تحلیل شاخص Nanfarm Payrolls: به روز رسانی 14 مرداد 1401
اخبار فارکس

تحلیل شاخص Nanfarm Payrolls: به روز رسانی 14 مرداد 1401

امروز جمعه 5 اوت 2022 است و قرار است راس ساعت 17 به وقت ایران گزارش مشاغل ایالات متحده که به شاخص Nonfarm Payrolls یا گزارش حقوق و دستمزدهای بخش غیر کشاورزی معروف است، منتشر شود.

آیا زمان عمل کردن به اصطلاح "نجوا را بفروش، حقیقت را بخر" است؟

اصطلاح بالا برگرفته از اصطلاح مشهور “Buy the rumor, sell the news” است که نویسنده آن را به اصطلاح بالا تغییر داده است.

 ("شایعه را بخر، خبر را بفروش" جمله معروفی در وال استریت است. منظور از این جمله این است که بهترین موقعیت برای کسب سود از یک خبر، زمانی است که هنوز احتمال شایعه بودن یک رویداد خبری وجود دارد و خبر در نمودار قیمت گذاری نشده است. قسمت دوم جمله به این موضوع دلالت دارد که بهترین زمان برای خارج شدن با سود، زمانی است که خبر به طور گسترده پخش شده و همه از آن خبر دارند.)

دلیل این گفته ما این است که انتظارات برای گزارش مشاغل خیلی بالاتر از آنچه در تقویم ها دیده می شود است و این مساله باعث افزایش ناامیدی ها و ریزش دلار خواهد شد. البته این موضوع فقط می تواند باعث ایجاد یک واکنش تند و سریع برای دلار شود و همانطور که مطلع هستید، بر اساس جمله معروف: "هیچ جایگزینی برای دلار وجود ندارد"، دلار مجددا متقاضیان خودش را پیدا خواهد کرد.

اگر سری به تقویم های اقتصادی فارکس بزنید، مشاهده خواهید کرد گزارش NFP قرار است نشان دهد که تعداد افراد در حال دریافت مزایای بیکاری در ماه ژوئیه، 250.000 نفر بوده است. البته این رقم خیلی کمتر از عدد ماه ژوئن می باشد که تعداد آنها 372.000 نفر بود.

انتظار می رود بازار مشاغل امریکا در واکنش به تورم بالا و سیاست های انقباضی فدرال رزرو، کمی خنک تر شود. میانگین شاخص NFP قبل از همه گیری حدود 200.000 نفر بوده و بنابراین بازگشت به سطوح مشابه آن، منطقی به نظر می رسد.

با این حال تمام فرضیات و پیش بینی های سه گزارش گذشته اقتصاددانان و مارکت، به خصوص گزارش آخر، اشتباه بوده است:

پیش بینی گزارش مشاغل

جالب تر اینکه از شش گزارش گذشته که امسال منتشر شده، پنج تای آنها بهتر از انتظارات و پیش بینی های مارکت از آب درآمده اند. دقیقا همین مساله باعث شده تا دوباره امروز پیش بینی خوشبینانه 250.000 نفر توسط سرمایه گذارن شکل بگیرد.

دلیل دیگری که مارکت انتظار رقم بالاتری دارد، گزارش شاخص مدیران خرید ISM است. تمرکز شاخص مدیران خرید، هم برای بخش تولید، و هم برای بخش خدمات، بر اساس مؤلفه قیمت های پرداخت شده بود که تمام آنها منعکس کننده تورم هستند.

ولی با این وجود چیزی که برای گزارش NFP خیلی مهم است، مؤلفه های استخدام می باشد که هر دوی آنها در کمال تعجب بالاتر بودند.

به عنوان مثال در شاخص مدیران خرید تولید، مؤلفه اشتغال از رقم 47.3 به 49.9 افزایش یافت که از رقم پیش بینی شده 47.4 بالاتر بود. در بخش خدمات بزرگتر نیز، شاخص بازار کار از 47.4 به 49.1 واحد افزایش یافت که از رقم پیش بینی شده 48.7 فراتر رفت.

در حالی که ارقام زیر 50 نشان دهنده انقباض است، این بهبود قابل توجه نشان می دهد که استخدام ها همچنان قوی می باشند.

با یک نگاه ساده به جدول زیر، متوجه خواهید شد که اکثر این اعداد مثبت بوده اند و فکر نمی کنم که سرمایه گزاران ارقام زیر را فراموش کرده باشند:

داده های شاخص مدیران خرید

در نتیجه ما فکر می کنم که این "تخمین واقعی یا نجوایی" که برای NFP انجام شده، باید چیزی بین 300 تا 350.000 نفر باشد. هر تخمینی که بالاتر ارقام مذکور باشد می تواند مارکت را مایوس کند.

واکنش واقعی NFP

حال سوالی که پیش می آید این است، اگر این دفعه اقتصاددانان درست حدس زده باشند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر نظرسنجی های تجاری انجام شده نتوانند روند استخدام را منعکس کنند چه اتفاقی می افتد؟ ما فکر می کنیم اگر به هر دلیلی رقم NFP که قرار است تیتر خبرگزاری ها را پوشش دهد کمتر از 300.000 نفر باشد، دلار سقوط خواهد کرد.

دلیل آن هم این است که وجود چنین رقمی نشان دهنده این است که بازار کار در حال از دست دادن قدرت می باشد و این مساله فضای کمتری برای افزایش نرخ های بهره از سمت فدرال رزرو باقی خواهد گذاشت.

حال اگر رقمی که اعلام می شود کمتر از 200.000 نفر باشد که وضعیت دلار امریکا از این هم خراب تر خواهد شد.

پیش بینی دیگر ما رقم 400.000 نفر است که تنها با چنین اتفاقی می توان منتظر صعود دلار امریکا شد. این رقم نشان دهنده این است که تلاش ها برای خنک تر کردن اقتصاد بی نتیجه بوده و فدرال رزرو باید نرخ های بهره بانکی را کماکان افزایش دهد.

رشد دستمزدها چطور؟

افزایش دستمزدها نتوانسته با تورم همگام شود، اما همچنان با سرعت 5.1 درصد در سال در حال افزایش است. این مساله نشان دهنده این است که هزینه‌ های قیمت ریشه ‌دارتر شده و این مساله منجر به ایجاد مارپیچی از قیمت‌ های بالاتر خواهد شد که در نهایت به افزایش حقوق ها و در نتیجه افزایش هزینه ‌ها منتهی می ‌شود.

میانگین ساعتی درآمدها در ماه ژوئن درست مطابق با پیش بینی ها 0.3% بود که برای این ماه نیز پیش بینی می شود همین اتفاق دوباره رقم بخورد. ولی بر خلاف ماه گذشته ما فکر می کنیم که این دفعه دستمزدها تاثیر کمتری بر مارکت داشته باشند.

فدرال رزرو تمایل دارد ببیند که تورم کاهش یافته، نه فقط رشد دستمزدها کمتر شده و رشد مشاغل هم کاهش یافته است!

ضمنا فراموش نکنید که مشابه گزارش تورم، داده های ماهانه درآمد، نسبت به داده های سالانه آن از اهمیت بیشتری برخوردار است.

اگر رشد دستمزدها به 0.4% یا بیشتر افزایش یابد، این مساله باعث حمایت از دلار خواهد شد. ولی اگر رشد دستمزدها به رقم 0.2% درصد یا کمتر برسد، باعث تضعیف دلار خواهد شد.

پیش بینی واکنش اولیه بلافاصله بعد از انتشار

همینطور که پیشتر هم با جزییات به آن پرداختیم، ما فکر می کنیم که انتظارات از گزارش مشاغل بسیار بالا می باشد و این مساله منجر به ریزش دلار و ناامیدی در مارکت خواهد شد. ولی فراموش نکنید که هرگونه ریزشی برای دلار امریکا، همراه با یک بازگشت دوباره به سمت بالا خواهد بود. شاید بپرسید چرا؟

اول اینکه معمولا همیشه واکنش های تند و تیز به گزارش NFP اشتباه بوده است. دوم اینکه سرمایه گزاران قبل از ورود به تعطیلات آخر هفته، تمایل دارند سراغ دارایی های امن تر بروند و چه دارایی امن تر از دلار امریکا؟!

سوما، در حال حاضر هیچ جایگزینی بهتر از دلار امریکا در مارکت وجود ندارد. بانک مرکزی انگلستان (BoE) بی شک آخرین بانکی نیست که نرخ های بهره اش را بیشتر از 25 واحد افزایش داده و به دلیل شرایط موجود، تصویری ناامید کننده از اقتصاد آینده ترسیم کرده و باعث سقوط پوند شده است.

بانک مرکزی اروپا (ECB)، بانک مرکزی استرالیا (RBA) و فدرال رزرو همگی به این بلاتکلیفی و ناامیدی ها اشاره کرده اند. ولی با این وجود، مقامات فدرال رزرو به سرعت با انتظارات بازار مبنی بر کاهش نرخ های بهره در سال 2023 مخالفت کردند.

به نظر می رسد سایر بانک‌ های مرکزی جهان در این زمینه بیشتر از بانک مرکزی مستقر در واشنگتن نگران مساله رکود هستند.

همین فاکتور، به دلار امریکا که یک دارایی امن محسوب می شود، یک برتری ویژه ای خواهد داد و آن را از سایر ارزها متمایز خواهد کرد.

پیش بینی ما این است که درست بلافاصله بعد از انتشار خبر NFP، معامله گران به سمت دلار امریکا که یک پناهگاه امن محسوب می شود، باز خواهند گشت.

نتیجه گیری

همیشه گزارش حقوق و دستمزد بخش غیر کشاورزی تاثیر قابل توجهی در بازارها دارد ولی این دفعه ترس از وقوع یک رکود اقتصادی، این گزارش را جذاب تر کرده است.

در حالی که انتظارات "واقعی" بالا ممکن است منجر به ناامیدی و کاهش دلار شود، ولی دلار آمریکا پس از این گزارش مجددا خودش را بالا خواهد کشید.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط