توجه: تحلیل‌های دنیای ترید بر اساس اظهارات مراجع و کارشناسان معتبر بین‌المللی جمع‌آوری و تدوین می‌شود. اما توجه داشته باشید که معاملات در این بازار همواره با ریسک هموار بوده و تحلیل‌ها، حتی اگر توسط بهترین کارشناسان ارائه شوند، هیچگاه تضمین‌کننده سودآوری نیستند. بدین سبب مسئولیت استفاده از این تحلیل‌ها در معاملات بر عهده کاربران گرامی بوده و میزان مفید بودن این مطالب به سطح دانش شما از تحلیل بنیادی و تکنیکال وابسته است.

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال طلا (XAUUSD)

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال طلا (Gold) – 21 ژانویه

امروز جمعه 21 ژانویه 2022، آخرین روز بازار فارکس می باشد. طلا به احتمال زیاد تا پیش از اولین نشست رسمی سال نو اعضای کمیته فدرال رزرو که قرار است هفته دیگر برگزار شود، در همین محدوده نوسان خواهد داشت. طلا در هفته ای که گذشت، حدود 2.40%+ نوسان داشت. امروز طلا تا 1842 دلار هم بالا رفت ولی در حال حاضر به نظر می آید که در حال اصلاح نسبت به قله اخیر خود نسبت به دو ماه گذشته است.

سرمایه گذاران در حال حاضر در وضعیت فرار از ریسک قرار دارند. این اصطلاح به معنی معامله کردن دارایی های امن و کم ریسک مثل طلا است. دلیل این مسئله هم نگرانی از هزینه های بالای قرض کردن است که می تواند چشم انداز سودهای کمپانی های مارکت سهام را، مخدوش کند.

دلیل و شاهد این موضوع هم، معاملات ضعیف اخیر اطراف بازار سهام است که توانسته سرمایه گذاران را برای ورود به بازار طلا به عنوان یک دارایی امن، ترغیب کند. در همین حین، اشتیاق برای سرمایه گذاری در دارایی های امن، بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده را کاهش داده است. قیمت بازده اوراق در حال حاضر نسبت به قله اخیر خود که در دو سال گذشته بی سابقه بود، پایین تر کشانده است.

باید خاطر نشان کنیم که نرخ بازده اوراق قرضه خزانه داری 10 ساله، چهارشنبه گذشته به بالاترین حد خود در دو سال گذشته رسید. این مسئله ناشی از گمانه زنی ها درباره اولین تاریخ احتمالی افزایش نرخ بهره امریکا در ماه مارس بود. به نظر سرمایه گذاران از این مسئله که قرار است امسال حداقل چهار مرتبه افزایش نرخ بهره داشته باشیم، راضی بودند. همینطور که مشاهده می کنید آثار روانشناسی این خبر، در قیمت  طلا هم دیده می شود.

نگاه کلی

بر اساس یک نظر سنجی، تصویر کلی مارکت برای هفته آینده 38% صعودی، 37% نزولی و 25% خنثی است.

سطوح حمایت کلیدی

اگر طلا کاهش پیدا کند، اولین سطح حمایت آن 1830 دلار است. چنانچه از این منطقه پایین تر بیاید، سطح حمایت بعدی طلا 1815 دلار خواهد بود. در صورتیکه خرس های بازار از این منطقه هم پایین تر بیایند، سطح مهم بعدی عدد رند و مهم 1800 دلار خواهد بود.

سطوح مقاومت کلیدی

اگر بازار افزایش پیدا کند، اولین سطح مهم مقاومتی آن 1843 دلار خواهد بود. در صورتیکه مارکت از این بالاتر رود، سطح مهم بعدی 1850 یا همان فیبوی 78% خواهد بود. در صورتی که گاوهای طلا از این هم بالاتر روند، سطح مهم بعدی 1878 دلار می باشد.

فراموش نکنید که هفته پیش گزارش نرخ تورم مصرف کننده امریکا منتشر شد. این گزارش توانست نشان دهد که تورم امریکا به بالاترین حد خود از سال 1982 و تورم خالص هم به بالاترین سطح از 1991 تا بحال، رسیده است. در نتیجه گمانه زنی ها درباره افزایش نرخ بهره، توانست از دلار امریکا حمایت کند. دقیقا همین مسئله توانست جلوی معامله گران تهاجمی طرفدار کالاهای جایگزین دلار را بگیرد.

نکته ای که نباید فراموش کنید این است که هفته آینده تریدرهای حرفه ای به احتمال زیاد در حاشیه بازار نظاره گر خواهند ماند. دلیل این مسئله هم اولین نشست رسمی اعضای کمیته شورای سیاستگذاری فدرال رزرو در سال 2022 است که قرار است سه شنبه و چهارشنبه هفته آینده، برگزار شود.

برآیند این نشست برای سرمایه گذاران بسیار مهم است چرا که احتمال دریافت سیگنال هایی مبنی بر اجرای اولین افزایش نرخ بهره خواهد بود. همین مسئله برای مسیر آتی دلار و طلا هم به شدت حیاتی است. در نتیجه طلا هم تا قبل از این نشست به احتمال زیاد در یک رنج محدود، نوسان خواهد کرد.

ولی به حر حال، احساسات مارکت می تواند در کوتاه مدت فرصت های ترید برای این فلز گرانبها را رقم بزند.

.

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال طلا (Gold) – 18 ژانویه

امروز سه شنبه 18 ژانویه 2022 است و طلا کماکان به خاطر افزایش بازده اوراق قرضه و به طبع قوی تر شدن دلار، تحت فشار می باشد. در واقع این دومین روزی است که طلا در یک رنج محدود، در حال معامله شدن است.

تحلیلگران باور دارند که دلیل این مسئله، بالا رفتن بازده اوراق قرضه خزانه داری و قوی تر شدن دلار است. نوای ضعیفتر اطراف بازار سهام به ریزش های بیشتر کالاهای مرتبط با دارایی های امن، کمک کرده است.

از نقطه نظر تکنیکالی، طلا تا بدین لحظه توانسته خودش را بالای میانگین متحرک ساده 200 روزه و قیمت 1800 دلار، تثبیت کند. این مسئله به دنبال یک روند صعودی از یک کف حمایتی که از آگوست 2021 شکل گرفته، رقم خورده که اطراف 1790 دلار است و به عنوان یک سوینگ چرخشی عمل خواهد کرد.

هرگونه معامله ای زیر قیمت 1790، ماشه حرکات نزولی بیشتر از سمت فروشندگان را خواهد کشید و باعث ریزش های بیشتر طلا خواهد شد. در حقیقت از جمعه گذشته که سرمایه گذاران با گزارش بسیار بد خرده فروشی امریکا مواجه شدند، گمانه زنی ها برای اقدام سریع تر سیاست های انقباضی فدرال رزرو، باعث شد تا دلار قوی تر شود. همین فاکتور مهم، دلار را از پایین ترین قیمت در دو ماهه گذشته خود، تکان داد و مثل بادی مخالف، برای کالاهای جایگزین دلار عمل کند.

نگاه کلی

تصویر کلی طلا، خنثی و بدون روند است.

نمودار روزانه طلا نیز، رنج و بدون روند می باشد.

سطوح حمایت کلیدی

اگر طلا کاهش پیدا کند، اولین سطح مهم حمایت آن قیمت 1800 دلار است. در صورتیکه طلا این قیمت را بشکند، سطح مهم بعدی 1790 دلار می باشد. اگر بازار از این هم پایین تر رود، سطوح حمایت بعدی به ترتیب: 1770 و 1750 دلار خواهد بود.

سطوح مقاومت کلیدی

در صورتیکه طلا افزایش یابد، اولین سطح مهم مقاومت 1830 دلار خواهد بود. در صورتیکه بازار از این بالاتر رود، سطح مهم بعدی 1850 می باشد. اگر بازار از این هم بالاتر رود، سطح مهم بعدی 1870 خواهد بود.

به خاط داشته باشید که اوراق قرضه دو ساله خزانه داری که به شدت به انتظارات بازار برای افزایش نرخهای بهره حساس می باشد، برای اولین بار از فوریه2020، حدود 1.0% افزایش یافته است.

این مسئله هم به نوبه خود روی طلا؛ این فلز زرد بدون بهره، فشار وارد کرده است. ضمنا فروش های بیشتر در بازار اوراق قرضه، اشتهای سرمایه گذاران برای دارایی های پرریسک تر را، تحریک کرد. این موضوع مدرکی است دال بر یک چرخش در بازار سهام که کمک کرد تا این فلز گرانبها که یک دارایی امن محسوب می شود، بیشتر از این نریزد.

احتمال بسار زیاد تریدرها تا پیش از نشست آتی اعضای کمیته فدرال رزرو در 25 و 26 ژانویه، معامله آنچنانی نخواهند داشت و طلا در یک محدوده ثابت ترید می شود. تا زمانیکه فدرال رزرو قطعا تاریخ دقیقی را برای افزایش نرخ بهره اعلام نکند، روند بازار طلا به همین شکل خواهد ماند.

.

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال طلا (Gold) – 14 ژانویه

امروز جمعه 14 ژانویه 2022 آخرین روز کاری بازار فارکس می باشد. قیمت طلا در نمودار روزانه بعد از گزارشات فاندامنتالی ایالات متحده، اطراف قیمت 1820 دلار در نوسان است. طلا در سشن معاملاتی اروپا تا نزدیک قیمت 1820 دلار رفت ولی در سشن معاملاتی امریکا توانست تا مرز 1830 دلار هم برود.

نرخ سود اوراق ده ساله خزانه داری امریکا از عدد 1.75% بازگشت و طلا هم از این فرصت عالی استفاده کرد و کمی افزایش یافت. در حال حاضر طلا به بالاترین قیمت هفتگی خود رسیده است. طلا فعلا به مقاومت محکمی برخورد کرده و نیازمند مومنتوم بالایی است تا بتواند از این سطح هم عبور کند.

از لحاظ فاندامنتالی طلا فعلا نسبت به قله هفتگی خود، در حال استراحت است و خریداران امکان اینکه مجددا اطراف قیمت 1830 دلار آفتابی شوند، زیاد است. دلیل استراحت موقتی طلا هم، بازگشت دلار است. اگر سری به شاخص دلار امریکا بزنید، مشاهده می کنید که در این شاخص در حال دست و پنجه نرم کردن با قیمت 95.00 است.

به عقیده برخی تحلیلگران ریشه ضعیف تر شدن دلار امریکا در افزایش رکورد بی سابقه نرخ تورم مصرف کننده در 40 سال گذشته است. همین مسئله توانست ماشه فروش دلار را بکشد. فروش سهام های تکنولوژی محور در وال استریت نیز به بدبختی دلار افزوده و باعث تقویت بیشتر طلا شده است.

نگاه کلی بازار

روند کلی طلا در کوتاه مدت، خنثی است.

سطح حمایت کلیدی

اگر طلا قرار باشد کاهش پیدا کند، اولین سطح حمایت آن 1800 خواهد بود. اگر خرس ها بازار را پایین تر بیاورند، سطح مهم بعدی 1790 خواهد بود. در صورتیکه بازار باز هم پایین تر بیاید، سطح حمایت بعدی 1780 می باشد.

سطح مقاومت کلیدی

اگر طلا قرار باشد افزایش پیدا کند، اولین سطح مقاومت آن 1830 خواهد بود. در صورتیکه طلا باز هم بالاتر رود، سطح مهم بعدی 1850 می باشد. در صورت ادامه دار بودن روند افزایشی، سطح بعدی 1870 خواهد بود.

به نظر می آید معامله گران به سمت مارکت طلا و سهام هجوم آورده باشند. با توجه به اینکه هفته آتی هیچ خبر مهم فاندامنتالی با سطح تاثیرگذاری بالا برای امریکا وجود ندارد، امکان مردد بودن سرمایه گذاران پیش از نشست بعدی فدرال رزرو در 26 و 27 ژانویه، وجود دارد.

دوره خاموشی فدرال رزرو از فردا شنبه، 15 ژانویه آغاز می شود و سیاست گذاران   FOMC  نیز نمی توانند هیچ نظری در مورد این سیاست ارائه دهند. از این رو فعالان بازار، بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده را از نزدیک تماشا خواهند کرد.

در صورتی که بازده اوراق قرضه خزانه داری 10 ساله ایالات متحده به زیر 1.7 درصد کاهش یابد و در همانجا باقی بماند، دلار ممکن است با فشار فروش مجدد روبرو شود و به طلا اجازه دهد تا صعودهای بالاتری را تجربه کند. از طرف دیگر اگر بازده اوراق قرضه بتواند بالای مقاومت 1.8% نفوذ کند، طلا مجددا تحت فشار قرار می گیرد.

چین قرار است روز دوشنبه گزارش فصل چهارم تولید ناخالص داخلی خود را منتشر کند. اگر این گزارش به کندی فعالیت دومین اقتصاد بزرگ جهان اشاره کند، بازارها می توانند ریسک گریز باشند و سود طلا را محدود کنند.

.

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال طلا – 13 ژانویه

امروز پنجشنبه 13 ژانویه 2022 است و طلا خیلی محکم نزدیک قیمت 1830 دلار، خودش را حفظ کرده است. این قیمت، بالاترین رقم در یک هفته گذشته بوده است. قیمت دلار امریکا که پشت سر بازده اوراق قرضه خزانه داری حرکت می کند، کاهش یافته و طلا هم از این فرصت به خوبی استفاده کرده و اطراف قله هفتگی خود، در حال نوسان و تثبیت می باشد.

فارغ از پولبک اخیر طلا، ولی به نظر می آید که طلا تم افزایشی خود را حداقل در تایم روزانه حفظ کرده باشد. از نقطه نظر تکنیکالی، صعود اخیر طلا، قبل از رسیدن به قله هفته پیش یعنی 1830 دلار، متوقف شده است. همین منطقه 1830 دلار، به عنوان یک پیوت برای تریدرها در کوتاه مدت، در حال بازی کردن نقش خودش می باشد.

اگر این مسئله تثبیت شود، باید منتظر رالی های افزایشی بیشتری از طلا باشیم. حال بیایید نگاهی هم به اوضاع فاندامنتالی طلا بیاندازیم.

در حال حاضر، امروز طلا در سشن معاملاتی اروپا، در یک فاز تثبیتی صعودی، نزدیک قله هفته پیش یعنی 1830 دلار، در حال نوسان می باشد. به محض اینکه سرمایه گذاران بازار سرمایه، افزایش تورم مصرف کننده امریکا را هضم کردند، بازگشت به موقع بازده اوراق قرضه خزانه داری، توانست باعث آزاد شدن فشار نزولی دلار امریکا بشود.

همین فاکتور مذکور، توانست برای کالاهای مرتبط با دلار، نقش یک کاتالیزور حیاتی را بازی کند و باعث حمایت از آنها شود. جدای از این مسئله، دیدگاه اولین افزایش نرخ بهره در ماه مارس، به خاطر اینکه هنوز در پرده ای از ابهام مانده و تاریخ دقیقی از سمت پاول؛ رئیس فدرال رزرو اعلام نشد، باعث ریزش دلار و افزایش طلا شد.

گزارشات افزایش بی سابقه اخیر نرخ تورم که در 40 سال گذشته بی سابقه بوده و همچنین گزارش تورم خالص که آن هم در 31 سال گذشته به بالاترین سطح خود رسیده، موضوع مهم و تاثیر گذار دیگری است. این افزایش بی سابقه نرخ تورم، بیش از پیش نیاز فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره را نشان می دهد.

طلا، که بیش از همه در مواقع افزایش تورم به عنوان یک سرمایه گذاری امن محسوب می شود، توانسته تا بدین لحظه، بیشترین منفعت را به خود اختصاص بدهد. همین فاکتور بعلاوه حالت محتاطانه ای که در مارکت دیده می شود، فعلا می تواند ترمزی برای کاهش های بیشتر طلا شود.

نگاه کلی

مسیر و جهت طلای کامکس ماه فوریه، بستگی به واکنش تریدرها به قیمت 1825 دلار دارد.

روند طلا در تایم روزانه در حال حاضر نزولی است ولی بعد از بسته شدن کندل بازگشتی 7 ژانویه، مومنتوم آن صعودی شده است.

سطوح حمایت کلیدی

اگر طلا کاهشی شود اولین سطح حمایت آن 1817 دلار است. در صورت ریزش های بیشتر، سطح مهم بعدی 1807 دلار است. چنانچه از این هم پایین تر برود، سطح حمایت بعدی اطراف قیمت مهم ورند 1800 دلار خواهد بود.

سطوح مقاومت کلیدی

اگر طلا به افزایش خود ادامه دهد، اولین سطح مقاومت آن 1830 دلار خواهد بود. در صورتیکه این منطقه را با قدرت پشت سر بگذارد، سطح مهم بعدی 1845 و در ادامه قله ماه نوامبر گذشته، 1876 خواهد بود.

طلا

فراموش نکنید هرگونه معامله ای اطراف قیمت 1832 دلار، تاییدی بر افزایشی بودن روند طلا است. در مقابل، هرگونه تریدی اطراف قیمت 1781 دلار، نزولی بودن روند طلا را تایید می کند.

.

تحلیل سایر جفت ارزهای فارکس


به اشتراک گذاری این مطلب!

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه