آیا بلاکچین بازار سنتی سهام را دگرگون خواهد کرد؟

آیا بلاکچین بازار سنتی سهام را دگرگون خواهد کرد؟

بلاکچین می تواند انتقال پول و دارایی های دیگر را با کاهش هزینه های تراکنشی این انتقال و افزایش اعتماد بین طرفین انجام دهد.

اما آیا می تواند توسط بزرگ ترین بازارهای مالی دنیا مورد استفاده قرار گیرد؟

نظم حاکم بر معاملات این بازارهای مالی طی دو سه قرن اخیر مقداری تغییر کرده است بعضی ها می گویند این قواعد جدید فارغ از چند سقوط وحشتناکی که مدتی پیش تجربه کردیم خوب جواب داده اند.

اما آیا نیاز هست بواسطه بلاکچین چیزی تغییر کند؟ باید تغییر کند؟ می تواند تغییر کند؟

ما فکر می کنیم باید تغییر کند، نیاز به تغییر هست و امکانش هم وجود دارد. ما چطور می توانیم صنعت های ورزشی بزرگ، سرمایه گذاران، خریداران، فروشندگان، واسطه ها و نهادهای نظارتی را متقاعد به استفاده از روش های جدید کنیم؟

در ابتدای مقاله اشاره کنیم اگر با اصطلاحات متداول این بازار مالی آشنا نیستید مقاله اصطلاحات ارز دیجیتال را مطالعه کنید.

تاثیر بلاکچین در رونق بازار مالی

با تصور عملی بودن این تغییر آیا بلاکچین قدمی بزرگ و رو به جلو برای حذف قواعد سنتی بازار های مالی خواهد بود؟

چیزی متفاوت با بازار های نه چندان جالب قدیمی سرمایه گذاران هم اکنون با سیستمی سنتی از خرید و فروش و محاسبه کارمزد کار می کنند که به اندازه ای قدیمی است که میتوانیم زیرخاکی صدایش کنیم این سیستم هزینه های قابل توجهی ایجاد می کند و زمان لازم برای بسته شدن یک تراکنش را افزایش می دهد این مشکلات به این دلیل است که تجارت دارایی های مالی نیاز به چندین نهاد دارد که در یک شبکه پیچیده از سیستم های تسویه حساب متشکل از واسطه ها و شرکای تجاری مستقر شده اند خواه سرمایه گذار باشند یا کارگزاران سپرده گذاری یا مدیریت بورس اوراق بهادار یا نهادهای نظارتی مرکزی همه بازیگرانی که در خرید و فروش یا انتقال دارایی ها شرکت می کنند موظف به ارسال پیام های خاصی و دریافت مجوزهایی هستند و بطور بی وقفه ای باید اطلاعات تراکنش را بروزرسانی کنند بلاکچین می تواند تمام این فرایندهای کلیدی مربوط به تراکنش ها را تغییر دهد.

مطالعه مقاله آموزش ارز دیجیتال رایگان و بخش اخبار ارز دیجیتال پیشنهاد میشود.

فواید بلاکچین در تقابل با بازار مالی سنتی

اموری مانند صدور اوراق بهادار و ثبت تسویه حساب ها با وجود دفتر کل بلاک چین با سرعت و بدون مشکل خاصی انجام خواهد شد بعد از این ها مساله سقوط سیستم به میان می آید چیزی که باید در نظر بگیریم اعتماد و تمایل سرمایه گذاران برای باور به قوانین کلی و زیربنایی سیستم بورس اوراق بهادار است بحران مالی سال 2008 که تا حدی ناشی از گسترش ابزارهای مالی غیر شفاف بود.

شفافیت مدل مالی جهانی موجود را که در یک دهه گذشته تجربه کردیم زیر سوال برد و نیاز به جستجوی راه حل های جایگزین را که می توانند به ایجاد یک سیستم ضد دستکاری شفاف تر کمک کنند ایجاد کرد در ابتدای این سقوط مقررات جدیدی وضع شده بود که امروز در ایالت متحده لغو شده اند بلاکچین اما هیچ گاه لغو نمی شود.

با توجه به ویژگی های آن من فکر می کنم که بلاکچین ما را به داشتن بازار سهامی مناسب در آینده امیدوار می کند در یک بازار مبتنی بر بلاکچین تراکنش های مشکوک و تیره تار تبدیل به تاریخ خواهند شد. قرارداد های هوشمند نیز می توانند شک و تردیدها را درمورد صحت انجام یک تسویه حساب برطرف کنند مکانیزم های ناکارآمد ناظر بر بازار امروزی نیز دیگر لازم نخواهند بود.

اعتماد مردم به راحتی جلب خواهد شد و بلاکچین بزرگترین پلتفرم های معاملاتی را تصاحب خواهد کرد بازار سرمایه گذاری در حال آماده سازی شرایط اولیه برای بکارگیری بلاکچین است.

به طور مثال مدیریت Nazdaq سه سال است که در حال مشاهده شرایط به کارگیری بلاکچین است. همین اوایل سال 2015 پلتفرم معاملاتی خصوصی سهام آنها راه اندازی شد تا شرکت های لیست نشده در بازار بتوانند سهام خود را بصورت دیجیتال عرضه کنند.

سال گذشته شاخه استکهلم نزدک و بانک سوئد اعلام کردند که استفاده آزمایشی از بلاکچین را برای ثبت تمام تراکنش ها در لحظه آغاز کرده اند راه حل های مبتنی بر بلاکچین در معرض آزمایشی جدی در بازار بورس نزدک قرار گرفته اند.

هدف این پروژه این است که سهام داران بتوانند در جلسات سرمایه گذاری رای دهند یا حق رای خود را به صورت دیجیتالی به یک وکیل یا شخص سوم واگذار کنند گروه بورس اوراق بهادار لندن در همکاری با IBM آزمایش یک بستر مبتنی بر بلاکچین را برای دیجیتالی کردن کامل معاملات سهام شرکت های کوچک و متوسط را شروع کرده این آزمایشات توسط اپراتور ایتالیایی بورسیگ ایتالیانا و بورس اوراق بهادار استرالیا انجام می شود. آن ها قصد دارد روند توسعه دو ساله خود را در سال جاری به منظور توسعه سیستمی که باعث افزایش شفافیت عملیات های مالی و افزایش امنیت سرمایه  گذاران شود ادامه دهند.

پیشرفت بلاکچین در تغییر بازار مالی سنتی

یک مثال قابل توجه از چگونگی روند تبدیل شدن بلاکچین به یک واقعیت غیر قابل انکار میتواند ابتکار "دلاور" در سال 2017 باشد. دلاور که به خاطریکپارچگی بالا در شرکت های لیست شده قابل معامله و مقررات تجاری و مالیاتی مناسب شناخته می شود بلاکچین را به عنوان یک سیستم تسویه حساب رسمی به رسمیت شناخت.

مقامات دولتی اکنون در حال ایجاد سیستمی هستند که به بیزنس ها اجازه می دهد تا داده های مربوط به شرکتشان را روی بلاکچین تولید و نگهداری کنند افرادی که برای بلاکچین لابی می کردند به ماهیت پیچیده بازار اوراق بهادار اشاره کردند خصوصا در مورد چالش اثبات مالکیت هر سهم حامیان این پروژه اعلام کرده اند که بلاکچین یک راه حل خوب است که امکان بررسی مالکیت هر سهم را بسیار راحت تر و زمان انجام تراکنش ها را سریع تر خواهد کرد.

این اتفاقات نه خیال است و نه هیاهوی تبلیغاتی این ها در حال اتفاق افتادن هستند فارغ ازینکه آینده بلاکچین چگونه شکوفا خواهد شد موسسات مالی مهم تر از هرچیزی باید بدانند که از پول سرمایه گذارهایشان در این سیستم محافظت خواهد شد. علی رغم همه مثال های گفته شده عجیب نیست که بدانید بازارهای اصلی هنوز مقداری در پذیرش بلاکچین مردد هستند برای مشاهده پیشرفت های بیشتر هنوز باید شرایط خاص  دیگری نیز لحاظ شود. اولیه ترین چیزی که باید لحاظ شود ایجاد سخت گیرانه ترین استاندارد های امنیتی برای سیستم بلوک هاست پیاده سازی بلاکچین به قوانین مناسبی نیاز دارد متأسفانه در حال حاضر فضای قانونگذاری در همه جای دنیا تا حدودی غرض ورز و ناسازگار است ما باید این را در نظر داشته باشیم که تکنولوژی تحت محدودیت هایی خواهد ماند. تلاش هایی در جریان است تا ظرفیت سیستم را افزایش و هزینه تراکنش ها را کاهش دهند.

در بازار بورس نیویورک چیزی حدود 3 میلیارد معامله در یک روز کاری معمولی انجام می شود. توسعه پلتفرم های جدید برای رسیدگی به چنین حجمی از معاملات بسیار پیچیده و وقت گیر است و هزینه زیادی نیز در پی خواهد داشت. با این وجود معتقدیم که بازارهای مالی شاهد مهمترین پیاده سازی های اولیه سیستم بلاکچین خواهند بود آن ها تبدیل به زمین تمرینی برای ورود بلاکچین به بخش های دیگر می شوند.

ارسال دیدگاه

0 دیدگاه