تحلیل شاخص تورم امریکا (آپدیت 19 مرداد)
اخبار فارکس

تحلیل شاخص تورم امریکا (آپدیت 19 مرداد)

امروز چهارشنبه 10 اوت 2022 است و قرار است ساعت 17 امروز گزارش تورم مصرف کننده، موسوم به گزارش CPI ایالات متحده امریکا منتشر شود.

آیا گزارش تورم بر خلاف پیش بینی ها، باز هم افزایش خواهد یافت؟ آیا فدرال رزرو امریکا به سیاست های انقباضی خود ادامه خواهد داد یا بر اساس گزارش CPI امروز، آنها را متوقف خواهد کرد؟ در ادامه این تحلیل به تمام این موارد و سناریوهای احتمالی این گزارش خواهیم پرداخت.

یکبار دیگر کارشناسان و تیم زبده تحلیلگران بازار فارکس وبسایت دنیای ترید، در کنار شما تریدرهای عزیز هستند تا شما را با آخرین خبرها و تحولات مهم مارکت فارکس، آشنا کنند.

ابتدا اجازه دهید به این نکته بپردازیم که  شاخص تورم مصرف کننده چیست و چرا این شاخص برای معامله گران و مقامات بانک مرکزی امریکا، اهمیت دارد؟

در واقع دو نوع شاخص تورم وجود دارد، یکی شاخص تورم مصرف کننده یا همان CPI و دیگری تورم اصلی مصرف کننده یا Core CPI.

اهمیت گزارش تورم اصلی در مارکت فارکس، بسیار بیشتر از خود گزارش تورم است. شاخص قیمت مصرف کننده، تغییرات کلی قیمت های مصرف کنندگان را در طول زمان بر اساس سبدی از کالاها و خدمات ارزیابی می کند. این گزارش در امریکا به صورت ماهانه و توسط اداره کار ایالات متحده منتشر می شود.

ولی گزارش خالص تورم مصرف کننده به دلیل اینکه بدون احتساب خوراکی و انرژی ها است نزد اقتصاددانان و مقامات بانک مرکزی، از اهمیت بیشتری برخوردار است. دلیل آن هم این است که این اقلام نوسانات زیادی ایجاد می کنند.

به خاطر داشته باشید گزارش CPI پرکاربردترین ابزار معیار سنجش تورم در بازارهای مالی و کسب و کارها، برای سیاستگذاران بانک مرکزی امریکا و معامله گران است.

در واقع این شاخص برای مقامات فدرال رزرو بسیار با اهمیت است. دلیل آن این است که سیاستگذاران شورای بانک مرکزی امریکا، از نتیجه این شاخص در تصمیم گیری های خود برای افزایش نرخ های بهره، استفاده می کنند.

مطالعه این مقاله پیشنهاد میشود: بهترین بروکر فارکس

به زبانی ساده تر، اگر تورم بالاتر از پیش بینی اقتصاددانان باشد، مقامات فد مجبور می شوند برای مهار تورم افسار گسیخته، با سرعتی بیشتر و اصطلاحا تهاجمی تر نرخ های بهره را افزایش دهند.

"واقع بین باشید"، این پیام شاهین ها (منظور طرفداران سیاست انقباضی است) به رئیس کنونی فدرال رزرو امریکا، جرومی پاول، مادامیکه وی ناظر افزایش گسترده نرخ های بهره می باشد، بوده است.

بله، "واقع بین بودن" چیزی است که سرمایه گذاران نیز از گزارش تورم امروز به دنبال آن می باشند. تا کنون تنها چیزی که به کاهش تورم اشاره کرده، داده های اخیر نظرسنجی شده از مشارکت کنندگان و مردم بوده است. حال، با توجه به گزارش امروز نوبت مشاهده شواهد محکم تر است.

اجازه دهید به شما یادآوری کنم که اکثر امریکایی ها علاقه مند به بررسی قیمت تمام کالاها علی الخصوص قیمت بنزین در پمپ بنزین ها هستند که یکی از فاکتورهای افزایش تورم یا عدم آن است.

اگر فقط بخواهیم این فاکتور را بررسی کنیم، جواب مثبت است چرا که قیمت نفت و بنزین از ماه ژوئیه تا الان در حال کاهش است و انتظار می رود در گزارش تورم امروز مشاهده شود.

اقتصاددانان انتظار دارند ببینند تورم سالانه از 9.1 به 8.9 درصد کاهش یافته باشد. تورم ماهانه نیز انتظار می رود پس از جهش به رقم 1.3 درصد در ماه ژوئن، امروز یک افزایش متوسط 0.2 درصدی را تجربه کند. در نتیجه قرار است امروز شاخص تورم یک قدم به عقب بازگردد ولی تورم اصلی یا همان Core CPI چطور؟

چارت تورم امریکا

بررسی تورم اصلی

کاهش قیمت بنزین همان چیزی است که در رسانه ها و تیتر خبرگزاری ها به خصوص قبل از انتخابات میان دوره ای دموکرات ها زیاد درباره آن پز داده می شود. ولی مارکت جور دیگری به این قضیه نگاه می کند.

همانطور که مطلع هستید، چیزی که برای سرمایه گذاران و مقامات فدرال رزرو مهم است گزارش ظاهری تورم نیست بلکه گزارش تورم اصلی یا همان Core CPI است که بدون احتساب خوراکی و انرژی ها است که نوسان و سرو صدای زیادی در مارکت ایجاد می کند.

خوراکی و انرژی ها که نوسانات زیادی در گزارش تورم ایجاد می کنند در قیمت های جهانی مشاهده می شوند یعنی جایی که بانک های مرکزی به سختی می توانند در آن تاثیری بگذارند.

این مساله همچنین می تواند روی تقاضا نیز از طریق افزایش نرخ های بهره که مردم را تشویق به ذخیره و نه سرمایه گذاری می کند، تاثیر بگذارد.

ولی فدرال رزرو دوست دارد نتایج فرآیند افزایش نرخ های بهره را که از ماه مارس سال گذشته آغاز کرده ببیند. این مساله اهمیت داده های ماهانه را بیشتر نیز می کند.

انتظار می رود گزارش تورم سالانه اصلی از رقم 5.9 به 6.1 درصد جهش کند که این مساله مدیون اندک افزایش ماهانه 0.5 درصدی تورم است که از رقم ثبت شده 0.7 درصدی ماه ژوئیه کمتر است.

شما می توانید در این قسمت تحولات اخیر Core CPI را مشاهده کنید:

چارت نمودار تغییرات تورم

اقتصاددانان در سه ماه گذشته که نرخ سالانه اصلی تورم 8% بوده، خیلی زیاد خوشبین بوده اند.

با این وجود، احتمالا پیش بینی‌ کنندگان درس‌ های خود را تا الان آموخته ‌اند و به دلیل کاهش قیمت انرژی ها حق دارند که خوش بین باشند.

همانطور که از اظهارات مقامات فدرال رزرو، قبل و بعد از گزارش حقوق و دستمزدهای بخش غیر کشاورزی که به NFP معروف است مشخص می باشد، روسای بانک مرکزی امریکا با لیزر روی کاهش تورم امریکا متمرکز شده اند. در نتیجه، هرگونه تغییری درباره تورم اصلی حتی 0.1 درصد، می تواند مارکت را تکان دهد.

مطالعه مقاله فارکس فکتوری پیشنهاد میشود.

بررسی 5 سناریوی احتمالی امروز

1- تورم درست مطابق با انتظارات منتشر شود

سناریوی اول ما، کاهش تورم ماهانه اصلی از رقم قبلی 0.7 به 0.5 درصد و افزایش تورم اصلی سالانه از رقم 5.9 به 6.1 درصد است.

اگر واقعا مقیاس سالانه تورم اصلی به 6.1 درصد افزایش یابد و تورم اصلی ماهانه کاهش پیدا کند، به نظر می رسد گزارش ماهانه و سالانه همدیگر را جبران می کنند.

تقویم اقتصادی

ولی فراموش نکنید که باز هم هر دوی این ارقام، سه برابر معیار 2 درصدی مد نظر تارگت فدرال رزرو نسبت به تورم است. آیا این شواهد کافی است که بگوییم تورم به اوج خود رسیده است؟ احتمالاً خیر، و من انتظار دارم واکنش بازارها به این گزارش متفاوت باشد.

به عنوان مثال، بازار سهام افزایش خواهد یافت ولی احتمال دارد که دلار امریکا نیز جهش یابد. دلیل این پیش بینی این است که این داده ها، کماکان فدرال رزرو را در خط مقدم اعمال سیاست های انقباضی قرار خواهد داد. ولی حدس ما این است که حرکات هر دو مارکت مذکور، اندک خواهد بود.

2- اگر تورم اصلی فقط 0.1 درصد بالاتر از پیش بینی ها باشد

اگر تورم اصلی ماهانه به جای 0.5% به رقم 0.6% افزایش یابد، مارکت این قضیه را به عنوان یک افزایش تورم تلقی می کند. در این صورت، جفت ارز دلار امریکا به ین ژاپن (USDJPY) که بیشترین واکنش را نسبت به گزارش تورم نشان می دهد، افزایش خواهد یافت.

فراموش نکنید که یورو و پوند نیز کاهش خواهند یافت.

ارزهای کالایی نیز پیشرفت خواهند کرد اما اگر سهام ها تثبیت شوند، دلار استرالیا نیز رشد خواهد کرد. در همین راستا، دلار کانادا نیز یک طوفان را پشت سر خواهد گذاشت چرا که کانادا در همسایگی امریکا و در شمال آن واقع شده و هر گونه اعمال سیاست انقباضی از سمت فدرال رزرو، روی بانک مرکزی کانادا نیز تاثیر خواهد گذاشت.

3- اگر تورم اصلی 0.2 درصد بالاتر از پیش بینی ها باشد

اگر تورم اصلی ماهانه به جای 0.5% به رقم 0.7% یا بیشتر افزایش یابد به دلیل اینکه مطابق با انتظارات مارکت نیست، برای سیاستگذاران بانک مرکزی امریکا و خریداران سهام (گاوهای استاک مارکت) خوشایند نیست.

در این صورت سهام ها و به دنبال آنها کریپتو کارنسی ها از ترس افزایش سریع تر نرخ های بهره سقوط می کنند و دلار امریکا قوی تر می شود. احتمال وقوع این سناریو کم است ولی خطرات آن بسیار زیاد می باشد.

4- اگر تورم اصلی 0.1 درصد کمتر از پیش بینی ها باشد

اگر تورم اصلی ماهانه به جای 0.5% به رقم 0.4% کاهش یابد، شاهد یک رالی افزایشی در استاک مارکت و سقوط قیمت دلار خواهیم بود. این سناریو برای دلار بدین معنی است که تورم در حال کاهش است؛ چه به دلیل عوارض جانبی کاهش انرژی ها و چه به دلیل رفع مشکلات زنجیره تامین کالاها.

ضمنا فراموش نکنید که بیشترین ریزش دلار در این سناریو، در مقابل ین ژاپن خواهد بود. دلیل آن هم این است که بلافاصله بعد از انتشار این خبر واکنش بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه داری کاهشی خواهد بود. همان طور که مطلع هستید، جفت ارز دلار به ین یک رابطه معکوس با نرخ بازده اوراق قرضه خزانه داری امریکا دارد.

در ضمن ارزهای کالایی مثل دلار استرالیا و دلار نیوزیلند نیز از این قضیه بهره مند خواهند شد.

ولی به خاطر داشته باشید که یورو و پوند به دلیل مشکلاتی که با روسیه دارند و در پاسخ به این ریزش، برای صعود چالش های خاص خودشان را دارند.

5- اگر تورم اصلی 0.2 درصد کمتر از پیش بینی ها باشد

اگر تورم اصلی ماهانه به جای 0.5% به رقم 0.3% کاهش یابد، بازارها از این قضیه به شدت خوشحال خواهند شد. دلیل آن این است که این مساله نشانگر کاهش قیمت کالاها و در کل کاهش تورم است.

ضمنا این مساله بدین معنی است که نرخ تورم اصلی سالانه کمتر از 4% درصد است که رقم بسیار قابل قبولی می باشد.

این سناریو به معنی رالی افزایشی برای بازار سهام و کریپتوها و سقوط قیمت دلار است.

نتیجه گیری

پاسخ مارکت ها به گزارش NFP بسیار قوی بود. این موضوع به معنی گرم کردن خود قبل از انتشار داده های تورم است که یک خبر و رویداد با درجه اهمیت بسیار بالایی در مارکت فارکس است.

پیشنهاد کارشناسان بخش فارکس وبسایت دنیای ترید به تریدرها این است: لطفا با لورج پایین ترید کنید.

مطالعه مقاله لوریج در فارکس پیشنهاد میشود.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط