آموزش کندل شناسی و پیش بینی قیمت بوسیله 17 الگو کندلی
فارکس

آموزش کندل شناسی و پیش بینی قیمت بوسیله 17 الگو کندلی

اگر اینجا هستید، احتمالا با اصطلاحاتی مانند نمودار کندل استیک یا نمودار شمعی برخورد داشته‌اید و یا به دنبال این هستید که از تحلیل تکنیکال برای معامله در فارکس، ارز دیجیتال و بورس استفاده کنید. در این مقاله سعی می‌کنیم شما را با این مفاهیم و کاربرد آنها در معاملات آشنا کنم و به طور خلاصه ولی موثر به شما توضیح بدهیم که چگونه با تحلیل کندل های هر نمودار قیمت آینده را پیش بینی کنید.

متقاضیان تحلیل تکنیکال میتوانند با یادگیری اصول کندل شناسی قیمت تایم فریم پیش رو را پیش بینی کنند و با دیدی باز معامله کنند. اصول کندل شناسی شامل بررسی تصاویر کندل ها و یافتن یک الگوی موثر و مناسب است.

کندل شناسی چیست؟

در این مقاله فرض می‌کنم که با نمودار کندل استیک یا شمعی آشنایی مقدماتی دارید. اما اگر نمی‌دانید نمودار کندل استیک چیست یا کندل‌های نمودار چه چیزهایی را به ما نشان می‌دهند، حتما اول مقاله نمودار شمعی چیست؟ را مطالعه کنید.

خب، حال که با کلیات مفهوم کندل در نمودارهای فارکس و ارز دیجیتال آشنایی دارید، سراغ تعریف تحلیل کندل (که به آن کندل شناسی نیز می‌گویند) می‌رویم.

در درجه اول باید بدانید که اصولا چیزی به نام کندل شناسی (یا همان شمع‌شناسی) غلط مصطلح است و آنچه ما داریم در واقع «تحلیل شمع‌» یا candlestick analysis است. به بیان دیگر شما قرار نیست شمع‌ها را بشناسید، بلکه قرار است بتوانید آنها را تحلیل کنید و بفهمید که چه به صورت انفرادی چه گروهی، چه معنایی می‌دهند. در کل، شما به نمودار کندل استیک نگاه می‌کنید و بدین طریق دست به تحلیل تکنیکال می‌زنید: کندل‌ها را به صورت انفرادی و گروهی بررسی می‌کنید. هر گروه کوچک یا بزرگ از کندل‌ها در کنار یکدیگر چیزی را تشکیل می‌دهند که به آن الگو یا پترن (candle pattern) می‌گوییم. در فارکس و ارز دیجیتال هر یک از این الگوها می‌تواند حاوی سیگنال‌های معاملاتی بسیار مفیدی باشد که در کنار اندیکاتورها به ما در تحلیل بازار کمک می‌کند.

نمودار کندل در مقایسه با نمودار ستونی

مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌شود: بهترین اندیکاتور فارکس

آیا کندل استیک کار میکند؟

تا اینجا می‌دانیم که کندل شناسی پرایس اکشن یا  صفر تا صد کندل شناسی چیست. اما چرا این تکنیک اینقدر محبوب است؟

همانطور که می‌دانید ما در فارکس و ارز دیجیتال و دیگر بازارها مانند بورس و رمزارز دو نوع تحلیل داریم: تحلیل بنیادی (fundamental analysis) و تحلیل تکنیکال یا فنی (technical analysis). به طور خیلی کلی، در تحلیل بنیادی تأثیر انواع عوامل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، و غیره روی قیمت بررسی می‌شود.

اما تحلیل تکنیکال به نمودار نگاه می‌کنیم و سعی می‌کنیم بر حسب رفتار قیمت (پرایس اکشن) پیشبینی کنیم که نمودار در آینده نزدیک یا دور یا در میان‌مدت چه رفتاری خواهد داشت. سپس بر اساس این پیشبینی‌ها دست به معامله می‌زنیم و مثلا اگر داریم در جفت‌ارز یورو-دلار آمریکا (EUR/USD) معامله می‌کنیم، تصمیم می‌گیریم که دلار بخریم و یورو بفروشیم یا بالعکس، چه زمانی دست به خرید یا فروش بزنیم، و یا این که در چه حجمی و به چه مقدار ریسک معامله کنیم.

نمودار کندل استیک در اصل توسط ژاپنی‌ها ابداع شد و در سال ۱۹91 توسط استیو نیسون در کتاب معروفش «تکنیک‌های ترسیم نمودار شمعی ژاپنی» به غرب رفت. نمودار کندل استیک محبوب است چون نسبت به دیگر نمودارها،‌ مثلا نمودار خطی یا میله‌ای، اطلاعات بیشتر و مهم‌تری به ما می‌دهد. تحلیل کندل نیز ابزاری موثر است چون این کندل‌ها شاخص‌های قدرتمند و بسیار مفیدی از رفتار قیمت هستند و اگر بلد باشید، می‌توانید حتی از بررسی چند کندل متوالی به اطلاعات زیاد و مفیدی دست پیدا کنید.

می‌توانید کندل‌ها را در بازه‌های زمانی (تایم فریم) های مختلف بررسی کنید تا روندهای اصلی بازار را تشخیص بدهید، تا تحلیل کنید که مثلا بازار صعودی است، نزولی است، یا روند خنثی (عرضی) دارد، تا بفهمید که آیا اصلا روند قدرتمندی وجود دارد یا فعلا قیمت صرفا در بازه‌ای خاص بالا و پایین می‌شود (یا به قول معروف نوسان می‌کند)، تا پیشبینی کنید که آیا روند کنونی قرار است ادامه یابد یا مثلا پس از این که قیمت به حدی مشخص رسید، احتمال معکوس شدن روند وجود دارد و مثلا اگر الان EUR/USD در حال صعود است، پس از رسیدن به سطح مقاومتی مشخص دیگر صعودش متوقف می‌شود و از آنجا قیمت شروع به کاهش می‌کند.

آری، نمودار شمعی دریایی از اطلاعات است که به صورت کد شده (در قالب شمع‌ها و اعدادی که به ما می‌دهند) به ما نشان داده می‌شود. در این مقاله به شما یاد خواهم داد که چطور این اطلاعات را رمزگشایی کنید و با این دانش و اطمینان بیشتر دست به معامله بزنید.

با این هدف، سراغ نحوه انجام این تحلیل و بررسی انواع الگوهای نمودار شمعی می‌رویم.

الگو کندل استیک چیست؟

هر نمودار شمعی،‌ از تعداد زیادی شمع تشکیل شده است. این شمع‌ها به ما رفتار قیمت در بازه زمانی یا تایم‌فریم مشخصی را نشان می‌دهند. بر حسب مقیاس این بازه زمانی، هر یک از شمع‌ها ممکن است نمایانگر رفتار قیمت در یک دقیقه، یک ساعت، چند ساعت،‌ یک روز، یک هفته، یک ماه، یک سال، یا زمانی طولانی‌تر باشند. آنچه مهم است این است که این شمع‌ها، چه به صورت انفرادی چه گروهی، دارای شکل‌هایی معنادار هستند.

 وقتی چند کندل با یکدیگر تصویر مشخصی می‌سازند به آن الگو می‌گوییم. این الگوها به ما کمک می‌کنند تا روندها و نقاط حمایت و مقاومت را تشخیص دهیم و تا حدی آینده بازار را پیشبینی کنیم.

الگوهای مهم در کندل شناسی یکی دو تا نیستند و تعداد نسبتا زیادی دارند. در اینجا ما به هفده الگوی خیلی مهم و پایه‌ای و تصاویر کندل شناسی می‌پردازیم که چه تازه‌کار چه سابقه‌دار باشید، چه در فارکس معامله کنید چه در سهام یا ارز دیجیتال، مطمئنا بسیار به درد شما خواهد خورد.

مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌شود: بازار خرسی چیست؟

کندل شناسی بازار گاوی (بازار صعودی)

در فارکس و ارز دیجیتال، الگوهای شمعی گاوی به ما این سیگنال را می‌دهند که روند نزولی یا خرسی در حال تمام شدن است و از اینجا به بعد قیمت قرار است روند صعودی پیدا کند و اصطلاحا رفتار قیمت گاوی شود. این الگوها معمولا در برخورد با سطح حمایتی (support) ایجاد می‌شوند. الگوهای گاوی سیگنال خرید است و معامله‌گران با مشاهده آنها دست به خرید می‌زنند (اصطلاحا موقعیت long باز می‌کنند) تا از افزایش قیمت سود ببرند.

الگوی چکش (هَمِر)

اگر به تصویر نگاه کنید سریع متوجه می‌شوید که علت نامگذاری این الگو به نام چکش چیست.

نام انگلیسی: hammer

توصیف و تفسیر الگو: در این الگو، ابتدا شاهد روندی نزولی هستیم. اما در نطقه‌ای به شمعی برمی‌خوریم که در آن فتیله پایینی بسیار بلند است، بدنه نسبتا کوچک است، و فتیله بالایی یا نیست یا خیلی کوتاه است. ایجاد الگوی چکش یعنی معاملات ابتدا در سطحی مشخص باز شده است و پس از آن قیمت خیلی پایین رفته است. اگر شمع سبز باشد یعنی سپس قیمت نه تنها دوباره کل آن کاهش را جبران کرده، بلکه از نقطه باز شدن معامله نیز بالاتر رفته و بسته شده است. اگر شمع قرمز باشد یعنی قیمت بخش زیادی از کاهش را جبران کرده، اما در نهایت قیمت بسته شدن کمتر از قیمت باز شدن بوده است. طبیعتا اگر شمع الگوی چکشی رنگ سبز داشته باشد، سیگنال گاوی قوی‌تری ارسال می‌کند.

 

الگوی چکش hammer

الگوی چکش معکوس (اینورس همر)

نام انگلیسی: Inverted/inverse hammer

توصیف و تفسیر الگو: الگوی چکش را در نظر بگیرید و سپس آنرا برعکس کنید. با شکلی روبرو خواهید شد که به آن الگوی چکش معکوس می‌گوییم.  در روندی نزولی، با شمعی روبرو می‌شویم که فتیله بالایی آن بلند و فتیله پایینی کوتاه است یا اصلا نیست و بدنه نسبتا کوچک است. الگوی چکش معکوس یعنی پس از باز شدن معاملات قیمت تا حد زیادی بالا رفته اما سپس دوباره پایین آمده است. اگر شمع سبز باشد یعنی در آخر دوره قیمت بسته شدن معاملات بالاتر از قیمت باز شدن بوده است. اگر قرمز باشد یعنی در آخر دوره با قیمتی پایینتر از قیمت باز شدن، بسته شده است. این الگو نیز سیگنال این را ارسال می‌کند که فشار خرید در حال افزایش است و احتمالا به زودی روند به سود گاوها تغییر کند.

الگوی چکش معکوس inverse hammer

الگوی محاصره گاوی  (بولیش انگالفینگ)

نام انگلیسی: bullish engulfing pattern

توصیف و تفسیر الگو: در روندی نزولی، شمعی قرمز با بدنه کوچک می‌بینیم که در سمت راست آن شمعی سبز با بدنه‌ای بلند وجود دارد به صورتی که انگار شمع قرمز را در بر گرفته است. وجود این الگو سیگنال ایجاد روند گاوی (افزایش قیمت و قدرت گرفتن خریداران) است.

 

الگوی محاصره گاوی bullish engulfing

 

الگوی خط قاطع (پیرسینگ لاین)

نام انگلیسی: Piercing line pattern

توصیف و تفسیر الگو: در روندی نزولی، با شمعی قرمز مواجه می‌شویم که در سمت راست آن شمعی سبزرنگ وجود دارد، بدنه هر دو شمع تقریبا به یک اندازه است و معمولا نقطه باز شدن شمع سبز پایینتر از نقطه بسته شدن شمع قرمز است. الگوی خط قاطع بدین معناست که فشار خرید زیاد است، تا حدی که توانسته قیمت را از پایین به مقدار زیادی بالا بکشد و حتی از خط دوره قبلی نیز بالاتر برود. این الگو سیگنال گاوی است.

 

الگوی خط قاطع piercing line

 

الگوی ستاره صبح (مورنینگ استار)

نام انگلیسی: Morning star pattern

توصیف و تفسیر الگو: در روندی نزولی، با شمعی قرمز با بدنه‌ای کوتاه روبرو می‌شویم که بین دو شمع دیگر قرار دارد. شمع سمت چپ قرمز و بدنه بلند و شمع سمت راست سبز و بدنه بلند دارد. الگوی ستاره صبح بدین معناست که فشار فروش دوره قبل در حال محو شدن است و امید به ایجاد روند صعودی وجود دارد. پس الگوی ستاره صبح سیگنال خرید است.

الگوی ستاره صبح morning star

الگوی سه سرباز سپید (تری وایت سولجرز)

نام انگلیسی: three white soldiers

توصیف و تفسیر:‌ در حین روندی نزولی، شاهد سه شمع با بدنه نسبتا بلند و فتیله‌های کوتاه هستیم که در هر یک نقطه باز شدن و بسته شدن معامله بالاتر از شمع دوره قبل است. الگوی سه سرباز سپید سیگنالی قوی برای خرید است چون نشان می‌دهد روند گاوی قوی در حال مسلط شدن است.

 

الگوی سه سرباز سپید three white soldiers

الگوی برخورد سه خط گاوی (بولیش تری لاین استرایک)

نام انگلیسی: Bullish three line strike

توصیف و تفسیر: وقتی در روندی نزولی شاهد سه شمع قرمز پشت سر هم باشیم به صورتی که هر شمع پایینتر از شمع قبلی بسته شود، ولی ناگهان شمع چهارم سبز، بلند و صعودی شود و کاهش قیمت هر سه شمع قبلی را پاک کند، الگوی برخورد سه خط خرسی ایجاد شده است. در این حالت به سبب شمع سبز بلند احتمال این وجود دارد که روند در حال معکوس شدن باشد و روند صعودی ایجاد شود. اما باید همچنین به اندیکاتورهای نوسانگر مانند RSI و MACD دقت کرد چون ممکن است نشان دهند که با توجه به مومنتوم نزولی، احتمال این که کاهش قیمت ادامه پیدا کند بیشتر است.

الگوی برخورد سه خط گاوی bullish three line strike

 

کندل شناسی بازار خرسی: هفت الگوی مهم در تحلیل تکنیکال نزولی

الگوهای شمعی خرسی معمولا در پایان روند صعودی ایجاد می‌شوند و حکایت از رسیدن به سطح مقاومت (resistance) دارند. ایجاد الگوی خرسی بدین معناست که روند قیمت احتمالا قرار است برعکس شود و جهت نزولی پیدا کند. معامله‌گران این الگوها را به عنوان سیگنال فروش استفاده می‌کنند تا موقعیت‌های خرید (long) را ببندند و دست به فروش بزنند یا اصطلاحا وارد موقعیت (short) شوند و از کاهش قیمت نفع ببرند (یا جلوی زیان را بگیرند).

مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌شود: تحلیل جفت ارزها

الگوی شمعی مرد سر به دار (هنگینگ من)

نام انگلیسی: Hanging man pattern

توصیف و تفسیر: الگوی مرد سر به دار از نظر شکلی مشابه الگوی چکش است، با این تفاوت که در پایان روندی صعودی (گاوی) مشاهده می‌شود. مانن الگوی چکش در الگوی مرد سر به دار شاهد بدنه‌ای کوتاه و فتیله‌ پایینی بلند هستیم که نشان می‌دهد فشار فروش قوی است و کنترل بازار دارد از دست خریداران رها می‌شود.

الگوی مرد سربدار hanging man

الگوی ستاره دنباله‌دار (شوتینگ استار)

نام انگلیسی: Shooting star pattern

توصیف و تفسیر: الگوی ستاره دنباله‌دار شبیه الگوی چکش معکوس است و مانند آن بدنه‌ای کوتاه و فتیله بالایی بلند دارد. الگوی ستاره دنباله‌دار نشان می‌دهد که خریداران توانسته‌اند قیمت را تا حد زیادی از نقطه باز شدن بالاتر ببرند، اما در نهایت تسلیم فشار فروش شده‌اند و شمع پایینتر از قیمت باز شدن، بسته شده است. پس این الگو سیگنال فروش است و نشان می‌دهد که خرس‌ها (فروشندگان) دارند کنترل بازار را به دست می‌گیرند.

 

الگوی ستاره دنباله‌دار shooting star

 

الگوی محاصره خرسی (بیشریش انگالفینگ)

نام انگلیسی: Bearish engulfing pattern

توصیف و تفسیر: در روندی صعودی، دو شمع به طور متوالی مشاهده می‌شود که اولی بدنه‌ای سبز و کوچک و دومی بدنه‌ای قرمز و نسبتا بلندتر دارد و شمع اولی را در بر گرفته است. الگوی محاصره خرسی نشان می‌دهد که مومنتوم قیمت کندتر شده یا حتی به سقف خود رسیده است و احتمال ایجاد روند نزولی وجود دارد. هر چه شمع قرمز سمت راست بلندتر باشد (پایینتر برود) روند نزولی احتمالی قوی‌تر خواهد بود.

الگوی محاصره خرسی bearish engulfing

 

الگوی ستاره عصرگاهی (ایوینینگ استار)

نام انگلیسی: Evening Star Pattern

توصیف و تفسیر: الگوی ستاره عصرگاهی سیگنالی خرسی است که به الگوی ستاره صبحگاهی (که سیگنال گاوی است) شباهت دارد و در واقع برعکس آن است. در روندی صعودی وقتی شمعی سبز و کوچک بین شمع سبز و شمع قرمزی که هر دو بدنه خیلی بزرگ‌تری دارند قرار بگیرد این الگو تشکیل می‌شود. الگوی ستاره عصرگاهی حاکی از این است که روند صعودی دارد برعکس می‌شود و اگر شمع قرمز سمت راست آنقدر کاهش داشته باشد که میزان افزایش شمع سبز سمت راست را خنثی کند، این احتمال ایجاد روند نزولی قوی‌تر می‌شود.

 

 الگوی ستاره عصرگاهی evening star

 

الگوی سه کلاغ سیاه (تری بلک کروز)

نام انگلیسی: Tree Black Crows

توصیف و تفسیر: وقتی در روندی صعودی شاهد سه شمع قرمز متوالی باشیم که فتیله بالایی ندارند یا فتیله‌های آنها بسیار کوتاه است الگوی سه کلاغ سیاه تشکیل شده است. در این الگو هر دوره معاملاتی در همان قیمت بسته شدن دوره قبلی آغاز می‌شود اما به سبب فشار قیمت، پایینتر از دوره قبل بسته می‌شود.

معمولا این روند نشانه‌ای از ایجاد روند نزولی خرسی است چون فروشندگان توانسته‌اند در سه نوبت متوالی از خریداران پیشی بگیرند.

الگوی سه کلاغ سیاه three black crows

 

الگوی ابر سیاه (دارک کلود کاور)

نام انگلیسی: Dark Cloud Cover

توصیف و تفسیر: این الگو از دو شمع تشکیل می‌شود. شمع راست نزولی و قرمز است و با این که بالاتر از شمع قبلی باز شده، با تنزل به جایی پایینتر از نقطه میانه آن بسته می‌شود. وقتی در روندی صعودی الگوی ابر سیاه تشکیل شود، سیگنال می‌دهد که فروشندگان (خرس‌ها) بر این نوبت معاملاتی مسلط شده‌اند و قیمت دارد شدیدا افت می‌کند. وجود فتیله‌های کوتاه حاکی از قدرتمند بودن روند نزولی است.

الگوی ابر سیاه dark cloud cover

 

الگوی برخورد سه خط خرسی (بیریش تری لاین استرایک)

نام انگلیسی: Bullish three line strike

توصیف و تفسیر: وقتی در روندی صعودی شاهد سه شمع سبز پشت سر هم باشیم به صورتی که هر شمع بالاتر از شمع قبلی بسته شود، ولی ناگهان شمع چهارم قرمز، بلند و نزولی شود و افزایش قیمت هر سه شمع قبلی را پاک کند، الگوی برخورد سه خط (از نوع خرسی) ایجاد شده است. در این حالت به سبب شمع قرمز بلند احتمال این وجود دارد که روند در حال معکوس شدن و ایجاد روند نزولی باشد. اما همچنین باید به اندیکاتورهای نوسانگر مانند RSI و MACD دقت کرد چون ممکن است نشان دهند که با توجه به مومنتوم روند صعودی، احتمال این که افزایش قیمت ادامه یابد بیشتر است.

 

الگوی برخورد سه خط bearish three line strike

چهار الگوی شمعی که ادامه روند فعلی را نشان می‌دهند

در اینجا باید اشاره کنم که تمامی الگوهای شمعی به معنای تغییر و برعکس شدن روند نیستند و برخی از آنها حاکی از تداوم روند فعلی هستند. الگوهای اینچنینی را «الگوی تداوم» یا به قول فرنگی‌ها continuation pattern می‌نامیم.  این الگوها می‌توانند نشان دهند که روند فعلی (صعودی، نزولی، یا خنثی و بازه‌ای) ادامه خواهد یافت.

الگوی شمعی دوجی

نام انگلیسی: Doji pattern

توصیف و تفسیر: وقتی که بدنه شمع بسیار کوتاه باشد نشان می‌دهد که قیمت باز شدن و بسته شدن معاملات بسیار به هم نزدیک است، در این حالت شمعی شبیه به علامت مثبت (+) تشکیل می‌شود که به آن الگوی دوجی می‌گوییم.

این الگو به معنای این است که خریداران و فروشندگان یا همان خرس‌ها و گاوها در حال جدال هستند اما هیچکدام هنوز دست برتر ندارند و در نتیجه قیمت نمی‌تواند روند صعودی یا نزولی مشخصی را در پیش بگیرد.

توجه کنید که به تنهایی، الگوی دوجی حاکی از تداوم روند خنثی است، اما ممکن است این الگو را در هنگام تشکیل الگوهای دیگری مانند ستاره صبحگاهی (گاوی) و ستاره عصرگاهی (خرسی) مشاهده کرد.

 

الگوی دوجی doji

 

مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌شود: لات در فارکس

الگوی سرگردان (اسپینینگ تاپ)

نام انگلیسی: Spinning top

توصیف و تفسیر: وقتی شاهد دو شمع سبز و قرمز با طول فتیله تقریبا یکسان و بدنه‌ای کوتاه باشیم، الگوی سرگردان تشکیل شده است.  این الگو نشان می‌دهد که بازار جهت مشخصی ندارد و قیمت به همان مقدار که بالا می‌رود، پایین می‌رود یا برعکس. وقتی که الگوی سرگردان پس از روند صعودی یا نزولی قابل توجه تشکیل شود اینگونه تعبیر می‌شود که قیمت‌ها دارد تجمیع می‌کند.

همچنین وقتی که در روندی مشخص (صعودی یا نزولی) شاهد تشکیل این الگو باشیم، می‌تواند بدین معنا باشد که فشار کنونی حاکم بر معاملات (حال به سوی خرید یا فروش) در حال کاهش است و ممکن است منجر به معکوس شدن روند فعلی شود.

 

الگوی سرگردان spinning top

الگوی سه خط افتان (فالینگ تری متدز)

نام انگلیسی: Falling three methods

توصیف و تفسیر: وقتی روند نزولی حاکم باشد الگوی سه خط افتان حاکی از ادامه روند است. اگر شمعی قرمز با بدنه‌ای بلند ثبت شود و به دنبال آن سه شمع سبز ایجاد شود و باز پس از آن، شمع قرمز بلند دیگری ایجاد شود، به گونه‌ای که سه شمع سبزرنگ بین دو شمع قرمز محاصره شوند، الگوی سه خط افتان تشکیل شده است. این الگو نشان می‌دهد که خریداران در تلاش هستند روند نزولی را متوقف کنند اما قدرت فروشندگان بیشتر است.

الگوی سه خط افتان falling three methods

الگوی سه خط خیزان (رایزینگ تری متدز)

نام انگلیسی: Rising three methods

توصیف و تفسیر: این الگو برعکس الگوی سه خط نزولی است. اگر شمع سبز با بدنه‌ای نسبتا بلند ایجاد شود و به دنبال آن سه شمع قرمز و پس از آن نیز شمع سبز بلند دیگری ثبت شود، به صورتی که سه شمع قرمز ببین دو شمع سبز محاصره شوند الگوی سه خط خیزان تشکیل شده است. الگوی سه خط صعودی نشان می‌دهد که روند صعودی قوی است و علیرغم تلاش فروشندگان برای پایین بردن قیمت، روند صعودی حفظ شده است.

الگوی سه خط خیزان rising three methods

جمع بندی

کندل شناسی در کنار اندیکاتورها، دو ابزار جدایی‌ناپذیر تحلیل تکنیکال فارکس و ارز دیجیتال هستند و همیشه در کنار یکدیگر استفاده می‌شوند. خیلی اوقات اگر صرفا به الگوهای کندل بسنده کنیم ممکن است دچار خطا شوید و سیگنال‌های اشتباهی را برداشت کنید و در اینجاست که استفاده از اندیکاتورها به ما کمک می‌کند این خطاها و سیگنال‌های غلط را کاهش دهیم. به همین علت پس از خواندن این مقاله پیشنهاد می‌کنم که حتما مقالات ما درباره اندیکاتورها را نیز مطالعه کنید.

در ادامه تصویری مشاهده میکنید که تمامی کندل ها و الگوهای کندل شناسی را به شما معرفی کرده است:

کندل شناسی

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه


4 دیدگاه

  • comments

   امیررضا
   ، 28 آبان 1401

   سلام مرسی از مقاله عالیتون؛ فقط یک سوال داشتم. تو کندل هایی که میبینیم از خود بدنه تا اون خط بالایی میشه قیمت بسته شدن و برعکسش میشه قیمت باز شدن. درسته؟ ممنونتون میشم جواب بدید.

  • comments

   کارشناس وبسایت دنیای ترید ، 28 آبان 1401

   سلام امیررضا عزیز اگر کندل سبز رنگ باشه: قسمت بالایی میشه قیمت هایی که به خودش دیده و خط بالایی میشه بیشترین قیمت و قیمت بسته شدن. برعکسش میشه قیمت باز شدن. اگر کندل قرمز رنگ باشه: قسمت بالایی میشه قیمت هایی که به خودش دیده و خط بالایی میشه کمترین قیمت و قیمت باز شدن. برعکسش میشه قیمت بسته شدن.