توجه: تحلیل‌های دنیای ترید بر اساس اظهارات مراجع و کارشناسان معتبر بین‌المللی جمع‌آوری و تدوین می‌شود. اما توجه داشته باشید که معاملات در این بازار همواره با ریسک هموار بوده و تحلیل‌ها، حتی اگر توسط بهترین کارشناسان ارائه شوند، هیچگاه تضمین‌کننده سودآوری نیستند. بدین سبب مسئولیت استفاده از این تحلیل‌ها در معاملات بر عهده کاربران گرامی بوده و میزان مفید بودن مطالب تحلیل فارکس به سطح دانش شما از تحلیل بنیادی و تکنیکال وابسته است.

لازم میدانیم در کنار مطالعه این تحلیل ها، مطالعه مقاله بهترین اندیکاتور برای ورود و خروج را هم پیشنهاد دهیم. چراکه ترکیب این مطالب میتواند به سودآوری بیشتر شما کمک کند.

تحلیل اونس جهانی با نمودار تکنیکال و تحلیل طلا در فارکس (XAUUSD)

Mar 20-2023 ساعت 11:33

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال طلا (Gold)- 20 مارس

امروز دوشنبه 20 مارس 2023 است و گاوهای اونس طلای جهانی موفق شده اند قیمت را تا سطح مهم روانی و مقاومت 2000 دلار بالا ببرند.

نمودار اونس جهانی طلا

همینطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید امروز و با شروع هفته کاری فارکس خریداران طلا توانسته اند قیمت را به بالاترین میزان آن یعنی سطح مهم 2000 دلار در یک سال گذشته پرتاب کنند.

اگر تایم فریم خود را به 4 ساعته تغییر دهید و نیم نگاهی به اندیکاتور rsi بیندازید متوجه خواهید شد که نوک RSI  از منطقه اشباع خرید به سمت بالا در حرکت است و در این لحظه عدد عدد 74 را نشان می‌دهد.

نگاه کلی به اونس جهانی طلا

تصویر کلی مارکت در تایم روزانه صعودی است.

سطوح حمایت کلیدی در تحلیل اونس جهانی جهانی

اگر قرار باشد طلا کاهش پیدا کند، اولین سطح جدی حمایت آن منطقه مهم 1990 دلار خواهد بود. در صورتی که طلا پایین این منطقه نفوذ کند، سطح مهم بعدی قیمت 1970 دلار است. چنانچه خرس‌های مارکت طلا را پایین‌تر ببرند، سطح مهم بعدی 1950 خواهد بود.

سطوح مقاومت کلیدی در تحلیل اونس جهانی جهانی

اگر طلا افزایش پیدا کند، اولین سطح مهم مقاومت آن قیمت 2000 دلار خواهد بود. در صورتی که طلا بتواند با موفقیت از این منطقه عبور کند، سطح مهم بعدی 2020 دلار می‌باشد. چنانچه گاوهای مارکت موفق به بالاتر بردن قیمت طلا شوند، سطح مقاومت بعدی 2030 دلار خواهد بود.

همینطور که مشاهده می کنید امروز و با شروع هفته کاری طلا در حال فتح قله های جدید می باشد. در حقیقت طلا در هفته گذشته 6.49%+ صعود کرده است.

به نظر می رسد ترس معامله گران از وقوع رکود اقتصادی باعث شده تا قیمت اوراق قرضه که یک دارایی امن محسوب می شود افزایش یابد و بازده آنها که رابطه ای منفی با قیمت آن دارد شروع به کاهش کند.

اگر همین الان نگاهی به چارت بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه داری بیندازید متوجه سقوط آن تا اطراف 3.42% تا بدین لحظه خواهید شد.

بد نیست بدانید رابطه طلا با بازده اوراق قرضه ده ساله یک ارتباط معکوس و منفی دارد.

حتی با وجود اینکه UBS بانک Credit Suisse را خریداری کرده ولی مارکت هنوز این خبر را باور نکرده است.

به نظر می رسد مارکتی که جمعه گذشته حرکات طوفانی را تجربه کرد امروز نیز با شروع هفته کاری به ادامه همان حرکات ادامه خواهد داد.

دقت کنید طلا با توجه به شرایط موجود مارکت فضای بیشتری برای بالا رفتن دارد ولی احتمال یک اصلاح اصلا دور از انتظار نیست.

ضمنا در نظر داشته باشید که چهارشنبه این هفته  انتظار می رود مقامات فدرال رزرو ایالات متحده امریکا نرخ های بهره شان را 25 واحد دیگر بالا ببرند. این مهمترین رویداد این هفته است و تاثیرات آن به شدت روی مارکت خودش را نشان خواهد داد.

.

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال اونس جهانی طلا (Gold)- 16 مارس

امروز پنجشنبه 16 مارس 2023 است و قیمت طلای جهانی پس از صعود تا اطراف 1933 دلار به سمت پایین عقب گرد کرد.

نمودار اونس جهانی طلا

همینطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید طلای جهانی این هفته و تا بدین لحظه چیزی در حدود 2.76%+ افزایش داشته است. ولی اگر همین الان به کندل دوجی شکل گرفته در تایم روزانه طلا نگاه کنید متوجه بلاتکلیفی در مارکت طلا خواهید شد.

اگر تایم فریم خود را به 4 ساعته تغییر دهید و نیم نگاهی به اندیکاتور rsi بیندازید متوجه خواهید شد که نوک RSI  به سمت بالا در حرکت است و در این لحظه عدد عدد 59 را نشان می‌دهد.

نگاه کلی به اونس جهانی طلا

تصویر کلی مارکت در تایم روزانه صعودی است.

سطوح حمایت کلیدی در تحلیل اونس جهانی جهانی

اگر قرار باشد طلا کاهش پیدا کند، اولین سطح جدی حمایت آن منطقه مهم 1910 دلار خواهد بود. در صورتی که طلا پایین این منطقه نفوذ کند، سطح مهم بعدی قیمت 1900 دلار است. چنانچه خرس‌های مارکت طلا را پایین‌تر ببرند، سطح مهم بعدی 1890 خواهد بود.

سطوح مقاومت کلیدی در تحلیل اونس جهانی جهانی

اگر طلا افزایش پیدا کند، اولین سطح مهم مقاومت آن قیمت 1940 دلار خواهد بود. در صورتی که طلا بتواند با موفقیت از این منطقه عبور کند، سطح مهم بعدی 1950 دلار می‌باشد. چنانچه گاوهای مارکت موفق به بالاتر بردن قیمت طلا شوند، سطح مقاومت بعدی 1960 دلار خواهد بود.

همینطور که مشاهده می کنید طلا پس از اینکه تا اطراف قیمت 1933 دلار بالا رفت مومنتوم خود را از دست داد و شروع به ریزش کرد. قیمت طلا در این لحظه 1920 دلار است.

امروز بازارها روز خود را با روحیه بهتری آغاز کردند زیرا دولت ها و بانک های مرکزی اقداماتی را برای اطمینان از اعتبار بانک ها و جلوگیری از یک بحران شدیدتر انجام دادند.

در حقیقت تسکین و آرامش زمانی به مارکت تزریق شد که بانک ملی سوئیس و سازمان نظارت بر بازارهای مالی این کشور اعلام کردن که بانک Credit Suisse شرایط لازم برای دریافت کمک از طرف این سازمان ها را دارد و در صورت نیاز می تواند از سمت ما تامین نقدینگی شود.

کمی دیرتر و در اواسط جلسه معاملاتی اروپا، بانک مرکزی اروپا (ECB) تصمیم خود را اعلام کرد و همانطور که به طور گسترده پیش بینی می شد بانک مرکزی ماشه را فشار داد و نرخ های بهره را 50 واحد دیگر افزایش داد.

سپس رئیس ECB در قسمت بیانیه بعد از اعلام نرخ های بهره اشاره ای به وضعیت بانک ها کرد و گفت: علی رغم مشکلات بانک کردیت سوئیس، بانک های اروپایی انعطاف پذیر هستند و بسیار قوی تر از سال 2008 می باشند.

در انتها لاگارد افزود: ما تنش های فعلی بازار را از نزدیک زیر نظر داریم و در صورت لزوم آماده پاسخگویی هستیم.

مارکت خیلی دیر سخنان لاگارد را درک کرد و در نهایت فضای ریسک پذیری در بازار حکم فرما شد.

شاخص های اروپایی در وضعیت سبز به کار خود خاتمه دادند و شاخص های وال استریت هم مثبت بودند.

.

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال طلا (Gold)- 14 مارس

امروز سه شنبه 14 مارس 2023 است و گاوهای اونس جهانی طلا موفق شده اند قیمت را تا اطراف 1914 دلار افزایش دهند.

نمودار اونس جهانی طلا

همینطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید طلای جهانی موفق شده به بالاترین میزان خود از 6 فوریه تا الان صعود کند. در حقیقت طلا تمام سه روز گذشته را صعودی بوده است.

اگر تایم فریم خود را به 4 ساعته تغییر دهید و نیم نگاهی به اندیکاتور rsi بیندازید متوجه خواهید شد که نوک RSI در منطقه اشباع خرید کماکان به سمت بالاتر در حرکت است و در این لحظه عدد عدد 80 را نشان می‌دهد.

نگاه کلی به اونس جهانی طلا

تصویر کلی مارکت در تایم روزانه صعودی است.

سطوح حمایت کلیدی در تحلیل اونس جهانی جهانی

اگر قرار باشد طلا کاهش پیدا کند، اولین سطح جدی حمایت آن منطقه مهم 1900 دلار خواهد بود. در صورتی که طلا پایین این منطقه نفوذ کند، سطح مهم بعدی قیمت 1890 دلار است. چنانچه خرس‌های مارکت طلا را پایین‌تر ببرند، سطح مهم بعدی 1880 خواهد بود.

سطوح مقاومت کلیدی در تحلیل اونس جهانی جهانی

اگر طلا افزایش پیدا کند، اولین سطح مهم مقاومت آن قیمت 1914 دلار خواهد بود. در صورتی که طلا بتواند با موفقیت از این منطقه عبور کند، سطح مهم بعدی 1920 دلار می‌باشد. چنانچه گاوهای مارکت موفق به بالاتر بردن قیمت طلا شوند، سطح مقاومت بعدی 1940 دلار خواهد بود.

همینطور که مشاهده می کنید طلا بعد از یک رالی صعودی چند روزه که توانسته بود تا اطراف 1914 دلار صعود کند در حال حاضر در فاز اصلاحی قرار گرفته است.

اولین دلیل اصلی این اصلاح بازگشت دلار امریکا از پایین ترین میزان خود در یک ماه گذشته است.

اگر همین الان چارت شاخص دلار امریکا را باز کنید مشاهده خواهید کرد که دلار پس از برخورد با یک سطح مهم حمایتی اطراف 103.48 شروع به بازگشت کرده است.

حال همانطور که می دانید مارکت امروز منتظر خبر مهم تورم امریکا یا همان CPI است.

بازار اوراق قرضه ایالات متحده به دنبال ورشکستگی بانک سیلیکون ولی (SVB) و سیگنچر در حال تثبیت است. همین مساله باعث بهبود ملایم بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده در سراسر مارکت شده است.

در همین راستا بازده اوراق قرضه دو ساله که تا اطراف 3.84 درصد سقوط کرده بود در حال حاضر بالای 4 درصد و در قیمت 4.07% در حال معامله شدن است.

بازده اوراق قرضه ده ساله هم که تا اطراف 3.41 درصد ریزش کرده بود در این لحظه در قیمت 3.56% در حال معامله شدن است.

ولی با وجود آرامش مجددی که به بازار اوراق قرضه ایالات متحده بازگشته، شاخص های آسیایی همچنان از درد ناشی از ورشکستگی بانک های ایالات متحده دچار آسیب می باشند.

شاخص دلار امریکا هم به دلیل خبر تورم امروز در حال بازگشت می باشد. قرار است راس ساعت 16 به وقت ایران ایالات متحده امریکا گزارش تورم خود را منتشر کند.

انتظار می رود شاخص cpi و cpi اصلی ماهانه که برای مارکت مهم تر است هر دو رقم 0.4 درصد را نشان دهند.

اگر رقمی که اعلام می شود درست مطابق با انتظارات باشد به طور موقت روی سهام ها تاثیر منفی می گذارد و باعث تقویت دلار امریکا و ضعف طلا می شود اما مجددا تمرکزها را روی بانک ها بر می گرداند.

ولی اگر اندکی بهتر از 0.4 درصد اعلام شود برای لحظات کوتاهی دلار امریکا قوی تر می شود و سهام ها و طلا ریزش خواهد کرد.

اگر خیلی بهتر از پیش بینی ها باشد مثلا به جای رقم 0.4 درصد عدد 0.6 درصد اعلام شود بدون هیچ چون و چرایی کل مارکت سهام و کریپتو سقوط خواهد کرد و دلار امریکا به آسمان پرتاب می شود و طلا شروع به ریزش می کند.

در نهایت اگر رقم تورم امروز خیلی کمتر یعنی 0.2 درصد باشد این مساله باعث خشنودی طلا، سهام ها، بازار ارزهای دیجیتال، مصرف کنندگان و حتی فدرال رزرو خواهد بود و ریزش شدید دلار امریکا را رقم خواهد زد.

در انتها فراموش نکنید که هفته آینده نشست مهم فدرال رزرو برای تعیین نرخ های بهره است.

در نتیجه گزارش تورم امروز برای سیاستگذاران بانک مرکزی امریکا بسیار مهم است. در حقیقت گزارش cpi امروز آخرین گزارشی است که مقامات فدرال رزرو قبل از جلسه هفته آینده دریافت خواهند کرد.

نتیجه این گزارش با توجه به شرایط بحرانی بانک های سیلیکون ولی و سیگنچر محرک کل بازارها خواهد بود.

.

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال هفتگی اونس جهانی طلا (Gold)- یکشنبه 12 مارس

امروز یکشنبه 12 مارس 2023 است و از آنجا که مارکت فارکس تعطیل می باشد فرصت را غنیمت شمردیم تا طلای جهانی را برای شما تحلیل کنیم.

همینطور که مطلع هستید پس از اینکه طلای جهانی تا نزدیک سطح مهم روانی و حمایتی 1800 دلار سقوط کرد سروکله گاوهای مارکت پیدا شد. روز جمعه گذشته طلا چیزی در حدود 2 درصد رشد کرد و تا سطح مهم حمایتی 1870 دلار صعود کرد.

در انتها طلا موفق شد خودش را بالای سطح مهم 1800 دلار تثبیت کند.

به طور کلی چشم انداز این فلز گرانبها و آینده او مثبت است ولی فدرال رزرو اعلام کرده که از این به بعد بسته به داده های مارکت تصمیم گیری خواهد کرد. در حقیقت مقامات بانک مرکزی امریکا "متکی به داده های آتی" هستند.

ظاهرا حالا که مراسم ادای سوگند رئیس فدرال رزرو امریکا، جرومی پاول و داده های مشاغل ایالات متحده (NFP) به پایان رسید، تمام تمرکزها بر گزارش تورم مصرف کننده (CPI) امریکا است که قرار است سه شنبه هفته آینده منتشر شود.

این خبر، آخرین گزارش مهم برای فدرال رزرو پیش از نشست مهم بانک مرکزی امریکا در روزهای 21 و 22 مارس است.

مرور وقایع هفته گذشته

در حقیقت هفته گذشته یک هفته پر نوسان برای طلا بود ولی با این حال رفتار قیمت طلا درست در محدوده دو هفته پیش از آن بود.

روز دوشنبه گذشته طلا در قیمت 1854 دلار باز شد و تا قیمت 1845 دلار ریزش کرد. البته بد نیست بدانید که طلا روز دوشنبه تا قیمت 1858 دلار هم بالا رفت که این قیمت، بالاترین میزان طلا در سه هفته گذشته بود.

سپس روز سه شنبه رسید که بدترین روز برای گاوهای طلا در ماه گذشته محسوب می شود.

طلا در این روز در قیمت 1846 دلار باز شد و نزدیک به 1.80%- یعنی تا قیمت 1812 دلار ریزش کرد. در حقیقت طلا نزدیک به 30 دلار خود را از دست داد که خرس های مارکت این مساله را مدیون اظهارات شاهینی جرومی پاول هستند.

سپس سه شنبه روز مراسم ادای سوگند رئیس فدرال رزرو امریکا، جرومی پاول در حضور سناتورهای مجلس سنای امریکا بود. این رویداد مهم در سال دوبار تکرار می شود و رئیس بانک مرکزی امریکا بعد از اینکه گزارش های از پیش آماده شده خود را می خواند مورد سوال و جواب قرار می گیرد.

پاول در این جلسه با صراحت اعلام کرد که قصد دارد سرعت گام های افزایش نرخ بهره خود را به دلیل تورم بالای موجود در ایالات متحده بیشتر کند. در حقیقت رئیس بانک مرکزی امریکا به نوعی درها را برای یک افزایش 50 واحدی نرخ بهره باز گذاشت.

همین فاکتور مهم باعث شد نرخ بازده اوراق قرضه خزانه داری امریکا پرواز کند و به دنبال آن دلار امریکا شروع به افزایش کرده و طلای جهانی هم سرخورده از این واقعه شروع به ریزش کرد.

روز چهارشنبه و در سشن معاملاتی آسیا قیمت هر اونس طلای جهانی تا اطراف سطح مهم روانی 1800 دلار سقوط کرد. دلیل این مساله پیش بینی های سرمایه گذاران نسبت به یک افزایش 50 واحدی نرخ بهره توسط فدرال رزرو بود.

البته بد نیست بدانید که علی رغم نتایج مثبت گزارشات مشاغل از طرف موسسه ADP و JOLTS، طلا که توانسته بود تا اطراف 1825 دلار افزایش یابد دوباره شروع ریزش کرد و در انتها در قیمت 1813 دلار بسته شد.

سپس بعد از ظهر روز چهارشنبه و در سشن معاملاتی نیویورک پاول دومین و آخرین روز مراسم شهادت در حضور سناتورها را برگزار کرد.

رئیس کمیته FOMC در این روز اعلام کرد که از این به بعد "متکی به داده ها" خواهند بود و تمام تصمیمات وی و همکارانش در گرو گزارشات اقتصادی آینده است.

ضمنا گزارشات دفتر اقتصادی بژ هم تصویری مختلط از اوضاع اقتصادی امریکا را نشان داد.

روز پنجشنبه اداره آمار کار ایالات متحده اعلام کرد که امریکا در هفته منتهی به 4 مارس 21.000 متقاضی بیشتر از حدی که تصور می شده برای درخواست بیمه بیکاری هفتگی داشته است. در حقیقت مارکت منتظر رقم 190.000 بود که با عدد 211.000 نفر روبرو شد.

همانطور که مطلع هستید هرچه این رقم کمتر باشد به نفع دلار ایالات متحده خواهد بود و باعث قوی تر شدن دلار می شود.

شایان ذکر است این رقم بالاترین میزان درخواست برای بیمه بیکاری هفتگی از ژانویه و فوریه بود که باعث شد تا انتظارات شاهینی فدرال رزرو کمی در پرده ابهام باقی بماند.

این گزارش باعث شد تا بازار وال استریت شروع به ریزش کند، بازده اوراق قرضه نزولی شود و در انتها طلای جهانی شروع به افزایش کند.

در حقیقت طلا در این روز تا 1835 دلار بالا رفت ولی در نهایت در قیمت 1830 دلار بسته شد.

سپس طلا مومنتوم خود را تا روز جمعه حفظ کرد تا نوبت به گزارش مهم NFP رسید.

اداره آمار کار ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد که حقوق و دستمزد بخش غیر کشاورزی امریکا در ماه فوریه به اندازه 311.000 نفر افزایش یافته است. مارکت منتظر رقم 205.000 نفر بود که با این خبر مارکت را تکان داد.

نرخ مشارکت نیروی کار نیز از رقم 62.4 درصد در ژانویه به عدد 62.5 درصد در ماه فوریه صعود کرد و نرخ بیکاری نیز به طرز پیش بینی نشده ای به رقم 3.6 درصد افزایش یافت.

نرخ تورم سالانه که با شاخص میانگین درآمد ساعتی سنجیده می شود نیز از رقم 4.4 درصد به 4.6 درصد افزایش یافت. البته پیش بینی مارکت رقم 4.7 درصد بود.

علی رغم گزارش قوی NFP، به دلیل تضادی که در بین این گزارشات دیده شد بازده اوراق قرضه خزانه داری شروع به ریزش کرد و دلار امریکا را با خود به سمت پایین برد. همین فاکتور مهم باعث قوی تر شدن طلا شد و قیمت هر اونس طلای جهانی را تا 1870 دلار بالا برد.

در انتها طلا هفته کاری خود را در قیمت 1867 دلار به اتمام رساند.

وقایع هفته آینده

بعد از پایان سخنان مهم رئیس کمیته fomc در هفته گذشته، مقامات بانک مرکزی امریکا از دیروز تا 21 و 22 همین ماه یعنی زمان اعلام نرخ های بهره وارد "دوره خاموشی" شده اند.

در حقیقت انتظارات درباره تصمیماتی که فدرال رزرو در این جلسه دو روزه اتخاذ خواهد کرد و همچنین نرخ نهایی بهره، محرک های بازار در هفته آتی خواهد بود.

با توجه به حضور جرومی پاول در پشت صحنه و اینکه دیگر صحبتی از سوی فدرال رزرو در پیش نیست، تمام تمرکزها روی داده های تورم (CPI) ایالات متحده خواهد بود که می تواند سرنوشت حرکت بعدی فدرال رزرو را تعیین کند.

البته یکی دیگر از گزارشات مهم هفته آینده شاخص خرده فروشی امریکا خواهد بود ولی با بازگشایی مارکت در روز دوشنبه، بازارها به احتمال زیاد شروع به واکنش به گزارش NFP خواهند کرد.

همینطور که پیش تر اشاره کردیم مهمترین رویداد هفته آینده گزارش تورم مصرف کننده امریکا یا همان CPI است که قرار است روز سه شنبه منتشر شود.

انتظار می رود تورم سالانه امریکا از رقم 6.4 به 6.2 و تورم اصلی یا خالص هم از عدد 5.6 به 5.5 درصد کاهش یابد. فراموش نکنید که اگر اسکالپر نیستید مراقب نوسانات بازار قبل و بعد از انتشار این گزارش باشید.

در ادامه روز چهارشنبه قرار است گزارش تورم تولید کننده (PPI) اعلام شود که انتظار می رود PPI از رقم 6 به 5.1 و PPI اصلی هم از عدد 5.4 به 5 درصد کاهش پیدا کند.

به خاطر داشته باشید که اگر این گزارش درست مطابق با تصورات بازار و یا کمتر از آنچه مارکت انتظار دارد اعلام شود می تواند مهم تاییدی بر یک افزایش 25 واحدی نرخ بهره باشد.

ضمنا این مساله به نفع طلا تمام خواهد شد و باعث قوی تر شدن آن می شود. بالعکس اگر ارقام تورمی بالاتر از انتظار مارکت منتشر شوند دلار قوی تر شده و طلای جهانی متضرر خواهد شد.

در ضمن فراموش نکنید که روز چهارشنبه گزارش شاخص خرده فروشی هم قرار است منتشر شود.

سپس روز پنجشنبه مارکت فارکس یک خبر درجه یک دیگر را تجربه خواهد کرد.

قرار است روز پنجشنبه 16 مارس 2023 بانک مرکزی اروپا (ECB) نرخ های بهره خود را اعلام کند.

تمام این جلسه حول این بحث خواهد بود که بانک مرکزی اروپا پس از آن چقدر و با چه سرعتی پیش خواهد رفت. به خاطر داشته باشید که این جلسه تاثیر مهمی روی بازار اوراق قرضه جهانی خواهد داشت و می تواند طلا را نیز تکان بدهد.

چشم انداز تکنیکالی طلا

همینطور که مشاهده کردید هفته گذشته گاوهای طلا موفق شدند از سطح مهم حمایتی 1800 دلار حمایت کنند. اگر هفته آینده طلا پایین این سطح مهم بسته شود چم انداز میان مدت طلا نزولی خواهد بود.

بالعکس تا جایی که طلا بتواند خودش را بالای سطح مهم 1800 دلار حفظ کند صعود به قله 1900 دلار اصلا بعید نیست و محتمل به نظر می رسد.

اندیکاتورهای تکنیکالی ما در بازه زمانی هفتگی کمی مختلط به نظر می رسند؛ به عنوان مثال اندیکاتور RSI صاف تا کمی صعودی می باشد و MACD و Momentum سیگنال نزولی می دهند.

در حقیقت چشم انداز کوتاه مدت طلا بعد از گزارش NFP کمی مثبت و صعودی به نظر می رسد.

سطوح حمایتی طلا به شرح زیر می باشد: 1860، 1850 و 1830 دلار.

سطوح مقاومتی طلا به شرح زیر می باشد: 1870، 1880 تا 1900 دلار.

.

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال اونس جهانی طلا (Gold)- 9 مارس 2023

امروز پنجشنبه 9 مارس 2023 است و قیمت هر اونس طلای جهانی اطراف 1816 دلار در حال معامله شدن است.

نمودار اونس جهانی طلا

همینطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید پس از اینکه طلای جهانی ظرف چند روز گذشته تا اطراف سطح مهم 1810 دلار ریزش کرد امروز و تا بدین لحظه در حال مرهم گذاشتن روی زخم های خود است.

اگر تایم فریم خود را به 4 ساعته تغییر دهید و نیم نگاهی به اندیکاتور rsi بیندازید، متوجه خواهید شد که نوک RSI به سمت بالا تغییر جهت داده و در این لحظه عدد عدد 37 را نشان می‌دهد.

نگاه کلی به اونس جهانی طلا

تصویر کلی مارکت در تایم روزانه نزولی است.

سطوح حمایت کلیدی در تحلیل اونس جهانی جهانی

اگر قرار باشد طلا کاهش پیدا کند، اولین سطح جدی حمایت آن منطقه مهم 1810 دلار خواهد بود. در صورتی که طلا پایین این منطقه نفوذ کند، سطح مهم بعدی قیمت 1800 دلار است. چنانچه خرس‌های مارکت طلا را پایین‌تر ببرند، سطح مهم بعدی 1790 خواهد بود.

سطوح مقاومت کلیدی در تحلیل اونس جهانی جهانی

اگر طلا افزایش پیدا کند، اولین سطح مهم مقاومت آن قیمت 1820 دلار خواهد بود. در صورتی که طلا بتواند با موفقیت از این منطقه عبور کند، سطح مهم بعدی 1830 دلار می‌باشد. چنانچه گاوهای مارکت موفق به بالاتر بردن قیمت طلا شوند، سطح مقاومت بعدی 1840 تا 1845 دلار خواهد بود.

همینطور که مشاهده می کنید مارکت طلا امروز و تا بدین لحظه اطراف قیمت 1815 دلار در حال درجا زدن است. به نظر می رسد سرمایه گذاران به دلیل اینکه امروز اخبار مهمی در بازار وجود ندارد و فردا نیز خبر مهم مشاغل امریکا (NFP) منتشر خواهد شد در حاشیه مارکت منتظر ایستاده اند.

اگر سری به نمودار بازده اوراق قرضه دو و ده ساله خزانه داری ایالات متحده بزنید متوجه خواهید شد که هر دو در حال اصلاح هستند. شاخص دلار امریکا هم به دنبال آنها از بالاترین میزان خود در سه ماه گذشته در حال اصلاح است.

بر اساس اظهارات شاهینی دور روز گذشته جرومی پاول در حضور سناتورهای مجلس سنا معامله گران منتظر یک افزایش 50 واحدی نرخ بهره در نشست 22 مارس هستند. به نظر می رسد نرخ نهایی فدرال رزرو قرار است بالای 5.5 درصد باشد.

همانطور که در جریان هستید پاول اعلام کرد که ما تا پیش از نشست بعدی خود منتظر دریافت داده های مهمی همچون NFP و CPI هستیم.

در این لحظه که مشغول نگارش این تحلیل هستیم قیمت شاخص دلار 105.40 می باشد.

بد نیست بدانید جدای از مشکلاتی که در حال حاضر برای طلا به وجود آمده نرخ تورم ماه فوریه چین نیز کاهش یافته است. این مساله نشانگر این است که مصرف کنندگان در چین علی رغم بازگشایی ها هنوز میل به هزینه کردن ندارند.

همین فاکتور مهم هم روی طلا تاثیر منفی گذاشته چرا که افزایش تقاضا از سمت چین را زیر سوال می برد.

در انتها معامله گران پیش از اینکه منتظر گزارش درخواست برای بیمه بیکاری هفتگی امروز باشند در انتظار گزارش مهم nfp هستند که قرار است فردا منتشر شود.

.

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال طلا (Gold)- 7 مارس

امروز سه شنبه 7 مارس 2023 است و قیمت هر اونس طلای جهانی اطراف 1850 دلار راکد مانده است. به نظر می رسد سرمایه گذاران منتظر سخنرانی رئیس فدرال رزرو هستند.

نمودار اونس جهانی طلا

همینطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید قیمت طلای جهانی امروز و تا بدین لحظه در یک محدوده کوچک و باریک اطراف 1850 دلار در حال درجا زدن است.

اگر تایم فریم خود را به 4 ساعته تغییر دهید و نیم نگاهی به اندیکاتور rsi بیندازید، متوجه خواهید شد که نوک RSI به سمت پایین تغییر جهت داده و در این لحظه عدد عدد 56 را نشان می‌دهد. ضمنا قیمت طلا در این لحظه 1846 دلار است.

نگاه کلی به اونس جهانی طلا

تصویر کلی مارکت در تایم روزانه نزولی است.

سطوح حمایت کلیدی در تحلیل اونس جهانی جهانی

اگر قرار باشد طلا کاهش پیدا کند، اولین سطح جدی حمایت آن منطقه مهم 1845 دلار خواهد بود. در صورتی که طلا پایین این منطقه نفوذ کند، سطح مهم بعدی قیمت 1840 دلار است. چنانچه خرس‌های مارکت طلا را پایین‌تر ببرند، سطح مهم بعدی 1830 خواهد بود.

سطوح مقاومت کلیدی در تحلیل اونس جهانی جهانی

اگر طلا افزایش پیدا کند، اولین سطح مهم مقاومت آن قیمت 1850 دلار خواهد بود. در صورتی که طلا بتواند با موفقیت از این منطقه عبور کند، سطح مهم بعدی 1860 دلار می‌باشد. چنانچه گاوهای مارکت موفق به بالاتر بردن قیمت طلا شوند، سطح مقاومت بعدی 1870 دلار خواهد بود.

همینطور که مشاهده می کنید اونس طلای جهانی امروز سه شنبه بدون روند و راکد اطراف قیمت 1850 دلار در هر درجازدن است. دلیل این مساله احتیاط معامله گران بازار پیش از مراسم سوگند رئیس فدرال رزرو امریکا، جرومی پاول است.

بد نیست بدانید رئیس فدرال رزرو امریکا طبق اساسنامه دو بار در سال در مورد موضوعاتی همچون سیاست های پولی و اهداف آتی فدرال رزرو در مقابل کنگره ایالات متحده شهادت می دهد. ضمنا رئیس بانک مرکزی امریکا همچنین به طور منظم با وزیر خزانه داری که از اعضای کابینه رئیس جمهور است نیز دیدار می کند.

البته در جریان باشید که بعید است پاول سیگنال قابل توجهی در مورد مسیر آتی سیاست های فدرال رزرو پیش از داده های مهم حقوق و دستمزد بخش غیرکشاورزی در روز جمعه و گزارش شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) هفته آینده ارائه دهد.

تنها چیزی که برای سرمایه گذاران اهمیت دارد سایز افزایش نرخ بهره بعدی فدرال رزرو است. همینطور که می دانید 30 درصد مارکت منتظر یک افزایش نرخ بهره 50 واحد و مابقی 25 واحد هستند.

در واقع اظهارات پاول می تواند به ایجاد انتظارات جدید در مورد نرخ نهایی بانک مرکزی کمک کند، نرخی که در حال حاضر در حدود 5.50 درصد می باشد. این نرخ به دنبال داده های شغلی خیره کننده ژانویه در ایالات متحده و داده های داغ شاخص قیمت مصرف کننده تنظیم گردیده است.

حال و پیش از جلسه مهم امشب پاول دلار امریکا وارد فاز نزولی شده و تمام سه روز گذشته را کمی ریزشی بوده است. قیمت دلار در این لحظه 104.29 می باشد.

تنها فاکتوری که می تواند کمی قیمت طلا را پمپ کند همین ضعیف تر شدن دلار تا پیش از مراسم سوگند پاول در حضور کنگره است.

.

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال هفتگی طلا (Gold)- 5 مارس

امروز یکشنبه 5 مارس 2023 است و از آنجا که مارکت فارکس تعطیل است فرصت را غنیمت شمردیم تا اونس جهانی طلا را برای شما تحلیل کنیم.

همینطور که مطلع هستید طلای جهانی هفته پیش و روز دوشنبه را کاملا پر قدرت و صعودی شروع کرد و به امید افزایش تقاضا تا آخر هفته به افزایش خود ادامه داد.

طلا فارغ از اینکه بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده در حال رکورد زنی بود به افزایش های خود ادامه داد تا پس از چهار هفته پیاپی که نزولی بود اولین هفته صعودی خود را به ثبت برساند.

حال قرار است این هفته مراسم سوگند نیم سال رئیس فدرال رزرو امریکا، جرومی پاول و گزارش مشاغل ایالات متحده محرک های هفته آتی بازار طلا باشد.

مرور وقایع هفته گذشته

روز دوشنبه گذشته اداره سرشماری ایالات متحده اعلام کرد سفارشات کالاهای بادوام در ایالات متحده به صورت ماهانه 4 درصد در ژانویه کاهش یافته است.

پیش بینی مارکت رقم 4.5 درصد بود و عدد اعلام شده بسیار بدتر از انتظارات مارکت بود. همین فاکتور باعث شد دلار امریکا آنطور که باید نتواند از سمت بازار متقاضی داشته باشد.

در نتیجه این گزارش طلا که تمام پنج روز قبل خود را قرمز و نزولی بود موفق شد افزایش پیدا کند و به کابوس نزولی خود پایان دهد.

روز سه شنبه هم به دلیل اینکه آخرین روز ماه فوریه بود فعالیت بازار همچنان متلاطم بود زیرا نوسانات پایان ماه همبستگی ‌های بین بازار را مخدوش کردند.

سپس هیئت کنفرانس گزارش داد مؤلفه انتظارات تورمی یک ساله مصرف کننده در گزارش نظرسنجی اطمینان مصرف کننده از رقم 6.7 درصد در ژانویه به 6.3 درصد در فوریه کاهش یافته است. همین فاکتور مهم به بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده اجازه افزایش نداد.

ناگهان روز چهارشنبه و در طول سشن معاملاتی آسیا، داده‌های چین، بزرگترین مصرف ‌کننده طلا در جهان نشان داد که فعالیت های اقتصادی در بخش تولید با سرعتی قوی‌ تر از آنچه انتظار می‌ رفته در فوریه افزایش یافته است. طبق این گزارش PMI تولید NBS از رقم 50.1 به 52.6 بهبود یافته بود.

با پرده برداری توسط این داده مهم، خوشبینی ها برای بهبود چشم انداز تقاضا برای این فلز گرانبها قیمت طلا در روز چهارشنبه تا اطراف سطح مهم روانی 1850 دلار افزایش یافت.

اگرچه گزارش شاخص مدیران خرید کارخانجات موسسه ISM از سمت ایالات متحده نشان داد که تورم ورودی در بخش تولید در ماه فوریه پس از کاهش در چهار ماه گذشته به طور غیر منتظره ای افزایش یافته ولی XAU/USD موفق شد جایگاه خود را حفظ کند.

روز پنجشنبه انتشار فصلی اداره آمار نیروی کار ایالات متحده نشان داد که هزینه های نیروی کار واحد در سه ماهه چهارم 3.2 درصد افزایش یافته است. این رقم با حاشیه وسیعی نسبت به انتظار 1.6 درصدی بازار پیشی گرفته بود.

در ادامه داده های داغ تورمی دستمزدها باعث افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده به بالاترین سطح خود از اوایل نوامبر یعنی بالای 4 درصد شد. همین گزارش قوی باعث شد تا گاوهای طلا به حاشیه مارکت رانده شوند.

با این حال، در اواخر سشن معاملاتی نیویورک، رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا، حمایت خود را از افزایش ۲۵ واحدی نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس اعلام کرد. وی گفت که ممکن است از اواسط تا اواخر تابستان در چرخه سیاست های انقباضی فدرال رزرو وقفه ایجاد شود.

همین اظهار نظر باعث بازگشت جریان های ریسکی به مارکت شد، جلوی صعودهای بیشتر دلار را گرفت و در انتها منجر به افزایش بیشتر طلا در مارکت شد.

سپس اوایل روز جمعه صبح به وقت ایران شاخص مدیران خرید خدمات Caixin چین اعلام شد. بر اساس این گزارش، PMI خدمات چین در ماه فوریه از رقم قبلی 50.5 به عدد 55 افزایش یافت و باعث تقویت قیمت طلا در کل مارکت شد.

در نهایت موسسه ISM اعلام کرد که شاخص مدیران خرید (PMI) خدمات در ماه فوریه به 55.2 رسیده است. این عدد در ماه قبل تر 55.1 درصد بوده است. شایان ذکر است بدانید این رقم از عدد 54.5 درصد که مارکت انتظار داشت بهتر اعلام شد.

جزئیات بیشتر این گزارش نشان داد که شاخص پرداختی قیمت ها به رقم 64.6 کاهش یافته و شاخص اشتغال از 50 به 54 بهبود یافته است. بد نیست بدانید انتظار مارکت از گزارش شاخص پرداختی ها عدد 65.6 بوده است.

در انتها دلار امریکا به دلیل ارزیابی مثبت گزارش PMI توانست ضررهای خود را کم کند و طلا هم ترمز صعودهای خود را پیش از تعطیلی آخر هفته میلادی بکشد.

وقایع هفته آتی

رئیس کمیته بازار آزاد فدرال رزرو، جرومی پاول، روز سه ‌شنبه در مقابل کمیته بانکی سنا و روز چهارشنبه در برابر کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان شهادت خواهد داد. این مراسم درباره گزارش های شورای سیاستگذاری پولی شش ماهه فدرال رزرو می باشد.

بد نیست بدانید که پاول در گذشته هم همین اظهارات آماده شده را در هر دو جلسه بیان کرده از این رو، بازارها به شهادت او در روز سه شنبه توجه زیادی خواهند داشت.

مطمئناً از پاول در مورد تورم و احتمال سقوط اقتصاد ایالات متحده به رکود در نتیجه تشدید سیاست های انقباضی بانک مرکزی ایالات متحده سؤال خواهد شد.

در صورتی که پاول اعلام کند که بعید است در آینده نزدیک به افزایش نرخ های بزرگتر یعنی 50 واحدی بازگردد دلار ممکن است تحت فشار فروش قرار گیرد و در را برای افزایش های بیشتر XAU/USD باز کند.

بر اساس ابزار پیش بینی کننده نرخ های بهره گروه CME، شانس افزایش یک نرخ بهره 50 واحدی از رقم 27.7 درصد به 31.4 درصد افزایش یافته است. این مساله بدین معنی است که بازار تا الان فقط در حدود 31 درصد این اتفاق را قیمت گذاری کرده است.

به زبانی ساده تر این یافته یعنی نرخ بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه داری و دلار امریکا هنوز فضای بیشتری برای ریزش دارد و به احتمال بسیار زیاد نرخ بهره در این ماه همان 25 واحد افزایش خواهد یافت.

از طرفی دیگر پاول می تواند از صحبت درباره سایز افزایش نرخ های بهره در این ماه طفره رود و به جای آن اعلام کند افزایش نرخ ها به داده های آتی بستگی دارد.

در این صورت واکنش بازار می تواند پیش از گزارش مهم اشتغال روز جمعه متلاطم شود.

ضمنا به خاطر داشته باشید که در طول مراسم سوگند و شهادت پاول، هرگونه اظهار نظری درباره کاهش تورم و چشم انداز رشد نیز مهم خواهد بود. در همین راستا سرمایه گذاران به عکس العمل های بازار سهام وال استریت نیز با دقت توجه می کنند.

این بدین معنی است که هرگونه ریسک به وجود آمدن یک رالی افزایشی در بازار سهام نیویورک به دلار امریکا ضربه می زند و باعث افزایش قیمت طلای جهانی خواهد شد.

همینطور که می دانید قرار است روز جمعه گزارش مشاغل امریکا موسوم به NFP اعلام شود.

پیش بینی می شود گزارش حقوق و دستمزد بخش غیر کشاورزی (NFP) در ایالات متحده به دنبال افزایش چشمگیر 517،000 نفری در ماه ژانویه یک کاهش 35.000 نفری را در ماه فوریه تجربه کند.

اگر NFP یک بار دیگر همه را شگفت ‌زده کند و به بالای 100.000 نفر برسد دلار آمریکا می ‌تواند در روز جمعه قدرت بیشتری پیدا کند به خصوص اگر پاول همانطور که در بالا توضیح داده شد در صحبت هایش از رویکرد "همه چیز به داده های آتی بستگی دارد" استفاده کند.

از سوی دیگر یک قرائت منفی می تواند موج فروش دلار را با واکنش فوری ایجاد کند و باعث افزایش قیمت طلا در مارکت شود.

ضمنا فراموش نکنید که فعالان بازار جزئیات زیربنایی گزارش بازار کار را نیز بررسی خواهند کرد.

پیش‌ بینی می ‌شود تورم سالانه دستمزدها که با میانگین درآمد ساعتی اندازه‌ گیری می‌ شود از 4.4 درصد در ژانویه به 4.5 درصد در ماه فوریه افزایش یابد.

در حقیقت فدرال رزرو نگران است که افزایش دستمزدها منجر به افزایش انتظارات تورمی شود و کاهش فشار قیمت ها را برای آنها دشوار کند.

از این رو، کاهش این مولفه روی دلار تاثیر منفی می گذارد و افزایش ان نیز باعث قوی تر شدن دلار می شود.

در نهایت پیش بینی می شود که نرخ مشارکت نیروی کار از رقم 62.4 درصد به 62.3 درصد کاهش یابد. اگر بهبود چشمگیری در این داده مشاهده شود بدین معنی است که کارفرمایان دیگر به دلیل کمبود نیروی کار مجبور نیستند مبالغ بیشتری به کارگران برای جذب آنها بپردازند چرا که نیروی کار افزایش یافته است.

در عوض این مساله تاثیر منفی روی قیمت دلار امریکا خواهد گذاشت.

چشم انداز تکنیکالی طلا (Gold)

قیمت طلا به بالای 1830 دلار صعود کرده، یعنی جایی که سطح اصلاحی فیبوناچی 38.2% آخرین روند صعودی قرار دارد و توانسته در آنجا باقی بماند.

به محض اینکه طلا بتواند خودش را بالای قیمت 1840 دلار تثبیت کند، تارگت های بعدی آن 1865 (یعنی میانگین متحرک 50 روزه) و 1880 (یعنی سطح مهم 23.6 درصد فیبوناچی) دلار خواهد بود.

از طرفی دیگر اگر طلا پایین قیمت 1830 دلار بسته شود خرس ها کنترل بازار را در  دست خواهند گرفت. در این صورت، حمایت های طلا به ترتیب زیر خواهند بود: 1810، 1800 و 1790 دلار.

.

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال طلا (Gold)- 2 مارس

امروز پنجشنبه 2 مارس 2023 است و قیمت طلای جهانی در حال نزدیک شدن به سطح مهم حمایتی 1830 دلار است. دلیل اصلی این اتفاق بازده اوراق قرضه خزانه داری است که از دلار حمایت کرده و باعث ریزش طلا شده است.

نمودار اونس جهانی طلا

همینطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید پس از اینکه طلا تمام سه روز گذشته را صعودی بود و تا اطراف 1844 دلار افزایش یافت، امروز و در این لحظه در حال ریزش است.

اگر تایم فریم خود را به 4 ساعته تغییر دهید و نیم نگاهی به اندیکاتور rsi بیندازید، متوجه خواهید شد که نوک RSI به سمت پایین تغییر جهت داده و در این لحظه عدد عدد 56 را نشان می‌دهد. ضمنا قیمت طلا در این لحظه 1831 دلار است.

نگاه کلی به اونس جهانی طلا

تصویر کلی مارکت در تایم روزانه نزولی است.

سطوح حمایت کلیدی در تحلیل اونس جهانی جهانی

اگر قرار باشد طلا کاهش پیدا کند، اولین سطح جدی حمایت آن منطقه مهم 1830 دلار خواهد بود. در صورتی که طلا پایین این منطقه نفوذ کند، سطح مهم بعدی قیمت 1820 دلار است. چنانچه خرس‌های مارکت طلا را پایین‌تر ببرند، سطح مهم بعدی 1810 خواهد بود.

سطوح مقاومت کلیدی در تحلیل اونس جهانی جهانی

اگر طلا افزایش پیدا کند، اولین سطح مهم مقاومت آن قیمت 1840 دلار خواهد بود. در صورتی که طلا بتواند با موفقیت از این منطقه عبور کند، سطح مهم بعدی 1850 دلار می‌باشد. چنانچه گاوهای مارکت موفق به بالاتر بردن قیمت طلا شوند، سطح مقاومت بعدی 1860 دلار خواهد بود.

همینطور که مشاهده می کنید طلا امروز و تا بدین لحظه در حال ریزش تا اطراف سطح مهم روانی و حمایتی 1830 دلار است. در حقیقت این اولین روز ریزشی بودن طلا بعد از سه روز سبز بودن است.

طلا دیروز موفق شد به بالاترین میزان هفتگی خود صعود کند، دلیل اصلی آن داده های بسیار قوی PMI خدمات و کارخانجات ماه فوریه از سمت چین؛ دومین اقتصاد بزرگ جهان بود. این گزارشات باعث شدند تا فضای معاملات ریسکی شود و دلار جذابیت خود را از دست بدهد.

ولی با این حال روند صعودی طلا به دلیل فضای ریسکی موجود در بازار محدود بود و دلیل آن بازگشت بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه داری به سمت بالا بود.

سپس دیروز و در سشن معاملاتی نیویورک قیمت طلا از قله 1845 دلار شروع به بازگشت کرد. دلیل اصلی آن هم گزارش زیرشاخص قیمت‌ های پرداختی ISM ایالات متحده در ماه فوریه بود که از رقم 44.5 درصد به 51.3 افزایش یافت. مارکت منتظر رقم 45 بود.

به خاطر داشته باشید گزارش زیرشاخص قیمت های پرداختی ISM (US ISM Prices Paid sub-index) امریکا یکی از معیارهای مهم سنجش تورم برای مقامات فدرال رزرو است.

این داده مجددا این انتظار را که فدرال رزرو با اطمینان به سیاست های انقباضی خود ادامه خواهد داد را تقویت کرد.

حال به نظر می رسد امروز فضای گریز از ریسک است که تا بدین لحظه و پیش از گزارش مهم تورم منطقه اروپا باعث شده تا دلار جذاب تر شده و طلا ریزش کند.

همینطور که مطلع هستید قرار است اروپایی ها امروز راس ساعت 13:30 ظهر به وقت ایران گزارش شاخص هماهنگ قیمت های مصرف کننده (HICP) خود را منتشر کنند.

اگر چنانچه این گزارش داغ تر از آنچه انتظار می رود اعلام شود باعث می شود معامله گران نسبت به ادامه افزایش نرخ های بهره توسط بانک مرکزی اروپا مطمئن تر شوند. اگر این اتفاق بیفتد طلا می تواند در کنار یورو روند صعودی خود را دوباره از سر بگیرد.

.

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال طلا (Gold)- 28 فوریه

امروز سه شنبه 28 فوریه 2023 آخرین روز این ماه میلادی است. خرس های اونس جهانی طلا موفق شده اند قیمت را تا بدین لحظه تا اطراف سطح مهم حمایتی و روانی 1800 دلار پایین بکشند.

نمودار اونس جهانی طلا

همینطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید طلای جهانی از شش روز گذشته پنج روز آن را نزولی بوده است. در حقیقت طلا پس از اینکه 30 زانویه به قله 1959 دلار صعود کرد تمام پنج هفته گذشته را در حال ریزش بوده و تا بدین لحظه 6.10%- درصد کاهش یافته است.

اگر تایم فریم خود را به 4 ساعته تغییر دهید و نیم نگاهی به اندیکاتور rsi بیندازید، متوجه خواهید شد که نوک RSI به سمت پایین تغییر جهت داده و در این لحظه عدد عدد 37 را نشان می‌دهد. ضمنا قیمت طلا در این لحظه 1810 دلار است.

نگاه کلی به اونس جهانی طلا

تصویر کلی مارکت در تایم روزانه صعودی است.

سطوح حمایت کلیدی در تحلیل اونس جهانی جهانی

اگر قرار باشد طلا کاهش پیدا کند، اولین سطح جدی حمایت آن منطقه مهم 1800 دلار خواهد بود. در صورتی که طلا پایین این منطقه نفوذ کند، سطح مهم بعدی قیمت 1790 دلار است. چنانچه خرس‌های مارکت طلا را پایین‌تر ببرند، سطح مهم بعدی 1780 خواهد بود.

سطوح مقاومت کلیدی در تحلیل اونس جهانی جهانی

اگر طلا افزایش پیدا کند، اولین سطح مهم مقاومت آن قیمت 1820 دلار خواهد بود. در صورتی که طلا بتواند با موفقیت از این منطقه عبور کند، سطح مهم بعدی 1830 دلار می‌باشد. چنانچه گاوهای مارکت موفق به بالاتر بردن قیمت طلا شوند، سطح مقاومت بعدی 1840 دلار خواهد بود.

همینطور که مطلع هستید طلا در سال 2023 دو تجربه کاملا متضاد را تا بدین لحظه از سر گذرانده است. در ماه ژانویه 2023 طلا به دلیل اظهارات کبوتری (منظور سیاست های انبساطی است) مقامات فدرال رزرو شروع به افزایش تا قله 1959 دلار کرد.

سپس در ماه فوریه به دلیل اینکه تورم امریکا آنطور که باید کاهش نیافته بود شروع به ریزش کرده و امروز موفق شده تا اطراف 1800 دلار سقوط کند.

یکی از فاکتورهای مهمی که باعث ریزش طلا شده قدرت گرفتن دوباره دلار امریکا در کل مارکت به دلیل داده های قوی ایالات متحده و اظهارات شاهینی مقامات فدرال رزرو است.

حال امروز تمام تمرکزها بر گزارش هیئت کنفرانس است که قرار است در نیمه دوم امروز گزارش نظرسنجی اطمینان مصرف کننده ماه فوریه امریکا را منتشر کند.

سرمایه گذاران به جای تیتر گزارش شاخص اعتماد مصرف کننده احتمالاً به یافته های مربوط به تورم این نظرسنجی واکنش نشان خواهند داد. ماه گذشته انتظارات تورمی یک ساله دسامبر به رقم 6.8 درصد افزایش یافته بود.

حال اگر انتظارات تورمی ماه ژانویه هم به همین شکل افزایش یابد دلار امریکا مجددا در مقابل رقبای خود قوی تر خواهد شد و طلا شروع به ریزش می کند. برعکس اگر این رقم کاهش چشمگیری را نشان دهد دلار امریکا تحت فشار قرار خواهد گرفت و طلا افزایش پیدا می کند.

.

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال هفتگی طلا (Gold)

امروز یکشنبه 26 فوریه 2023 است و از آنجا که مارکت فارکس تعطیل است فرصت را غنیمت شمردیم تا اونس جهانی طلا را برای شما تحلیل کنیم.

در هفته ای که گذشت طلا از پنج روز، چهار روز آن را ریزشی بوده و به شدت از سمت خرس های مارکت تحت فشار فروش قرار گرفته است.

در حقیقت طلا تمام چهار هفته یا کل ماه گذشته را ریزشی بوده و فقط هفته پیش 1.71%- کاهش یافته است. در کل طلا در این ماه و تا الان چیزی در حدود 6.08%- ریزش را تجربه کرده است.

یکی از دلایل اصلی سقوط طلا، داده های اقتصاد کلان از سمت ایالات متحده امریکا است که نشان از ادامه دار بودن سیاست های انقباضی فدرال رزرو امریکا دارد.

طلا هفته گذشته را در یک سطح مهم روانی و حمایتی قوی یعنی اطراف 1800 دلار به پایان رساند. سرمایه گذاران هفته آتی گزارش های مهم شاخص مدیران خرید (PMI) و بازار اوراق قرضه را از نزدیک رصد خواهند کرد.

مرور وقایع هفته گذشته

طلا هفته گذشته و روز دوشنبه را به دلیل تعطیلی روز رئیس جمهور در امریکا در یک محدوده کوچک اطراف قیمت 1847 دلار سپری کرد. در حقیقت مشکل اصلی مارکت نبود حجم سنگین معاملات به دلیل تعطیلی مارکت امریکا بود.

روز سه ‌شنبه، نظرسنجی ‌های موسسه جهانی S&P نشان داد که فعالیت های تجاری بخش خصوصی در اقتصادهای بزرگ بهبود یافته و همین موضوع باعث افزایش بازده اوراق قرضه در سطح جهانی شد.

PMI خدمات در ایالات متحده از 46.8 در ژانویه به 50.5 در اوایل فوریه افزایش یافت و PMI ترکیبی هم از 46.8 به 50.2 بهبود یافت.

اقتصاددان ارشد کسب و کار موسسه جهانی S&P، کریس ویلیامسون، درباره داده‌ های نظر سنجی ‌های PMI گفت: تسریع رشد قیمت بخش خدمات می ‌تواند نگرانی ‌ها را در مورد "مارپیچ قیمت دستمزدها" افزایش دهد و باعث شود تا نرخ های بهره افزایش بیشتری یابند.

با افزایش حدود 3 درصدی بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه داری آمریکا پس از انتشار گزارش PMI در روز سه شنبه، قیمت طلا به 1830 دلار کاهش یافت.

اگرچه XAU/USD موفق شد در نیمه اول روز چهارشنبه اصلاحاتی را انجام دهد اما طلا در سشن معاملاتی امریکا دوباره تحت فشار نزولی قرار گرفت.

سپس چهارشنبه گذشته کمیته بازار آزاد فدرال رزرو موسوم به FOMC صورتجلسه اولین نشست رسمی شورای سیاستگذاری بانک مرکزی امریکا را در سال 2023 منتشر کرد. این جلسه کمک های شایانی به تضعیف طلا و قوی تر شدن دلار امریکا کرد که در ادامه به آنها می پردازیم.

اولین نکته مهم این بود که در این جلسه اعلام شد فقط تعداد اندکی از افراد رای دهنده در فدرال رزرو مایل به افزایش 50 واحدی نرخ های بهره هستند و در انتها این افراد به یک افزایش 25 واحدی تن دادند.

با توجه به اینکه جلسه شورای سیاستگذاری قبل از گزارش چشمگیر شغلی ژانویه و داده های نسبتاً قوی ماهانه شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) برگزار شد، ولی این اظهار نظرها در این بیانیه به بازارها اطمینان داد که سیاستگذاران هنوز حتی به کاهش نرخ ها نزدیک هم نشده اند.

علاوه بر این، این صورتجلسه نشان داد که سیاستگذاران در بحبوحه بازگشایی چین و درگیری های روسیه و اوکراین خطرات صعودی را برای تورم مشاهده کرده اند.

بعد از این بیانیه، دلار امریکا عزم خود را جزم کرد و باعث ریزش های بیشتر طلا شد.

سپس روز پنجشنبه، دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده (BEA) گزارش داد که رشد سالانه تولید ناخالص داخلی واقعی (GDP) برای سه ماهه چهارم از رقم 2.9 درصدی برآورد اولیه و قبلی خود به 2.7 درصد کاهش یافته است.

کمی بعد داده ‌های دیگری از ایالات متحده نشان داد که مطالبات اولیه بیکاری هفتگی برای ششمین هفته متوالی زیر 200.000 نفر باقی مانده است.

از آنجا که بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه داری امریکا پس از این داده ‌ها به راحتی خودش را بالای 3.9 درصد حفظ کرد، قیمت طلا باز هم دچار مشکل شد و ریزش های بیشتری را تجربه کرد.

در انتها BEA روز جمعه اعلام کرد که شاخص قیمت اصلی هزینه ‌های مصرف شخصی (PCE)، معیار مورد علاقه فدرال رزرو برای سنجش تورم، از رقم 4.6 درصد به 4.7 درصد در ژانویه افزایش یافته است.

همین گزارش نشان داد که تورم اصلی PCE به طور ماهانه نیز 0.6 درصد افزایش یافته بود.

هر دوی این گزارش ‌ها بالاتر از ارزیابی ‌های تحلیلگران بود و باعث شد دلار آمریکا رالی افزایشی هفتگی خود را پیش از آخر هفته ادامه دهد و XAU/USD را قبل از ورود به تعطیلات آخر هفته به زانو درآورد.

وقایع هفته آینده

روز دوشنبه، اداره سرشماری ایالات متحده قرار است داده های مربوط به سفارشات کالاهای بادوام ماه ژانویه را منتشر کند.

از آنجا که از ابتدای این ماه، انتشار داده‌ های خوشبینانه اقتصاد کلان از سمت ایالات متحده توانسته از دلار حمایت ‌کند می توان انتظار واکنش مشابهی برای این گزارش داشت.

این را هم در نظر داشته باشید که بعید است خود این داده به تنهایی تأثیر قابل توجهی بر چشم انداز سیاست فدرال رزرو بگذارد.

روز سه ‌شنبه، نظرسنجی اعتماد مصرف ‌کننده هیئت کنفرانس برای ماه فوریه مورد بررسی قرار خواهد گرفت. معامله گران از این گزارش هم، به دنبال سورپرایزهای زیادی هستند.

جدا از گزارش شاخص اطمینان مصرف کننده تیتر خبرگزاری ها، داده انتظارات تورمی یک ساله می تواند محرک اصلی مارکت ها باشد.

اگر خاطرتان باشد این گزارش در ماه ژانویه از رقم 6.6 درصد ماه دسامبر به 6.8 درصد افزایش یافت. اگر ارقام اعلام شده در این گزارش کمتر از انتظارات مارکت باشد دلار می تواند ریزش کند و به طلا اجازه قدرت نمایی دهد.

سپس موسسه ISM قرار است به ترتیب روزهای چهارشنبه و جمعه گزارش های شاخص مدیران خرید کارخانجات و خدمات را منتشر کند.

اگر گزارش PMI خدمات موسسه ISM مجدداً تأیید کند که افزایش هزینه‌ های دستمزد منجر به افزایش فشار قیمت ‌ها در این بخش شده، احتمالاً دلار آمریکا در برابر رقبای خود موضع خود را حفظ خواهد کرد.

از این رو، مؤلفه شاخص قیمت های پرداخت شده نیز توسط فعالان بازار به دقت زیر نظر گرفته خواهد شد.

با این حال شایان ذکر است که ابزار پیش بینی کننده گروه CME نشان می دهد که بازارها در حال قیمت گذاری حداقل دو افزایش 25 واحدی نرخ های بهره برای ماه های مارس و می هستند.

علاوه بر این، احتمال اینکه فدرال رزرو نرخ های بهره را در ماه ژوئن بدون تغییر نگه دارد، 25 درصد است.

ضمنا بد نیست بدانید که موقعیت فعلی بازار نشان می ‌دهد حداقل تا زمانی که گزارش مشاغل فوریه و داده های تورم یک افزایش 25 واحدی را در ماه ژوئن تایید یا رد کنند، دلار آمریکا فضای زیادی برای صعود ندارد.

در ضمن فراموش نکنید که هفته آینده بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه داری ایالات متحده به شدت توسط معامله گران زیر نظر گرفته خواهد شد.

رقم 4 درصد، سطح مهم مقاومت کلیدی بازده اوراق قرضه است و در صورتی که این سطح مهم دست نخورده باقی بماند امکان یک اصلاح تکنیکالی وجود دارد.

اگر این سناریو رقم بخورد، قیمت طلا به دلیل رابطه وارونه ای که با بازده اوراق قرضه ده ساله دارد می تواند صعودی شود.

چشم انداز تکنیکالی طلا

اندیکاتور RSI در تایم فریم روزانه طلا نزدیک عدد 30 شده و این مساله بدین معنی است که از نقطه نظر تکنیکالی طلا در حال نزدیک شدن به منطقه اشباع فروش می باشد.

سطوح مهم حمایتی طلا به ترتیب می تواند 1800، 1790 و 1780 دلار باشد.

اگر طلا موفق شود سطوح حمایتی مذکور را ببیند، اندیکاتور RSI وارد منطقه اشباع فروش خواهد شد و این مساله باعث می شود که خرس های مارکت تا اصلاح موقت طلا در حاشیه مارکت منتظر بمانند.

ضمنا اگر طلا به سمت بالا حرکت کند سطوح مقاومتی مهم آن به ترتیب: 1830، 1850 و 1870 خواهد بود.

.

تحلیل سایر جفت ارزهای فارکس


ارسال دیدگاه


8 دیدگاه