شاخص nfp چیست؟ آخرین اخبار و گزارش nfp ماه
اخبار فارکس

شاخص nfp چیست؟ آخرین اخبار و گزارش nfp ماه

بازار فارکس بزرگترین بازار مالی جهان با گردش روزانه بالای 6.6 تریلیون دلار است. معامله گران فارکس، از سه روش برای تحلیل بازار استفاده می کنند. تحلیل تکنیکال فارکس، تحلیل فاندامنتال فارکس و روانشناسی بازار فارکس. تحلیل فاندامنتال، فرآیند تجزیه تاثیرات عوامل سیاسی، اقتصادی و فاکتورهای اجتماعی بر روی ارزش نسبی یک ارز است. برخی از این عوامل اقتصادی به ترتیب اهمیت شامل: نرخهای بهره، تورم، گزارش اشتغال بخش غیر کشاورزی یا همان Non Farm Payrolls ، تراز تجاری، تولید ناخالص داخلی، خرده فروشی و غیره است.

در واقع گزارش اشتغال، همیشه یکی از سه گزارش مهم ایالات متحده امریکا و بازار فارکس بوده است. این داده، تعداد افراد شاغل در ماه گذشته به غیر از صنعت کشاورزی، کارکنان دولتی، صاحبان خانه های خصوصی و کارکنان بخش غیر انتفاعی را ارزیابی می کند.

این گزارش توسط اداره آمار کار امریکا منتشر می شود. زمان اعلام آن اولین جمعه هر ماه میلادی است. توصیه می شود قبل از انتشار خبر تا دقایقی بعد، به خاطر نواسانات بسیار شدید این گزارش، ترید نکنید. البته به شرط اینکه جزو اسکالپرهای بازار نباشید.

Non Farm Payrolls همچنین نشانگر این است که کدام بخش در حال گسترش و کدام بخش در حال کوچک تر شدن است. در مقاله آموزشی زیر قصد داریم برای شما توضیح دهیم گزارش اشتغال و اهمیت آن در فارکس چیست و چگونه می شود آن را ترید کرد.

شاخص nfp چیست؟

nfp مخفف عبارت Non-Farm Payroll به معنی گزارش اشتغال بخش غیر کشاورزی است. nfp نشان دهنده تغییرات مهم در اقتصاد آمریکا است و گزارشی از وضعیت اشتغال ایالات متحده آمریکا را نشان می دهد.

این گزارش، تعداد مشاغل اضافه شده در آمریکا را اعلام می کند. البته گزارش nfp شامل مشاغل بخش کشاورزی، دولتی، خانگی و مشاغل سازمان های غیرانتفاعی نمی باشد.

NFP chart

تاثیرات شاخص nfp بر بازار فارکس چگونه است؟

گزارش nfp بسیار مهم هست . این گزارش به صورت ماهانه منتشر می شود و شرایط موجود ایالات متحده را به درستی نشان میدهد. این گزارش توسط اداره آمار ایالات متحده انتشار می شود و زمان های بعدی انتشار این داده را میتوانید از طریق تقویم های اقتصادی دنبال کنید.

میزان اشتغال، اندیکاتوری مهم برای بانک فدرال رزرو میباشد. در زمان بالا بودن نرخ بیکاری سیاست گذاران بانک فدرال، از سیاست های انبساطی استفاده می کنند ( محرک های اقتصادی با نرخ های بهره پایین ) . هدف سیاست اقتصادی انبساطی، افزایش تولید اقتصادی و افزایش اشتغال است.

در نتیجه اگر نرخ بیکاری بیشتر از حد معمول باشد، تصور می شود که اقتصاد پایین تر از پتانسیل خود قرار دارد و سیاست گذاران سعی در تحریک آن دارند.  سیاست پولی تحریک کننده، نرخ بهره کمتری را به همراه دارد و تقاضا برای دلار را کاهش می دهد (  پول از یک ارز کم بازده بیرون میرود ) .

چارت زیر نشان میدهد که بازار فارکس چقدر می تواند بعد از انتشار nfp نوسان داشته باشد. نتایج مورد انتظار nfp برای 8 مارس 2019، 180 هزار نفر بوده (شغل اضافه شده) که نتیجه واقعی منتشر شده، مایوس کننده بود و فقط 20 هزار شغل بیشتر اعلام شد. در نتیجه ارزش شاخص دلار افت کرد و نوسانات افزایش پیدا کرد.

شاخص nfp چیست

تریدرهای فارکس باید نسبت به انتشار داده های مهمی مثل nfp بسیار محتاط باشند. تریدرها به دلیل افزایش ناگهانی نوسانات، می توانند با فعال شدن Stop Loss و خوردن حد ضررشان، از معامله بیرون بیافتند. زمانی که نوسانات در بازار فارکس زیاد می شود، اسپردها هم زیاد می شوند و اسپرد افزایش یافته، می تواند منجر به کال مارجین شدن سرمایه گذار شود.

انتشار خبر nfp روی کدام جفت ارزها بیشترین تاثیر را می گذارد؟

داده nfp یک اندیکاتور سنجش میزان اشتغال امریکایی است، در نتیجه، جفت ارزهایی مثل: (EUR/USD-USD/JPY-GBP/USD-AUD/USD-USD/CHF و.) بیشترین تاثیر را از این خبر خواهند گرفت.

جفت ارزهای دیگر نیز با انتشار nfp، افزایش نوسانات را نشان می دهند و تریدرها باید از این موضوع آگاه باشند، زیرا ممکن است Stop Loss شان فعال شود. چارت زیر جفت ارز CAD/GPY را هنگام انتشار خبر nfp نشان می دهد.  همانطور که می بینید افزایش نوسانات میتواند باعث فعال شدن Stop Loss تریدرها، حتی اگر پوزیشنی به غیر از ارز مرتبط به دلار امریکا داشته باشند، شود.

شاخص nfp چیست

گزارش nfp کی منتشر میشود؟

اداره آمار کار امریکا ارقام مربوط به nfp را در اولین جمعه هر ماه میلادی راس ساعت 8:30 صبح به وقت شرق امریکا، اعلام میکند. این گزارش را میتوانید در وبسایت رسمی اداره آمار کار امریکا مشاهده کنید.

به خاطر ذات نوسانی گزارش  nfp، توصیه میکنیم از استراژی بازگشت Pull Back استفاده کنید تا از استراتژی شکست Breakout . با استفاده از استراتژی بازگشت، تریدرها می توانند قبل از ورود به معامله، منتظر بازگشت جفت ارز بمانند.

با استفاده از همان مثال بالا ( که منتظر 180 هزار شغل اضافه تر بودیم ولی اعداد واقعی فقط 20 هزار نفر بودند ) ما منتظر ریزش دلار امریکا می مانیم. در مثال زیر، ما از جفت ارز EUR/USD استفاده کرده ایم. بخاطر گزارش ارقام بدتر از انتظار nfp، پیشبینی ما صعود EUR/USD است.

شاخص nfp چیست

هفت نکته اصلی در خصوص شاخص nfp

  1. انتشار خبر nfp موجب نوسانات بسیارشدید در بازار فارکس می شود.
  2. nfp تغییرات خالص در وضعیت اشتغال ایالات متحده را اندازه گیری می کند.
  3. تریدرهای فارکس جهت ترید کردن nfp از تقویم های اقتصادی استفاده می کنند.
  4. گزارش nfp اولین جمعه هر ماه میلادی منتشر می شود.
  5. انتشار گزارش nfp همراه با نواسانات زیاد و افزایش اسپرد هاست.
  6. حتی جفت ارزهای غیر مرتبط به دلار امریکا هم می توانند دچار نوسانات و افزایش اسپرد شوند.
  7. ترید کردن گزارش nfp، بخاطر افزایش نواسان و اسپرد، میتواند خطرناک باشد. برای مقابله با این موضوع، و جلوگیری از فعال شدن Stop Loss، توصیه می کنیم با Leverge پایین تر و یا اصلا بدون Leverge وارد معامله شوید.

آخرین اخبار به روز تحلیل شاخص NFP

بررسی اخبار NFP ماه سپتامبر 2023 (14 مهر 1402)

امروز 6 اکتبر 2023 است و یکبار دیگر کارشناسان بخش فارکس دنیای ترید در خدمت شما هستند تا خبر مهم NFP ماه سپتامبر 2023 را که قرار است امروز راس ساعت 16  به وقت ایران منتشر شود را برای شما تحلیل کنند.

پس از انتشار داده‌ های مهم مشاغل ایالات متحده در این هفته (منظور مشاغل ADP است) فعالان بازار منتظر گزارش بسیار مهم حقوق و دستمزد بخش غیرکشاورزی ایالات متحده هستند که قرار است تا ساعاتی دیگر منتشر ‌شود.

بد نیست بدانید که به گزارش NFP،" گزارش چند منظوره یا یکپارچه" نیز گفته می شود؛ دلیل این مساله این است که گزارش مشاغل در حقیقت شامل چند گزارش مجزا می شود که همگی در یک زمان واحد و در اولین جمعه هر ماه میلادی تحت نام گزارش مشاغل منتشر می شوند.

گزارش Nonfarm Payrolls یا همان حقوق و دستمزد بخش غیر کشاورزی در واقع یکی از چند مولفه گزارش ماهانه اداره آمار کار ایالات متحده  می باشد. به عنوان مثال مولفه های مهم دیگر، میانگین ساعتی دستمزدها (ماه به ماه و سال به سال)، نرخ بیکاری ایالات متحده، نرخ مشارکت کنندگان در بازار کار، میانگین هفتگی دستمزدها و A6 Underemployment Rate است.

در حقیقت شاخص NFP تغییرات به وجود آمده در تعداد افرادی که در ماه گذشته (به غیر از بخش کشاورزی) در ایالات متحده به کار گرفته شده اند را ارزیابی می کند.

 همان گونه که مطلع هستید این گزارش می ‌تواند روی تصمیمات فدرال رزرو آمریکا در مورد افزایش مجدد نرخ های بهره در سال جاری تأثیر بگذارد.

انتظارات برای افزایش نهایی نرخ های بهره توسط فدرال رزرو ایالات متحده در این سه ماه پس از افزایش غیرمنتظره فرصت های شغلی ایالات متحده که با بیشترین افزایش در بیش از دو سال گذشته به 9.610 میلیون در ماه اوت افزایش یافته بود تقویت شد.

در حقیقت گزارش افتتاح مشاغل Jolts اشاره به یک بازار کار شدیدا انقباضی در ایالات متحده امریکا کرد و راه را برای افزایش بیشتر نرخ های بهره باز کرد.

از آنجا که اقتصاد امریکا انعطاف پذیری زیادی از خود در مقابل سیاست های انقباضی فدرال رزرو نشان داده تعدادی از اعضای بانک مرکزی امریکا اخیرا تاکید زیادی روی ادامه افزایش نرخ های بهره تا کاهش تورم کرده اند.

همین فاکتورها باعث شده تا نرخ بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه ایالات متحده به بالاترین میزان خود در 16 سال گذشته و شاخص دلار امریکا هم به بالاترین میزان خود در 11 ماه گذشته پرواز کند.

با این حال، احتمال افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در نوامبر پس از انتشار داده های ضعیف بازار کار ایالات متحده در روز چهارشنبه که باعث اصلاح طولانی مدت در شاخص دلار و بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده شد، از 31 درصد به 23 درصد کاهش یافت.

طبق آخرین گزارشات از موسسه پردازش خودکار داده ها یا همان ADP، بخش خصوصی امریکا در ماه سپتامبر موفق شده فقط 89.000 شغل جدید ایجاد کند.

بد نیست بدانید رقم ماه قبل 180.000 نفر و پیش بینی مارکت 153.000 نفر بود که عدد اعلام شده از هر دوی این اعداد کمتر بود!

در ضمن مؤسسه خدمات مدیریت تامین (ISM) ایالات متحده نیز PMI را اعلام کرد که از 54.5 به 53.6 در ماه سپتامبر سقوط کرده بود که البته این گزارش درست مطابق با انتظارات بازار بود.

حال مارکت امروز منتظر خبر مهم NFP است که بر اساس گزارش اخیر Jolts به احتمال زیاد نشان از انقباض شدید در بازار کار ایالات متحده دارد و مهر تاییدی خواهد بود بر ادامه سیاست های انقباضی از سمت فدرال رزرو امریکا.

پیش بینی شده امریکا در ماه اوت موفق شده باشد 170 هزار (شایان ذکر است بدانید رقم قبلی 187.000 نفر بوده) نفر شغل جدید اضافه کرده باشد و نرخ بیکاری هم به 3.7 درصد کاهش یافته باشد.

در نظر داشته باشید که "میانگین ساعتی درآمدها" نیز قرار است توجه ها را به خود جذب کند. یادتان باشد گزارش مذکور تاثیر بسیار بالایی در تعیین سیاست های آتی فدرال رزرو خواهد داشت.

مارکت انتظار دارد میانگین درآمد ساعتی در ماه سپتامبر به طور سالانه 4.3 درصد افزایش یافته باشد (یعنی با همان سرعتی که در ماه اوت مشاهده شد).

همین میانگین ساعتی درآمدها به طور ماهانه نیز پیش بینی شده به 0.3 درصد افزایش یافته باشد که نسبت به ماه اوت 0.1 درصد بالاتر خواهد بود.

یادتان باشد هرگونه خوانشی ورای انتظارات و پیش بینی های مارکت باعث خواهد شد تا فدرال رزرو نرخ های بهره خود را باز هم بالا ببرد که این مساله باعث قوی تر شدن دلار امریکا در مارکت خواهد شد.

بالعکس اگر رقم اعلام شده کمتر از پیش بینی های مارکت باشد دلار امریکا ضعیف تر خواهد شد و طلا، سهام و ارزهای دیجیتال قوی تر خواهد شد.


بررسی اخبار NFP ماه ژوئیه 2023 (13 مرداد 1402)

امروز 47 اوت 2023 است و یکبار دیگر کارشناسان بخش فارکس دنیای ترید در خدمت شما هستند تا خبر مهم NFP ماه ژوئیه 2023 را که قرار است امروز راس ساعت 16  به وقت ایران منتشر شود را برای شما تحلیل کنند.

پس از انتشار داده‌ های مهم مشاغل ایالات متحده در این هفته (منظور مشاغل ADP است)، فعالان بازار منتظر گزارش بسیار مهم حقوق و دستمزد بخش غیرکشاورزی ایالات متحده هستند که قرار است تا ساعاتی دیگر منتشر ‌شود.

بد نیست بدانید که به گزارش NFP،" گزارش چند منظوره یا یکپارچه" نیز گفته می شود؛ دلیل این مساله این است که گزارش مشاغل در حقیقت شامل چند گزارش مجزا می شود که همگی در یک زمان واحد و در اولین جمعه هر ماه میلادی تحت نام گزارش مشاغل منتشر می شوند.

گزارش Nonfarm Payrolls یا همان حقوق و دستمزد بخش غیر کشاورزی در واقع یکی از چند مولفه گزارش ماهانه اداره آمار کار ایالات متحده  می باشد. به عنوان مثال مولفه های مهم دیگر، میانگین ساعتی دستمزدها (ماه به ماه و سال به سال)، نرخ بیکاری ایالات متحده، نرخ مشارکت کنندگان در بازار کار، میانگین هفتگی دستمزدها و A6 Underemployment Rate است.

در حقیقت شاخص NFP تغییرات به وجود آمده در تعداد افرادی که در ماه گذشته (به غیر از بخش کشاورزی) در ایالات متحده به کار گرفته شده اند را ارزیابی می کند.

 همان گونه که مطلع هستید این گزارش می ‌تواند روی تصمیمات فدرال رزرو آمریکا در مورد افزایش مجدد نرخ های بهره در سال جاری تأثیر بگذارد.

در هفته ای که گذشت موسسه ارزیابی داده های اتوماتیک ایالات متحده امریکا که موسوم به ADP است اعلام کرد بخش خصوصی امریکا موفق شده در ماه ژوئیه 324.000 شغل ایجاد کند.

شایان ذکر است بدانید رقم اعلام شده با اختلاف فاحشی نسبت به پیش بینی مارکت بهتر از آب درآمد.

در همین راستا، نلا ریچاردسون، اقتصاددان ارشد موسسه ADP هم گفت: اقتصاد بهتر از حد انتظار عمل می کند و بازار کار سالم به حمایت از هزینه های خانوار ادامه می دهد.

بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه داری ایالات متحده هم در پاسخ به این گزارش موفق شد به بالاترین میزان خود ماه از ماه نوامبر یعنی 4.1 درصد صعود کند و شاخص دلار امریکا را به تا قیمت 102.50 افزایش دهد.

اداره آمار کار ایالات متحده هم اوایل هفته ای که گذشت اعلام کرد تعداد فرصت های شغلی در آخرین روز کاری از 9.61 میلیون در ماه می به 9.58 میلیون نفر در ماه ژوئن کاهش یافته است.

در همین حال، شاخص اشتغال نظرسنجی شاخص مدیران خرید کارخانجات ISM هم از رقم 48.1 به 44.4 درصد در ماه ژوئیه کاهش یافت که نشانگر انقباض مداوم در تعداد مشاغل کارخانه ای است.

چه انتظاری از گزارش NFP امروز می رود؟

مارکت انتظار دارد به دنبال کاهش بیشتر از حد انتظار NFP در ماه ژوئن که تا 209.000 نفر بود امروز مشاغل تا 200.000 نفر افزایش یابد.

پیش بینی می شود نرخ بیکاری بدون تغییر و در همان رقم 3.6٪ باقی بماند و نرخ تورم دستمزد سالانه هم که با تغییر در میانگین درآمد ساعتی اندازه گیری می شود از 4.4٪ به 4.2٪ کاهش پیدا کند.

همانطور که مطلع هستید فدرال رزرو پس از نشست ماه ژوئیه نرخ های بهره خود را به محدوده 5.25 تا 5.5 درصد افزایش داد.

رئیس فدرال رزرو امریکا، جرومی پاول، در نشست خبری بعد از این کنفرانس اعلام کرد که شاهد موازنه بهتر بین عرضه و تقاضا در بازار کار هستند ولی ایشان تاکید کردند که هنوز تقاضای نیروی کار به طور قابل ملاحظه ای بیشتر از عرضه آن می باشد.

با این وجود، پاول از تایید یک افزایش نرخ دیگر تا اواخر سال  جاری 2023 خودداری کرد و گفت که آنها به دقت به بررسی مشاغل و داده های تورم ادامه خواهند داد.

بازارها هم با توجه به داده ها و گفته های مقامات فدرال رزرو و بر اساس ابزار پیش بینی کننده گروه CME تا الان خودشان را برای یک افزایش نرخ بهره دیگر تا پایان سال 2023 فقط در حدود 30 درصد آماده کرده اند!

چنانچه به هر دلیلی رقم NFP امروز بالاتر از پیش بینی های مارکت و در حدود 250.000 نفر باشد این مساله بدین معنی است که بانک مرکزی امریکا می تواند با خیال راحت به سیاست های انقباضی خود ادامه دهد.

 این مساله باعث خواهد شد تا دلار در مقابل رقبای خود قوی تر شده و طلا، سهام ها و ارزهای دیجیتال شروع به ریزش کنند.

شایان ذکر است بدانید اگر رقم NFP بالا با افزایش تورم دستمزدها همراه شود که نور علا نور خواهد شد و دلار پیش از ورود به تعطیلات آخر هفته میلادی از این هم قوی تر خواهد شد.

ولی اگر بالعکس NFP رقمی بین 100 تا 150.000 نفر اعلام شود این مساله نشانگر انبساط در بازار کار است و باعث می شود دلار امریکا در مقابل رقبای خود ضعیف تر شده و طلا، سهام و ارزهای دیجیتال قوی تر گردند.

جالب است بدانید تحلیلگران موسسه TD SECURITIES می گویند: پیش بینی ما یک افزایش رقم مثبت NFP است.

آنها بر این باورند که به دنبال رقم 209.000 نفری ماه ژوئن، NFP در این ماه چیزی در حدود 260.000 نفر خواهد بود.

تحلیلگران موسسه تی دی سکیوریتی همچنین پیش بینی کرده اند رقم بیکاری با 0.1 کاهش به 3.5درصد تنزل خواهد کرد.

تاثیر گزارش NFP روی جفت ارز EURUSD

همان گونه که می دانید جفت ارز EURUSD پیش از گزارش مهم مشاغل امریکا تحت فشار نزولی قرار گرفته و در این لحظه اطراف قیمت 1.0930 در حال معامله شدن است.

حال همه می دانند که گزارش مهم مشاغل امریکا محرک جفت ارز EURUSD است و می تواند روی این جفت ارز تاثیرات بالایی بگذارد.

همانطور که در قسمت بالا توضیح داده شد، یک NFP قوی تر از حد انتظار و داده های تورم دستمزد داغ می تواند انتظار یک افزایش نرخ بهره بیشتر را برای فدرال رزرو در سال جاری تقویت کند و جفت ارز یورو به دلار آمریکا را مجبور به عقب نشینی کند.

به ویژه پس از اتخاذ موضع محتاطانه بانک مرکزی اروپا در خصوص تشدید بیشتر سیاست های انقباضی در مواجهه با نشانه های رو به رشد کاهش سرعت فعالیت های اقتصادی.

از طرفی دیگر اگر گزارش مشاغل از کاهش قابل توجهی در بازار کار ایالات متحده در ماه ژوئیه پرده برداری کند، EUR/USD می تواند یک بازگشت صعودی مجدد به سمت بالا ایجاد کند و باعث شود فعالان بازار به سمت عدم تغییر در سیاست فدرال رزرو متمایل شوند.

یکی از کارشناسان بازار فارکس می گوید: اگر جفت ارز یورو به دلار پایین سطح مهم 1.09 بسته شود این مساله بدین معنی است که درها برای ورود به سطوح حمایت 1.0830، 1.0750 و 1.07 باز خواهند شد.

بالعکس اگر یورو در اثر گزارش مشاغل ضعیف امریکا قوی تر گردد درها برای صعود تا سطح مقاومت: 1.10، 1.1080 تا 1.1150 باز خواهند شد.


بررسی خبر NFP ماه ژوئن 2023 (16 تیر1402)

امروز 7 ژوئیه 2023 است و یکبار دیگر کارشناسان بخش فارکس دنیای ترید در خدمت شما هستند تا خبر مهم NFP ماه ژوئن 2023 را که قرار است امروز راس ساعت 16  به وقت ایران منتشر شود را برای شما تحلیل کنند.

دیروز شاخص پیشرو اقتصادی در یک چشم بر هم زدن صحنه را ربود و از آن خود کرد.

شاخص اقتصادی مشاغل خصوصی ADP به جای رقم پیش بینی شده 228 هزار نفر 497 هزار نفر اعلام شد!

نتیجه این گزارش دلار را به سمت بالا و طلا و سهام ها را به سمت پایین فرستاد. ولی با وجود این گزارش هنوز انتظارات واقعی از گزارش مهم مشاغل امروز بالا می باشد.

تقویم اقتصادی فارکس منتظر رقم 225 هزار نفر است که بعد از انتظار گزارش ADP این انتظار تغییر کرد و باید منتظر رقمی بالای 300 هزار نفر بود.

در واقع تیم اقتصادی بخش فارکس دنیای ترید منتظر رقمی بین 300 تا 350 هزار نفر می باشد. در چنین شرایطی، گزارش دستمزدها حکم نهایی را خواهد کرد.

بد نیست بدانید که به گزارش NFP "گزارش چند منظوره یا یکپارچه" نیز گفته می شود؛ دلیل این مساله این است که گزارش مشاغل در حقیقت شامل چند گزارش مجزا می شود که همگی در یک زمان واحد و در اولین جمعه هر ماه میلادی تحت نام گزارش مشاغل منتشر می شوند.

گزارش Nonfarm Payrolls یا همان حقوق و دستمزد بخش غیر کشاورزی در واقع یکی از چند مولفه گزارش ماهانه اداره آمار کار ایالات متحده  می باشد. به عنوان مثال مولفه های مهم دیگر، میانگین ساعتی دستمزدها (ماه به ماه و سال به سال)، نرخ بیکاری ایالات متحده، نرخ مشارکت کنندگان در بازار کار، میانگین هفتگی دستمزدها و A6 Underemployment Rate است.

در حقیقت شاخص NFP تغییرات به وجود آمده در تعداد افرادی که در ماه گذشته (به غیر از بخش کشاورزی) در ایالات متحده به کار گرفته شده اند را ارزیابی می کند.

ماه گذشته یعنی ماه می، میانگین ساعتی دستمزدها به طور ماهانه 0.3% افزایش یافت که این دفعه هم مارکت منتظر یک افزایش 0.3 درصدی دیگر است که در واقع یک سطح متوسط ​​به صورت مطلق می باشد.

اگر پیش بینی میانگین ساعتی دستمزدها درست باشد این مساله بدین معنی است که تورم دستمزدها کاهش یافته و رئیس فدرال رزرو امریکا، جرومی پاول، می تواند یک نفس راحت بکشد.

همانطور که می دانید پاول بیشتر از هر چیزی نگران افزایش هر مولفه ای است که به بازار کار مربوط می شود.

در ادامه این گزارش ما به بررسی سناریوهای احتمالی این گزارش می پردازیم.

اگر گزارش میانگین ساعتی دستمزدها همان رقم پیش بینی شده 0.3 درصد باشد جو مارکت بهبود پیدا کرده، دلار ریزش خواهد کرد و طلا، سهام ها و ارزهای دیجیتال صعود خواهند کرد.

اگر گزارش میانگین ساعتی دستمزدها کمی پایین تر یعنی رقم 0.2 درصد که اوضاع از این هم خراب تر خواهد شد.

اگر چنانچه میانگین ساعتی دستمزدها 0.4 درصد باشد سهام ها و ارزهای دیجیتال ریزش خواهند کرد و دلار قدرت خود را در مقابل رقبایش حفظ خواهد کرد.

در نهایت اگر گزارش میانگین ساعتی دستمزدها رقم 0.5 درصد باشد که دلار به شدت قوی تر خواهد شد و طلا، سهام ها و ارزهای دیجیتال با شتاب بسیار زیادی ریزش خواهند کرد.

ضمنا فراموش نکنید که تمام سناریوهای ذکر شده در قسمت بالا در حالی است که رقم NFP چیزی بین 300 تا 350 هزار نفر اعلام شود. ولی اگر تیتر اصلی NFP خیلی قوی تر یا خیلی ضعیف تر اعلام شود آن وقت است که گزارش دستمزدها نقش کلیدی سناریو احتمالی ما را بازی خواهد کرد.

در کل در میان نگرانی های فزاینده درباره رکود اقتصادی و انتظارات شاهینی از فدرال رزرو، بازارها مشتاقانه منتظر گزارش مهم مشاغل ایالات متحده ماه ژوئن هستند که قرار است تا ساعاتی دیگر ادامه مسیر بازارهای مالی به خصوص دلار و طلا را مشخص کند.

در نظر داشته باشید که مارکت منتظر رقم 225 هزار نفر در مقابل رقم قبلی 339 هزار نفر می باشد و پیش بینی شده نرخ بیکاری هم از رقم 3.7 درصد به 3.6 درصد کاهش پیدا کند.

جدای از تیتر اصلی گزارش NFP مارکت منتظر خبر میانگین ساعتی دستمزدها نیز می باشد تا بتواند تورم حقوق ها را که برای مقامات فدرال رزرو و ادامه سیاست های پولی آنها مهم بسیار مهم است را بررسی کند.

یادتان باشد که یک گزارش قوی NFP به علاوه داده های داغ تورمی به فدرال رزرو و نمودار نقطه ای بسیار شاهینی آنها کمک خواهد کرد تا همانطور که اخیرا هم گفته شده بتوانند دو افزایش نرخ بهره دیگر تا پایان سال جاری 2023 اعمال کنند.

اگر خاطرتان باشد هفته گذشته جرومی پاول در کنفرانس بانکداران در اروپا تاکید کرد که اکثر همکارانش موافق دو افزایش نرخ بهره 25 واحدی دیگر هستند.

بالعکس اگر تیتر اصلی گزارش NFP و تورم دستمزدها کاهش پیدا کرده باشد مارکت شروع به این گمانه زنی خواهد کرد که فدرال رزرو می تواند با خیال راحت تری سیاست های انقباضی خود را رها کرده و اصطلاحا یک فرود نرم را تجربه کند.

ضمنا اگر تریدر طلا هستید فراموش نکنید که گزارش NFP با طلا معمولا یک رابطه منفی دارد؛ این مساله بدین معنی است که یک خبر بسیار بهتر از انتظارات مارکت باعث قوی تر شدن دلار و ریزش طلا خواهد شد.

بالعکس اگر خبر NFP و دیگر مولفه های گزارش یکپارچه مشاغل ضعیف تر از انتظارات مارکت باشد دلار ریزش خواهد کرد و طلا شروع به قوی تر خواهد کرد.

تنها نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که معمولا تمایل طلا به این است که به گزارشات قوی NFP بیشتر واکنش نشان می دهد تا به گزارش ضعیف NFP.


بررسی خبر NFP ماه می 2023 (12 خرداد 1402)

امروز 2 ژوئن 2023 است و یکبار دیگر کارشناسان بخش فارکس دنیای ترید در خدمت شما هستند تا خبر مهم NFP ماه می 2023 را که قرار است امروز راس ساعت 16 به وقت ایران منتشر شود را برای شما تحلیل کنند.

در این لحظه که مشغول بررسی نتایج احتمالی گزارش NFP ایالات متحده هستیم دلار امریکا از بالاترین میزان خود در دو ماه گذشته در حال اصلاح است.

دلایلی هم که این اصلاح را تایید می کنند یکی تشدید گمانه زنی ها درباره توقف چرخه افزایش نرخ های بهره در همین ماه ژوئن و دیگری تصویب افزایش سقف بدهی های دولت امریکا است.

حال گزارش NFP امروز امریکا می تواند مهر تاییدی بر ادامه سیاست های انقباضی و یا توقف آنها از سمت مقامات فدرال رزرو امریکا باشد.

اگر خاطرتان باشد زمانی که پاول در همایش "چشم‌انداز سیاست های پولی" در کنفرانس تحقیقاتی توماس لاوباخ صحبت می‌کرد، گفت: بحران اخیر بانکی که منجر به سخت ‌تر شدن استانداردهای اعتباری شد، فشارها را از روی افزایش نرخ ‌های بهره کاهش داده است.

سپس پاول در ادامه اظهارات بالا گفت:  حالا دیگر نیازی نیست نرخ های بهره به اندازه ای که فکر می کردیم باید بالا رود افزایش پیدا کند.

از طرفی دیگر مدتی است که شاهد افزایش قیمت دلار در مارکت هستیم و این مساله ناشی از سخنان شاهینی چند تن از مقامات فدرال رزرو، داده های قوی امریکا و بلاتکلیفی افزایش سقف بدهی ها است.

حال تمام تمرکزها روی گزارش NFP امروز است.

همانطور که مطلع هستید مارکت و سرمایه گذاران امروز منتظر گزارش مشاغل ماه می ایالات متحده هستند. انتظار می رود اقتصاد امریکا 190 هزار شغل جدید در ماه گذشته ایجاد کره باشد.

فراموش نکنید که رقم ماه آوریل 253 هزار نفر بوده است.

ضمنا پیش بینی شده نرخ بیکاری 3.5% باشد که این رقم نسبت به ماه قبل تر 0.1% افزایش را نشان می دهد.

قسمت مهم تر این گزارش، مولفه تورمی میانگین ساعتی دستمزدها است که برای سیاستگذاران بانک مرکزی امریکا بسیار مهم است.

پیش بینی شده این رقم با یک افزایش قابل توجه و به طور سالانه 4.4% را نشان دهد.

در ضمن بد نیست بدانید که داده های منتشر شده دیروز توسط Automatic Data Processing (ADP) نشان داد که اشتغال بخش خصوصی در ایالات متحده در ماه می 278.000 نفر افزایش یافته است. این رقم به دنبال عدد 291.000 هزار نفر ماه قبل اعلام شد.

شایان ذکر است مارکت منتظر رقم 170.000 نفر بود.

علاوه بر این، شاخص اشتغال نظرسنجی PMI تولیدی ISM از 50.2 به 51.4 در ماه می افزایش یافت که نشان دهنده افزایش اشتغال در بخش تولید است.

در انتها بد نیست بدانید که یکی از تحلیلگران موسسه TD بر این باور است که NFP ماه می با یک کاهش چشمگیر (حدود 200.000 نفر) روبرو خواهد شد.

در انتها همه ما باید تا زمان انتشار این گزارش صبر کنیم و ببینیم رقم اعلام شده چه خواهد بود.


تحلیل شاخص NFP (16 آذر)

امروز جمعه 6 ژانویه سال نو میلادی 2023 است و ما قصد داریم تا مروری بر شاخص NFP داشته باشیم. به نظر می رسد وقت آن رسیده تا کمی واقع گرایانه تر به اخبار و داده های اقتصادی نگاه کنیم.

تورم بالاتر و افزایش نرخ های بهره صدمات خود را به بازار مسکن وارد کرد و ممکن است به بازار کار ایالات متحده نیز لطمه وارد کند.

از سوی دیگر گزارش حقوق و دستمزد بخش غیر کشاورزی (NFP) در هشت ماه گذشته بارها از برآوردهای اقتصاددانان فراتر رفته در نتیجه نمی توان منکر یک سورپرایز مثبت دیگر شد.

قرار است امروز راس ساعت 17 به وقت ایران گزارش مشاغل ایالات متحده امریکا که مربوط به ماه دسامبر 2022 است توسط  اداره آمار کار امریکا منتشر شود.

در نظر داشته باشید این اولین گزارش حیاتی و با درجه اهمیت بالا در سال نو میلادی 2023 است و قطعا می تواند روی تصمیم گیری های مقامات فدرال رزرو امریکا و سیاست های بانکی آنها درباره افزایش یا متوقف کردن نرخ های بهره تاثیر بگذارد. در ادامه ما سه سناریوی احتمالی امروز را بررسی خواهیم کرد.

بررسی سناریوهای احتمالی امروز

1- درست مطابق با پیش بینی ها رقم 200.000 اعلام شود

اقتصاددانان انتظار دارند بازار کار ایالات متحده در ماه سپتامبر توانسته باشد 200.000 شغل در مارکت ایجاد کرده باشد. درست است که این رقم از عدد قبلی 263.000 نفر در ماه نوامبر کمتر است ولی کماکان نشان دهنده یک بازار کار سالم و در حال پیشرفت است.

بد نیست بدانید قبل از شروع همه گیری کرونا در جهان رقم NFP امریکا کمتر از 200.000 نفر بوده است.

تصویر گزارش NFP

درست است که چنین رقم بالایی به نفع کارگران است ولی در بازار رقابتی حال حاضر امریکا این رقم برای فدرال رزرو بسیار بالا است. تمرکز بانک مرکزی روی "تورم خالص خدمات بدون سرپناه" است.

این اصطلاح به افزایش قیمتی اشاره دارد که 1: شامل انرژی و خوراکی ها نمی شود بلکه اقلام نوسانی است که تحت تأثیر بازارهای جهانی قرار دارند و 2: شامل مسکن که با تاخیر به روز می شود و قیمت کالاها که در حال کاهش هستند نمی شود.

در واقع این تورم خالص خدمات بودن سرپناه به فعالیت هایی مانند حسابداری، باغبانی، آرایشگری، ویزیت های پزشکی و در کل تورم مربوط به دستمزدها که در حال افزایش هستند اشاره دارد.

برای مشاهده کاهش رشد حقوق ها بازار کار باید با سرعتی کمتر از 100.000 نفر گسترش یابد و یا حتی متحمل ضرر و از دست دادن مشاغل شود.

در نتیجه اگر این سناریو رقم بخورد بازارها متزلزل خواهند شد و دلار امریکا در پاسخ به عدم اطمینان در مورد حرکات بعدی فدرال رزرو قوی تر خواهد شد. در حقیقت دلار امریکا که به اسکناس پشت سبز مشهور است از مزیت  دارایی امن بودن خود بهره مند خواهد شد.

با این حال بسیاری از سرمایه گذاران احتمالا تا قبل از گزارش شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) که قرار است هفته آینده منتشر شود آرام خواهند ماند.

ضمنا فراموش نکنید که دلار امریکا بعد از انتشار این خبر و کاهش تنش ها و هیجانات ناشی از انتشار این داده مهم شروع به ریزش خواهد کرد.

من احتمال وقوع این سناریو را بسیار کم می دانم زیرا معمولا گزارش NFP تمایل به سرپیچی دارد و به ندرت مطابق انتظارات اقتصاددانان عمل کرده است.

2- بالاتر از پیش بینی ها یعنی یک رقم 250.000 نفر دیگر باشد

همینطور که مطلع هستید بازار کار ایالات متحده در حال گر گرفتن است و کافی است برای اثبات گفته ما نگاهی به گزارش های NFP، درخواست برای بیمه بیکاری و همچنین گزارش افتتاح مشاغل GOLTS بیندازید.

بد نیست بدانید هنوز برای هر جویای کار 1.7 شغل وجود دارد و درست به همین دلیل است که ما فکر می کنیم گزارش امروز بیشتر از انتظارات مارکت باشد و دلیل دیگر ما چارت زیر است:

تصویر گزارش های قبلی NFP

گزارش مشاغل امریکا تقریبا در اکثر ماه های سال 2022 بالاتر از پیش بینی مارکت و تحلیلگران از آب درآمد. تنها باری که NFP مطابق با انتظارات مارکت نبود ماه مارس بود ولی تمام هشت ماه بعد از آن بهتر از تصورات مارکت منتشر شد. آیا این دفعه هم گزارش NFP بهتر و بالاتر از انتظارات بازار خواهد بود؟

گزارش درخواست برای بیمه بیکاری هفتگی دیروز نشان از یک NFP بالاتر از پیش بینی مارکت یعنی رقم 200.000 نفر یعنی درست مثل ماه های اکتبر و نوامبر 2022 دارد.

کارشناسان بخش اخبار فارکس دنیای ترید احتمال وقوع این سناریو را متوسط می دانند و تنها دلیل ما از این پیش بینی گزارشات قوی اخیر امریکا است ولی فراموش نکنید که هنوز یک سناریوی دیگر باقی مانده است.

3- سناریوی غم انگیز سوم رقم 100.000 نفر یا کمتر از آن است

این فقط شرکت فیس بوک نیست که تا الان بالای 100.000 نفر کارمند بخش تکنولوژی خود را اخراج کرده است. بعضی ها اشک ریختن برای برنامه نویسان پردرآمد را غم انگیز می دانند و برخی مطمئناً تا الان مشاغل دیگری پیدا کرده اند.

با این وجود اخراج این کارمندان بر سایر افراد در این صنعت و صنایع فراتر از آن نیز تأثیر گذاشته و خواهد گذاشت. ما می توانیم بازتاب این معضل را در خبر امروز مشاهده کنیم.

دلیل دیگر ما برای یک گزارش NFP ضعیف ‌تر از انتظار مارکت ناشی از اختلاف بین دو نظرسنجی است که اداره آمار کار در گزارش حقوق و دستمزد بخش غیر کشاورزی منتشر می کند.

نظرسنجی های مربوط به استقرار مشاغل که قوی تر بوده است قبل از خبر NFP است. از طرفی دیگر نظرسنجی خانوارها برای دریافت نرخ بیکاری انجام می شود که از مارس 2022 یک رشد کوچکی را نشان داده است.

نرخ بیکاری تنها 3.7 درصد است ولی با این حال این امر علاوه بر کاهش نرخ مشارکت مربوط به طولانی تر شدن کووید و بازنشستگی های پیش از موعد، استعفای بزرگی محسوب می شود.

حال سوال اینجا است: آیا نظرسنجی استقرار به نظرسنجی خانوارها نزدیک ‌تر خواهد شد و رشد شغلی نه چندان زیادی را نشان خواهد داد؟

البته این مساله تا کنون اتفاق نیفتاده است اما تجدید نظر در ارقام قبلی می تواند نتیجه کمتر دلپذیری را نشان دهد.

در هر حال اگر ایالات متحده امروز افزایش کمتر از 100.000 شغل یا حتی از دست دادن موقعیت های شغلی دیگری را گزارش دهد، دلار آمریکا کاهش می یابد و سهام ها به امید پایان زودهنگام چرخه سیاست های انقباضی فدرال رزرو افزایش می یابد.

ما وقوع این سناریو را محتمل تر می دانیم زیرا افزایش مشاغل بیشتر از زمان قبل از همه گیری شده است.

نتیجه گیری

در انتها به خاطر داشته باشید که گزارش مشاغل آخرین ماه سال 2022 برای مقامات فدرال رزرو و تصمیم گیری ها آنان درباره ادامه سیاست های انقباضی یا توقف آنها بسیار مهم و حیاتی است.

بد نیست بدانید که امکان دارد این گزارش تیره و تار باشد و پایان مناسبی برای جشن و پایکوبی دلار باشد ولی فراموش نکنید که همیشه امکان غافلگیری در هر دو جهت وجود دارد.


اخبار و گزارش nfp (سپتامبر 2022)

امروز شنبه 3 سپتامبر 2022 است و قرار است یکبار دیگر کارشناسان بخش فارکس وبسایت دنیای ترید نتایج گزارش nfp را برای شما تحلیل و ارزیابی کنند.

همانطور که در جریان بودید قرار بود دیروز جمعه راس ساعت 17 اداره آمار کار ایالات متحده گزارش حقوق و دستمزدهای بخش غیر کشاورزی خود را که موسوم به گزارش کار یا همان nfp است را منتشر کند.
این پنجمین باری است که گزارش nfp توانسته به صورت پیاپی بهتر از انتظارات و پیش بینی کارشناسان اقتصادی اعلام شود. این مساله محکم بودن اقتصاد ایالات متحده امریکا را نشان می دهد.

اگر سری به شاخص دلار dxy بزنید متوجه کاهش قیمت دلار تا اطراف 108.93 خواهید شد. بد نیست بدانید که ریزش دلار به دلیل اندک کاهش در داده های دستمزدها است که هیچ جای نگرانی وجود ندارد.

همینطور که مطلع هستید لقب دیگری که به گزارش nfp داده اند "همه با هم در یک گزارش" است. این اصطلاح بدین منظور است که در کنار داده های مشاغل، چند گزارش دیگر با هم منتشر خواهد شد که یکی از آنها گزارش دستمزدها است.

این گزارش درست مشابه واکنش دلار به گزارش شاخص مدیران خرید روز پنجشنه گذشته شد که موسسه ISM آن را منتشر کرد. ابتدا مارکت مخالف روند حرکت کرد ولی دوباره به سمت بالا بازگشت.

اجازه دهید ابتدا با واکنش اولیه و کوتاه مدت مارکت نسبت به این خبر شروع کنیم. انتظارات واقعی مارکت از قبل پایین بود.

اگر خوب یادتان باشد چند روز قبل گزارش مشاغل بخش خصوصی ADP یک افزایش 132000 نفری را نشان داد که همین گزارش، توقعات نسبت به خبر حقوق و دستمزد غیر کشاورزی را کاهش داد.

سخنگوی کاخ سفید، کارین ژان پیر با بیان اینکه ما پیش بینی می کردیم گزارش nfp کاهش یابد نیز مهر تاییدی به این کاهش زد. علاوه بر این، گزارش nfp ماه اوت نیز همینطور که از قبل پیش بینی شده بود قرار بود کمتر از انتظارات مارکت منتشر شود.

حال، پیش بینی ما این است که به محض فروریختن گرد و غبارها از مارکت، دلار امریکا مجددا شروع به افزایش خواهد کرد. اینطور که به نظر می رسد تصویر بزرگتر مارکت بیشتر از پرایس اکشن اولیه، از یک رالی بزرگتر افزایشی دلار حمایت می کند.

فراموش نکنید که همین هفته پیش بود که رئیس فدرال رزرو امریکا، جرومی پاول با صراحت اعلام کرد که ما خواهان کاهش تورم هستیم و خوب می دانیم که این مساله همراه با دردهای بیشتری خواهد بود.

همکاران پاول نیز بعد از سخنرانی وی در طول همان هفته، انعکاسی از صدای وی شدند و آنها هم یک صدا درباره افزایش نرخ های بهره آتی سخن گفتند.

برعکس، گزارش دیروز مشاغل امریکا هیچ دردی به همراه نخواهد داشت و حتی نشان از قوی تر شدن بازار کار هم دارد.

علاوه بر اینها فراموش نکنید که در شرایط فعلی نیز هیچ جایگزینی برای دلار امریکا وجود ندارد.

بحران انرژی در حال حمله به منطقه یورو و بریتانیا است و روند رو به پایین اقتصاد چین که ناشی از بحران همه گیری و قرنطینه های پیاپی است نیز روی ارزهای کالایی فشار زیادی وارد کرده است.

در این بحبوحه روسیه باید به اروپا مقداری گاز صادر کند، چین محرک های اقتصادی جدید وضع شده را اعمال کند و یا ارقام ضعیف تر اقتصادی از سمت امریکا باعث کاهش دلار شود (که البته این مساله شامل گزارش nfp نمی شود).

در انتها پیش بینی ما این است که با توجه به بحران های موجود، دلار امریکا در هفته جدید یک رالی افزایشی دیگری را آغاز خواهد کرد.