سرویس توکن سواپ چیست؟ بهترین سرویس تبدیل توکن برای ایرانیان
ارز دیجیتال

سرویس توکن سواپ چیست؟ بهترین سرویس تبدیل توکن برای ایرانیان

توکن سواپ (token swap) چیست و چرا روز به روز بر طرفداران ایرانی این سرویس افزوده می‌شود؟ آیا توکن سواپ راه حل دور زدن تحریم‌ها و محدودیت‌هایی است که تریدرهای ایرانی با آن مواجهند؟ در این مطلب از مقالات بخش ارز دیجیتال دنیای ترید، این سرویس جذاب به همراه مزایا و معایب آن معرفی و مراحل انجام توکن سواپ آموزش داده می‌شود.

توکن سواپ چیست؟

به زبان ساده، به تبدیل بی‌واسطه‌ی یک ارز به ارزی ديگر، توکن سواپ (token swap) گفته می‌شود. برای مثال، اگر شما در یک صرافی غیرمتمرکز، توکن کیک (Cake) را به فروش رسانده و بیبی دوج کوین (baby doge) خریداری کنید، در واقع کیک را به بیبی دوج تبدیل یا سواپ کرده‌اید.

توکن سواپ در صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال انجام نمی‌شوند. در حال حاضر، سرویس توکن سواپ فقط در برخی از کیف پول‌های ارز دیجیتال و صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) در دسترس است.

کارایی توکن سوآپ چیست؟

توکن سواپ یا تبدیل توکن، یکی از با ارزش‌ترین نوآوری‌ها در فضای ارز دیجیتال است و طرفداران بسیار زیادی میان معامله‌گران، بخصوص معامله‌گران ایرانی دارد. اولین و مهم‌ترین دلیل آن نیز کاهش کارمزد و افزایش سرعت در انجام فرایند تبدیل توکن است.

 

در صرافی‌های غیرمتمرکز شما می‌توانید یک ارز شبکه‌ای خاص را به تمامی ارزهایی راه‌اندازی شده در آن شبکه تبدیل کنید. به طور مثال, اگر یک ارز استاندارد BEP-20 (استاندارد زنجیره‌ی هوشمند بایننس) در کیف پول خود دارید، می‌توانید، بی‌واسطه این ارز را به تمامی ارزهایی که این استاندارد را دارند، تبدیل کنید.

 

 

مزایا ومعایب استفاده از سرویس توکن سواپ

سرویس Token swap مزایا و معایبی دارد. اما مزایای آن، از معایبش پیشی می‌گیرند. شما با خواندن مزایا و معایب توکن سواپ، می‌توانید بهتر در مورد استفاده از این سرویس تصمیم‌گیری کنید.

مزایای استفاده از سرویس توکن سواپ

از مزایای استفاده از سرویس Token swap می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای استفاده از سرویس توکن سواپ (Token Swap)

 • کاهش کارمزد؛
 • صرفه‌جویی در وقت؛
 • دسترسی به طیف بزرگی از رمز ارزها؛
 • خرید ارز بدون نیاز به ثبت نام و احراز هویت.

در ادامه، به طور خلاصه، به هریک از موارد بالا اشاره می‌شود.

اولین مزیت استفاده از سرویس توکن سواپ: کاهش کارمزد

اگر در صرافی ایرانی یا خارجی حساب داشته باشید، حتماً متوجه شده‌اید که در صرافی‌های ایرانی فقط با تتر و ریال می‌توانید ارزی را خریداری کنید. در صرافی‌های خارجی نیز فقط با ارزهای محدودی مانند بیت کوین، اتر، تتر و سایر استیبل کوین‌های مشهور می‌توان ارزی را خریداری کرد. حال، فرض کنید شما ارزی مانند ایپ کوین (apecoin) در پورتفوی خود دارید. اگر شما قصد خرید ارز ftt توکن را داشته باشید، ابتدا باید ایپ کوین خود را تبدیل به تتر و سپس با تتر اقدام به خرید ftt توکن کنید. این یعنی شما در یک فرایند دو مرحله‌ای ارز مورد نظر خود را خریداری و برای خرید ftt توکن دو بار کارمزد پرداخت کرده‌اید: یک‌بار برای فروش ایپ کوین و دیگر بار، برای خرید ftt توکن. این در حالی است که هر دو این ارزها اتریومی هستند و شما می‌توانید در صرافی یونی سواپ، به‌راحتی و بدون واسطه تتر، این دو ارز را به یکدیگر سواپ کنید. با حذف واسطه، کارمزد نیز کاهش می‌یابد.

مطالعه این مطلب پیشنهاد می‌شود: صرافی یونی سواپ

دومین مزیت استفاده از سرویس توکن سواپ: صرفه‌جویی در وقت

حذف واسطه یکی از بزرگترین موهبت‌هایی است که سرویس Token Swap آن را به ارمغان آورده. با حذف واسطه، شما می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان، ارز مورد نظر خود را ا ز صرافی‌های غیرمتمرکز خریداری کنید و بدین ترتیب، از فرصت‌های معاملاتی جا نمانید.

سومین مزیت استفاده از سرویس توکن سواپ: دسترسی به طیف بزرگی از ارزها

در دنیای وب‌تری (web3) ارزهای زیادی وجود دارند که فرصت‌های سرمایه‌گذاری خوبی در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند. ممکن است ارز آینده‌داری در صرافی شما لیست نشده باشد و نتوانید آن را به موقع خریداری کنید. در این حالت، شما می‌توانید با توجه به شبکه‌ای که ارز در آن لیست شده، یک صرافی غیرمتمرکز مناسب انتخاب کرده و به راحتی آن ارز را خریداری کنید.

چهارمین مزیت استفاده از سرویس توکن سواپ: خرید ارز بدون نیاز به ثبت نام و احراز هویت

برخی از ارزهای آینده‌دار فقط در صرافی‌هایی لیست شده‌اند که به علت تحریم ایران، امکان معاملات برای تریدرهای ایرانی وجود ندارد. شما می‌توانید با استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز، این محدودیت را از میان برداشته و ارز مورد نظر خود را تهیه کنید.

معایب استفاده از سرویس توکن سواپ

مانند هر سرویسی، خدمات توکن سواپ نیز معایب خاص خود را دارد. در زیر، به چهار مورد تأمل برانگیز در مورد استفاده از این سرویس اشاره می‌شود، تا با سنجش معایب و مزایای این سرویس، فرایند تصمیم‌گیری نسبت به استفاده از آن، برای شما آسان‌تر شود.

از معایب اصلی استفاده از سرویس توکن سواپ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. غیرمتمرکز بودن صرافی؛
 2. عدم اعتبارسنجی توکن‌های لیست شده در صرافی؛
 3. عدم دسترسی به اوردر بوک؛
 4. اسلیپیج‌های متغییر.

 

اولین مشکل استفاده از سرویس توکن سواپ: غیرمتمرکز بودن صرافی

یکی از اصلی‌ترین معایب سرویس Token swap، غیرمتمرکز بودن صرافی‌هایی است که سرویس توکن سواپ را ارائه می‌دهند. به علت عدم وجود ساختار اداری در صرافی‌های غیرمتمرکز، هیچ مرجع خاصی مسئولیت رسیدگی به مشکلات احتمالی را بر عهده ندارد. بنابراین، در صورت بروز مشکل حین تبدیل توکن، کسی پاسخگو نیست.

دومین مشکل استفاده از سرویس توکن سواپ: عدم اعتبارسنجی توکن‌ها

به علت غیرمتمرکز بودن صرافی‌ها، فرایند اعتبارسنجی برای لیست کردن توکن انجام نمی‌شود؛ بنابراین هر کسی قادر است با تأمین نقدینگی، ارز خود را در یکی از استخرها راه‌اندازی کند. ممکن است این ارز در کوتاه مدت رشد خوبی داشته باشد و پس از مدتی از رده خارج شود. بنابراین صرف اینکه یک ارز در یک صرافی غیرمتمرکز لیست شده، دلیل بر اعتبار آن نیست. شما خود مسئول اعتبارسنجی ارزی هستید که از یک صرافی غیرمتمرکز خریداری می‌کنید. در صورت از بین رفتن وجوهتان مرجع خاصی پاسخگو نیست.

سومین مشکل استفاده از سرویس توکن سواپ: نبود اوردر بوک (Order Book)

صرافی‌های غیرمتمرکز به جای اوردر بوک یا دفتر سفارشات، از یک مدل بازارساز خودکار (AMM) استفاده می‌کنند؛ یعنی به جای استفاده از دفتر سفارشات، از استخر نقدینگی بهره می‌برد؛ بنابراین شما نمی‌توانید مانند زمانی که از صرافی متمرکز خرید ارز انجام می‌دهید، انواع قیمت‌ها و حجم سفارشات را مشاهده کنید. بنابراین هنگام استفاده از سرویس Token Swap، ممکن است برای خرید یک ارز وجه بیشتری نسبت به زمانی که از یک صرافی متمرکز خریداری می‌کنید، بپردازید.

چهارمین مشکل استفاده از سرویس توکن سواپ: اسلیپیج متغییر

اسلیپیج (Slippage) اختلاف وجهی است که هنگام تبدیل ارز و به علت نوسانات لحظه‌ای قیمت ارز دیجیتال اتفاق می‌افتد. اگر شما اسلیپیج را به صورت دستی تنظیم نکنید، ممکن است عملیات تبدیل ارز شما با خطا مواجه شده و انجام نشده باقی بماند. در زمان نوسانات بازار ارز دیجیتال، گاهی اسلیپیج بسیار بیشتر از کارمزد تبدیل دو مرحله‌ای ارز در صرافی است؛ بنابراین بهتر است در این لحظات، از صرافی متمرکز استفاده کنید. یکی از راه‌های جلوگیری از اسلیپیج بالا حین فرایند Token Swap، انتخاب یک صرافی پرسرعت است. هرچه تبدیل توکن سریع‌تر انجام شود، توکن خریداری شده، کمتر دستخوش نوسان‌های قیمت قرار می‌گیرد. ترفندهایی برای کاهش اسلیپیج وجود دارد که می‌توانید در مطلب زیر بخوانید.

چگونه می‌توانیم از سرویس توکن سواپ استفاده کنیم؟

یک نکته‌ی بسیار مهم دیگر در مورد سرویس‌های تبدیل ارز، این است که تنها در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) می‌توان از قابلیت توکن سواپ استفاده کرد. هر شبکه، صرافی غیرمتمرکز مخصوص خود را دارد. در زیر به بهترین صرافی‌های شبکه‌های مختلف اشاره می‌شود.

 

صرافی غیرمتمرکز، یک پلتفرم است که تیم پشتیبانی و ساختار اداری ندارد. زیر نظر شخص خاصی قرار ندارد و نقدینگی آن از وجوه اشتراکی کاربران در استخرهای نقدینگی تأمین می‌شود. این صرافی‌ها نیاز به ثبت نام و احراز هویت ندارند.

 

 

10 مورد از بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز برای توکن سواپ

چندین صرافی غیرمتمرکز (DEX) در هر شبکه‌ی قرارداد هوشمندی وجود دارد که همگی آن‌ها مخصوص Token Swap هستند. در زیر، لیستی از بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز در بلاک‌چین‌های مشهور ارائه شده است.

#

شبکه

بهترین صرافی غیرمتمرکز

1

اتریوم (Ethereum)

یونی سواپ (Uniswap)

2

اسمارت چین بایننس (Binance Smart Chain)

پنکیک سواپ (PancakeSwap)

3

کاردانو (Cardano)

ساندی سواپ (SundaeSwap)

4

اولانچ (Avalanche)

تریدر جو (Trader Joe)

5

چین لینک (Chainlink)

زیروسواپ (Zeroswap)

6

استلار (Stellar)

استلار ترم (Stellar Term)

7

الگوراند (Algorand)

تاینی من (Tinyman)

8

فانتوم (Fantom)

اسپوکی سواپ (SpookySwap)

9

تزوس (Tezos)

کوئیپوسواپ (Quipuswap)

10

سولانا (Solana)

ارکا (Orca)

در صرافی‌های ذکر شده در جدول بالا، شما می‌توانید تمامی توکن‌های راه‌اندازی شده در بلاکچین‌های مربوطه را به یکدیگر سواپ کنید. در برخی از این شبکه‌ها، پل ارتباطی با زنجیره‌های دیگر راه‌اندازی شده است که به شما امکان می‌دهد توکن‌های دو بلاکچین متفاوت را به یکدیگر سواپ کنید.

لوازم مورد نیاز برای استفاده از سرویس توکن سواپ

 • کیف پول ارز دیجیتال: از کیف پولی استفاده کنید که قابلیت اتصال به شبکه‌های زیادی را دارد. پیشنهاد دنیای ترید استفاده از کیف پول تراست ولت به علت پوشش شبکه‌های زیاد است.
 • Vpn یا فیلترشکن: همه‌ی صرافی‌های غیرمتمرکز در ایران فیلتر هستند.
 • موجودی ارز مناسب شبکه در کیف پول‌: در برخی از شبکه‌ها امکان تبدیل میان بلاکچینی وجود دارد، ولی به علت مسائل امنیتی، بهتر است از تبدیل ارز میان بلاکچینی پرهیز شود. برای تأمین کارمزد شبکه، هر شبکه توکن بومی خود را دریافت می‌کند. بنابراین باید موجودی ارز بومی شبکه، برای پوشش کارمزد، در کیف پول موجود باشد.

مراحل استفاده از سرویس توکن سواپ با مثال عملی

به دو روش می‌توان از سرویس توکن‌سواپ استفاده کرد:

 • با استفاده از بخش سواپ موجود در کیف پول

مشاهده این ویدیوی آموزشی پیشنهاد می‌شود: نحوه توکن سواپ در کیف پول تراست ولت

 • با استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز

مراحل استفاده از سرویس توکن سواپ در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) بسیار ساده و در همه‌ی DEXها یکسان است.

 

هر شبکه استاندارد خاص خود را دارد که توکن‌های آن شبکه بر مبنای آن استاندارد تعریف شده‌اند. به عنوان مثال، استاندارد بلاکچین اسمارت چین بایننس BEP-20 است و تمامی ارزهای این شبکه همین استاندارد را دارند.

 

 

مرحله‌ی اول دسترسی به سرویس توکن سواپ از کیف پول تراست ولت

در این آموزش، برای دسترسی به سرویس Token Swap از کیف پول تراست ولت استفاده شده است. در سایر کیف پول‌ها مراحل مشابه است. برای این‌کار، مراحل زیر را طی کنید.

 • کیف پول را باز کنید و از گزینه‌های پایینی Dapps را انتخاب کنید.
 • اسکرول کنید پایین، گزینه Exchanges را بیابید و مقابل آن روی all کلیک کنید.
 • در این قسمت شما می‌توانید لیست تمامی صرافی‌های غیرمتمرکز راکه تراست ولت از آن‌ها پشتیبانی می‌کند بیابید.

 

نحوه توکن سواپ+کیف پول تراست ولت

 

اگر توکن اتریومی دارید، از صرافی‌های با پوشش استاندارد ERC-20 استفاده کنید. اگر توکن اسمارت چینی دارید، از صرافی‌ پنکیک سواپ استفاده کنید. شما می‌توانید گزینه‌های مختلف را امتحان و صرافی مناسب خود را پیدا کنید. برای این کار به جدول «10 مورد از بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز برای توکن سواپ» مراجعه فرمایید.

 

 

مرحله‌ی دوم دسترسی به سرویس توکن سواپ از کیف پول تراست ولت

هر توکنی در یک شبکه‌ی خاص راه‌اندازی شده است. بنابراین، پس از انتخاب صرافی، از بالا سمت راست، چک کنید که شبکه درست انتخاب شده باشد. با انتخاب شبکه و اتصال کیف پول خود، می‌توانید با کلیک روی کادر اول و انتخاب ارز، موجودی کیف پول خود را ببینید.

مطالعه این مطلب پیشنهاد می‌شود: آدرس bsc در تراست ولت

 • سرویس توکن سواپ دو کادر دارد: در کادر اول ارزی را که قصد ‌فروش و در کادر دوم ارزی را که قصد خرید آن را دارید وارد کنید.
 • میزان اسلیپیج را از قسمت تنظیمات وارد کنید. این میزان را می‌توانید به طور دستی تنظیم کنید.
 • دکمه سواپ را بزنید.

 

مرحله دوم توکن سواپ+کیف پول تراست ولت

 

به‌تازگی با راه‌اندازی انواع بریج یا پل‌های میان زنجیره‌ای، می‌توان تبدیل توکن میان زنجیره‌ای نیز انجام داد. به عنوان مثال می‌توان یک توکن از زنجیره اتریوم را به توکن دیگری از زنجیره‌ی سولانا تبدیل کرد. با این‌حال، هنوز بریج‌ها از امنیت کافی برخوردار نیستند و هک‌های زیادی گزارش شده است.

 

 

آینده‌ی سرویس‌های تبادل ارز دیجیتال

با توجه به پیشرفت‌های روزافزونی که هر روز در حوزه‌ی فناوری شاهد آن هستیم، آینده‌ی مثبتی پیش روی سرویس توکن سواپ قرار دارد. روز به روز کیف پول‌های بیشتری با این سرویس ادغام می‌شوند. همچنین توسعه‌گران اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، روی افزایش سرعت توکن سواپ برای کاهش اسلیپیج بیشتر تمرکز می‌کنند. تاکنون تلاش‌های زیادی در زمینه‌ی راه‌اندازی بریج‌های میان زنجیره‌ای صورت گرفته است. در حال حاضر، توسعه‌گران بلاکچین مشغول کار بر روی افزایش امنیت این بریج‌ها و توسعه‌ی ارتباط میان بلاکچینی هستند. همچنین سرویس توکن سواپ نظر صرافی‌های متمرکز را نیز به خود جلب کرده و به نظر می‌رسد در آینده، این سرویس درون صرافی‌های متمرکز نیز راه‌اندازی شود. دیری نمی‌گذرد که قادر خواهیم بود به‌راحتی، با یک کلیک و بدون محدودیت شبکه، تبدیل توکن انجام دهیم.

و اما سخن پایانی

صنعت بلاکچین محصول عصر رشد انفجاری تکنولوژی است. ما در عصری قرار داریم که با استفاده از قدرت تکنولوژی، می‌توان به صورت بی‌واسطه، همتا به همتا و ناشناس به معامله پرداخت. سرویس توکن سواپ از مظاهر این رشد برق‌آساست. در این مقاله، سعی شد با ذکر کاربرد و همچنین مزایا و معایب استفاده از سرویس توکن سواپ، این سرویس جذاب به زبان ساده به شما مخاطب عزیز معرفی شود. با وجود معایب توکن سواپ، به علت وجود محدودیت‌ها و تحریم‌های بسیاری از صرافی‌های بزرگ و معتبر، این سرویس یک جایگزین خوب برای ایرانیان به شمار می‌رود.

donyaye-trade.com

صرافی های ارز دیجیتال

صرافی لینک
صرافی بیت 24 ثبت نام
صرافی تبدیل ثبت نام
صرافی اکسیر ثبت نام
صرافی والکس ثبت نام
صرافی بینگ ایکس ثبت نام
صرافی بیت پین ثبت نام

ارسال دیدگاه


0 دیدگاه