاهینی از مقامات بانک مرکزی کانادا در راستای کاهش نرخ های بهره است.

در انتها یادتان باشد مهمترین خبر این هفته برای دلار کانادا روز جمعه 31 می و گزارش تولید ناخالص داخلی یا همان GDP سه ماه اول سال جاری 2024 است.

اگر به هر دلیلی ارقام GDP سه ماهه اول کمتر از انتظارات مارکت و یا کلا ضعیف باشد این گمانه زنی که مقامات بانک مرکزی کانادا باید نرخ های شان را کاهش دهند در بازار شکل خواهد گرفت.

این مساله می تواند باعث ضعیف تر شدن لونی شده و شما به عنوان یک تریدر می توانید لونی را فروخته و از فروش آن سود کنید.

اخبار مرتبط با دلار استرالیا (آزی)

استرالیایی ها قرار است فردا سه شنبه 28 می با گزارش خرده فروشی معامله گران و طرفداران آزی را تحت تاثیر قرار دهند.

به طور کلی یادتان باشد افزایش در خرده فروشی می تواند به تورم ناشی از تقاضا و گمانه زنی ها در مورد افزایش نرخ های بهره توسط RBA منجر شود.

روز چهارشنبه 29 می قرار است مهمترین گزارش درباره دلار استرالیا یعنی خبر تورم یا همان CPI منتشر شود و معامله گران AUD را تحت تاثیر قرار دهد.

در نظر داشته باشید یک تورم چسبنده می تواند بر مسیر نرخ های بهره RBA یا همان بانک مرکزی استرالیا تأثیر بگذارد.

روز پنجشنبه و جمعه همین هفته یعنی 30 و 31 ام ماه می، گزارش بخش مسکن استرالیا می تواند روی دلار این کشور تاثیر بگذارد.

در کل فراموش نکنید طی هفته آتی به غیر از گزارش تورم و خرده فروشی باید به سخنان و اظهار نظرهای مقامات بانک مرکزی استرالیا مخصوصا مواردی که درباره تورم، چشم انداز اقتصاد و زمان تقریبی شروع کاهش نرخ های بهره است نیز توجه کنید.

اخبار مرتبط با دلار نیوزیلند (کیوی)

روز چهارشنبه گزارش شاخص اطمینان کسب و کارها که خبری درباره وضعیت بیزینس ها در نیوزیلند است قرار است معامله گران کیوی را تحت تاثیر قرار دهد.

به طور کلی یادتان باشد افزایش اعتماد تجار می تواند از استخدام ها حمایت کرده و همین فاکتور منجر به ایجاد تورم شده که در نهایت می تواند باعث تقویت کیوی شود.

در ضمن نیوزیلندی ها قرار است گزارش مجوز ساخت و سازهای خود را نیز منتشر کنند که البته این خبر تاثیر چندانی روی NZD و تعیین مسیر سیاست های اعضای بانک مرکزی نیوزیلند نخواهد گذاشت.

اخبار مرتبط با ین ژاپن

ژاپنی ها قرار است روز چهارشنبه 29 می با گزارش شاخص اطمینان مصرف کننده معامله گران و طرفداران ین ژاپن را تحت تاثیر قرار دهند.

روند صعودی در اعتماد مصرف کننده می تواند نشان دهنده افزایش هزینه های خانوار باشد و در نهایت مخارج خانوارها باعث تورم ناشی از تقاضا شده و به بانک ژاپن اجازه می دهد تا نرخ های بهره خود را افزایش دهد.

این مساله می تواند باعث تقویت ین ژاپن شده که مدت هاست نسبت به رقبای خود به خصوص دلار امریکا ضعیف تر شده است.

روز جمعه 31 ام آخرین روز مارکت و آخرین روز ماه میلادی می، تورم توکیو، بیکاری و ارقام خرده فروشی نیز قرار است همگی توجه سرمایه گذاران ین را به خود جلب کند.

در حقیقت مقامات بانک مرکزی ژاپن به شرایط انقباضی تر بازار کار، روند صعودی در خرده فروشی و قیمت مصرف کننده نیاز دارند تا بتوانند با خیالی آسوده افزایش نرخ های بهره خود را آغاز کنند.

در کل فراموش نکنید طی هفته آتی به غیر از گزارشات و خبرهای مهم مذکور باید به سخنان و اظهار نظرهای مقامات بانک مرکزی ژاپن مخصوصا مواردی که درباره تورم، چشم انداز اقتصاد و زمان تقریبی شروع کاهش نرخ های بهره است نیز توجه کنید.

اخبار مرتبط با چین

امروز دوشنبه 27 می گزارشات مرتبط با بخش صنعتی چین قرار است نظر معامله گران و طرفداران یوان را به خود جلب کند.  یادتان باشد شاخص ‌های اقتصادی اخیر از سمت چین حکایت از افزایش تولیدات صنعتی دارد.

اگر به هر دلیلی گزارشات مذکور باز هم بهتر از انتظارات مارکت و پیش بینی تحلیلگران اقتصادی باشد فشارهای تورمی در چین کاهش پیدا خواهد کرد.

در انتها روز جمعه 31 ام آخرین روز کاری مارکت و آخرین روز ماه می، PMI بخش خصوصی ماه می NBS نیز قرار است روی تقاضای خریداران درباره دارایی‌ های پر ریسک ‌تر تأثیر بگذارد.

در کل فراموش نکنید طی هفته آتی به غیر از گزارشات و خبرهای مهم مذکور باید به سخنان و اظهار نظرهای مقامات بانک مرکزی جمهوری خلق چین (PBoC) مخصوصا مواردی که درباره تورم، چشم انداز اقتصاد و زمان تقریبی شروع کاهش نرخ های بهره است نیز توجه کنید.