امکان دانلود این فایل فقط با IP ایران وجود دارد. اگر از فیلترشکن استفاده میکنید، آن را خاموش کرده و مجدد امتحان کنید. .
اندیکاتور قدرت خریدار و فروشنده + دانلود و فرمول
ابزارها و اندیکاتورها

اندیکاتور قدرت خریدار و فروشنده + دانلود و فرمول

اندیکاتورهای متعددی وجود دارند که قدرت خریداران و فروشندگان یا اصطلاحا گاوها و خرس‌ها را در بازارهای معاملاتی نشان می‌دهند. قدرت خریدار و فروشنده یکی ابزار تحلیل تکنیکال بوده و در فارکس، سهام، کریپتو و تمامی بازارها قابل استفاده است. در کل شاخص خریدار به فروشنده یا buyer to seller ratio به شما می‌گوید که از کل معامله‌گران چه درصدی در یک کالا در موقعیت خرید قرار دارند و چه درصدی در موقعیت فروش.

همانطور که گفته شد این اندیکاتور انواع  متعدد و متفاوتی دارد. برخی از آنها به طور رایگان قابل دسترس هستند اما برای برخی دیگر باید پول پرداخت کنید. معمولا نوع پولی از اعتبار بیشتری برخوردار است چون بر اساس داده‌های بروکرهای بزرگی که تعداد مشتری زیادی دارند محاسبه می‌شود. طبیعتا هر چه داده‌ها بیشتر و معتبرتر باشد اندیکاتور قدرت خریدار و فروشنده دقت و صحت بیشتری خواهد داشت.

معرفی و آموزش اندیکاتور قدرت خریدار و فروشنده (ویدئو)

برای آشنایی مختصر و مفید با اندیکاتورهایی که نسبت قدرت خریدار و فروشنده را نشان می‌دهند این فیلم را ببینید.


اندیکاتور قدرت خریدار و فروشنده به چه معنا است؟

چون انواع مختلفی از این اندیکاتور وجود دارد نمی‌توان همگی آنها را به طور یکجا توضیح داد. اما کافی است که منطق پشت استفاده از اندیکاتور قدرت خریدار و فروشنده را متوجه شوید تا بتوانید از تمامی انواع آن استفاده کنید. اندیکاتور قدرت خریدار و فروشنده در فارکس، بورس و سهام، کریپتو یا ارز دیجیتال و تمامی بازارهای معاملاتی قابل استفاده است. در اینجا یکی از بهترین اندیکاتورهای قدرت خریدار و فروشنده را برای این آموزش استفاده می‌کنیم.

قدرت خریدار و فروشنده در فارکس

در فارکس شما ارزها را با یکدیگر مبادله می‌کنید. بیشترین حجم معاملات فارکس بین ارزهای دلار آمریکا (USD) و یورو (EUR) است که در نماد EUR/USD نشان داده می‌شود.

قدرت خریدار و فروشنده در فارکس و جفت ارزی مانند یورو-دلار به شما نشان می‌دهد که در زمان مد نظر شما چه درصدی از معامله‌گران در موقعیت خرید هستند (یورو می‌خرند و دلار می‌فروشند) و چه درصدی در موقعیت فروش هستند، یعنی یورو می‌فروشند و دلار می‌خرند.

قدرت خریدار به فروشنده در بورس

در بورس شما سهام شرکت‌ها را معامله می‌کنید. این سهام‌ها همیشه به صورت نمادهایی مشخص نشان داده می‌شوند که در بورس ایران اسم خود را دارند. در بورس جهانی مثلا بورس آمریکا نیز همینگونه است. مثلا شرکت مایکروسافت با نماد MSFT معامله می‌شود.

در بورس قدرت خریدار و فروشنده نشان می‌دهد که در هر سهام چه تعداد معامله‌گران در موقعیت خرید هستند (سفارش خرید سهام را ثبت کرده‌اند) و چه تعدادی در موقعیت فروش هستند، یعنی سفارش فروش سهام را داده‌اند.

قدرت خریدار و فروشنده در ارز دیجیتال

در بازار ارز دیجیتال شما رمزارزها یا کریپتو را با دیگر رمزارزها و یا پول‌های رایج مانند دلار مبادله می‌کنید. اگر مثلا ارز دیجیتال بیتکوین را با دلار مبادله کنید (BTC/USD) در اینصورت اندیکاتور قدرت خریدار و فروشنده به شما نسبت تعداد افرادی که در موقعیت خرید هستند به تعداد فروشندگان را نشان می‌دهد و آنرا به صورت درصد بیان می‌کند.

آموزش نصب اندیکاتور قدرت خریدار و فروشنده در متاتریدر

در اینجا ما از نسخه‌ای که توسط FXSSI.COM ارائه شده استفاده می‌کنیم چون داده‌های خود را از چندین بروکر بزرگ و پرمشتری می‌گیرد و میانگین آنها را نیز مشخص می‌کند. به عبارت دیگر نگاه می‌کند که در هر کدام از این بروکرها، قدرت خریدار و فروشنده در کل معامله‌گران چقدر است و سپس درصد آنرا به شما می‌دهد. به علت کیفیت و وسعت داده‌ها این مورد را می‌توان یکی از بهترین اندیکاتورهای قدرت خریدار و فروشنده دانست، اما از این رو که هیچ چیز بدردبخوری واقعا رایگان نیست این اندیکاتور نیز ۷ روز به صورت رایگان و پس از آن به صورت پولی قابل استفاده است. بروکرهایی که اطلاعات از آنها جمع‌آوری می‌شود در بورس جهانی، فارکس و ارز دیجیتال فعال هستند. پس می‌توانید در تمامی این بازارها به این اندیکاتور تکیه کنید.

اندیکاتوری که در اینجا معرفی شده هم برای متاتریدر ۴ و هم متاتریدر ۵ قابل دانلود است.

اندیکاتور قدرت خریدار به فروشنده

پس از دانلود باید با نرم‌افزاری مانند WinRAR آنرا از حالت فشرده خارج کنید. بر حسب پلتفرمی که استفاده می‌کنید یکی از نسخه‌های متاتریدر ۴ یا متاتریدر ۵ را انتخاب کنید. سپس داخل فولدر آیتم‌های زیر را مشاهده خواهید کرد.

اندیکاتور قدرت خریدار به فروشنده

برای وارد کردن اندیکاتور در متاتریدر به این صورت عمل کنید:

Files > Open Data Folder

اندیکاتور قدرت خریدار به فروشنده

با این کار فولدر مخصوص نصب اندیکاتورها باز می‌شود. در متاتریدر ۵ این پوشه بدین شکل خواهد بود. فعلا ما با دو فولدر indicators و libraries کار داریم.

اندیکاتور قدرت خریدار به فروشنده

حال مطابق تصویر زیر دو فولدر indicators و libraries را از محلی که دانلود کرده‌اید به data folder متاتریدر کپی کنید.

اندیکاتور قدرت خریدار به فروشنده

با این کار اندیکاتور در متاتریدر نصب می‌شود. اما چون پولی است باید آنرا در سایت فعالسازی کنید. البته برای شروع به مدت ۷ روز می‌توانید از آن رایگان استفاده کنید. برای این کار به صورت زیر عمل کنید.

پس از باز کردن متاتریدر اندیکاتور را از این مسیر اضافه کنید.

Insert > Indicators > Custom > FXSSI_CurrentRatio

اندیکاتور قدرت خریدار به فروشنده

در پنجره باز شده زیر سربرگ dependencies تیک Allow DLL  را بزنید. سپس روی ok کلیک کنید.

اندیکاتور قدرت خریدار به فروشنده

پس از این کار پیام زیر ظاهر می‌شود. روی Attach Terminal کلیک کنید. با این کار وارد وبسایت FXSSI می‌شوید. کافی است با هر ایمیلی که دوست دارید در سایت ثبت‌نام کنید تا حساب ۷ روزه آزمایشی به طور رایگان برای شما فعال شود. پس از گذشتن ۷ روز می‌توانید اشتراک آنرا به صورت پولی تهیه کنید.

اندیکاتور قدرت خریدار به فروشنده

در صورتی که با موفقیت در سایت ثبت‌نام کنید در صفحه پروفایل کاربری شما بدین شکل خواهد بود و نشان خواهد داد که ترمینال شما اکنون به سرویس این شرکت متصل شده است. بر حسب نوع حسابی که در متاتریدر داشته باشید نام ترمینال فرق می‌کند.

نصب اندیکاتور خریدار و فروشنده

آموزش اندیکاتور قدرت خریدار و فروشنده

برای تنظیم اندیکاتور کافی است روی نمودار معاملاتی راست کلیک کنید و روی indicator list کلیک کنید. با این کار تمام اندیکاتورهایی که رسم کرده‌اید نشان داده می‌شود. سپس FXSSI_CurrentRatio را انتخاب کنید. با این کار پنجره تنظیمات آن برای شما باز می‌شود.

تنظیم اندیکاتور خریدار و فروشنده

در کل بیشتر با سربرگ Inputs سر و کار داریم.

در بالا در قسمت Brokers می‌توانید تعیین کنید که اطلاعات خریدار و فروشنده کدام بروکرها در اندیکاتور نمایش داده شود. این بروکرها جزو بزرگترین بروکرهای معاملاتی هستند که در فارکس، سهام، کریپتو و دیگر بازارها فعالیت می‌کنند.

در سمت چپ نام بروکر و در سمت راست با انتخاب on بروکر فعال و با انتخاب off غیرفعال می‌شود.

تنظیم اندیکاتور خریدار و فروشنده

در پایینتر می‌توانید به دیگر تنظیمات دسترسی داشته باشید.

 • Indicator position محل قرار گرفتن اندیکاتور
 • Show average ratio اجازه می‌دهد که میانگین کل بروکرها را مشاهده کنید.

در قسمت Alert Options نیز می‌توانید هشدارها را فعال یا غیرفعال کرده و تعیین کنید که هشدارها در چه زمانی داده شوند.

تنظیم اندیکاتور خریدار و فروشنده

آموزش تحلیل اندیکاتور قدرت خریدار و فروشنده

خواندن این اندیکاتور بسیار ساده است. در پایین به ترتیب قدرت خریدار و فروشنده را در بروکرهای مختلف مشاهده می‌کنید. مثلا در بروکر IG GROUP که با علامت IGG نشان داده شده است قدرت خریدار و فروشنده اکنون ۷۲ به ۲۸ درصد است، یا در بروکر بعدی به نام MFB نیز این نسبت همان مقدار است.

در پایینترین ردیف به نام AVG میانگین اندیکاتور برای کل بروکرهای فهرست شده را مشاهده می‌کنید که برابر با ۶۷ به ۳۳ درصد است.

محاسبه اندیکاتور قدرت خریدار و فروشنده فرمول ساده‌ای دارد. در هر بروکر تعداد معامله‌گرانی که در موقعیت خرید هستند بر تعداد کل معامله‌گران تقسیم می‌شود و سپس در ۱۰۰ ضرب می‌گردد. بدین ترتیب درصد خریداران و فروشندگان به دست می‌آید.

تنظیم اندیکاتور خریدار و فروشنده

سیگنال‌ گرفتن از اندیکاتور قدرت خریدار و فروشنده با دیگر اندیکاتورها مقداری متفاوت است. مثلا در اندیکاتورهایی مانند میانگین متحرک یا RSI شما بر اساس تقاطع منحنی‌های اندیکاتور یا عبور آنها از حدودی مشخص سیگنال می‌گیرید. اما در اندیکاتور قدرت خریدار و فروشنده این خود شما هستید که باید بر اساس استراتژی معاملاتی خود از اندیکاتور استفاده کنید.

برای آشنایی با بهترین اندیکاتورها مطالعه مقاله بهترین اندیکاتور را پیشنهاد میکنیم.

در اینجا است که اندیکاتور قدرت خریدار و فروشنده به کار شما می‌آید. اگر این اندیکاتور نشان بدهد که نسبت خریداران بسیار از فروشندگان بیشتر است می‌تواند در تشخیص این که کجا دست به فروش بزنید، یعنی در تشخیص نقاط تغییر روند یا افت و خیز قیمت به شما کمک کند. زمانی که چراغ سیگنال سبز شود به معنای سیگنال خرید و زمانی که قرمز شود،‌ به معنای سیگنال فروش است. منطق این اندیکاتور این است که شما بر خلاف اکثریت معامله‌گران (در اینجا ۹۰ درصد آنها) عمل کنید.

یعنی زمانی که بیش از ۹۰ درصد خریدار هستند شما بفروشید و زمانی که بیش از ۹۰ درصد فروشنده هستند، دست به خرید بزنید. می‌توانید تصمیم بگیرید که فقط وقتی چراغ میانگین بروکرها (AVG) سیگنال خرید یا فروش داد به آن عمل کنید، یا زمانی که اکثر چراغ‌ها سیگنال یکسانی داشتند طبق آن عمل کنید.

سیگنال اندیکاتور خریدار و فروشنده

بسیاری از معامله‌گران فارکس و بورس ترجیح می‌دهند که در نقاط اشباع خرید یا فروش دست به معامله بزنند. یعنی در نقطه اشباع خرید کالای خود را بفروشند و در نقطه اشباع فروش دست به خرید بزنند. به این کار نوسان‌گیری یا swing trading نیز می‌گویند.

 فرض کنید مثلا جفت‌ارزی در فارکس یا نمادی در بورس در روندی صعودی قرار داشته است و بیش از حد خریداری شده است. در این حالت ممکن است پیشبینی کنید که قرار است قیمت آن به زودی کاهش بیابد و یا حتی روند نزولی حاکم شود. در این حالت شما سعی می‌کنید که قبل از کاهش قیمت یا ایجاد روند نزولی دارایی خود را در بالاترین قیمت بفروشید.

برعکس این سناریو نیز وجود دارد. یعنی مثلا اگر در روندی نزولی جفت‌ارز فارکس کمتر و کمتر شده باشد ممکن است وارد منطقه اشباع فروش شود. در این حالت می‌توانید با پیشبینی این که قرار است به زودی قیمت افزایش یابد و یا حتی جهت نمودار تغییر کرده و روند صعودی حاکم شود، دست به خرید بزنید. در این حالت شما سعی می‌کنید که در پایینترین قیمت ممکن خرید خود را انجام دهید.

به طور کلی بهتر است از این اندیکاتور در کنار اندیکاتورهایی که نقطه اشباع را نشان می‌دهند استفاده کنید. مثلا اندیکاتور استوکاستیک، اندیکاتور RSI و باندهای بولینگر همگی برای تعیین نقاط اشباع خرید و اشباع فروش کاربرد دارند.

در سناریویی فرضی، اگر مثلا اندیکاتور RSI به شما نشان بدهد که دارایی وارد منطقه اشباع خرید شده است و از طرف دیگر، اندیکاتور قدرت خریدار و فروشنده نیز سیگنال فروش بدهد می‌توانید احتمال بدهید که قیمت ممکن است به زودی کاهش یابد. در این حالت می‌توانید دست به فروش بزنید. در تصویر پایین مثالی از استفاده اندیکاتور قدرت خریدار و فروشنده در ترکیب با اندیکاتور RSI را مشاهده می‌کنید.

برای آشنایی بیشتر با اندیکاتور RSI بخوانید: آموزش اندیکاتور RSI

سیگنال اندیکاتور خریدار و فروشنده

پس متوجه شدیم که باید از این اندیکاتور در کنار اندیکاتورهای دیگر استفاده کنید. همچنین تحلیل پرایس اکشن و تحلیل بنیادی یا فاندمنتال نیز می‌توانند در افزایش دقت سیگنال‌ها به شما بسیار کمک کنند. در تحلیل پرایس اکشن شما بر اساس الگوهای شمعی و رفتار قیمت می‌توانید سیگنال‌ها را فیلتر کنید و در نتیجه دقت بیشتری داشته باشید. تحلیل بنیادی نیز بر اساس رویدادها و اخبار اقتصادی می‌تواند به شما در پیشبینی روندها و تغییرات قیمت کمک کند.

برای آشنایی با تحلیل پرایس اکشن بخوانید: آموزش پرایس اکشن

نتیجه گیری

در این مقاله دریافتید که قدرت خریدار به فروشنده در واقع درصد افرادی را نشان می‌دهد که در هر بازار سفارش خرید و سفارش فروش داده‌اند. این درصد از بروکرها یا کارگزاران مختلف جمع‌آوری می‌شود، پس هر چه داده‌ها و بروکرها معتبرتر باشند اندیکاتور نیز اعتبار بیشتری دارد و بهتر می‌توان به آن اعتماد کرد. با توجه به این که انواع مختلفی از این اندیکاتور وجود دارد باید به این نکته توجه کنید.

به علاوه متوجه شدید که چگونه می‌توان در بازارهایی مانند فارکس، بورس و ارز دیجیتال از این اندیکاتور برای فیلتر کردن سیگنال‌ها و یا سیگنال‌گیری استفاده کرد. اما نکته مهم این است که این اندیکاتور به تنهایی نباید استفاده شود بلکه باید از آن در کنار اندیکاتورهای دیگر، به خصوص اندیکاتورهایی که در پیشبینی نقاط اشباع و تغییر روند به شما کمک می‌کنند استفاده کنید. به علاوه می‌توانید از تحلیل پرایس اکشن نیز به عنوان عامل دیگری برای افزایش دقت سیگنال‌ها استفاده کنید.

دانلود اندیکاتور قدرت خریدار و فروشنده ?


1 دیدگاه

ارسال دیدگاه


  • comments

   جلال الدین خسروی
   ، 26 مرداد 1401

   سلام اندیکاتور قدرت خریدار و فروشنده چه زمانی ب روز میشه؟ با چه تایمی آپدیت میشه؟ و ی سوال دیگه این که چرا وقتی مجموع بروکر ها 70/30 روی خرید هستن بازار نزولیه؟ در اصل این 70 درصد خریدار اصلا خودشو تو روند نشون نمیده

مطالب مرتبط