ارز دیجیتال تومو چین چیست؟ فاندامنتال، قیمت لحظه ای و آینده Tomo
ارز دیجیتال

ارز دیجیتال تومو چین چیست؟ فاندامنتال، قیمت لحظه ای و آینده Tomo

ارز دیجیتال تومو چین با نماد TOMO در دسامبر ۲۰۱۸، با هدف توسعه مقیاس پذیری بلاکچین اتریوم (Ethereum) ساخته شد. ارز دیجیتال تومو، توکن بومی یک بلاک چین قابل توسعه است که به توسعه دهندگان بلاکچین امکان ساخت انواع نرم افزار های غیر متمرکز (dApp) را می دهد‌. بسیاری از توسعه دهندگان، برخی از نقص های اتریوم را به عنوان یک فرصت برای ایجاد یک کسب و کار بلاکچینی دیدند که TOMO نیز دقیقا یکی از همین فرصت طلب ها است. اما یکی از داغ‌ ترین بحث‌ ها پیرامون اتریوم توانایی پردازش تنها ۱۵ تراکنش در هر ثانیه است که تومو با هدف بهبود این نقص به وجود آمد. رمز ارز تومو چین با ایجاد قابلیت همکاری  توانست تا حد چشمگیری مشکلات مقیاس‌ پذیری شناخته‌ شده برای بلاکچین اتریوم را حل کند. 
پیشنهاد می دهیم پیش از هرگونه سرمایه گذاری در ارز دیجیتال تومو این مقاله را با دقت بخوانید چرا که در اینجا به بررسی نحوه کار رمز ارز تومو چین، موارد استفاده و آینده این ارز صحبت خواهیم کرد.

اما چرا رمز ارز تومو چین اهمیت دارد؟ جواب ساده است. علت مشکل مقیاس پذیری نسبتاً پایین و کارمزد های بالای اتریوم است. با استفاده از ارز دیجیتال تومو چین قادر خواهید بود که در سریع ترین زمان ممکن، تمامی ارزهای دیجیتال بر بستر اتریوم را با کارمزد نزدیک به صفر معامله کنید.

ارز دیجیتال تومو چین (TOMO) چیست؟

تمام بلاک چین ها به دنبال سه هدف هستند. مقیاس‌ پذیری، تمرکز زدایی و امنیت. معمولاً رسیدن به این سه هدف به صورت همزمان بسیار مشکل است.

اهداف بلاک چین ها

 از این رو بلاک چین های نوظهور تنها روی دو هدف تمرکز می کنند. ارز دیجیتال تومو چین نیز روی مقیاس‌ پذیری اتریوم تمرکز کرده است. مقیاس پذیری نیز عبارت است از توانایی انجام تراکنش های همزمان در یک بلاک چین. برای مثال بیت کوین می تواند در هر ثانیه تنها ۶ تراکنش را محاسبه کند، اما اتریوم می تواند در هر ثانیه ۱۵ تراکنش را پردازش کند. با وجود اینکه مقیاس پذیری اتریوم بیشتر از بیت کوین است، اما از آنجایی که بسیاری از کسب و کارهای بلاک چینی روی بستر اتریوم سوار هستند، ۱۵ تراکنش همچنان ناکافی است. از این‌ رو ارز دیجیتال تومو سعی در افزایش مقیاس پذیری اتریوم دارد. این یعنی تراکنش‌ های بیشتر و کارمزد های کمتر.

هدف تمامی بلاک چین های ساخته شده، ایجاد تعادل بین سه ضلع غیرمتمرکز بودن، امنیت داشتن و مقیاس پذیر بودن است. رسیدن به هر سه هدف به طور همزمان تقریبا کاری غیر ممکن است و همیشه باید یک ضلع برای دو ضلع دیگر فدا شود. بلاک چین اتریوم نیز با فدا کردن مقیاس پذیر بودن، توانست به خوبی به دو هدف دیگر دست پیدا کند. اما برای اینکه مقیاس پذیر بودن نیز به تحقق بپیوندد پروژه های غیر متمرکزی همچون ارز دیجیتال تومو چین به وجود آمدند. در واقع TomoChain یک پروژه غیر متمرکز می باشد که هدف اصلی آن حل مشکلات قابلیت همکاری و مقیاس پذیری است که بسیاری از بلاکچین‌ ها مانند اتریوم با آن دست و پنجه نرم می کنند. رمز ارز تومو چین توانست با نوآوری های پیچیده مشکل مقیاس پذیری اتریوم را با افزایش تعداد تراکنش‌ های پردازش‌ شده در هر ثانیه (TPS) حل کند.

تومو چین

مشکل مقیاس پذیری، بخاطر ازدحام شبکه به وجود می آید در نتیجه  اعتبارسنجی تراکنش‌ ها بسیار زمان بر شده و کارمزد ماینر ها نیز به طرز چشمگیری افزایش پیدا می‌ کند. 

در کنار افزایش سرعت تراکنش ها، رمز ارز تومو چین با ایجاد قابلیت همکاری یا بریج، این امکان را به کاربران می دهد تا از طریق بلاک چین اتریوم با سایر بلاک چین ها تعامل داشته باشند. برای مثال شما می‌ توانید با استفاده از پلتفرم TomoChain، توکن های USDT ERC20 خود را به توکن های USDT TRC20 تبدیل کنید. درگذشته چنین قابلیتی در تکنولوژی بلاک چین وجود نداشت و کاربران با محدودیت های متعددی روبرو می‌شدند. برای مثال اگر توکن های USDT TRC20 را به اشتباه به آدرس اتریوم USDT ERC20 واریز می کردید، تمام دارایی شما از بین می رفت اما با استفاده از پلتفرم TomoChain می توانید پیش از ارسال توکن، آنها را به توکن قابل قبول آدرس دریافت کننده تبدیل کنید.

ERC20 vs trc20

رمز ارز تومو چین از طریق شاردینگ (Sharding) و یک سیستم رأی‌ دهی مبتنی بر استیکینگ توانست با موفقیت به مشکل مقیاس پذیری اتریوم پایان دهد.

اما شاردینگ چیست؟ به جز کوچک از یک مجموعه بزرگ، اصطلاحا شارد (Shard) می گویند. شاردینگ نیز یعنی تقسیم یک مجموعه بزرگ برای رسیدن به اجزای کوچک‌ تر. با روش شاردینگ می توان به بهبود عملکرد مراکز ذخیره داده‌ ها در بلاک چین کمک بسزایی کرد. شاردینگ اطلاعات مختلف را در  دسته‌ بندی های مرتبط طبقه بندی می‌ کند. از این رو دیگر نیاز نیست که موتور پردازش یک بلاک چین، تمامی پایگاه داده را از ابتدا تا انتها برای رسیدن به یک داده خاص بررسی کند چرا که به سرعت به طبقه بندی مرتبط رفته و داده مربوطه را استخراج می‌ کند. این کار باعث افزایش سرعت تراکنش ها شده و مدیریت داده‌ ها را آسانتر می کند. ارز دیجیتال تومو با استفاده از تکنولوژی شاردینگ توانست به رکورد بی نظیر تایید ۵ هزار تراکنش در ثانیه برسد، در حالیکه نرخ کارمزد ها نیز بسیار ناچیز است. این در حالی است که شبکه بلاک چین بیت کوین در هر ثانیه تنها ۵ تراکنش را پردازش می‌ کند. 

POS

همچنین به منظور افزایش امنیت، TomoChain از الگوریتم اجماع رأی‌ گیری اثبات سهام (Proof of Stake Voting) یا POSV بهره می گیرد. در ادامه به نحوه استیکینگ در TomoChain خواهیم پرداخت اما پیش از آن، به طور جمع بندی شده مزایای رقابتی ارز دیجیتال تومو را بررسی می کنیم.

 • ارائه راه حلی نوآورانه برای رفع مشکل مقیاس پذیری در اتریوم
 •  ایجاد پل بین زنجیره ای میان بلاک چین های مختلف با کارمزد نزدیک به صفر
 •   شفافیت در نمایش سوابق تراکنش های مالی
 •  ایجاد پلتفرمی مناسب برای میزبانی انواع ICO
 •  مستر نود های تومو چین (MasterNode) باعث ایجاد یک پایگاه داده ایمن و غیرقابل تغییر می شود
 • استیکینگ این ارز، درآمد غیرفعال و توانایی رای گیری عالی را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد
 •  پشتیبانی از همه قراردادهای هوشمند ETH

تومو چین بلاکچینی غیرمتمرکز است که قصد دارد مشکل مقیاس‌ پذیری اتریوم را با افزایش تعداد تراکنش‌ ها در ثانیه بر طرف کند. مشکلاتی که اتریوم با آن ها دست و پنجه نرم می کند عبارتند از تراکم شبکه، کند بودن پروسه ی تایید تراکنش ها و کارمزدهای بالا.

اما قابلیت های ارز دیجیتال تومو چین به موارد گفته شده ختم نمی شود چرا که این بلاک چین تعامل پذیری اتریوم با سایر بلاک چین ها را بیش از گذشته ساده تر میکند. به عبارت دیگر، شما می توانید با استفاده از ارز دیجیتال تومو، بین اتریوم و سایر بلاک چین ها اتصال برقرار کنید که در ادامه با جزئیات بیشتر توضیح خواهیم داد. اما پیش از آن بهتر است در مورد چگونگی افزایش قدرت تایید تراکنش‌ ها در ثانیه توسط تومو چین صحبت کنیم. 

توضیح شاردینگ

تومو چین با کمک راه‌ حل‌ هایی مثل شاردینگ (Sharding) و مشارکت در رأی‌ گیری (مکانیسم اجماع رمز ارز تومو چین اثبات رأی گیری یا POSV است)، توان پردازش تراکنش ها را از 15 عدد در ثانیه به 5000 تراکنش در ثانیه رساند! به عبارت دیگر تومو چین می تواند در هر دقیقه 300,000 تراکنش را تایید کند در حالی که اتریوم می تواند در هر دقیقه تنها 900 تراکنش را تایید کند! 

راه‌ حل شاردینگ در ابتدا توسط اتریوم به کار گرفته نشد از این رو سرعت تراکنش ها در این بلاک چین بسیار کمتر است. اما شاردینگ چگونه کار می کند؟ شاردینگ یعنی تقسیم یک پردازش بزرگ به پردازش‌ های کوچک‌ تر. قطعاً تایید یک تراکنش 20 مگابایتی سخت تر از تایید 100 تراکنش 2 کیلوبایتی است. این راه حل نوآورانه یک انقلاب قابل توجه برای رفع مشکل بلاک چین های قدیمی است. 

با استفاده از شاردینگ در بلاک چین، در واقع شبکه را به اجزای کوچک‌ تر (شارد) تقسیم می کنیم تا فرآیند های عملیاتی توسط گره ها (نود ها) آسان تر و سریع تر انجام شود و در نتیجه مقیاس پذیری شبکه بیشتر خواهد شد. 

دیگر نیازی نیست که نودها در شاردینگ، تمامی تراکنش ها را یک جا تایید کنند. در مقابل، در ماشین مجازی اتریوم (EVM)، هر نود باید تمامی عملیات و تراکنش‌ ها را با توجه به میزان قدرت هش، محاسبه کند. به همین دلیل است که فرآیند تایید تراکنش ها در اتریوم کند است. در شاردینگ، هر نود تنها مسئول پردازش تعداد مشخصی از تراکنش‌ ها خواهد بود.

EVM

مشکلی که با مقیاس پذیری بالا به وجود می آید، کم شدن امنیت شبکه است. همانطور که پیش تر گفته شد، بلاک چین ها می توانند از بین 3 هدف تمرکز زدایی، امنیت و مقیاس پذیری تنها 2 هدف را انتخاب کنند. از آنجایی که مقیاس پذیری و امنیت با یکدیگر تداخل دارند، تومو چین باید راه‌ حلی نیز برای افزایش امنیت ارائه دهد.

تومو چین برای افزایش امنیت از دو تکنیک استفاده می‌ کند.

 1. تصادفی سازی (randomization): تصادفی سازی، روشی است که در آن تمامی فرآیند با استفاده از دستور های رمزی تصادفی صورت می گیرد و تنها نود ها هستند که می توانند این دستور ها را بخوانند. 
 2. اعتبار سنجی دوگانه (double validation): در بلاک چین های سنتی، تراکنش ها توسط یک نود تایید می شوند اما در تومو چین تمامی تراکنش ها به منظور افزایش امنیت باید دو بار تایید شوند.

یکی دیگر از کاربرد های مهم تومو چین، متصل کردن بلاک چین های مختلف به اتریوم است که توسط پلتفرم TomoBridge صورت می گیرد‌. توموبریج یک برنامه تبادل توکن است که به کاربران تومو چین و اتریوم امکان تعامل با سایر بلاک چین ها را می دهد. با پلتفرم TomoBridge، کاربران می توانند از طریق یک رابط کاربری ساده، توکن ها را از یک بلاک چین به بلاک چین دیگری مبادله کنند. برای مثال شما می‌ توانید توکن های ERC20 را به TRC20 تبدیل کنید تا تراکنش های شما از فضای اتریوم خارج شده و وارد فضای ترون شود. 

تومو بریج و تعامل با سایر بلاک چین ها

شما همچنین می توانید با استفاده از TomoBridge، توکن های ERC20 خود را وارد شبکه LUNA کنید.

تاریخچه و بنیانگذاران TomoChain چه کسانی هستند؟

در دسامبر 2018، TomoChain توسط مدیر عامل TomoChain Pte یعنی لانگ وونگ (Long Vuong) تاسیس شد. او از بنیانگذاران و سرپرست های پروژه بلاک چین NEM (XEM نیز بوده است. 

موسس تومو چین

وونگ  در زمینه های بلاک چین و اقتصاد تخصص دارد و در گذشته مشاور تعدادی از پروژه های بلاک چینی نیز بوده است.

تومو چین توانست در عرضه اولیه، 8.5 میلیون دلار در یک‌ روز جذب کند. قیمت توکن TOMO پس از عرضه اولیه تا 2 دلار رشد کرد اما ضعف بیت کوین و بازار ارز های دیجیتال در سال 2019 باعث شد قیمت این توکن تا 0.14 دلار سقوط کند. در نهایت در نیمه دوم سال 2020 توانست رشد خوبی داشته باشد و در 6 سپتامبر 2021 در سطح 3.92 دلار اوج قیمتی تاریخی (ATH) ثبت کرد.

نمودار قیمت تومو چین

استیکینگ در ارز دیجیتال تومو چین

همانطور که گفته شد مسترنود ها مسئول تایید تراکنش ها و حفظ امنیت شبکه تومو چین هستند. مسترنود رایانه‌ ای است که نقش آن مشابه ماینرهای بیت کوین است. تمامی کاربران می‌ توانند توکن TOMO را استیک کنند، اما اکنون تنها ۱۵۰ مسترنود در این شبکه وجود دارد. پاداش استیکینگ تومو چین حدود ۷.۶۴ درصد در سال است البته این رقم متغیر می باشد. استیک در رمز ارز تومو چین دارای سه شرط عمده است.

 1. استیک حداقل ۵۰۰۰۰ واحد تومو چین
 2. آی پی ثابت برای مسترنود ها
 3. روشن بودن رایانه مسترنود به صورت ۹۹.۹۹ درصدی

مزیتی که استیکینگ ارز دیجیتال تومو چین دارد، غیرمتمرکز بودن سیستم است و همه کاربران می توانند سهمی در استیکینگ این ارز داشته باشند. اما در بیت کوین فقط کاربرانی که بتوانند سخت افزار قدرتمند تهیه کنند قادر به استخراج خواهند بود. هرچه افراد بیشتری توکن TOMO را استیک کنند، عملکرد و سلامت شبکه بهتر خواهد شد.

برای استیک کردن، لازم است که حداقل ۱۰۲ واحد ارز دیجیتال تومو چین در تراست والت خود داشته باشید. سپس وارد قسمت dApps شده و TomoMaster را انتخاب کنید.

مرحله 1 استیکدر قسمت بعد روی گزینه Login بزنید تا کیف پول خود را به تومو چین متصل کنید.

مرحله 2 استیک

برای این کار، در قسمت Network Provider، گزینه Metamask/DAPP Wallets را بزنید.

مرحله 3 استیک

در صفحه بعد مقدار تومو چین برای استیک را وارد کرده و سپس گزینه Next را بزنید.

مرحله 4 استیک

از میان مسترنود ها یکی را انتخاب کرده و گزینه Vote را بزنید.

مرحله 5 استیک

استیکینگ شما با موفقیت انجام شد.

آینده ارز دیجیتال تومو چین (TOMO)

برای پیش بینی آینده هر ارز دیجیتال نیاز است که نگاهی به سازندگان، رقبا، عملکرد و کاربرد آن ارز بیندازیم. در حال حاضر تقاضا برای TomoChain بالاست اما آیا این تقاضای بالا ادامه دار خواهد بود؟

بهتر است در ابتدا نگاهی به سازندگان و تیم ارز TomoChain بیندازیم. 

موسس ارز دیجیتال تومو چین، بنیانگذار و سرپرست پروژه بلاک چین NEM است که در حال حاضر از نظر ارزش بازار در رتبه 100 قرار دارد. همچنین راجر لیم از شرکت NEO Global Capital و توک وو، بنیانگذار کامبریا نیز به عنوان مشاور در هیئت مدیره فعالیت می کنند. 

در واقع  NEO Global Capital یک صندوق سرمایه‌گذاری استراتژیک است که جزو بزرگترین نهنگ های ارز های دیجیتال نیز می باشد. 

تیم سازنده تومو چین، دارای بنیان علمی و تجربی بالایی است و هویت افراد تیم شفاف است. همچنین اهداف این تیم برای تومو چین بسیار بلند مدت و کاربردی است و به طور کلی از نظر کارشناسان میتوان به این تیم اعتماد کرد.

برترین رقبای تومو چین نیز CasperLabs، SALT و Nexo هستند. در حال حاضر تومو چین از نظر ارزش بازار در جایگاه 406 قرار دارد اما به ترتیب CasperLabs، SALT و Nexo در جایگاه های 1278، 220 و 89 قرار دارند. از نظر ارزش بازار دو ارز Nexo و CasperLabs بسیار قوی تر از تومو چین عمل کردند اما انتظار می رود که با فناوری های جدیدی که تومو چین در آینده معرفی می کند، از CasperLabs سبقت بگیرد چرا که به نظر می رسد CasperLabs برنامه خاصی برای توسعه بلاک چینش ندارد. اما برای اینکه تومو چین بتواند NEXO را پشت سر بگذارد، لازم است تا تلاش مضاعف داشته باشد. اما نکته مثبت برای تومو چین این است که قابلیت بریج و توسعه dApp ها تنها روی تومو چین قابل انجام است نه NEXO.

در نهایت عملکرد تومو چین را می توان به عنوان یک اهرم پیشرفت برای این ارز دیجیتال در نظر گرفت چراکه به خاطر مشکلات اتریوم، پلتفرم های بریج توانستند نظر بسیاری از کاربران را به خود جلب کنند. می توان انتظار داشت در آینده پلتفرم بریج تومو چین جایگاه قدرتمندی در بین ارز های دیجیتال پیدا کند. 

تمامی مطالب گفته شده در این مقاله پیشنهاد سرمایه گذاری نیستند و فقط جنبه آموزشی دارند و مسئولیت سود و ضرر 100% بر عهده شماست.

آیا تومو چین ایمن است؟

ارز TomoChain دارای اجماع رای گیری اثبات سهام است. امنیت این الگوریتم نسبتا بالاست اما باز هم به اندازه الگوریتم اثبات کار (PoW) قدرتمند نیست. از این رو تومو چین از دو قابلیت اعتبار سنجی دوگانه و تصادفی سازی برای افزایش امنیت استفاده کرده است. می توان با اطمینان گفت که این دو راه کار امنیتی، برای تومو چین بسیار قدرتمند عمل کرده اند چرا که از سال 2018 تاکنون، هیچ گزارشی مبنی بر نفوذ به تومو چین از سمت کاربران داده نشده است. 

خرید و فروش توموچین (TOMO) 

شما می توانید تومو چین را در صرافی های زیر معامله کنید.

لیست صرافی های تومو چین

اما برای ایرانیان، بهترین صرافی ها CoinEx و KuCoin می باشند.

اگر قصد هولد ارز دیجیتال تومو چین را دارید، بهتر است از کیف پول هایی که این ارز را پشتیبانی می کنند استفاده کنید چرا که نگهداری ارز ها در صرافی های ارز دیجیتال کمی دارای ریسک است. اما بهترین کیف پول ها برای ارز دیجیتال Tomo کدام اند؟

معرفی کیف پول های ارز دیجیتال Tomo 

کیف پول های زیر، برترین کیف پول ها برای ارز دیجیتال تومو چین می باشند.

 • کیف پول TomoWallet: قابل نصب روی سیستم های ویندوز، اندروید و IOS است و کیف پول رسمی تومو نیز می باشد. این کیف پول بسیار امن بوده و استفاده از آن بسیار راحت می باشد. این کیف پول از همه ی توکن های ساخته شده روی بلاک چین تومو چین نیز پشتیبانی می کند. 
 • کیف پول Trust Wallet: کاربران می توانند با استفاده از تراست والت، به ارسال و دریافت تومو چین بپردازند. این کیف پول قابلیت پشتیبانی از سایر توکن ها را نیز دارد. رابط کاربری این کیف پول نسبتا ساده است و کاربران مبتدی نیز می توانند با آن کار کنند.
 • کیف پول MetaMask: تقریبا اکثر ارز های دیجیتال قابل اجرا بروی این کیف پول هستند. شما با استفاده از سایت چین لیست می توانید به راحتی تومو چین را به متامسک خود اضافه کنید.

صحبت پایانی

ارز دیجیتال تومو چین توانست راه حلی برای کارمزد های بالا و سرعت پایین اتریوم ارائه دهد. تومو طی سال های آتی، پلتفرم بریج را نیز ساخت که کاربران می توانند با استفاده از آن توکن های خود را از بلاک چین اتریوم وارد بلاک چین های دیگر بکنند. از نظر ارزش بازار، همچنان جا برای پیشرفت هست. البته این موضوع به شتاب بیت کوین نیز بستگی دارد.

انتظار می رود طی سال های آتی و با گستردگی استفاده از پلتفرم های بریج، شاهد پیشرفت این ارز دیجیتال باشیم.

به اشتراک گذاری این مطلب!

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه


مطالب مرتبط