بررسی جهش قیمت دلار؛ آیا تا آخر سال دلار 50 هزار تومان می شود؟
ارز دیجیتال

بررسی جهش قیمت دلار؛ آیا تا آخر سال دلار 50 هزار تومان می شود؟

نرخ دلار از ابتدای آبان‌ماه روند صعودی بیشتری گرفت و توانست سطح مقاومتی گذشته خود را با قدرت بشکند. در ابتدای ماه، قیمت دلار در محدوده 32 هزار تومان معامله می‌شد. قیمت دلار در هفته گذشته دو هزار تومان نسبت به ابتدای ماه افزایش پیدا کرد. این افزایش ناگهانی باعث نگرانی خیلی از افراد جامعه نسبت آینده خود و فرزندانشان شده است.

این مقاله صرفاً یک تحلیل است و هیچ‌گونه سیگنال خرید یا فروش دلار نیست.

 

پیش بینی قیمت دلار تا پایان اسفند

برای تشخیص بهتر روند دلار می‌توان از چارت‌های تکنیکالی هم استفاده کرد. با توجه‌ به اینکه چارت مناسبی برای تحلیل قیمت دلار وجود ندارد، ما با استفاده از چارت تتر به تحلیل دلار می‌پردازیم:

پیش بینی قیمت دلار تا پایان امسال به وسیله پرایس اکشن

از دو دیدگاه می‌توان به پیش بینی قیمت دلار از منظر تکنیکالی پرداخت. دیدگاه اول، حد بالای قیمت دلار نشان می‌دهد. همان‌طور که در شکل مشخص شده است، قیمت دلار در یک مثلث افزایش قرار دارد و تارگت این مثلث محدوده 50 تا 51 هزار تومان است.

مثلث افزایشی، مثلثی است که قاعده آن به سمت بالا می باشد. در این مثلث، اگر قیمت به سمت بالا شکسته شود، در صورت پولبک زدن قیمت، احتمالا قیمت به سمت تارگت مورد نظر حرکت می کند. تارگت مثلث افزایشی دقیقا برابر ارتفاع مثلث است. تارگت مورد نظر محدوده 50 تا 51 هزار دلاری است.

پیش بینی قیمت دلار تا پایان اسفندماه

پیش بینی قیمت دلار تا پایان سال 1401 به وسیله اندیکاتور فیبوناچی

برای پیش بینی قیمت آینده، می‌توان از اندیکاتور فیبوناچی سه‌نقطه‌ای هم استفاده کرد. بر اساس این تحلیل، تارگت اول قیمت دلار 36700 و تارگت بعدی آن 39 هزار دلار است. در تحلیل تکنیکال، اعداد رند به‌ عنوان مقاومت‌های خیلی مهمی محسوب می‌شوند. پس می‌توان جمع‌بندی کرد 39 تا 40 هزار دلار یک محدوده مقاومتی بسیار مهم محسوب می‌شود. فیبوناچی سه نقطه ای، جهت پیش بینی قیمت در نمودارهایی که در محدوده مذکور سابقه تاریخی ندارند مورد استفاده قرار میگیرد.

پیش بینی قیمت دلار تا پایان سال با اندیکاتور فیبوناچی

پیش بینی دلار توسط سازمان برنامه و بودجه ایران

سازمان برنامه‌ و بودجه کشور، در یک گاهنامه خود که در سال 1400 منتشر شد به قیمت دلار با تحریم و بدون تحریم اشاره کرده است که این اعداد در حال حاضر بسیار قابل‌ توجه هستند. با توجه به اینکه 35000 تومان میانگین قیمت دلار در سال 1401 است، احتمالا قیمت دلار در سال 1402 فرارتر از 50 هزار تومان برود. قیمت 46 هزار تومان مانند مقاومتی قوی برای حرکت دلار در آینده عمل می کند.

پیش بینی دلار توسط سازمان برنامه و بودجه ایران

همان‌طور که مشاهده می‌کنید سازمان برنامه بودجه قیمت ارز در سال 1401 با تداوم تحریم را 35000 تومان پیش بینی کرده است که معیار خوبی برای اعداد به‌دست‌آمده است.

چرا دلار تا 37 تومن افزایش پیدا کرد؟

طبق اقتصاد کلاسیک، قیمت دلار از طریق عرضه و تقاضا در بازار مشخص می‌شود، بنابراین هر عاملی که موجب تغییر تقاضای ارز و یا عرضه ارز شود، مسلماً بر روی نرخ ارز تأثیر خواهد گذاشت. عوامل متعددی از جمله سیاست‌های خارجی، سیاست‌های تورم‌زا و بی‌ثبات‌گر نقش مهمی در نرخ دلار دارند. قیمت فروش نفت در بازار جهانی رابطه معکوس با نرخ دلار دارد.

در صورت افزایش قیمت نفت، درآمدهای نفتی ایران افزایش پیدا کرده، ورود ارز به کشور افزایش پیدا می‌کند و این امر افزایش عرضه و در نتیجه کاهش قیمت ارز در پی دارد؛ بنابراین برخی مشکلات موجود ما در بازارهای جهانی، بر نرخ دلار تأثیر می‌گذارد. سرمایه‌گذاری و توسعه در بخش صنعت نفت و گاز و افزایش توان صادراتی کشور و به‌ دست‌ آوردن بازارهای جدید صادراتی می‌تواند بر قیمت دلار بسیار مؤثر باشد.

قیمت نفت و قیمت دلار در ایران

در حال حاضر قیمت نفت ایران در محدوده 91 دلار معامله می‌شود (ایران دارای نفت سبک‌ و سنگین است و قیمت تحویل نفت به مناطق مختلف جهان متفاوت است، 91 دلار میانگین قیمت تحویل ایران در نقاط مختلف جهان است)، ولی به دلیل اینکه پول نفت را نمی‌توان مستقیماً به ایران وارد کرد، کشور با بحران نبود ارز مواجه شده است.

برای مطلع شدن از قیمت نفت، مطالعه مقاله قیمت نفت برنت را پیشنهاد می‌دهیم.

به دلیل تحریم‌های آمریکا، مشتری کمی برای نفت ایران وجود دارد و اگر مشتری باشد مشتریان نفت را به قیمت واقعی خریداری نمی‌کنند، این عوامل دست‌ به‌ دست هم داده است تا برگشت ارز نفت به کشور به‌ سختی اتفاق بیفتد و این موضوع باعث کمبود عرضه ارز توسط دولت شده است.

در حال حاضر کارشناسان و تحلیلگران بازار ارز، از تشدید انتظارات تورمی و سرایت دارایی‌های خارج شده از بورس به بازارهای دیگر سخن می‌گویند. کارشناسان اصلی‌ترین دلایل رشد دلار در این روزها را ناامید شدن سرمایه‌گذاران از بورس و خارج‌ شدن سرمایه از این بازار و ورود به سایر بازارهای موازی همچون دلار و طلا می‌دانند. ناامید شدن سرمایه‌گذاران از برجام و ادامه تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا و چاپ پول توسط دولت برای برطرف‌کردن نیازهای خود را از دیگر عوامل افزایش قیمت دلار می‌دانند.

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ایران چاپ پول بدون پشتوانه توسط دولت و مستقل نبودن بانک مرکزی ایران است. به‌ عنوان نمونه خبری که جدیداً از دولت منتشر شده و باعث نگرانی خیلی از فعالین بازار شده، اضافه‌ کردن حدود یک‌ میلیون‌ تومانی حقوق به‌ تمامی حقوق‌بگیران و مستمری‌بگیران دولت است.

طبق گزارش مرکز آمار ایران در حال حاضر دولت ایران حدود 3.5 میلیون نفر کارمند و 1.5 میلیون نفر مستمری‌بگیر تحت پوشش خود دارد. دولت قصد دارد افزایش 1 میلیونی برای کارمندان و 900 هزار تومانی برای مستمری‌بگیران را اعمال کند. این افزایش حقوق باعث تزریق ماهانه 4850 میلیارد تومان به بازار می‌شود. که این امر باعث تشدید وضع موجود، افزایش تورم و در نهایت افزایش نرخ دلار می‌شود. این افزایش حقوق شاید باعث تسکین موقت 5 میلیون نفر کارمند و بازنشسته دولتی شود؛ ولی باعث ظلم به سایر افراد جامعه که وابسته به دولت نیستند می‌شود.

محاسبه ارزش ذاتی دلار

برای محاسبه قیمت واقعی دلار از سه روش زیر استفاده می‌شود:

روش شماره یک: پیش بینی قیمت دلار بوسیله محاسبه با نرخ تورم

  • قیمت دلار در ابتدای سال 1401 برابر 26 هزار تومان
  • نرخ تورم ایران در مهرماه 1401 برابر 48.6%
  • نرخ تورم آمریکا در سپتامبر 2022 برابر 8.2%

تحلیل قیمت دلار با نرخ تورم

 

به مقال زیر دقت کنید:

محاسبه ارزش ذاتی دلار در اخر آبان 1401

روش شماره دو: پیش بینی قیمت دلار بوسیله رشد نقدینگی ایران

  • رشد نقدینگی سال گذشته برابر 40.5%
  • رشد تولید ناخالص داخلی سال گذشته برابر 3.8

پیش بینی dollar

روش شماره سه: پیش بینی قیمت دلار به وسیله قیمت طلای ایران

پیش بینی قیمت دلار در ایران

با توجه‌ به محاسبه فاندامنتالی قیمت دلار می‌توان پیش بینی کرد که حد پایین قیمت دلار در انتهای اسفندماه 1401، در محدوده 35 هزار تومان و حد بالای آن 39 تا 40 هزار تومان است.

رابطه قیمت دلار و صرافی ملی

دلار در صرافی ملی با قیمت 28765 تومان خریداری می شود و 29054 به فروش می رسد؛ ولی در بازارT قیمت دلار کاغذی بسیار متفاوت است و در محدود 36 هزار تومان در حال معامله است. قیمت تتر در محدوده 36 تا 37 هزار تومان در حال معامله است.

پیش بینی قیمت دلار

اختلاف قیمت حدود 7 یا 8 هزار تومانی دلار نیمایی و دلار بازار آزاد، باعث می شود صادرکنندگان دیگر علاقه ای به برگشت دلارهایشان به کشور نداشته باشند و تلاش می کنند این دلارها را با کالایی دیگر تعویض کنند و به جای ورود ارز به کشور کالا وارد کنند. که این عمل باعث کاهش عرضه در بازار و افزایش قیمت دلار می شود. طبق اصول اولیه هر بازاری، در صورتی که عرضه و تقاضا یکسان نباشد باعث نوسان شدید در بازار ارز کشور می شود. در صورت نبود مقدار کافی دلار در بازار ایران، باید منتظر افزایش افسار گسیخته قیمت باشیم.

مطالعه مقاله شاخص دلار dxy پیشنهاد می‌شود.

تاثیر قیمت دلار هرات، سلیمانیه و درهم دوبی در قیمت دلار

هرات افغانستان، سلیمانیه عراق و دوبی امارات از جمله سه محلی هستند که قیمت ارز در آنها با قیمت دلار در ایران تا حدی مرتبط و برای معامله‌گران ارز قابل‌توجه است. این سه منطقه کانال اصلی ورود دلار آمریکا به کشور هستند. در سال‌های اخیر، به دلیل تیره‌شدن روابط سیاسی ایران و امارات، هرات و سلیمانیه از اهمیت بیشتری برای تامین ارز نسبت به دوبی پیدا کرده‌اند.

بسیاری تحلیلگران معتقد هستند نرخ حواله درهم یکی از عوامل تأثیرگذار بر قیمت دلار در ایران است. دلیل این امر هم این است که دوبی یکی از بزرگ‌ترین شرکای تجاری ایران است. اصلی‌ترین کالاهای اساسی ایران از دوبی به ایران وارد می‌شود که این امر نشان دهنده نقش پر رنگ درهم در اقتصاد ایران است.

جمع بندی

با توجه‌ به فرمول‌های ارائه شده و تحلیل تکنیکال می‌توان جمع‌بندی کرد که احتمال رسیدن قیمت دلار تا انتهای سال 1401 به 40 هزار تومان بسیار زیاد است. عدد 40 هزار تومان برای دلار، یک عدد روانی قوی و یک مقاومت جدی محسوب می‌شود. با توجه‌ به روند بازار، در صورت شکسته‌ شدن عدد 40 هزار تومان، رسیدن به 50 هزار تومان دور از دسترس نیست.

احتمال پولبک زدن قیمت دلار به سطح شکسته شده خود در محدوده 33 تا 34 هزار با یک خبر خوب مثل تزریق مقداری دلار از عمان یا کره جنوبی وجود دارد. این نوع اخبار همچون یک مسکن عمل می‌کنند و باعث کاهش جزئی قیمت دلار می‌شوند. متأسفانه قیمت دلار باعث افزایش قیمت تمامی کالاهای بازار می‌شود که این افزایش می‌تواند بر زندگی اقشار مختلف جامعه تأثیر مستقیم بگذارد.

donyaye-trade.com

صرافی های ارز دیجیتال

صرافی لینک
صرافی بیت 24 ثبت نام
صرافی تبدیل ثبت نام
صرافی اکسیر ثبت نام
صرافی والکس ثبت نام
صرافی بینگ ایکس ثبت نام
صرافی بیت پین ثبت نام

ارسال دیدگاه


2 دیدگاه