برنامه نویسی بلاکچین؛ چگونه این ۵ زبان را یاد بگیریم؟
ارز دیجیتال

برنامه نویسی بلاکچین؛ چگونه این ۵ زبان را یاد بگیریم؟

بلاکچین به زودی تمامی صنایع را متحول خواهد کرد. این فناوری نوظهور دنیای دیجیتال، در بسیاری از صنایع کاربرد دارد و دیری نخواهد گذشت که تمامی صنایع بر مدار بلاکچین خواهند چرخید. اما بلاکچین چگونه ایجاد شده است و چه زبانهایی برای برنامه‌نویسی و توسعه آن به کار رفته است؟ در این مقاله قصد داریم با معرفی ۵ زبان برتر در حوزه بلاکچین به این پرسش پاسخ دهیم و بررسی کنیم که بازار کار این زبان ها در آینده چطور خواهند بود.

بلاک چین چیست؟

در تعریف بلاکچین به زبان ساده باید گفت: بلاکچین یک پایگاه داده مبتنی بر هوش مصنوعی و متشکل از زنجیره‌ای از بلوک‌هاست. هر یک از این بلوک‌ها ظرفیت ذخیره‌سازی معینی دارند و به محض تکمیل این ظرفیت، به بلوک قبلی لینک می‌شوند و اطلاعات جدید، در بلوک جدید ذخیره سازی می‌شوند.

بلاک چین دو ویژگی اصلی و همچنین دو مزیت‌ بزرگ دارد که وجه تمایز آن با یک پایگاه داده سنتی محسوب می‌شود:

 • غیرمتمرکز بودن
 • اتصال زنجیره‌ای بلوک‌ها

غیرمتمرکز بودن یعنی اینکه اطلاعات در شبکه‌ای متشکل از صدها یا هزاران کامپیوتر توزیع می‌شوند. هر یک از این کامپیوترها یک اعتبار سنج محسوب می‌شوند که به آن‌ها نود می‌گویند. این نودها با تأیید اعتبار هر تراکنش، سلامت و امنیت بلاکچین را تضمین می‌کنند و از طرفی در صورتیکه یک یا چند نود از کار بیفتند، صدمه خاصی به شبکه وارد نمی‌شود. به علت تعدد اعتبار سنجان و مهر تاریخی که بر روی اطلاعات ذخیره‌سازی شده می‌خورد، تمامی اطلاعات قابل ردیابی و غیرقابل تغییر است.

در بلاکچین امکان ذخیره اطلاعات جدید وجود دارد، ولی تغییر یا حذف اطلاعات قبلی غیرممکن است. بنابراین بلاکچین می‌تواند درجه‌ای از دقت و شفافیت را وارد صنایع کند که پیش از این بی‌سابقه بوده است. این درحالیست که پایگاه داده به علت متمرکز بودن آن، بسیار آسیب‌پذیر است و در صورت حمله سایبری به کلی از کار می‌افتد. در پایگاه داده سنتی، اطلاعات در کنترل یک مجموعه خاص قرار دارد و قابل تغییر و حذف است.

اما مزیت اتصال زنجیره‌ای داده‌ها در یک کلمه خلاصه می‌شود: سرعت. فناوری بلاکچین قابلیت انجام هر تراکنش را تنها در چند ثانیه دارد. حال نگاهی به لیست بهترین زبان برنامه نویسی بلاکچین بیندازیم.

بهترین زبان برنامه نویسی بلاک چین 

برنامه نویسی در بلاکچین چه کاربرد و چه تأثیری دارد؟ چرا باید بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی را بشناسیم؟

در اصل برنامه نویسی ستون اصلی ایجاد یا توسعه یک بلاک چین است. از طریق برنامه‌نویسی است که هر حرکتی در بلاکچین تعریف می‌شود. بنابراین تمامی امور از ایجاد دفتر کل غیرمتمرکز گرفته تا ساخت یک قرارداد هوشمند، همگی با برنامه نویسی میسر می‌شوند.

واقعیت این است که هر برنامه‌ای ویژگی‌ها، مزایا و معایبی دارد و مناسب برای هدفی خاص است. به طور مثال، زبان برنامه‌نویسی سیمپلیسیتی (Simplicity) مخصوص قراردادهای هوشمند است.

برخی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی که برای توسعه بلاک چین استفاده می شوند عبارتند از زبان سی پلاس پلاس (++C)، سالیدیتی (Solidity)، پایتون (Python)، سیمپلیسیتی (Simplicity) و جاوا (Java). زبان سالیدیتی تنها زبان برنامه نویسی جدیدی است که برای نوشتن قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم طراحی شده است. زبان های دیگر، زبان‌های برنامه نویسی رایج و محبوب هستند.

پلتفرم‌های بلاکچین زیادی با استفاده از این زبان‌ها برنامه‌نویسی شده‌اند و هریک ویژگی‌ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند.

زبان سی پلاس پلاس (++C)؛ پرکاربردترین زبان در بلاکچین

زبان سی پلاس پلاس (++C) پرکاربردترین در بلاکچین

سی پلاس پلاس (++C) در میان برنامه‌نویسان بسیار و محبوب بوده و رتبه چهارم را در لیست زبان‌های پرطرفدار برنامه‌نویسی دارد. به همین علت است که بیش از هر زبان دیگری پروژه‌های بلاک چین در ++C توسعه یافته‌اند. اولین بلاک چین به زبان ++C نوشته شد و پلتفرم های دیگر نیز با استفاده از این زبان، پروژه‌های خود را توسعه داده‌اند. به عنوان مثال پروژه‌هایی از قبیل بیت کوین، ریپل، لایت کوین، مونرو، استلار(Stellar)، ایاس (EOS) و کوانتوم (QTUM).

مطالعه این مقاله پیشنهاد می شود: کاربردهای بلاک چین

برنامه نویسی بلاک چین با سالیدیتی (Solidity)

زبان سالیدیتی (Solidity): زبان برنامه نویسی بلاکچین اتریوم

سالیدیتی (Solidity) یک زبان برنامه نویسی جدید است که برای برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمندی ایجاد شده است که روی ماشین مجازی اتریوم (EVM) اجرا می‌شوند. این زبان برنامه نویسی مختص بلاکچین ایجاد شده و به همین علت، تنها بلاک چین توسعه یافته و پشتیبانی شده توسط Solidity، اتریوم و پروژه‌های انشعاب گرفته از آن است.

سالیدیتی برای حل بسیاری از مشکلاتی که توسعه دهندگان بلاک چین با آن مواجه هستند، مناسب است. اگر می‌خواهید به طور خاص بر روی توسعه بلاک چین تمرکز کنید، یک زبان عالی برای یادگیری است.

برنامه نویسی بلاک چین با پایتون

زبان پایتون (Python): یک زبان متن باز و ایده‌آل برای بلاکچین

اگر شما برنامه نویس و توسعه‌دهنده بلاکچین با استفاده از زبان پایتون (Python) هستید، حتماً تاکنون دریافته‌اید که پایتون به سرعت در حال تبدیل شدن به محبوب‌ترین زبان برنامه نویسی در جهان است. پایتون دومین زبان برنامه نویسی محبوب در جهان برنامه‌نویسان است.

با اینحال، یکی از اصلی‌ترین معایب پایتون این است که یک زبان تفسیری بوده و بنابراین ممکن است مشکلاتی را برای عملیات رمزنگاری پیچیده در بلاک چین ایجاد کند. در مقابل یکی از بارزترین مزایای پایتون این است که توسعه دهندگان می توانند ایده های خود را به سرعت با یک کد نویسی طولانی مدلسازی کنند. پایتون همچنین دارای یک پشتیبانی با منابع بزرگ و متن باز است که آن را برای بلاک چین ایده آل می کند. اگر به مشکلی در مسیر توسعه بلاک چین برخوردید، می‌توانید در اینترنت به منابع بی‌شماری از قبیل کتابخانه‌های پایتون، پلاگین‌ها و … دسترسی پیدا کنید.

مطالعه این مقاله پیشنهاد می شود: معاملات لانگ و شورت چیست

زبان سیمپلیسیتی (Simplicity): زبان تخصصی در حوزه بلاکچین

زبان سیمپلیسیتی (Simplicity): زبان تخصصی در حوزه بلاکچین

اگر به دنبال یک زبان سطح بالا برای توسعه بلاکچین هستید، ما به شما زبان برنامه نویسی سیمپلیسیتی (Simplicity) را معرفی می‌کنیم. سیمپلیسیتی یکی از بهترین زبان‌های برنامه نویسی برای کد نویسی قراردادهای هوشمند بوده که مخصوص برنامه نویسان حرفه‌ای و توسعه‌دهندگان متن باز است. باید گفت این زبان اساساً برای قراردادهای هوشمند ایجاد شده است.

تمرکز Simplicity بیشتر بر روی کاهش درک پیچیده و سطح پایین اسکریپت بیت کوین است. این زبان برنامه‌نویسی، ظرفیت کاری توسعه دهندگان را افزایش می‌دهد و با افزایش سرعت توسعه، موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه می‌شود. همچنین سیمپلیسیتی با پلتفرم Elements، پلتفرمی منبع باز و بلاک چینی با قابلیت‌ ایجاد زنجیره جانبی نیز سازگار است. بنابراین توسعه دهندگان زنجیره‌های جانبی در پلتفرم المنتز نیز می‌توانند از بسیاری از توابع و ویژگی‌های زبان برنامه نویسی سیمپلیسیتی بهره‌مند شوند.

مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌شود: انواع بلاک چین

برنامه نویسی بلاک چین با جاوا (Java)

زبان جاوا (Java): پرکاربردترین زبان در حوزه بلاکچین

جاوا (Java) از ابتدا، در زمینه کارکرد و محبوبیت رقابت تنگاتنگی با ++C داشته است. جاوا دارای یک رابط برنامه‌نویسی کاربردی (API) است که شامل کلاس‌های جاوا، بسته‌ها، اینترفیس‌ها و غیره می‌شود. این رابط برنامه‌نویسی برای ساخت برنامه‌ها بدون نیاز به توجه به پیاده‌سازی‌های داخلی آنها مفید است. یکی دیگر از ویژگی‌های جاوا که بسیار در بلاک چین مورد استقبال قرار گرفته، قابلیت انتقال و سازگاری آن است. به لطف قابلیت WORA، می‌توان با یکبار برنامه‌نویسی، برنامه‌های جاوا را بر روی پلتفرم‌های مختلف پورت کرد. این برنامه‌ها به معماری خاص سیستم وابسته نیستند؛ زیرا برای اجرا از ماشین مجازی جاوا (JVM) استفاده می‌کنند. این قابلیت سازگاری، در کنار سایر ویژگی‌های محبوب جاوا، آن را تبدیل به گزینه مناسبی برای برنامه‌نویسی در حوزه بلاک چین می‌کند.

مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌شود: مشاهده درصد سود و زیان در کوکوین

و اما سخن پایانی

زبان‌های برنامه نویسی زیادی در حوزه بلاکچین وجود دارند که شاید عدد آن‌ها از 30 نیز فراتر برود. وجه تمایز این ۵ زبان برنامه نویسی، رواج، محبوبیت و کارکرد آن‌هاست.

اگر شما علاقه‌مند به برنامه‌نویسی در حوزه بلاکچین و یا پژوهشگر این حوزه هستید، این ۵ زبان برنامه‌نویسی برتر را که ما در دنیای ترید به شما معرفی کردیم، در اولویت خود قرار دهید. این می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای ورود و آغاز کار در زمینه برنامه‌نویسی در حوزه بلاکچین.

donyaye-trade.com

ارسال دیدگاه


1 دیدگاه

  • comments

   محمدرضا
   ، 18 مرداد 1401

   زبان سالیدیتی عالیه برای توسعه و برنامه نویسی بلاکچین. سایت کدیاد آموزششو گذاشته. توضیحاتتون عالی بود